Skocz do zawartości
TrueFaith

GTX970 - OC, boost clock i temperatury

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Wgrałem ten bios

Zrobiłem testy w Heaven i Valley Benchmark

Karta trzyma 1506 i napiecie 1,212

pobór mocy ok 190W

 

Odpaliłem Shadow of tomb raider w miejscu gdzie maiłem spadki taktowania i napiecia i teraz trzyma to co jest ustawione

 

GPu-Z pozazuje w PrefCap Reason none

 

ale

JAk odpalam furmark to mam

zegary na poziomie 1270 i napiecie 1,05

pobór mocy 210W

 

GPu-Z pokazuje w sekcji PrefCap Reason że brakuje PWR

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli u Ciebie w Furmarku jest problem taki jak u mnie w OCCT - TDP 210W, karta mocno throttluje, zrzuca zegary i napięcie. Ciekawi mnie skąd bierze się ten problem, ale jeśli w grach lub benchmarkach nie ma problemu nie przejmowałbym się tym za bardzo.

 

Tutaj ewentualnie moje ustawienia Furmarka na których da się testować kartę:

https://i.imgur.com/BeUgTS5.png

Ale nie wiem czy to ma jakiekolwiek znaczenie

Edytowane przez TrueFaith

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Potestowałem troche w programie Valley Benchmark ten wpływ odblokowanego power na zegary

 

Przy ustawieniu

power: minus 20%

GPu 1506 Mhz

ram 3700 mhz

 

fpsy w benchmarku 61, punkty 2554

zegary spadały do 1400mhz

 

Przy ustawieniu;

power minus 10%

Gpu 1506

ram 3700

 

fpsy w benchmarku 63, punkty 2637

zegary trzymały zadaną częstotliwość

 

Przy ustawieniu

power pełna moc

Gpu 1506

ram 3700

 

fpsy w benchmarku 63, punkty 2634

zegary trzymały zadaną częstotliwość tu już nie było wpływu mocy na szybkosć działania karta nie potrzebowała wiecej wat

 

temp gpu max 51C, temp VRM max 70C (według programu Hwinfo64)

 

Postanowiłem podbić jeszcze zegary"

power pełna moc

Gpu 1546

ram 4000

fpsy w benchmarku 66,6 punkty 2785

 

temp Gpu 51C temp VRM 72C (według programu Hwinfo64)

 

powyższe testy robione w fullhd, pełny ekran

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Potestowałem troche w programie Valley Benchmark ten wpływ odblokowanego power na zegary

 

Przy ustawieniu

power: minus 20%

GPu 1506 Mhz

ram 3700 mhz

 

fpsy w benchmarku 61, punkty 2554

zegary spadały do 1400mhz

 

Przy ustawieniu;

power minus 10%

Gpu 1506

ram 3700

 

fpsy w benchmarku 63, punkty 2637

zegary trzymały zadaną częstotliwość

 

Przy ustawieniu

power pełna moc

Gpu 1506

ram 3700

 

fpsy w benchmarku 63, punkty 2634

zegary trzymały zadaną częstotliwość tu już nie było wpływu mocy na szybkosć działania karta nie potrzebowała wiecej wat

 

temp gpu max 51C, temp VRM max 70C (według programu Hwinfo64)

 

Postanowiłem podbić jeszcze zegary"

power pełna moc

Gpu 1546

ram 4000

fpsy w benchmarku 66,6 punkty 2785

 

temp Gpu 51C temp VRM 72C (według programu Hwinfo64)

 

powyższe testy robione w fullhd, pełny ekran

 

tak zapytam - zegary nie z valleya tylko z gpuz :)?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak z gpuz i z riva tuner Statistic. Zauważyłem że wbudowany licznik w valley zawyża zegary i podaje nieprawdę

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1500+ to piękny wynik.

na 10 sztuk jedna szła mi powyżej 1510 :]

 

fakt selekt - 1600 mhz na rdzeniu :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

yampik - a jak wygląda w rzeczywistości kwestia degradacji karty tudzież innych elementów? Swoją trzymam na 1500, ale 1530 było jeszcze stabilne, jest sens iść pod samą granicę stabilności? To samo pytanie odnośnie CPU, MOBO (bclk) i pamięci RAM

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje użytkownikowi TrueFaith za pomoc z biosem.

