Skocz do zawartości
TrueFaith

GTX970 - OC, boost clock i temperatury

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć.

Wydajność GTX'a 970 wszyscy znamy, swego czasu świetna karta cena/wydajność, dzisiaj idealna nie jest. Ostatnia kręcona przeze mnie GPU to HD6950 (unlock do 6970 + OC), po za tym na tamtych kartach nie było boostu i można było łatwo bawić się BIOS'em.

 

Moje osiągnięcia i pytania na tą chwilę:

- ASUS StriX GTX970, core +200MHz mem +450MHz w Afterburnerze, idzie bez żadnego problemu

- co wnosi opcja power limit, przy OC starego radeona po prostu podbijało się vcore czy vmem

- przy testach w OCCT karta w ogóle nie zwiększa zegarów (boost), trzyma tylko bazowe plus to co dodałem, pytanie kiedy i jak ta "technologia" działa i czy można ją wyłączyć dla stabilnych wyników

- widzę że karta domyślnie ma temp target na 75 stopni na rdzeniu, w takiej konfiguracji po OC jest ku*ewsko głośna, jakie temperatury są bezpieczne dla tych rdzeni? 90? jak z memkami i VRM?

- ciekawy temat bo przy teście w OCCT w trybie okienkowym mam więcej FPS niż na full screenie

Edytowane przez TrueFaith

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Robisz OC żeby pobijać osiągi w OCCT czy do gier? Jesteś doświadczonym forumowiczem więc zapewne wiesz że karta już ma trochę lat za sobą. Podkręć ogólnie i nie rób OC na chama bo nie zyskasz wiele wydajności a zdecydowanie skrócisz życie karty graficznej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do gier, z OCCT to tylko luźne spostrzeżenie. Nie chcę robić OC na chama natomiast zastanawia mnie dlaczego nie działa boost i jakie są bezpieczne temperatury, w drugim temacie ustaliłem że 85 stopni będzie dobrym kompromisem. Nie zamierzam podbijać napięć, szkoda karty, za jakiś czas przyjdzie pora na wymianę. Na tą chwilę z 70-80fps (chwilowe do 90) robi 80-90fps (chwilowe do 100) w Forzie Horizon 4 więc jest całkiem dobrze, mam wydajność GTX'a 980. Chciałbym po prostu lepiej wykorzystać mój monitor w nowszych grach

Edytowane przez TrueFaith

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W furmarku też nie działa tak dobrze jak w grach. Nie ma co się przejmować programami testującymi, które mają za zadanie sprawdzić stabilność. Wyciągnąłeś już z karty więcej więc? Sam stwierdziłeś że nie zamierzasz katować karty ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko ta kwestia boostu nie daje mi spokoju.

 

Bawię się BIOSem:

- na tą chwilę zmieniłem target temperatury na 85 stopni przy prędkości wentylatorów 50% - jest znacznie ciszej, karta pracuje przy ok 82 stopniach w stresie

- pamięci poszły +550MHz czyli na 4050, 20-30 w górę zaczynają się małe artefakty więc nie ma co szaleć

- power limit (stockowo 160W, zabawna wartość) na maksymalną fizyczną możliwość czyli 225W (75W PCI-e + 150W 8pin), karta w końcu zaczęła korzystać z zegarów boost tylko chyba nie do końca tak jakbym tego chciał. Bez zabawy w Afterburnerze jest w porządku, mam 1253MHz boostu (stock boost) przy vcore 1.125V, natomiast dodanie jakiejkolwiek wartości (np. 200MHz które nadal bez problemu działa) owocuje tym, że napięcie wraca do 1.087V (czyli tyle ile karta ma przy stockowych zegarach 1114MHz, bez boostu) co skutkuje brakiem możliwości wyższego OC. Teoretycznie napięcia rzędu 1.22V są całkowicie bezpiecznie dla tych kart, niektórzy cisną 1.25-1.26 dla OC ponad 1500MHz na rdzeniu. Czemu więc karta nie korzysta z tego co ma? No chyba że odczyty vcore są błędne i trafił mi się rdzeń który więcej niż te ~1400 nie zrobi. Pytam bo nie mam pojęcia jak to tutaj działa, stare radeony były łatwiejsze :E

 

A tak odchodząc od tematu, chłodzenie w tym Strixie to jakiś żart, radiator niewiele większy niż w laptopie i dwa malutkie wentylatorki które ledwo zipią, miałem ASUSa 6950 DC2, chłodzenie 3 slotowe, wentylatory też miały swoją grubość. Tam wentylatory mogły być ustawione na 10% (minimum, prawie niesłyszalne) i w stresie było 70-80 stopni, jeśli tak wyglądają coolery w każdej nowej karcie to współczuję właścicielom. Nie to żebym swoją 970 dopiero kupił, siedzi u mnie prawie od premiery i od tamtej pory mnie to zadziwia.

