Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć

 

Jednak wyciszenie boxowe okazało się nazbyt irytujące, jeśli jest to możliwe, chciałbym uzyskać błoga ciszę:D Pomożecie coś dobrać sensownego?

 

Obecna konfiguracja:

Ryzen 2400G

Gigabyte GA-A320M-S2H

2x8 DD4 GOODRAM 8GB 3000MHz IRDM X (wysokość 36mm)

Be quiet 300W Pure Power

W przyszłości dedykowana karta graficzna, pewnie coś pokroju gtx 1650

 

Obecną obudowę (Brutus Q20) wymieniam też na coś małego i żeby nie wyglądało jakby uciekło z planu tranformersów, jedyne sensowne co znalazłem i jest dostępne w Polsce to

raijintek-styx

 

Jeśli ktoś może polecić podobną obudowę w lepszej cenie będę mega wdzięczny :)

 

Co do samego chłodzenia, opcje mi znane są trzy:

1. Chłodzenia całkowicie pasywne - znalazłem kilka opcji, opinie co do skuteczności bardzo mieszane, nic dostępnego w Polsce

2. Klasycznie cooler + wiatrak - myślałem o czymś z wyższej półki np. scythe fuma 2 - tutaj mam nadzieję że nawet przy obciążeniu wentylatory będą mogły kręcić się przy akceptowalnie niskich obrotach. Problem w tym, że wszystkie tego typu chłodzenia są testowane przy dużo bardziej "ciepłodajnych" prockach. Nic mi nie da lodówka w obudowie jeśli cały czas będą słyszalne "szmery i buczenia".

3. Chłodzenie wodne - temat dla mnie całkowicie nowy, dopiero zaczynam coś czytać. Z tego co wiem pomka też może jakieś dźwięki wydawać, wiatrak i też jakiś musi być.

 

Może ktoś ma doświadczenie w składaniu podobnych zestawów i podzieli się doświadczeniem?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zasilacz półpasywny + jakieś chłodzenie mogące działać jako półpasywne (pasyw w idle, niskie obroty w stresie - np Thermalright HR-02 Macho z ew. zmienionym wentylatorem) + jakaś karta graficzna z trybem półpasywnym i do tego 1 wentylator w obudowie zawsze włączony. W idle jesteś wstanie zapewnić ciszę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pakujesz fortis3 na tego Ryzena i niskie obroty jeżeli jest taka opcja w biosie. Nie ma sensu więcej inwestować.

 

Obudowa która wybrałes to piekarnik i wszystko będzie się tam grzało. Spójrz na tego cooler mastera https://www.x-kom.pl/p/430917-obudowa-do-komputera-cooler-master-masterbox-q300l.html

Tez mała ale przewiewna. Dobrze jest dołożyć jeden wentyl na przód ale przy samym CPU nie ma potrzeby.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ehh, czyli jednak wtopiłem na samym początku żydząc kasy na płytę ITX :(

 

W takim razie obudowa schodzi na dalszy plan, teraz znalazłem idealną Thermaltake Suppressor F1 (szkoda że nie ma trochę większej wersji na mATX), ale to dopiero przy wymianie płyty głównej i proca za kilka lat...

 

Do tego czasu może Thermaltake Versa H17 nie będzie takim piekarnikiem? Trochę bardziej mi się podoba od CM Q300L.

 

A jak z tymi chłodzeniami wodnymi, nie ma sensu przy 65W? Jak wygląda wsparcie Silentium i innych firm dla już kupionych zestawów? Zwykle jest możliwość dokupienia zestawów montażowych do nowszych podstawek w przyszłości? Mogę wydać nawet trochę więcej kasy na lepsze chłodzenie ale lepiej żeby to była inwestycja długoterminowa.

Edytowane przez dyx3n

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Daruj sobie AiO, brzęcząca pompa + odparowywanie płynu. Kup jakiegoś klocka AC typu Fortis 3 / Macho, puszczasz wentylator na niskim RPM i zapominasz ;) raz na jakiś czas przedmuchasz obudowę z kurzu, raz na rok zmienisz pastę i nic Cię nie interesuje ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, teraz już przynajmniej mam zawężony wybór tylko do klasycznych chłodzeń z wentylatorami :)

 

Po obejrzeniu paru testów, Fortis bardzo kusi, jednak przekracza maksymalną wysokość zarówno w CM Q300L (o 1mm xd), a w H17 jeszcze trochę więcej. Co więcej, przy kolejnej wymianie procka i płyty głównej chciałbym wykorzystać wybrany teraz radiator w obudowie podobnej do Thermaltake Suppressor F1 więc najlepiej żeby nie przekraczał on wysokości 140mm. Zdaję sobie sprawę że w takim przypadku stosunek jakość/cena będzie trochę gorszy. Myślałem nad Shadow Rock TF2 jednak może jest coś bardziej opłacalnego w tym stylu? Zaznaczam że najbardziej zależy mi na cichej pracy, nie planuję żadnego OC.

