Skocz do zawartości
Sparrowhawk

RTX2080 Super - czarny ekran po instalacji sterowników, karta działa tylko w PCI-Ex 2.0

Rekomendowane odpowiedzi

Moja konfiguracja:

CPU: i7-8700K - nie podkręcony, w biosie ustawienia domyślne.

MOBO: MSI Z370M Gaming Pro Ac

PSU: Be quiet Straight power 11 850W - nowy zasilacz kupiony razem z kartą.

MEMORY: 4x8 GB G.Skill DDR4 3400 MHz - profil XMP, napięcie 1.35 V

 

Kupiłem nową kartę graficzną RTX 2080 Super. Po instalacji sterowników, ekran robi się czarny. Po restarcie komputer zawiesza się tuż przed ekranem logowania windows. Jednak jak przestawię w biosie płyty głównej slot PCI-Ex na 2.0, lub włożę kartę do drugiego slotu, który obsługuje prędkość do x8, to windows działa, sterowniki się instalują. Karta przechodzi test w 3D mark'u, testy w Furmarku itd. Podczas testów temperatura karty nie przekracza 70 stopni. Natomiast podczas grania w gry: Raise of Tomb Raider, Fallout 4, Wolfenstein - New Collosus, komputer się zawiesza po jakimś czasie (w różnych momentach gry).

 

Co zrobiłem? Wyczyściłem sterowniki z pomocą DDU. Sprawdziłem też jakąś poradę o wyłączeniu szybkiego uruchamiania windows - to samo. Mam tez zainstalowany system Linux mint - który nie wstaje z nową kartą graficzną. Podłączyłem stary zasilacz 750W - to samo, podłączyłem starą kartę graficzną: NVIDIA GTX 1070 Ti - wszystko działa bez problemów. Nową kartę wysłałem na reklamację: wróciła z opisem, że nie stwierdzono żadnej usterki. Oczywiście karta nadal nie działa w trybie PCI-Ex 3.0.

Edytowane przez Sparrowhawk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Możesz jeszcze spróbować przeczyścić styki. Od strony karty IPA, albo spirytusem etylowym, a od strony płyty przedmuchać slot.

Sprawdzałeś może w dolnym slocie też?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak sprawdzałem w dolnym slocie. Karta działa ale tam jest tylko PCI-Ex x8. Również w tym slocie gry się zawieszają.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gdzie ja kupiles? Druga sprawa jaki producent karty?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bios płyty głównej został zaktualizowany do najnowszej dostępnej wersji i ustawień fabrycznych. Karta to Gigabyte RTX 2080 Super Windforce OC 8G Rev 1.0 (GV-N208SWF3OC-8GD). Kartę kupiłem w sklepie stacjonarnym jednej z sieci zajmujących się sprzedażą części komputerowych. Niestety nie uzyskałem informacji od sklepu, czy karta została przetestowana w ich serwisie przed wysłaniem do serwisu producenta.

 

Od producenta otrzymałem protokół z konfiguracją sprzętową na której karta była testowana i informacją, że serwis nie wykrył nieprawidłowości w funkcjonowaniu produktu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O serwis Gigabyte znowu nie widzi problemu, powodzenia. Zawsze kupuj przez internet z możliwością zwrotu. Sklep nie testuje, przyjmuje i wysyła do serwisu.

Jak nie rozwiążesz problemu sam wysyłaj do oporu do serwisu. U mnie zeszło 2 miesiące zanim sklep z własnej woli oddał mi pieniądze, serwis oczywiście twierdził że wszystko działa.

