Skocz do zawartości
Ative7

Phenom ii x4 955 problem z podkręceniem NB frequency

Rekomendowane odpowiedzi

Witam mam problem z podkręcaniem mojego procesora, mianowicie zwiększenie frequency NB powyżej 2000 jest nie możliwe. Próbowałem różne napięcia NB od 1.1 (standardowo na mojej płycie) aż do 1.3, po zmianie frequency na 2200 procesor po kilkunastu sekundach w programie OCCT pokazywał błędy albo zawieszał windowsa. Procesor na częstotliwości NB 2000 przy taktowaniu 3.9 działa stabilnie i nie pokazuje żadnych błędów. Moje pierwsze pytanie to, dlaczego nie mogę podkręcić NB a szukałem w google i nikt nie miał podobnego problemu (lub po prostu nie szukałem dokładnie). Drugie pytanie to czy mogę jakość zwiększyć wydajność komputera bez dodatkowych nakładów finansowych, z góry dziekuję za pomoc ponieważ od kilku miesięcy głowie się o co mozę chodzić z tą niestabilnością związaną z podkręcaniem NB, aż w końcu zdecydowałem się utworzyć konto na forum.

 

Mój sprzęt to:

 

Phenom II x4 955 RB-C3 125W (aktualnie podkręcony na 3.9 ghz na napięciu 1.425, maksymalne temperatury to 63 stopnie po 30 minutach OCCT)

 

Rx 460 2 GB xfx 1 fan

 

Ram 12 GB (1x4 GB patriot 1600, 2x2 Gb kingston 1333 i 1x4 GB Ramaxel 1333 od lenovo)

 

Płyta główna GA-MA770T-UD3 rev. 1.4

 

Dysk HDD 500 GB 7.200 rpm. HGST

 

Zasilacz Feel III 400 ATX

 

 

Z góry proszę o wyrozumiałość jeżeli nie napisałem jakichś istotnych informacji ponieważ to mój pierwszy post w życiu na jakimkolwiek forum.

Edytowane przez Ative7

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiem, że jest przestarzały mimo tego jak na procesor z 2009 roku spisuje się świetnie ale dopiero za około pól roku będę zmieniał całą platformę więc jak narazie chce wykręcić z niej jak najwięcej się da bez żadnego wkładu.

 

Dzięki za odpowiedź ale liczyłem na odpowiedź jakiegoś wirtuoza phenomów który mi doradzi co mogę jeszcze zrobić w takiej beznadziejnej sytuacji, myślałem o podkręcaniu ramów ale też nie wiem jak się za to zabrać, bo na internecie nie ma poradników jak podkręcić ramy kiedy każda kość jest inna i czy w ogóle jest to możliwe (czy ma to jaki kolwiek sens).

 

A zasilacz jak narazie do takiego sprzętu daje rade mam go chyba z 6 lat i kilka razy go czyściłem i smarowałem wentylator.

Edytowane przez Ative7

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakich efektów oczekujesz po takim a nie innym podkręceniu?

 

Ogranicz się do wrzucenia SSD.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wywal te 2 moduły ram po 2 GB i wtedy spróbuj, ram też podkręć na 1600mhz cl9.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czytałem, że zwięszenie częstotliwości NB w przypadku phenomów powoduje przyzwoite zwiększenie wydajności procesora w grach podobnie z podkręceniem ramów

 

Wywal te 2 moduły ram po 2 GB i wtedy spróbuj, ram też podkręć na 1600mhz cl9.

 

 

 

A mógłbyś mi pomóć to zrobić, mogę Ci wysłać wszystkie potrzebne informacje

 

Zrób undervolt całej platformy. Lepiej na tym wyjdziesz. Posiadałem Phenoma 5 lat.