Edytowane przez TrueFaith

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

970ki to były jedne z najfajniejszych kart do kręcenia.

odkręć kurek z powerlimitem. memki poszły na tyle ile powinny

rdzeń? nie miałem paździerzy która by tych 1430 nie zrobiła. przyzwoite sztuki robiły 1480-1500 a jednego selecta miałem co 1600 wyciskał :)

 

co do wentylatorów, to nie wiem czego się czepiać. są jakie są - nie urosły ani nie zmalały od premiery

https://pclab.pl/art68055-60.html

https://www.purepc.pl/karty_graficzne/geforce_gtx_970_killer_gtx_780_test_wersji_niereferencyjnych?page=0,21

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety 970 mimo iż nieźle się kręciły to do chłodnych nie należały. Miałem EVGA GeForce GTX 970 Superclocked ACX 2.0. 80-85 stopni to normalka, ale wtedy to już załączała się suszarka. Co trzeba przyznać karta do dzisiaj pozwala w miarę komfortowo pograć w większość tytułów . Obecnie od 2 lat mam GTX 1080Ti GAMING X jakaż to cisza wręcz nie do opisania

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mój leci na 1499 mhz, powyżej już się wysypuje, voltarz trochę poniżej 1.2.Temp koło 70 stopni podczas AC czy RDR2, wentle nie słyszalne, choć komp stoi koło tv, ale wcześniej stał na biurku koło monitora.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem że żaden z Panów nie miał problemów z napięciami? :hmm: U mnie nie wchodzi ponad 1.137 (według occt, gpu-z i afterburnera) co bym jej nie poustawiał. Jak nic się w tej kwestii nie zmieni to najwyżej zostawie jak jest, niecałe 1400 robi więc tragedii nie ma, wzrost wydajności całkiem przyjemny

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wrzuć fabryczny bios (np. z bazy tpu) i sprawdź jak gpu się zachowuje - asus stosował własny kontroler napięcia i nie dało się na tych kartach przepić 1.212v bez lutowania... na standardowym biosie, po podniesieniu powerlimitu powinna pod 1.2v dobijać

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawdzałem na fabrycznym biosie, to nie to. W biosie faktycznie mamy limit na 1.212V, karta ma skonfigurowane zegary do 1455MHz i odpowiednie napięcia pod nie. Moja w Afterburnerze osiąga na tą chwilę 1392MHz w booście, minimalne napięcie dla tych zegarów (ustawione w biosie ) to 1.137V tymczasem karta chodzi na 1.087. Chodzi to dużo powiedziane - dzisiaj robiłem dłuższy test i wywala ją po ok. 10 minutach w OCCT (czarny obraz). Jeśli wierzyć sensorowi - karta po OC nie trzyma zadanych w BIOSie napięć. GPU-Z pokazuje TDP na poziomie 209-210W więc teoretycznie ma jeszcze zapas, VRM też chyba powinien wytrzymywać jeśli napięcie nie zbliża się nawet do 1.2V.

 

//edit

Zmieniłem w BIOSie maksymalne napięcia z 1.212 na 1.25, nic to nie wniosło. Na stocku karta trzyma 1.137V, po OC nie ważne czy dam 10MHz czy 200Mhz spada do 1.087V

Edytowane przez TrueFaith

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie sądziłem że problem będzie tak prosty do rozwiązania. W OCCT karta ma TDP około 210W, niestabilne zegary i napięcia. W furmarku pokazuje około 170W TDP, napięcie stałe 1.212V, zegary ponad 1400 bez problemu. Nie wiem co robi OCCT, ale finalnie wszystko jest ok.

 

Aktualne rezultaty w Furmarku (sprawdzone w Forzie) bez ruszania napięć (StriX faktycznie robi maksymalnie 1.212V bez fizycznej ingerencji)

pamięci 3950MHz bez artefaktów, 4000MHz jednak łapie drobne artefakty

rdzeń 1500MHz przy napięciu 1.212V, wyłączony boost (stabilne zegary), w sterowniku Optymalna Moc więc zrzuca sobie do nawet 100MHz w idle

TDP około 170W, temperatura około 76 stopni, wentylatory chodzą cicho (niecałe 40%), być może jeszcze zjadę z prędkością żeby trzymała te 80-82 i była cichutka

 

Różnica w wydajności w grach jest potworna, teraz mam wydajność ponad stockowego GTX'a 980.

