Skocz do zawartości
Avorix

Instalowanie Windowsa 10 w trybie uefi

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, mam problem z zainstalowaniem windowsa 10 w trybie uefi z pendriva. Pendrive przygotowany w programie rufus. Przy instalacji pokazuje że nie może znaleźć sterowników do USB/dvd. System chce zainstalować na dysk m.2 na którym już jest zainstalowany system(dysk w formacie mbr). Potrzebuje uefi żeby Intel optane działał. Płyta główna to AsRock Z390 Pro4

Edytowane przez Avorix

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak tylko pokaże się instalator nacisnij shift + f10, i wpisz

 

diskpart

 

list disk

 

select disk numer

 

clean

 

convert gpt

 

zamknij wiersz polecenia i kontynuuj instalację

 

numer = numer dysku w poleceniu list disk, z reguły 0

 

uwaga - wszystko z dysku zostanie usunięte

Edytowane przez glauks

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nadal pokazuje że potrzebny jest sterownik

 

Jest przecież na stronie Asroka:

 

https://www.asrock.com/MB/Intel/Z390%20Pro4/index.pl.asp#Download

 

coś takiego jak SATA Obraz Dyskietki Floppy Image ver:17.5.0.1017_PV

 

Rozpakuj to na drugiego pendrive i zapodaj podczas instalacji systemu. Powinno ruszyć.

 

Dodatkowo pobierz ze strony Microsoftu narzędzie: https://www.microsoft.com/pl-pl/software-download/windows10

 

i zamiast Rufusem to nim stwórz bootowalnego pendrive narzędziem z tej strony. Zdecydowanie będzie lepiej.

Edytowane przez gilban

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pobrałem sterownik i nadal nie chce ruszyć. Czy jeżeli zrobię to tym narzędziem to będzie to jakieś inne bo wydaje mi się że na to samo wyjdzie? Czy możliwe jest zainstalowanie sytemu uefi z płytki?

 

Pobrałem sterownik i nadal nie chce ruszyć. Czy jeżeli zrobię to tym narzędziem to będzie to jakieś inne bo wydaje mi się że na to samo wyjdzie? W sumie i tak obraz systemu zgrałem tym narzędziem

Edytowane przez Avorix

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pobrałem sterownik i nadal nie chce ruszyć. Czy jeżeli zrobię to tym narzędziem to będzie to jakieś inne bo wydaje mi się że na to samo wyjdzie? Czy możliwe jest zainstalowanie sytemu uefi z płytki?

 

Pobrałem sterownik i nadal nie chce ruszyć. Czy jeżeli zrobię to tym narzędziem to będzie to jakieś inne bo wydaje mi się że na to samo wyjdzie? W sumie i tak obraz systemu zgrałem tym narzędziem

 

Obsługę UEFI masz w biosie. Jeżeli masz napęd optyczny to tak. Możesz wypalić obraz ISO na płycie i z niej wystartować. To będzie najlepsze rozwiązanie. Tym narzędziem co podałem można też stworzyć obraz ISO. I jak chcesz system instalować w trybie UEFI to włącz w biosie natywne wsparcie dla Windows 10 - czyli wyłącz tryb legacy.

 

Na czas instalacji odłącz inne dyski. Napisz też jaki masz dysk SSD M2. Producent, model.

Edytowane przez gilban

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem to samo z rufusem. Stwórz normalnie aktualizatorem microsoftu, który ma to wbudowane.

Edytowane przez zakk87

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Obsługę UEFI masz w biosie. Jeżeli masz napęd optyczny to tak. Możesz wypalić obraz ISO na płycie i z niej wystartować. To będzie najlepsze rozwiązanie. Tym narzędziem co podałem można też stworzyć obraz ISO. I jak chcesz system instalować w trybie UEFI to włącz w biosie natywne wsparcie dla Windows 10 - czyli wyłącz tryb legacy.

 

Na czas instalacji odłącz inne dyski. Napisz też jaki masz dysk SSD M2. Producent, model.

ADATA XPG SX6000 Pro 256GB

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

do trybu uefi niepotrzebny żaden program - wystarczy przekopiować instalator na pena, wszystko - tylko pen w fat32

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wyłączyłem tryb legacy a i tak system nie jest w trybie uefi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Już sobie poradziłem, dzięki za rady

Edytowane przez Avorix

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gdy wchodzę w 'Mój komputer' to nie pokazuje mi się jeden dysk. chodź system i bios go widzą. Jak to naprawić?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A zarządzanie dyskami co pokazuje?

Nie ma go tam, pokazuje tylko 'obcy' i jest wykrzyknik. Ale w Intel Memory and Storrage tool i Technologia pamięci Intel Rapid pokazuje że jest dostępny. Już sobie poradziłem

Edytowane przez Avorix

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy można zmienić format dysku na gpt bez formatowania go?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Programy do partycjonowania zwykle posiadają taką funkcję - ale nigdy nie pamiętam który robi to za darmo ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest program do zmiany mbr do gpt. Konwersje robisz nawet z wiersza poleceń instalatora windowsa. Szukaj mbr2gpt

Edytowane przez zakk87

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie dosowy oczywiscie, tylko działa z wiersza poleceń; nie jestem pewien, czy tylko z instalatora, może i normalnie z systemu - sprawdź w system32 czy nie ma takiego programu, jeśli jest przekonwertuje, chyba? partycję z danymi też; ale uwaga - został przygotowany przez ms żeby konwertować partycję z systemem podczas aktualizacji, nie partycje z danymi; inne to np partition wizard czy aomei partition assistant, konwersja partycji z danymi - ale też nie jestem pewien, czy za darmo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem program który zmienia format bez utraty danych ale dysk musi być podstawowy a mój HDD jest dynamiczny. A raczej tego bez utraty danych nie mogę zmienić

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O ludzie ale inni sobie utrudnią życie ja mam Z390 Extreme 4 pendrive zrobiony narzędziem Microsoftu, CSM wyłączone w UEFi, Fast Boot włączony, Secure Boot włączony i Windows 10 pracuje bezproblemowo a sam instalator nie powinien wołać o żadne drivery.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Instalowałem Intel optane w innym komputerze, wszystkie ustawienia są poprawne a i tak pokazuje że nie widzi obsługiwanych dysków. W kompie jest jeden dysk podzielony na dwie partycje. Płyta główna to MSI Z270 Gaming Plus. Dysk w formacie GPT jest, system uefi też jest, procek 7 generacji więc obsługuje

Edytowane przez Avorix

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Instalowałem Intel optane w innym komputerze, wszystkie ustawienia są poprawne a i tak pokazuje że nie widzi obsługiwanych dysków. W kompie jest jeden dysk podzielony na dwie partycje. Płyta główna to MSI Z270 Gaming Plus. Dysk w formacie GPT jest, system uefi też jest, procek 7 generacji więc obsługuje

 

No to tu na stronie MSI do płyty MSI Z270 Gaming Plus jest instrukcja jak to włączyć:

 

Intel Optane Memory Installation Guide

 

Zrobiłeś tak jak jest tam napisane?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...