Edytowane przez Palusik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jako osoba fizyczna nie ma możliwości aby wysłać kartę bezpośrednio do serwisu producenta także pozostaje przepychanka ze sklepem. Ewentualnie zanieś kartę do kumpla i zobaczcie czy tam tez będą takie cyrki. Mało prawdopodobne, ale być może coś jest skopane w twojej płycie głównej, ze mimo najnowszego biosu nie chce współpracować poprawnie z nowym GPU

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawdziłem kartę u znajomego. Posiada jakąś starszą płytę z i7-3700 i GTX1060. U niego moja karta zadziała od razu - po instalacji sterownika karta działa normalnie w trybie PCI-Ex 3.0 x16. Kartę sprawdzaliśmy na jednym z moich zasilaczy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli to rzeczywiście nie jest wina karty. Podejrzewam problem z płytą główną. Dobrzy byłoby gdzieś ją sprawdzić/wysłać na gwarę jeśli jeszcze masz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moze to banał, ale próbowałeś robić formata? Zrobiłbym to przed wymianą sprzętu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Format raczej nic nie da bo autor tematu pisał że na Linuxie też jest problem. Może trzeba przestawić jakąś opcję w biosie odnośnie karty graficznej? A może to wina jakiegoś innego komponentu? Spróbuj na dwóch kościach pamięci może odpalić system. Albo rzeczywiście wystąpił tutaj, jakiś nietypowy problem braku kompatybilności na linii pomiędzy karta a płytą?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podobny problem też co prawda na innej płycie ale też msi https://forum.pclab.pl/topic/1300944-Uszkodzony-port-PCIexpress-kontroler-PCIExpress-w-CPU/

Coś ewidentnie w procesie jebut. Osobiście podejrzewam płytę.

Zresztą sam miałem problem z Msi b450 gaming plus max bo po za 2 portami które idą z cpu, inne nie działały albo rozłączało...gwara> miesiąc czekania>to samo>rękojmia, tylko że proline obsrał zbroję.Bo w wymianie mailowej z msi mi sprzedali info że płyta była u nich 2x w serwisie :lol2: , a ja ją tylko 1x reklamowałem :hmm:.

Jak ich zacząłem ciągnąc za język to najpierw że nie mogą mi takich danych udostępnić :lol2: , a pozniej że nie mają do nich dostępu :lol2:. Jak proline dostał pismo rękojmi+wydrukowane maile to wtorek: wysyłka>środa telefon że jeszcze dzisaj wyślą nową>czwartek odbiór nowej płyty :)

Zresztą w msi to boty pracują a nie ludzie ;/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dla spokoju i pewności - Zamontowany jeden nowy dysk SSD (Samsung Evo 860 512 GB) - reszta odłączona / wymontowana. Czysta świeża instalacja Windows - zawiesiła się przy instalowaniu sterowników. Przełączenie w biosie karty w tryb PCI-Ex 2.0 - Windows dokończył instalacje. Przełączenie w biosie karty w tryb PCI-Ex 3.0 - Windows nie wstaje. Świeża instalacja - ten sam problem. Co do biosu płyty głównej - Zacząłem od 1.6, potem 1.9. Dziś sprawdziłem 1.4, 1.0, i powrót do 1.9. Clear CMOS też był. Efekt zawsze taki sam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poczytaj co się dzieje z płytami pod ajemde jak to nie lubią się z kartami gigabyte :P nie wiem jak w przypadku intela ale coś może być na rzeczy ;) jedna z najpopularniejszych firm kart graficznych i msi nie potrafi lub nie chce przystosować kompatybilności cyrk jakich mało ,ja rozumiem 10-15 lat temu problemy z kompatybilnością ale nie w obecnych czasach :P ,sam przerobiłem 2 płyty msi fakt że pod amd ,wysokie modele i powiem jedno nigdy więcej żadnych mmsi i z czasem ajemde też się żegnam :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zamówiłem nową płytę główną Gigabyte Z390 AORUS PRO WIFI. Po zamontowaniu w nowej płycie karta graficzna działa poprawnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

MSi wciąż ma użytkowników w głębokim poważaniu i liczy się tylko hajs oraz to że żerują już tylko na swojej marcie która dawno temu była niedościgniona.

Dziś to już kupa chińskiego szajsu upakowana w ładne kolorki i sprzedawana za cenę produktu premium.

 

Ale super że problem udało się rozwiązać szkoda tylko nerwów.

Edytowane przez RsNeo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zamówiłem nową płytę główną Gigabyte Z390 AORUS PRO WIFI. Po zamontowaniu w nowej płycie karta graficzna działa poprawnie.

