Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Szukam plyty pod 3900x, chłodzony będzie z pomocą Noctua NH-D15 chromax.black.

Wymagania, najważniejsze to obsługa 2 dysków M2 NVMe i port PCI-E odsunięty o jeden slot od CPU, aby Noctua się zmieściła. Buda Silverstone RV02.

Myślałem nad x470 Taichi Ultimate około 1200zł za nową, wersja bez Ultimate 950. Tylko czy warto? Co wartego w podobnej/niższej cenie też warto przemyśleć?

Oczywiście w grę wchodzą używki.

Czy lepiej dopłacić do czegoś jeszcze lepszego aby później nie żałować?

Edytowane przez 2 Pac

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po co się bawić w starsze chipy ??? wiem wiem rys 4xxx też wlezie ale według mnie mało sensowne.Za 850pln w owocowym masz kawał dobre płyty ASUS TUF GAMING X570-PLUS no chyba że zależy ci na jak najlepszej k.dzwiękowej zintegrowanej,wifi itp.wianki wtedy można rozważyć i x470 ale po wszystkich komediach amd wolałbym mieć już te x570 może choć trochę ona jest poprawiona w stosunku do starszych :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też mi to przeszło przez głowę, żeby nie bawić się w X470, tylko od razu X570 aby mieć najświeższy socket z myślą przyszłościowej wymianie kiedyś. Dzięki za odpowiedź, czekamy za innymi ciekawymi opcjami.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

X570 Taichi. Świetnie rozplanowana + dobra sekcja zasilania + odpowiednia ilość portów SATA... Klasa :cool:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

X570 Taichi. Świetnie rozplanowana + dobra sekcja zasilania + odpowiednia ilość portów SATA... Klasa :cool:

A co z jej przegrzewaniem się jeśli w pierwszym slocie zamontujemy grubą kartę graficzną? Moja zajmuje 3 sloty.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A co z jej przegrzewaniem się jeśli w pierwszym slocie zamontujemy grubą kartę graficzną? Moja zajmuje 3 sloty.

 

 

Asrock wydał 8 kwietnia 2020 nowy bios z dopiskiem "Optimize chipset fan curve" dla x570 taichi.

Pewnie wpływa pozytywnie na temperatury chipsetu ale z głośnością może być gorzej. Niestety bez testów nie wiadomo za dużo.

 

Z asrockiem jest też o tyle ciekawie że do poprzedniego modelu flagowego (x470 taichi ultimate) trzeba było czeka na bios z nową agesą 2 miesiące. Większość modeli od asrocka otrzymała poprawiony bios dużo wcześniej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

x570 tuf mam i polecam. Fajne mobo jakościowo i cenowo (jak na x570).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Napisz do kolegi @Jenot jak sprawuję się x570 taichi, posiada i z tego co kojarzę, wcale źle nie jest z tym chipsetem.

 

Fajne płyty w podobnej cenie do x570 taichi , to msi x570 Unify i asus x570-pro lub x570-E gaming :). Z tańszych a dobrych, to asus Tuf X570 gaming, i gigabyte x570 Aorus elite. Wszystkie mają mocne sekcje, ale każda ma inne wyposażenie, więc to kwestia indywidualna . Msi ma najlepiej umiejscowiony wentylatorek chipsetu, gigabyte minimalnie gorzej, asus jeszcze minimalnie gorzej od gigusia. Miałem asusa i kręcił około 2800rpm w obciążeniu z temp 60*

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

X570 Taichi. Świetnie rozplanowana + dobra sekcja zasilania + odpowiednia ilość portów SATA... Klasa :cool:

Swietnie rozplanowany wentylator chipsetu, jesli zmienili konstrukcje plyty to zwracam honor ale jesli nie to polecanie tego mobo nie jest rozadne ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O, ktoś mnie wołał? ;)

Zestaw jak w podpisie, od kilku wersji BIOSu można sobie ustawić własną krzywą wentylatora na chipsecie - u mnie do 65 stopni jest 0rpm, a mam dwa dyski NVMe które dodatkowo tą płytę aluminiową z góry podgrzewają. Wentylator załącza się bardzo rzadko, a jak się załączy to go słychać. Stare wersje BIOSu miały tylko 3 profile tego wentylatora: Silent, Normal i Performance - na każdym było głośno. Inna sprawa, że jak już pracuje to znaczy że inne komponenty w kompie są "zarżnięte" i on i tak będzie najcichszym elementem w budzie. Grafikę mam jaką mam i zasłania tego piździka w całości, temperatury chipsetu są generalnie niższe niż przy blowerze (miałem Vegę 64), chyba dlatego, że MSI nie jest zbyt gorąca i powietrze którym dmucha raczej chłodzi niż grzeje chipset.