 

EDIT: Znalazłem jeszcze Silverstone NT06-PRO, który mógłby teoretycznie pracować w trybie fanless (https://www.silverstonetek.com/product.php?pid=368&bno=47&tb=11&area=en), jeśli jednak wiatrak okazałby się potrzebny, będę mógł go zainstalować na górnej części nie blokując ramu. Nie mogę jednak znaleźć za dużo informacji ani testów o tym modelu.

Edytowane przez dyx3n

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam w tej obudowie q300l fera3 do ryzen 1700@3,9 i spokojnie daje radę, więc przy 2400 też sobie poradzi. Zapas do obudowy jest, więc możliwe, że Fortis też wyjdzie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, teraz już przynajmniej mam zawężony wybór tylko do klasycznych chłodzeń z wentylatorami :)

 

Po obejrzeniu paru testów, Fortis bardzo kusi, jednak przekracza maksymalną wysokość zarówno w CM Q300L (o 1mm xd), a w H17 jeszcze trochę więcej. Co więcej, przy kolejnej wymianie procka i płyty głównej chciałbym wykorzystać wybrany teraz radiator w obudowie podobnej do Thermaltake Suppressor F1 więc najlepiej żeby nie przekraczał on wysokości 140mm. Zdaję sobie sprawę że w takim przypadku stosunek jakość/cena będzie trochę gorszy. Myślałem nad Shadow Rock TF2 jednak może jest coś bardziej opłacalnego w tym stylu? Zaznaczam że najbardziej zależy mi na cichej pracy, nie planuję żadnego OC.

 

EDIT: Znalazłem jeszcze Silverstone NT06-PRO, który mógłby teoretycznie pracować w trybie fanless (https://www.silverstonetek.com/product.php?pid=368&bno=47&tb=11&area=en), jeśli jednak wiatrak okazałby się potrzebny, będę mógł go zainstalować na górnej części nie blokując ramu. Nie mogę jednak znaleźć za dużo informacji ani testów o tym modelu.

 

Mam q300l, co prawda mam ferę 2 także miejsca jest sporo, ale przed kupnem oglądałem/czytałem jakąś recenzję wg której wejdzie chłodzenie z 3mm wyższe od tego co jest podane w specyfikacji, poszukaj może znajdziesz też to info :)

 

Edit: znalazłem info ale na oficjalnej stronie CM:

http://us.coolermaster.com/product/Detail/case/MasterBox-Series/masterbox-q300l.html

Max to 159mm, a nie 157 jak podają w specyfikacji w sklepach ;)

Edytowane przez cambolio

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Thermaltake Versa H17 to kolejny piekarnik. Wszystko co ma w pełni zabudowany przód będzie ci podnosiło temperatury i jednocześnie zwiększało obroty wentylatorów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za więcej info o obudowach :)

 

Już zamówiłem wcześniej przed pojawieniem się ostatnich postów Silverstone NT06-PRO, cały tydzień nic tylko o tych radiatorach czytałem/oglądałem i musiałem się od tego w końcu uwolnić :D. Powinien wejść na styk do brutusa, idealnie nad nim jest zasilacz, mam nadzieję że poradzi sobie z odprowadzaniem ciepła. Trochę ryzyko, ale jak się uda to może nawet nie będę obudowy musiał zmieniać. Jak nie, wtedy q300l i ewentualnie chłodzenia na fera/fortis.

 

Możecie jeszcze coś polecić darmowego do testowania? Prime95? Jest coś też na linuxa?

Edytowane przez dyx3n

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na a320 nie robisz oc, więc testuj tym do czego używasz komputera. Co ci da wygrzewanie occt, czy prime? Dowiesz się że jest cieplej i głośniej niż w normalnym użytkowaniu, a to jest wiadome bez testu.

 

Dziwne to chłodzenie, cena 260zl? Da się go zamocować na am4? Nie wiem czy nie lepszym rozwiązaniem byłoby AMD Prism za 70-100zl.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli zapłaciłeś za tego Silverstone 260zł to ja osobiście wolałbym kupić używaną Noctue C14 / C14S za 150zł / 200zł - ponadto Noctua wysłałaby Ci zestaw na AM4 za free jeżeli nie ma w zestawie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za więcej info o obudowach :)

 

Już zamówiłem wcześniej przed pojawieniem się ostatnich postów Silverstone NT06-PRO.................

 

Mam to chłodzenie i gorąco ODRADZAM. Paskudny montaż, rozkład na sokecie ITX też z dupy.

 

Trochę AC przeleciało przez moje ręce i zdecydowanie to jedno z najgorszych, jakie miałem.

