Skocz do zawartości
Grafer

"Niestabilny" procesor 3800X

Rekomendowane odpowiedzi

Hej.

 

Zamontowałem ostatnio procesor Ryzen 7 3800X. Badam go HWMonitor i zauważyłem, że strasznie "niestabilny" w wartościach. Napięcia latają i jego temperatury też. W przeciągu 30 sekund potrafi skoczyć z 35 stopni na 70 stopni i później z powrotem na 35. Napięcie też skaczą co chwile z 0,9 do 1,5V. Czy to normalne zachowanie? A jeśli nie to co może być przyczyną? Przykład - https://i.gyazo.com/450fd4b8e482fb4f61723396a4e19154.mp4 . Niestety nie mogę dłuższego nagrać.

 

Procesor nie działa pod obciążeniem. Kilka zakładek w chromie otwartych (w tym youtube) i nic więcej się tu nie dzieje.

 

Windows 10 64-bit

Płyta główna - MSI X470 Gaming Pro

Chłodzenie - Dark Rock 4

RAM - 2x 8gb 3000mhz Patrioty

 

Z góry dziękuję za wszelką pomoc.

Edytowane przez Grafer

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

One tak mają . Wentylatory lubią sie rozpędzać co chwilę itp itd..

PBO masz wyłączone ?Proc nic nie robi więc turbo działa agresywnie i próbuje procka na maks zegary wyciągnąć .Napięcie dochodzące do 1,50V to norma ale to tylko chwilowy tik ,sporo materiałów na necie dostępnych .

Najlepiej taktowanie pokazuje Ryzen Master ,soft od AMD do OC.

Zależy dużo od planu zasilania ,sam używam 1usmus Ryzen Power plan zamiast AMD Balanced co z sterami chipsetu ładuje się do windowsa.

Jaka wersja BIOSU płyty głównej ?

 

Edytowane przez Tom Light

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak jak wyżej kolega ten typ tak ma, zmień sobie w biosie "fan step up" i "step down" na najwięcej ile się u ciebie da to uspokoisz też skoki obrotów wentylatora a najlepiej to ustaw go na sztywno na jakimś niskim napięciu bo to które wali teraz jest bezsensu :E

Edytowane przez Send1N

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zawsze możesz sam ustawić napięcie, bo automatycznie on czasami dostaje 1.5V co wcale nie jest potrzebne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Problem z Ryzenami jest taki, że mobo do sterowania wentylami bierze CPU package (Tctl/Tdie). Swoją drogą, ciekawe jaki to ma wpływ na żywotność wentyli.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Problem z Ryzenami jest taki, że mobo do sterowania wentylami bierze CPU package (Tctl/Tdie). Swoją drogą, ciekawe jaki to ma wpływ na żywotność wentyli.

Żaden. Przecież w samochodzie koła się nie psują od przyśpieszania tylko od ilości godzin pracy łożysk. Ustawiasz sobie łagodnie rosnącą krzywą w bios i dziękuje. Nie ma efektu dźwięku nagłego przyśpieszenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wyłączyłem w BIOS Precision Boost Overdrive i Core Perfomance Boost i napięcia trzymają się stabilnie ~1.125V, a temperatura nie wychodzi ponad 40 stopni.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wyłączyłem w BIOS Precision Boost Overdrive i Core Perfomance Boost i napięcia trzymają się stabilnie ~1.125V, a temperatura nie wychodzi ponad 40 stopni.

A jakie taktowanie ma procesor po takich zabiegach pod obciążeniem ? :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wyłączyłem w BIOS Precision Boost Overdrive i Core Perfomance Boost i napięcia trzymają się stabilnie ~1.125V, a temperatura nie wychodzi ponad 40 stopni.

 

Ja miałem podobnie na 3900x, wystarczyło tylko ustawić napięcie na 1,2v i sie znaczne skoki temperatur skończyły, a temperatura przy obciażeniu wszystkich wątków osiąga 60 stopni

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja miałem podobnie na 3900x, wystarczyło tylko ustawić napięcie na 1,2v i sie znaczne skoki temperatur skończyły, a temperatura przy obciażeniu wszystkich wątków osiąga 60 stopni

 

 

 

Tak tylko jak widzisz ruszysz napięciami i je obniżysz to niestety pod obciążeniem rdzenie osiągają systematycznie niższe zegary w stosunku do ustawionego max napięcia i tym samym spowolniłeś procesor . Chyba, ze ruszysz ręcznie zegary rdzeni to co innego . Możesz również zastosować znany BUG Ryzena i ustawić PBO i pozostałe wartości i tym samym podbijesz rdzenie ale w najmniej odpowiednim momencie można zauważyć diametralny spadek mocy procesora . Jednym słowem jeśli ruszasz napiecia to bez ruszania zegarów tylko spowalniasz procesor .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak tylko jak widzisz ruszysz napięciami i je obniżysz to niestety pod obciążeniem rdzenie osiągają systematycznie niższe zegary w stosunku do ustawionego max napięcia i tym samym spowolniłeś procesor . Chyba, ze ruszysz ręcznie zegary rdzeni to co innego . Możesz również zastosować znany BUG Ryzena i ustawić PBO i pozostałe wartości i tym samym podbijesz rdzenie ale w najmniej odpowiednim momencie można zauważyć diametralny spadek mocy procesora . Jednym słowem jeśli ruszasz napiecia to bez ruszania zegarów tylko spowalniasz procesor .

Ustaw ręczniem na sztywno.

 

Spróbuj 4.4ghz 1.3V jak nie przejdzie to 4.35ghz etc...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak tylko jak widzisz ruszysz napięciami i je obniżysz to niestety pod obciążeniem rdzenie osiągają systematycznie niższe zegary w stosunku do ustawionego max napięcia i tym samym spowolniłeś procesor . Chyba, ze ruszysz ręcznie zegary rdzeni to co innego . Możesz również zastosować znany BUG Ryzena i ustawić PBO i pozostałe wartości i tym samym podbijesz rdzenie ale w najmniej odpowiednim momencie można zauważyć diametralny spadek mocy procesora . Jednym słowem jeśli ruszasz napiecia to bez ruszania zegarów tylko spowalniasz procesor .

 

U mnie przy obciążeniu był taki problem że temperatury osiągały poziom 95-98 stopni i procesor stopniowo obniżał takty, doszło nawet do takiego paradoksu że po około godzinie testowania zegary potrafiły spaść do 3.4GHz, mówimy oczywiście o obciążeniu wszystkich rdzeni. Teraz sytuacja wygląa tak że procesor potrafi utrzymać przez ponad godzine testu temperature na poziomie około 60-61 stopni a zegar działa na 4.0-4.1GHz, przy obciążaniu pojedynczych rdzeni zegary boostują do nawet 4.5GHz więc jak dla mnie róznica jest na spory plus - zwłaszcza jeśli chodzi o utrzymanie temperatur na boxowym chłodzeniu do AMD

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie, mam 3800x i podobną sytuacje ze skokami napięć i taktowań, do tego proca mam aorus pro b450, pamięci hyperx predator 3200. Jakie ustawienie sztywne będzie optymalne by nie zajeżdżać sprzętu a jednak wykorzystywać jego potencjał. Wystarczy ustawić mnożnik i napięcie i heja?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Musisz potestować przy jakim taktowaniu i napięciu będzie stabilny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...