Serio :lol2::Up_to_s: jakaś masakra

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

MSi wciąż ma użytkowników w głębokim poważaniu i liczy się tylko hajs oraz to że żerują już tylko na swojej marcie która dawno temu była niedościgniona.

Dziś to już kupa chińskiego szajsu upakowana w ładne kolorki i sprzedawana za cenę produktu premium.

 

Ale super że problem udało się rozwiązać szkoda tylko nerwów.

Wymień marki, które nie żerują na konsumencie, tylko uwaga, zastanów się dwa razy, bo możesz rozśmieszyć swoją odpowiedzią dużą liczbę osób która siedzi w branży. ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To istnieją takie? :E

 

Przecież zawszę jak pojawia się dyskusja o cenach to jest argument, że korporacje są po to żeby zarabiać, a nie działać charytatywnie ;)

 

Zarabianie zazwyczaj oznacza żerowanie na konsumencie, nie ważne czy przez horrendalną marże, cięcia kosztów, czy ograniczone wsparcie produktu po zakupie :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się, że u każdego z producentów można się dopatrzyć takich praktyk.

 

W każdym razie restarty i zawieszające się gry występują nadal na starym systemie. Wydajność karty graficznej w stosunku do jej działania w trybie PCI-Ex 2.0 nie uległa żadnej zmianie. W nowym systemie na tymczasowym dysku restartów nie ma (chociaż wczoraj złapałem jednego BlueScreen'a z MEMORY MANAGEMENT ERROR podczas gry w Fallout 4). Nowa płyta główna startuje szybciej, ale oprogramowanie dołączone do płyty wydaje się bardziej skromne od tego z MSI.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i gicio.

Ja po przesiadce z Msi na zachwalany ASRock przeżyłem nie mały szok.Zabawa z ustawieniami w biosie są nie intuicyjne i okrojone. W Msi wiedziałem co robię, a w Asrocku czarna magia, ja swoje płyta swoje...

Msi to dla mnie w dalszym ciągu dobre produkty i nie łapię Tej sztucznej i nie racjonalnej nagonki na tą markę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
nie łapię Tej sztucznej i nie racjonalnej nagonki na tą markę.

Nie wiem czy to nagonka. Ale mam po rodzinie parę płyt MSI AM4 (B350, B450) i to co odwalało MSI z biosami to jakiś żart, tu coś nie działa, tam coś głupieje.

Są filmiki jak ktoś windowsa uruchamiał klikając opcję w biosie :P

Ostatnio jak u brata czy rodziców jest problem z kompem (płyty MSI) to pierwsze co mówię wgraj najnowszy bios, albo wgraj starszy bios :P

Nie, żeby mnie to miało jakoś powstrzymywać przed kupieniem płyty MSI (Sam niedawno celowałem w MSI X570 Unify, ale Aorus Ultra miałem za 900 zł i szkoda mi było 3 stów dokładać), ale zupełnie się nie dziwię, że część ludzi się wkurza.

 

W GPU dla mnie odpadają za plombowanie chłodzeń (nie tylko MSI tak robi i nie tylko MSI odpada)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i gicio.

Ja po przesiadce z Msi na zachwalany ASRock przeżyłem nie mały szok.Zabawa z ustawieniami w biosie są nie intuicyjne i okrojone. W Msi wiedziałem co robię, a w Asrocku czarna magia, ja swoje płyta swoje...

Msi to dla mnie w dalszym ciągu dobre produkty i nie łapię Tej sztucznej i nie racjonalnej nagonki na tą markę.

Osobiście do produktów Msi nic specjalnie nie mam. W cenie produktu dostajemy całkiem niezły współczynnik cena/jakość(na podstawie mojej płyty z sygn). Szkoda tylko że działanie a raczej nie działanie jest losowe, no i obsługa na poziomie bota kopiuj/wklej.

W każdej firmie zdarzają się buble, nie mniej o MSI się dużo słyszy, ale może być też związane z tym że po prostu sprzedają więcej od konkurencji.

Msi ma akurat przyjemny bios, gigabyte lekko staroświecki a asrocki to totalna padaczka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...