Edytowane przez Zizu32

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zamówiłem za 229zł, w wersji V2 jest podstawka AM4 (co ciekawe, aktualnie liczba dostępnych sztuk wzrosła z 1 do 2, a cena do 289 xd, znany sklep na m). Trochę ryzyko, gdyż informacji/recenzji prawie nic o tym chłodzeniu nie znalazłem. To occt/prime raczej dla fanu i własnej ciekawości, ciężko w "obecnych czasach" o ciekawe zajęcie, a w domu wszystko już posprzątane:)

 

Jest duża szansa, że zmieści się do aktualnej obudowy (to największy radiator jaki znalazłem do tej wysokości). Przy noctunie już wymiana obudowy pewna więc jeśli wariant z silverstone nie wypali będę kombinować czy go zwracać i brać Fere/Fortisa/BQ TF2 razem z obudową nową.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kurde, teraz dopiero ostatni post przeczytałem :(

 

Zizu32, a jak to wygląda już po zamontowaniu i zamknięciu w obudowie? To jest czynność praktycznie jednorazowa więc do przeżycia.

 

Temperatury i głośność działania też jest niebyt zadowalająca?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szczerze? Szukaj C12-C14 od Noctuy. To są naprawdę fajne, przyjemne w użytkowaniu chłodzenia. Polecam też Cryoringa C1, ale chyba jest już niedostępny.

 

Sam się zastanawiałem kiedyś, dlaczego tak "fenomenalne" na papierze chłodzenie jest tak rzadko widywane u ludzi. Jak sam w końcu kupiłem zrozumiałem jego "fenomen" ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jednak wszystkie wymienione tu modele wymagały zmiany obudowy, wcześniej myślałem że nic nie znajdę sensownego co by się zmieściło w brutusie, ogólnie jestem zadowolony ale może po kolei :)

 

Stan początkowy przy chłodzeniu stockowym

IDLE: temperatury w zakresie 30-39 stopni (zmienia się cały czas w regularnym cyklu mimo braku obciążenia i stałej prędkości obrotów, może coś nie tak z czujnikami), 1455 obr/min

Gry: 61-70C, 1500 obr/min

Bench(CPU-Z): >80C (przy otwartej obudowie około 78C), 2600 obr/min (max)

 

Po zmianie na silverstone:

IDLE 30-40C, 0 obr/min, przy codziennym użytkowaniu (net, yt, praca przez pulpit zdalny) dobija max do 50C

Gry: przy obecnych ustawieniach smart fan dobija do około 60C, co jakiś czas załącza się wentylator na kilka sekund

Bench(CPU-Z): 68C, 1600 obr/min

 

Moja opinia. Jeśli chodzi o sam radiator jestem mega zadowolony, w obudowie mieści się praktycznie na milimetry, montaż przebiegł całkiem sprawnie, główne problemy wynikały z bardzo małej obudowy. Przez 95% czasu daje radę bez pomocy wentylatora. Tutaj jedynie drobna uwaga, jedna blaszka od radiatora okazała się zakrzywiona przy rogu, może to jakieś oznaczenie serii, na zdjęciu ze strony Silverstone wygląda to dokładnie tak samo xd

 

Co do wentylatora, tu jest trochę gorzej. Powinien działać w zakresie 1000-2200 obr/min, u mnie startuje dopiero przy 1300 i jest przy tym nie mniej irytujący niż ten stockowy.

 

 

Zastanawiam się jeszcze nad wymianą samego wentylatora. Jak na razie znalazłem tylko Noctua NF-A12X15 oferujący/a szerszy zakres obrotów, jednak cena około 90zł:D Możecie coś polecić tańszego? Max szerokość 2cm.

 

Jaka będzie bezpieczna temperatura przy której nie muszę załączać wentylatora? Teraz ustawiłem 60C ale może mogę jeszcze trochę podbić?

 

foto: https://www.dropbox.com/s/xvxfg0v4r0cns5w/IMG_20200415_232041.jpg?dl=0

Edytowane przez dyx3n

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Masz sterowanie wentylatorem na PWM ustawione?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Napięciem, przy pwm mogę minimalnie ustawić 1300 obr/min co mnie strasznie irytuje a temperatury i tak prawie takie same. Te 1300 dopiero przy gierce jakiejś się przydaje :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Coś nie tak jest z tą płytą Gigabyte. SPrawdziłem i mam w IDLE 860-950 obrotów.

 

Swoją drogą fajnie że Tobie ten Silverstone podpasował :thumbup:

 

 

Nie wiem co masz na myśli pisząc że jest jedyne, które wielkością ratuje sytuację, bo ani ono niskie, ani ustawne.

Na płytach ITX generuje konflikt z grafiką a przy tym jest bardzo wysokie jak na chłodzenia Low Profile (przy wentylu na górze - wyższy RAM nie pozwoli zamontować go od spodu).