Więcej nie sprawdzam bo nie ma sensu i tak w grach ustawiam locka na 60fps, 1455 gpu ramy na 3750 i power -10%. Zastanawiam się jeszcze aby zmienić tą płytkę od chłodzednia VRM na większą oraz dodać termopad od spodu miedzy płytką pcb a backpalate przy VRM. Zawsze troche ciepła rozproszy sie na backpalate. Widzałem że takie rozwiązanai są w nowych konstrukcjach RTx

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie ma problemu, sam "doktoryzowałem" się w tym temacie dopiero kilka dni temu na własne potrzeby. Jeśli chciałbyś wprowadzić inne ustawienia (zegary core/mem, wentylatory) do biosu daj znać, będziemy przerabiać.

 

Jeśli chodzi o chłodzenie VRM - możesz kombinować, na pewno większy radiator bez farby (czy czymkolwiek go kolorowali) tudzież miedziany będzie działał lepiej, pasta termoprzewodząca zamiast termopadów też zbije temperaturę ale tutaj musiałbyś zadbać o dobry kontakt z radiatorem

 

//edit

tu gość uzyskał na VRM mniejszą temperaturę niż na rdzeniu, ciekawa opcja

Edytowane przez TrueFaith

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

yampik - a jak wygląda w rzeczywistości kwestia degradacji karty tudzież innych elementów? Swoją trzymam na 1500, ale 1530 było jeszcze stabilne, jest sens iść pod samą granicę stabilności? To samo pytanie odnośnie CPU, MOBO (bclk) i pamięci RAM

 

 

jak się nie smaży VRAM to wg. mnie nic się nie dzieje

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Własnie kostki Ramu..

Czy ktoś wie jakie temperatury ma Ram Gddr5 np podbity do 4000Mhz. Kiedys szukałem info na ten temat ale bezskutecznie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czujnika niestety nie ma, moja nie ma nawet czujnika temperatury VRM. W każdym bądź razie VRM może pracować do 110 stopni według ASUSa, GDDR5 według specyfikacji ma bodajże 95 albo 100 stopni, rdzeń 98. Generalnie przy temperaturach rdzenia rzędu 70-80 stopni raczej nie ma się czym specjalnie przejmować. U siebie planuję nowe termopady na VRM + dodatkowy radiator jak na filmiku który podlinkowałem, mam już wszystko zamówione, popracuję też nad pamięciami bo nie mają styku z radiatorem ani żadnych własnych. Warto się zainteresować termopadami o wysokiej wydajność np. gelid gc extreme thermopad (ich pasta z tej serii robi w większości przypadków najlepszą robotę na rynku)

 

A jeśli naprawdę przejmujesz się temperaturami:

Alpenfohn peter, rajintek morpheus, prolimatech mk26, gelid icy vision i tak dalej. Jest też oczywiście water cooling, ale to sztuka dla sztuki moim zdaniem.

Edytowane przez TrueFaith

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co to temp VRM. Odpal hwinfo64 i powinna być pozycja na dole po prawej GPU VRM Temperature

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co to temp VRM. Odpal hwinfo64 i powinna być pozycja na dole po prawej GPU VRM Temperature

Dopiero hwinfo odczytał ten sensor, hwmonitor, gpuz, occt poległy. Jak się okazało mój VRM dosłownie się smaży, 110 stopni to miał po kilku minutach w furmarku.

 

Czekam na nowe termopady i będę coś działał w tym kierunku bo słabo to wygląda na dłuższą metę. Na tą chwilę zeszlifowałem farbę z radiatora i wyczyściłem termopad co nie wniosło absolutnie nic, być może jutro zabiorę się za undervolting. Dodatkowy wentylator w obudowie (140mm, 12V, wydajny) nie wniósł absolutnie nic, także termopad pod radiatorem VRM musi być niskiej jakości/zużyty

Edytowane przez TrueFaith

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zrób sobie test i ustaw wiatraki tak jak ja

https://zapodaj.net/5a392842fa132.jpg.html

 

wiem ze bedzie głosno ale powinno być znacznie lepiej.