 

 

Jeśli jest ktoś kto ogarnia modyfikację BIOSów tych kart - proszę o kontakt, próbuję przenieść core clock 1500MHz do BIOSu na sztywno jednak średnio mi się to udaje, przy tych ustawieniach nadal trzyma 1353MHz bez Afterburnera

https://i.imgur.com/bSRCSXF.png

https://i.imgur.com/tqkX2mB.png

https://i.imgur.com/FSSXwUB.png

Link do mojego BIOSu:

https://drive.google.com/open?id=1XU...lShYO5JbRries4

 

Temat ogarnięty, nie wiem jak, ale po dopasowaniu napięć karta wchodzi na zadane w BIOSie 1500MHz

Edytowane przez TrueFaith

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Mam taką samą karte tego samego producenta.

Jakiego producenta masz kostki ramu?

 

Odnośnie spadku napięcia przy oc też to mam. Moj temat z opisem

 

http://forum.benchmark.pl/topic/280935-gtx-970-pod-metro-exodus/

 

Może cos pomożesz?

Ja nic nie grzebałem w biosie. Moja karta dobija do max 181W i dalej nie chce max powino dochodzic do 225W. W tym temacie jest link do artykułu gdzie koloeś mostkuje rezystory przy wtyczce od zasilania

 

Probowałes tego:

https://www.overclock.net/forum/69-nvidia/1614563-guide-how-unlock-asus-strix-970-voltage.html

 

https://www.nvidia.com/en-us/geforce/forums/gaming-rigs/8/268015/asus-strix-gtx970-can-i-unlock-the-volt-limit/

 

gdzies jeszcze był opis ze mozna odblokować albo napięcia atbo powerlimit poprzez połączenie na rezystorze przy wtyczce zasilającej jak znajde to podrzuce

Edytowane przez uniucz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Mam taką samą karte tego samego producenta.

Jakiego producenta masz kostki ramu?

 

Raczej nie potrzebujesz odblokowywania napięcia - moja robi 1500Mhz (max ok. 1530) na standardowym maksymalnym napięciu czyli 1.212V, power limit mam ustawiony na 225W ale karta pobiera max 175. Jeśli powiesz mi jak sprawdzić producenta pamięci odpowiem Ci na twoje pytanie, bo zwyczajnie nie wiem. U siebie mam power limit podniesiony do 225W w biosie, temp limit na 91 stopni i wyregulowane napięcia, szczególnie istotny są stany około 65-74 w BIOS'ie. Jeśli chcesz wyślę Ci mój aktualny BIOS, jeśli masz Strixa to powinno pójść, powinniśmy mieć te same pamięci. Ewentualnie mogę przerobić twój BIOS zgodnie z życzeniami. Podstawa to wyłączenie boostu, wyregulowanie napięć dla wysokich częstotliwości rdzenia, zwiększenie power limitu.

 

Tu mój aktualny BIOS na 1493.5MHz

https://drive.google.com/file/d/1PjPzWQWPj2pTwOHNjxt-mmuVwrIU-cFr/view?usp=sharing

 

Przecież GPU-Z podaje w pierwszej zakładce (Memory Type).

Nie zwróciłem nigdy uwagi :hmm:

 

W każdym bądz razie Samsungi

Edytowane przez TrueFaith

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Jeśli powiesz mi jak sprawdzić producenta pamięci odpowiem Ci na twoje pytanie, bo zwyczajnie nie wiem.

Przecież GPU-Z podaje w pierwszej zakładce (Memory Type).

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mój GTX 970 MSI Gaming jest na Elpidach.

Edytowane przez Krisol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mój GTX 970 MSI Gaming jest na Elpidach.