Noctua się zmieści bez problemu przy dużej karcie w pierwszym slocie (miałem NH-D15S i nie było żadnych problemów). Zdecydowanie na plus tej płyty jest jeszcze to, że w BIOSie ASRock chyba pozostawił wszystkie opcje jakie dało AMD, nawet najbardziej egzotyczne, co daje duże pole do popisu dla maniaków OC.

A, nowsze wersje mają przesunięte gniazdo USB-C do frontpanelu tak, żeby nie kolidowało z długimi kartami graficznymi. Ja musiałem pisać do ASRocka i przysłali mi kątową przejściówkę, za darmo oczywiście.

Edit: Zapomniałbym - najstarsze wersje mają RAM w t-topology, nowsze daisy chain. Niby w sieci piszą, że wszystkie egzemplarze puszczone do normalnej sprzedaży są na daisy chain, ale moja podejrzanie wysoko prowadzi 4 kości. Kiedyś wypatroszę i sprawdzę.

Edytowane przez Jenot

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli najbardziej skłaniał bym się ku X570 Taichi, ale na razie muszę poczekać. Miałem 3900x do kupienia w miejscowości obok, ale sprzedając coś kręcił i nie wypaliło z odbiorem osobistym. Najpierw miał być w domu, dać odp. wieczorem a potem okazało się, że będzie dopiero po świętach itd. Zobaczymy jak wpadnie jakiś 3900x w dobrej cenie to zapewne dokupię do tego X570 Taichi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z wad X570 Taichi to równoległa topologia Ramu. Jeśli celujesz w 4 moduły to dobrze, jeśli w dwa to gorzej bo trudniej Ci może być je podkręcić.

 

A tak to płyta spoko, choć wolałbym MSI Unify, albo polować na Aorus Master w dobrej cenie (sprzed nosa mi sprzątnęli za 1400 zł :( )

Z płyt podobnej klasy jeszcze warty obejrzenia jest Asus Strix-E.

 

Tu możesz sobie zerknąć porównanie funkcji

https://docs.google.com/spreadsheets/d/1wmsTYK9Z3-jUX5LGRoFnsZYZiW1pfiDZnKCjaXyzd1o/

 

Z "niedrogich" faktycznie Asus TUF chyba najlepsza opcja

Edytowane przez iwanme

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do topologii plyty, to mam x370 z topology t , i nie mam żadnej różnicy w oc ramu, względem asusa x570-p z daisy chain:). Topologia na x370 kończy się na 4000mhz na aktualnym biosie. Na asusie bez problemu goniłem ram na 4600mhz :). Pewnie na x570 topology t pozwoli na lekko wyższy takt ramu niz na x370. Na x370 do gear down Mode enabled, wystarczyło przepisać timingi 1:1 z asusa do 3800mhz cl14 na ciasno.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z wad X570 Taichi to równoległa topologia Ramu. Jeśli celujesz w 4 moduły to dobrze, jeśli w dwa to gorzej bo trudniej Ci może być je podkręcić.

 

 

Jak kupi nową Taichi to na 100% będzie daisy chain. Na początku recenzenci dostali i być może jakieś pierwsze serie produkcyjne miały t-top (piszę "być może" bo nie jestem pewien swojej sztuki, ale kiedyś odkręcę backplate i sprawdzę). Buildzoid dostał t-top i stąd wziął się mit, że wszystkie x570 taichi takie są. Później na reddicie to prostował.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobrze wiedzieć.

W sumie to wcale nie tak super.

Bo topologia równoległa ma swoje zalety jak ktoś chce obsadzać wszystkie sloty. Tak już chyba na rynku nie ma żadnej płyty z górnej półki która by to miała...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

3900x chyba nie będzie, myślę nad 3800x teraz, w przyszłości wymiana na jakieś 12/16 jajek. Wszystkim bardzo dziękuję za pomoc. Model Taichi od samego początku krążył mi w myślach. Czy jeszcze jakiś model warto wziąć pod uwagę w podobnej cenie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

rozważ msi x570 Unify mega fajna płytka z mocarna sekcja zasilania

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

3900x chyba nie będzie, myślę nad 3800x teraz, w przyszłości wymiana na jakieś 12/16 jajek. Wszystkim bardzo dziękuję za pomoc. Model Taichi od samego początku krążył mi w myślach. Czy jeszcze jakiś model warto wziąć pod uwagę w podobnej cenie?