Moim zdaniem dużo da termopad od spodu czyli miedzy płytką pcb a tą blachą usztywniającą

Ogólnie ten radiator na zasilaniu jest za mały i łapie szybko temp. Powinien być grubszy i większy. JA będe go przerabiał + dam ten termopad od spodu tylko musze sprawdzić czy gwarancja na karte sie juz skończyła, bo jeszcze jej nie otwierałem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zrób sobie test i ustaw wiatraki tak jak ja

https://zapodaj.net/5a392842fa132.jpg.html

 

wiem ze bedzie głosno ale powinno być znacznie lepiej.

Moim zdaniem dużo da termopad od spodu czyli miedzy płytką pcb a tą blachą usztywniającą

Ogólnie ten radiator na zasilaniu jest za mały i łapie szybko temp. Powinien być grubszy i większy. JA będe go przerabiał + dam ten termopad od spodu tylko musze sprawdzić czy gwarancja na karte sie juz skończyła, bo jeszcze jej nie otwierałem.

 

to już chyba lepiej referenta kupić....

 

ta krzywa to krzywda dla normalnego użytkownika...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No ta krzywa to trochę dramat, dla mnie karta jest zdecydowanie za głośna przy 55-60%, już wolę usmażyć VRM :E

 

Sprawdziłem sobie temperaturę sekcji na standardowych zegarach, rośnie tak samo (100, 101, chwilka, 102 itd.) więc jeśli chodziła tak u mnie kilka lat to raczej nic jej nie będzie

Edytowane przez TrueFaith

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A w idlu jaką masz temp VRM gdy wiatraki grafiki nie pracują?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podbiję temat prawdopodobnie ostatni raz z nowymi informacjami.

 

Co dostała karta:

- nowy termopad pod oszlifowany radiator VRM

- dodatkowe mini radiatorki niechłodzonych kostek zasilania

- termopad między gpu a backplate

- pasta na GPU, ale tutaj niestandardowo, bo nie zauważyłem że mam dosłownie resztki mojego Gelida, więc rozprowadziłem ultra cienką warstwę po całym GPU (zawsze robie kropkę, X, paski czy cokolwiek)

 

Co osiągnąłem:

- temperaturę VRM da się zatrzymać na śmiesznych 115 stopniach przy 50% wentylatora, więc jest lepiej, ale nadal dramat. Nie dawałem termopada na radiator tak jak na filmiku, tutaj może być przyczyna bardzo małej poprawy

- OGROMNY spadek temperatury GPU, w idlu ma 39-40 stopni zamiast około 55, w Furmarku utrzymuje 73 stopnie przy prawie niesłyszalnych obrotach wentylatorów, wentylatory włączyły się dopiero po 1:24 zamiast po kilkunastu sekundach

Edytowane przez TrueFaith

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Taki zabieg ile Cię kosztował? 1/3 wartości karty? Ponieważ realnie karta jest warta jakieś 350 zł. Sam posiadam strixa od premiery, raz wymieniłem pastę jakoś rok temu, temp 35-40 idle, 70-75 pod obciążeniem 1500mhz, w uv się nie bawiłem ,ponieważ nie potrzebuję.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ponieważ realnie karta jest warta jakieś 350 zł.

A ludzie wystawiają po 450-500 zł jak nie więcej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zabieg kosztował dokładnie 2 dolary 18 centów przy czym połowa termopada mi została i 1 mały radiatorek, więc liczmy 1.5 dolara - około 6 złotych.

 

Od wczoraj zrobiłem jednak aktualizacje zgodnie z filmikiem z poprzednich stron https://www.youtube.com/watch?v=eUC-s3LLTYA, są termopady między radiatorem VRM a radiatorem GPU - sekcja nie wskakuje powyżej 65-70 stopni więc z okolic 120 mamy CAŁKIEM przyjemny spadek ;)

 

Karta jest warta 400zł - a ile zapłacisz za nową kartę znacznie przebijającą podkręconą 970? Bo teraz mamy wydajność około 1660 więc sensownym minimum byłby RTX2060 super (bo nie-super już chyba nie ma?) czyli ponad 2 koła lub coś od AMD. Ewentualnie używka 1070 i jazda OC, to chyba najtańsza opcja, ponad 1100zł za sensowną wersję według allegro