 

A to nie będzie tak, że jeżeli zrobię undervolting cpu to bedę musiał zmniejszyć taktowanie? Poczytałem o tym chwile i podobno jedyne co na tym zyskam to mniejsze temperatury i cichsze działanie komputera na czym mi nie zależy, bo karta maksymalnie osiąga 67 stopni w grach a i tak mam podpięte 2 wentylatory do molexa bo nie miałem wejścia na płycie to podłączyłem kabelki do molexa więc z tego co wiem działają na najwyższych obrotach. Jeżeli się myle to mnie popraw bo pierwszy raz słyszę o undervoltingu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sam trzymałem Phenoma na 4.1 GHz i tylko zwiększyłem sobie rachunki za prąd. Wzrost wydajności niezauważalny.

Ty masz niechłodzoną sekcję zasilania na płycie głównej. Dodatkowo badziewny zasilacz. Nie bawiłbym się w OC w Twoim przypadku.

 

 

Czy ja wiem czy nie zauważalny np. w Rainbow Six Siege, BF1 czy nawet w Far Cry 5 różnica była i to spora po prostu gry stawały się grywalne (zobacz sobie testy na yt) a komputer używam głównie do gier, a ten zasilacz w brew pozorom nie jest taki zły jak się wydaje chociaż on idzie na pierwszy ogień jak będę miał jakieś pieniądze.

Na 3.9 jadę już od wakacji i narazie nie miałem żadnych problemów a podejrzewam że różnica w rachunkach to góra 5 zł na miesiąc.

 

A druga sprawa to, że zabawa takim czymś sprawia mi dużą przyjemność sam nie wiem czemu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na tym zasilaczu to bym nie podkręcał...Koledzy mówią dobrze zostaw na stock + ewentualnie undervolting.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zmieniałem tego phenoma po oc na i5 2400 dawno dawno temu, wzrost wydajności był ogromny. Aktualnie i5 2400 chodzi po 60-70zł, jak chcesz to Ci sprzedam za 50, płyta drugie tyle. Kręcenie tego phenoma ile się da nie ma większego sensu

Edytowane przez TrueFaith

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

akurat MC Feel 3 jest w miarę dobrą konstrukcją, więc autorze panów wyżej z ich radami o zasilaczu możesz olać, miałem PII x4 965 z hd7850 kręconym (to samo co rx460 2gb), u mnie nawet 4,1 chodził bez problemu, ale i tak to nie dużo dawało - kręcenie NB tez możesz olać, testowałem 2200/2400 vs 2000 i wyniki na zasadzie błedu pomiarowego, proc po prostu jest już słaby i nic z tym nie zrobisz - ja u siebie postawiłem go na 3,8ghz i napieciu 1,332v (taki undervolting mały) i chodził stabilnie, było chłodno i cicho

i tak we wszystkich nowszych grach to grafika cię wyhamuje, no oprócz tych wyjątkowo siedzących na cpu jak bf5 czy nowe assasyny - w gta5 dawał radę na 3,8ghz (40-50 kl/s)

Edytowane przez kochan4

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zostaw NB w spokoju, jego overclock jakiegoś większego przyrostu wydajności Ci nie da. a zasilacz z najwyższej półki nie jest ale jest już w miarę dobrą konstrukcją także porady PSU przy tym sprzęcie spokojnie możesz olać

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

odkopałem film z gta5 na tej konfiguracji (pII 965 + hd7850)

przy nagrywaniu pamiętam , ze cep ostro się pocił , wiec bez było jakieś 10-15 fps więcej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ooo dzięki panowie jesteście super już powoli zaczynałem wierzyć w to, że ten zasilacz serio jest badziewny idąc za radami wszystkich którzy udzielili się powyżej zniosłem CPU Voltage do 1.4 i taktowanie do 3.8 przez co temperatury nie przekraczają 60 stopni i nawet w League of legends zauważyłem wzrost wydajności ale wydaje mi się że to jakieś placebo. Wyrzuciłem też te 2 moduły po 2 GB i zostawiłem 2x4 i z tego co patrzyłem różnice dopiero bym poczuł przy taktowaniu powyżej 2000 mghz a ramy, które mam nie mają nawet radiatorów więc nic nie da rady z tym zrobić, myślałem jeszcze żeby po taniości kupić drugi moduł od Patriota 1600 mghz.

a tutaj możecie zobaczyć jak radzi sobie moja karta w Gta 5, wydaje mi się, że jak na kartę którą kupiłem za 120 zł to jest wyśmienicie.