 

img_20200421_0647149ujct.jpg

 

Co do jakości samego chłodzenia też nie można się jakoś szczególnie roztaczać, bo jest po prostu średnie (miękkie, gnie się na wszystkie strony). Montażu - w każdym razie na Intelu - nawet nie chcę komentować :kwasny:

 

 

Fajnie chłodzenia LP (w sumie w TR też bym miał się do czego przyczepić)

 

img_20200421_064940vvkph.jpg

 

img_20200421_065028l7jgp.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam za sobą kilka lat walki o cichy zestaw - w praktyce wygląda to tak, że zmienisz jedno i nagle inna rzecz zaczyna Ci przeszkadzać. Zmienisz wszystko i zaraz okazuje się, że sprzęt, który wymieniłeś na początku jest teraz najgłośniejszy...

 

Z moich doświadczeń - w pełni pasywny zestaw jest bez sensu - będziesz miał tylko piekarnik. Najważniejsze co u mnie zagrało:

- półpasywna grafika (wcześniej kombinowałem z Accelero S1 + wentylator),

- duży radiator na CPU koniecznie z dużymi odstępami między finami (HR02, wcześniej HR01+) + niskoobrotowy wentylator

- półpasywny zasilacz lub fanswap w standardowym,

- wentylatory na wejściu i wyjściu obudowy niskoobrotowe,

- wyciszona obudowa,

- SSD

 

Co do samych wentylatorów - ważne, żeby potrafiły wystartować z niskich obrotów - u mnie to 300 - 350 obrotów/minutę (wielkość 120mm). Od 500 obrotów każdy wentylator zaczyna być słyszalny - oczywiście każdy ma inny próg słyszalności. Ważne jest też łożysko wentylatora.

 

Zobacz na mój konfig - już archaiczny, ale w miarę prądożerny i skręcony wg powyższego schematu. Niemal nie ma różnicy akustycznej między włączonym i wyłączonym komputerem.

 

 

Ty widzę radiator na CPU już wymieniłeś - zostaje Ci wymiana wentylatora na niskoobrotowy. Pomyśl jeszcze nad nową obudową - jest na rynku kilka wyciszonych modeli + wymień później fabryczne wentylatory. Musisz jeszcze ocenić swój zasilacz czy wymaga jakiejś interwencji.

Natomiast jedna uwaga ogólna - nierealne jest zbudowanie wydajnego i jednocześnie cichego zestawu w małej skrzynce.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może podpasował mi dlatego, że jedyne inne chłodzenie z jakim miałem styczność to stockowe:D

 

Przez dopasownie miałem na myśli największe jakie może się zmieścić (dosłownie milimetr nad zasilaczem), pozostałe podobnych rozmiarów nie byłem pewny czy wejdą.

Zamontowałem go w drugą stronę, inaczej też bym nie zmieścił ramu:) Wcześniej szukałem jakichś testów i wychodziło na to, że grafika na ITX powinna się mieścić (przynajmniej była wymieniona w platformie testowej).

 

Pobawiłem się jeszcze trochę sterowaniem napięciem i wygląda na to, że jednak może kręcić się nawet od 500 obr/min, jutro wieczorem jeszcze się upewnię, w każdym razie jest duża szana, że uda się go optymalnie skonfigurować żeby w gierkach nie buczał i obejdzie się bez wymiany wentylatora:)

 

Ralf58 - u mnie już teraz jest bardzo dobrze, na szczęście aż tak dużych wymagań nie mam, jedynie te 10% czasu przy gierkach słyszę wentylator:) Jest szansa, że po odpowiedniej konfiguracji uda mi się pozbyć tego problemu, 2400g jakoś dużo tego ciepła nie produkuje mam nadzieję.

 

Jest jeszcze jeden problem, testowałem grając trochę w shifta 2 i jeden z czujników temperatury wskazywał nawet 103 stopnie, prawdopodobnie chodzi o "VSOC MOS" co za wiele mi nie mówi, jutro jeszcze coś poszukam o tym, myślicie przejmować się tym?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Takie zboczenie:) Po prostu mogłem wydać trochę więcej kasy żeby maksymalnie ograniczyć szumy z obudowy, teraz przez większość czasu komputer jest chłodzony pasywnie. Przy grach to może nie problem ale podczas pracy, kiedy na prawdę potrzebna jest chwila koncentracji, taka cisza bardzo pomaga. "Gigantyczne, niekompatybilne i mało wydajne" z tym raczej się nie zgodzę, chłodzenie mieści się nawet do komputerów z ITX, a jeśli chodzi o wydajność, też jestem zadowolony. Do stockowych chłodzeń nie mam już zaufania, 2400g na stockowym też miał być cichy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...