Edytowane przez TrueFaith

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

970 OC nie dobija nawet do poziomu 1650 Super za 800 zł.

Edytowane przez Krisol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

970 OC nie dobija nawet do poziomu 1650 Super za 800 zł.

Co porównujesz? Ja patrzę na 3dmarka Firestrike, bo nie znajdziemy innego sensownego wyznacznika, musiałbyś robić własne testy. Wiem, że to lipa, tylko benchmark, ale chyba nie mamy innego punktu zaczepienia. Po za tym nie ma to większego znaczenia, wymiana 970 na kartę pokroju 1650 super czy 1660 nie ma żadnego sensu

Edytowane przez TrueFaith

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Tematy

  • Odpowiedzi

    • Wszystkie kostiumy:     Jest ich 30, aż dziwne, że część z nich nie wylądowała w jakimś sklepiku   biorąc pod uwagę, że devi robili wcześniej gry na mobilki.:D Niektóre z nich...   Nie wiem też skąd tyle narzekania. Są też "normalne" stroje, nie każdy musi latać z "gołą pupą".
    • Ale to co zostało kupione skoro ten xeon E3-1230V2 z linku wchodzi na tą płytę główną? Może Ci wysłali inny?
    • Szczerze mówiąc wydajność 4090 z niższym poborem W i ceną by mi wystarczyły. No ale właśnie, tu pojawia się kwestia ceny.   W ogóle to zastanawiam się czy do 5080/5090 przebiedować jeszcze na obecnej platformie pod 1440p UW, czy raczej nie ma to sensu. Bottleneck CPU będzie się zdarzać, ale myślę że to naprawdę tragiczne przypadki.   Jeśli budowałbym nową platformę to już raczej na 8800/9800X3D (nie wiadomo jakie oznaczenie będzie miała następna seria). 
    • Na prawdę chcemy tutaj udowodnić globalne ocieplenie na podstawie 60 ostatnich lat?  To chyba trolling. Nawet co do tych danych z lat 50.: czy narzędzia / technologia użyta do pomiarów wtedy jak i dzisiaj jest taka sama? Czy punkty pomiarowe znajdują się w takich samych odległościach od zurbanizowanych części miast, aby nie zaburzać pomiarów? Jeśli choćby 1 z tych 2 rzeczy jest inne to te pomiary nie są dokładne, bo staramy się w nich zbadać średnie odchylenia o dziesiąte części stopni. Wiarygodne dane byłby by np. z ostatnich 150-200 lat gdy spełnione byłby by takie same warunki co do miejsc pomiaru i za pomocą takich samych narzędzi. Co i tak jest tylko analizą danych w krótkoterminowych okresie i nijak ma się do wahań temperatur w większej skali.   Albo te wykresy powyżej dotyczące np. poziomu pokrywy śnieżnej i temperatury zimą - cały w ciągu ostatnich 50 lat są wahania w tym ostatni pomiar wychodzący poza normę. Ponownie jednak - brak jakichkolwiek szczegółów w jakich warunkach i za pomocą jakich narzędzi były prowadzone pomiary. Na pewno na przestrzeni lat były one bardziej dokładne - co poddaje tylko w wątpliwość wcześniejsze pomiary gdzie margines błędu jest wyższy.  W bardziej długoterminowym okresie czasu wygląda to mniej więcej tak: http://www.faculty.ucr.edu/~legneref/bronze/climate.htm Albo tak: A Temperature reconstruction with 95% confidence intervals shown, from Loehle and McCullough (published in Energy and Environment, 2008): Correction to: A 2000 year global temperature record based on non-tree ring proxies. As this reconstruction is based soley on proxy data, the recent, measured global average temperature was not added to the end of the record as was done by Mann. The last data point represents a 29 year average centered around 1935   Albo tak, dla zwolenników globalnego ocieplenia. Nawet ten wykres nie do końca jest dla nich korzystny. Jest on kwestionowany ze względu na duzą niedokładność: czarna linia poziom uśredniony, żółte linie - niepewność ""Hockey stick" reconstruction of global average temperature changes over 1000 years (ending in 1998). Reconstruction performed using proxy data before 1900 and instrumental data after 1900. Yellow and red shading show author's estimation of uncertainty in the reconstruction."   Dlatego męczą mnie te teksty, że globalne ocieplenie to niepodważalna prawda i jest milion dowód nie do obalenia, bo tak nie jest. 
    • Widzę, że sam nie wie co chce kupić, ale CCC nadal działa 
  • Aktywni użytkownicy

×
×
  • Dodaj nową pozycję...