 

A poniżej załączam fotkę z cinebencha r15, co dziwne po wyjęciu ram i obniżeniu CPU Voltage udało mi się uzyskać wynik taki sam przy 3.8 jak przy 3.9. Jako ciekawostkę dodam że najwięcej wykręciłem z niego 410 pkt przy 4.1.

 

https://zapodaj.net/076d89e0e4f44.png.html

Edytowane przez Ative7

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie bombarduj się takimi filmikami z dużo mocniejszymi cpu intela, bo robisz sobie tylko złudne nadzieje, z tym phenomem więcej jak 40-50 nie uzyskasz w gta5, nawet jakbyś mu kartę za 2 tysie zapodał ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No przecież wiem, że procesor bottleneckuje kartę tylko pokazuje do czego jest zdolna karta z dobrym procesorem bo wielu ludzi nie docenia tej karty rozumiem, że to budżetówka ale sporo osób stawia ją koło o wiele słabszych kart

 

nie bombarduj się takimi filmikami z dużo mocniejszymi cpu intela, bo robisz sobie tylko złudne nadzieje, z tym phenomem więcej jak 40-50 nie uzyskasz w gta5, nawet jakbyś mu kartę za 2 tysie zapodał ;)

A co sądzisz o wynikach z cinebencha myślisz że wyjęcie tych ramów mogło to spowodować? Cinebencha odpalałem w obu przypadkach bez żadnych aplikacji w tle.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja za czasów phenoma nie bawiłem sie w żadne benchmarki i wypalarki typu occt/prime, po prostu podkręcałem i grałem, jak było ok, nie było ścinek/bsodów itp to tak zostawiałem , dopiero po zmianie na i5 2500k zacząłem się w to bawić ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem, ja wolę puścić OCCT na pół godzinki żeby później mnie nie wywaliło z gierki albo gorzej coś się spaliło

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie katuj go tak wypalarkami, 5 minut wystarczy, jak ci błędu nie wywali w tym czasie to żadna gra ci nie wywali

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie katuj go tak wypalarkami, 5 minut wystarczy, jak ci błędu nie wywali w tym czasie to żadna gra ci nie wywali

Okej dzięki bedę wiedział na przyszłość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nawet jak się namęczysz to może 5% wydajności zyskasz.

SSD nawet w niektórych grach daje przyrost. Pamiętam, jak na phenomie ii 965 z ssd miałem w WoT taki wysoki i stabilny fps o jakim ludzie z topowymi intelami na hdd mogli tylko pomarzyć.

W magiczne działanie samego podkręcania na tym procku nie masz co liczyć. Zyskasz może 2% w średnim fps i 5% w minimalnym. Nie zauważysz różnicy.

 

Phenoma ii 965 rok temu wymieniłem na używanego i5 3670k z płytą i chłodzeniem 120mm. 399 czy 499 mnie to kosztowało na allegro. Ram został ten sam, bo dalej ddr3.

Zrobiłem 4,2GHz z undervoltage i boost wydajności ogromny, ale miałem już SSD. No i chłodniej się w pokoju zrobiło :lol2:

Potem dorzuciłem gtx1070, ale to już inna historia.

 

Jeśli ktoś Ci mówi, że Phenoma 955 podkręconego do 3,9GHz możesz jeszcze tak podkręcić, że zauważysz różnicę to Cię ta osoba okłamuje.

 

A odnośnie tego zasilacza to nie jest on zły, bo sam go miałem w wersji 350W. Cięższy niż późniejszy chieftec 500W :E

Edytowane przez michasm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nawet jak się namęczysz to może 5% wydajności zyskasz.