 

 

oooo

 

mi się z 10 przez łapy przepchało i każda na samsungach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

JA mam elpidy i ma asuss strix cu2oc. Czyli momo ze w biosie zwiekszyłeś power limit to i tak karta ciągnie tylko 175W. Próbowałeś jakoś wymusić aby pobrła więcej? Możę trzeba jeszcze odblokować sprzętowo power limit Tutaj pokazują który rezystor zlutować

http://overclock.pl/forum/threads/12083-Zbijanie-taktowania-pomimo-niskiej-temperatury-Asus-GTX-970-Strix

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale po co ma pobierać więcej skoro tego nie potrzebuje? W OCCT pobiera sobie 210W bo tam jest jakieś inne obciążenie, w Furmarku czy Forzie Horizon 4 tak jak mówiłem 170-175. Wrzuć mi swój BIOS i powiedz jakie chcesz taktowania, ustawimy co trzeba i będzie trzymała

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aktualnie ustawiłem sobie np 1516mhz power target 120%, odpalam metro exodus i przy wykorzystaniu gpu 95-100% taktowanie spada mi do np 1430-1470 do tego spada napiecie do 1,017V-1,150V i tak sobie skacze. GPu-Z pokazuje że brakuje Power. JEśli wukorzystanie gpu bedzie na poziomie max 90% to karta sztywno trzyma 1516mhz i 1,212V. Wychodzi na to że przy maks wykorzystaniu brakuje jej czegoś

 

https://drive.google.com/file/d/1v_CE99klT8bt2JZICLhKOqWPa4HbH_6P/view?usp=sharing

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Standardowy power limit na max to za mało, zobaczymy jak będzie po zwiększeniu na 225W. Wieczorem Ci to ogarnę, powiedz jeszcze ile masz na memkach i czy zwalniamy trochę wentylatory, wrzucę wszystko do biosu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wentylatórw nie ruszamy i tak je ustawiam programem asusa GPu tweak II aby przy 45 stopniach już chodziły na 60%. Takie rozwiązanie pozwala mi lepiej schłodzić kostki ramu i sekcje zasilania która zawsze grzeje się znacznie wyzej niż gpu. JAk testowałem pamięci do dobiłem do 2000mhz (mam kostki Elpidy) wyżej nie sprawdzałem. Aktualnie jak gram to ustawiam na 1850 JEwśli tak można to pamięci w biosie prosze nie ruszać zawsze podbije je sobie Afterbournerem lub GPu tweak II

gpu prośba o ustawienie na 1500

 

JEszcze prośba jak wgrać bios. Miej wiecej wiem ale lepiej się zapytać niz potem żałować

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem EVGA GeForce GTX 970 Superclocked ACX 2.0. 80-85 stopni to normalka, ale wtedy to już załączała się suszarka.

Chłodzenie w tej karcie ma taką wadę,że na rdzeniu zamiast 3 rurek cieplnych,jak są na chłodzeniu,bezpośrednio do rdzenia przylegają tylko 2 rurki cieplne

U mnie z tą kartą,jeśli chodzi o temperaturę,to jest w porządku ok.75 st. przy dość cichej pracy wentylatorów

 

970ki chyba były tylko na samsungach :)

Na Elpidach też były i to wiele modeli 970 miały pamięci od Elpida(obecnie Micron)

 

Moja EVGA 970 SC jest na Samsungach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Flashowanie custom biosu:

https://www.overclock.net/attachments/41789

tutaj masz zmodyfikowany nvflash (umożliwia wgrywanie custom biosów), tworzysz folder nvflash na dysk C, wrzucasz pliki, do folderu nvflash wklejasz też zmodyfikowany BIOS

https://i.imgur.com/DDf2YT0.png

odpalasz cmd jako admin, wklepujesz:

cd/ wchodzi na dysk C

cd nvflash wchodzi do folderu nvflash

komenda nvflash -6 bios.rom przy czym bios.rom zastępujesz swoją nazwą

https://i.imgur.com/JBqNKqG.png

program powinien wyłączyć sterownik karty graficznej i zapytać czy na pewno sflashować, klikasz y, czekasz do końca, restart PC i koniec

 

 

https://drive.google.com/open?id=16DaHczueUue2yiDbnF29a61nRgWeZSry

 

-zmienione power limity: pci-e 75W zamiast 66 i całkowity 225W (pci-e 75W + 8pin zasilacz 150W)

-temp limit na 91: jeśli tak mocno ustawiasz wentylatory i tak nie ma znaczenia, ale nie będzie przeszkadzał

-ustawiony zegar 1506.5MHz

-podregulowane napięcia: dla najwyższych zegarów standardowo jest od 1.23 do 1.28, nasz StriX nigdy tyle nie osiągnie bez fizycznych modyfikacji, zmienione na 1.212V

 

Zobacz jak to działa najlepiej w Furmarku

Edytowane przez TrueFaith

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...