 

 

Jak wyżej wspomniałem, taichi, unify, strix-E są w zbliżonej cenie, raczej wszystkie wypasione płyty.

3800x, nówkę bierzesz? Jak chcesz go ręcznie ustawić i celujesz w używkę/outlet to staraj się wyszukać sztukę z datą produkcji powyżej 1946, przy bf na czapce jest data np 1947sus- 47 tydzien 2019r , sus fabryka. Te młodsze sztuki lepiej się kręcą na niższym napięciu. Ostatnio spędziłem trochę czasu na chińskim forum, to trochę się naczytałem o tych ryzenach, w ryzenach 3600 i 3600x te młode sztuki kręcą się praktycznie tak samo, niestety jak na auto się zachowują nie mogłem się dokopać, 3800x ma limity mocy wyżej ustawione, przez co jest w stanie na automacie wyżej boostować, nie wiadomo jaka jest różnica pomiędzy młodym 3700x a 3800x w ręcznym ustawieniu. Mówiło się, że 3800x miał lepszy bin.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam tufa x570 wlasnie z ryzenem 3900x i chyba jest ok

wentylator pomimo ze jest zakryty i normalnych czynnosciach ma 60 stopnii ( nie widzialem wiecej niz 65 ) to jest chyba spoko wynikiem 2 dyski nvme

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Unify to bardzo dobry wybór - wentyl na chipsecie w dobrym miejscu i duże śmigła (teoretycznie powinno być cicho), USB-C w niekolidującym z niczym miejscu, Ethernet 2.5G (jak ktoś ma taki router). To plusy w porównaniu z Taichi. Z kolei Taichi ma trzecie gniazdo M.2 gen4 x4 i możliwość włożenia karty Thunderbolt (jest header na płycie do podłączenia np. Thunderboltexa czy GC-Titan Ridge, jest też wsparcie w BIOSie).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Unify ma wszystkie trzy(3) sloty M.2 gen4 x4. Górne idzie bezpośrednio do CPU, kolejne dwa do chipsetu.

 

Co do temperatur chipsetu to u mnie chipset ma max ok 55-57C po kilku h użytkowania kompa.

Wentylator włącza się tylko przy starcie systemu. Z moich testów wynika ze do ok 2000rpm wentyl chipsetu jest niesłyszalny (przynajmniej w mojej budzie), ale jednocześnie nigdy nie udało mi się nagrzać go do poziomu który by go uruchomił.

Jedyne urządzenia które mam podpięte do chipsetu do 4 dyski HDD/SSD, wiec gdy użyje się dolnych M.2 czy PCI-E to temperatura może być wyższa.

Jeśli masz przyzwoity airflow w obudowie to spodziewałbym się może 65C a to nadal niżej niż temperatura startu wentylatora w trybie silent (70C)

Edytowane przez koniu22

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję wszystkim za poświęcony czas, aktualnie zastanawiam się pomiędzy Unify a ACE. Procek będzie jednak 3900x, zawsze 4 jaka więcej, a w tym wypadku to już mamy tuzin :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jedyna różnica miedzy ACE a Unify to:

 

- ACE ma 10Gb LAN , Unify tylko 2,5Gb LAN

- ACE ma heatpipe łączący radiator chipsetu i sekcji zasilania, Unify rekompensuje to masywniejszym radiatorem sekcji (obie płyty mają sekcje z najwyższej półki), elektrycznie obie sekcje są identyczne

- Unify nie ma RGB

- ACE ma wyświetlacz kodów post w miejscu w którym wg mnie jest utrudniony dostęp gdy GPU ma duży radiator, Wyświetlacz w Unify jest w lepszym miejscu)

- ACE ma bezużyteczne pokrętło do Auto OC (odradzam używania bo napięcia są za duże)

 

Poza tym płyty są identyczne. W praktyce różnica sprowadza się do karty sieciowej, RGB , ceny oraz indywidualnego gustu co do estetyki

Edytowane przez koniu22

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Różnica w cenie 240zł, ACE ogólnie bardziej mi się podoba. Trudny wybór, przydał by się ktoś, żeby usiąść przy flaszce i przemyśleć to dokładnie.

P.S. 3900x zamówiony.

Edytowane przez 2 Pac

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...