SSD nawet w niektórych grach daje przyrost. Pamiętam, jak na phenomie ii 965 z ssd miałem w WoT taki wysoki i stabilny fps o jakim ludzie z topowymi intelami na hdd mogli tylko pomarzyć.

W magiczne działanie samego podkręcania na tym procku nie masz co liczyć. Zyskasz może 2% w średnim fps i 5% w minimalnym. Nie zauważysz różnicy.

 

Phenoma ii 965 rok temu wymieniłem na używanego i5 3670k z płytą i chłodzeniem 120mm. 399 czy 499 mnie to kosztowało na allegro. Ram został ten sam, bo dalej ddr3.

Zrobiłem 4,2GHz z undervoltage i boost wydajności ogromny, ale miałem już SSD. No i chłodniej się w pokoju zrobiło :lol2:

Potem dorzuciłem gtx1070, ale to już inna historia.

 

Jeśli ktoś Ci mówi, że Phenoma 955 podkręconego do 3,9GHz możesz jeszcze tak podkręcić, że zauważysz różnicę to Cię ta osoba okłamuje.

 

A odnośnie tego zasilacza to nie jest on zły, bo sam go miałem w wersji 350W. Cięższy niż późniejszy chieftec 500W :E

W WoT to i bez ssd na wyoskich mam około 100 fpsów bez ścinek.

Edytowane przez Ative7

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak ja mam ogromny przyrost po przesiadce z Phenoma II X4 955 na FX-8350

 

:E

 

odkopałem film z gta5 na tej konfiguracji (pII 965 + hd7850)

przy nagrywaniu pamiętam , ze cep ostro się pocił , wiec bez było jakieś 10-15 fps więcej

Miałem Phenoma,tyle że 955 sparowanego z RX 460(ciut wydajniejszy od HD 7850) i powiedząc tak szczerze,w grach grafika leciała na 100%,gdzie cep na 80-90% latał

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak ja mam ogromny przyrost po przesiadce z Phenoma II X4 955 na FX-8350

 

:E

 

 

Miałem Phenoma,tyle że 955 sparowanego z RX 460(ciut wydajniejszy od HD 7850) i powiedząc tak szczerze,w grach grafika leciała na 100%,gdzie cep na 80-90% latał

Dokładnie Rx 460 jest trochę bardziej wydajny od tego hd 7850, trafiłem na fajną okazję (chyba), płytkę MSI 760 gm p21 pod procesory FX za 50 i zastanawiam się czy nie kupić, co o niej sądzicie? Swoją sprzedałbym pewnie też coś koło tego i wyszedł bym na 0 a w dodatku miałbym nowszą płytę i możliwość włożenia do niej fxa.

Edytowane przez Ative7

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ta płyta + FX to jest bardzo, ale to bardzo zły pomysł. Nie dość że low end (słaba i niechłodzona sekcja zasilania) to jeszcze legendarna jakość ówczesnych sekcji MSI. Unikać.

 

Nie klinuj się na AM3(+), niezależnie czy tym pomysłem kieruje sentyment czy inny syndrom sztokholmski. Szkoda pieniędzy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ta płyta + FX to jest bardzo, ale to bardzo zły pomysł. Nie dość że low end (słaba i niechłodzona sekcja zasilania) to jeszcze legendarna jakość ówczesnych sekcji MSI. Unikać.

 

Nie klinuj się na AM3(+), niezależnie czy tym pomysłem kieruje sentyment czy inny syndrom sztokholmski. Szkoda pieniędzy.

Okej w takim razie nie biorę. Myślałem o fxie bo za około 200 zł mółbym złożyć coś na 6 ściu rdzeniach troche mocniejszego i z nowymi instrukcjami a na tym mi narazie zalezy, bo żeby trafić na jakąs dobrą i tanią płytkę pod i5 2-3 gen. trzeba mieć trochę szczęścia.

Edytowane przez Ative7

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...