Skocz do zawartości
DoctorNTrance

Nowy komputer, mega problem! POMOCY!

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, mam nowego PC.

MSI B450 GAMING PLUS MAX

AMD Ryzen 7 3700x

RTX 2060S

Pamięć Crucial Ballistix Sport LT 16GB (2x8GB) DDR4-3000 CL15

ADATA 512GB M.2 PCIe NVMe XPG SX8200 Pro

SilentiumPC Signum SG7V EVO TG ARGB

Seasonic Focus GX 650W 80 Plus Gold

 

Po zakupie monitor wgl nie reagował więc poprosiłem o pomoc na forum i doradzono mi aktualizację biosu, tak też zrobiłem i zadziałało. Jednak im dalej w las tym gorzej...Komp potrafi się ściąć przy dwóch programach naraz, ładuje się w 25 sekund (długi czas do POST), nie widzi pendrive (w systemie tak, ale nie w moj komputer), ładuje długo strony na necie (300mb/s). Stary komp kosztował 2k 5 lat temu i wszystko działało 100x lepiej i szybciej, przecież to jest dramat...Odpalał się w 12sek! (SSD EVO 860). Powiedzcie mi co ja tu mogę jeszcze wymyślić? Może coś z biosem źle zrobiłem (chociaż jestem pewny że dobry plik pobrałem), mam tego kompa 4 dni a już mam go dość, nie wiem czy go reklamować (o ile się da wgl reklamować złożony sprzęt?), masakra. POMOCY!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, mam nowego PC.

MSI B450 GAMING PLUS MAX

AMD Ryzen 7 3700x

RTX 2060S

Pamięć Crucial Ballistix Sport LT 16GB (2x8GB) DDR4-3000 CL15

ADATA 512GB M.2 PCIe NVMe XPG SX8200 Pro

SilentiumPC Signum SG7V EVO TG ARGB

Seasonic Focus GX 650W 80 Plus Gold

 

Po zakupie monitor wgl nie reagował więc poprosiłem o pomoc na forum i doradzono mi aktualizację biosu, tak też zrobiłem i zadziałało. Jednak im dalej w las tym gorzej...Komp potrafi się ściąć przy dwóch programach naraz, ładuje się w 25 sekund (długi czas do POST), nie widzi pendrive (w systemie tak, ale nie w moj komputer), ładuje długo strony na necie (300mb/s). Stary komp kosztował 2k 5 lat temu i wszystko działało 100x lepiej i szybciej, przecież to jest dramat...Odpalał się w 12sek! (SSD EVO 860). Powiedzcie mi co ja tu mogę jeszcze wymyślić? Może coś z biosem źle zrobiłem (chociaż jestem pewny że dobry plik pobrałem), mam tego kompa 4 dni a już mam go dość, nie wiem czy go reklamować (o ile się da wgl reklamować złożony sprzęt?), masakra. POMOCY!!

Napisz może jaką masz obecnie wersje biosu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Magia AMD... :devil:

Sprawdź wszystkie połączenia na płycie głównej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a gdyby tak starszą werjse biosu wgrać?

 

a może było tak, że płyta nie miala wgl biosu wgranego a ja jej od razu nowy dałem? Moze trzeba od pierwszego zacząć? Gdzieś tak wyczytałem..

Edytowane przez wojtekk5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak wyżej magia ajemde i płyt mmsi :E teraz już wiem czemu przez tyle lat kląłem intela za ceny topowych sprzętów :E ,kląłem ale płaciłem i kupowałem i powiem jedno zawsze działało idealnie czy to na stock czy po oc,max 2-3h roboty i sprzęt ustabilizowany z fajnym i bezproblemowym oc.W wypadku czerwonych można do usr.... śmierci siedzieć i efekty mogą być różne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystkie sterowniki ze strony msi wgrane,windows na czysto wgrany coś podkręcałeś ? Komputer sam składałeś może coś zostało przeoczone ?

Niestety ale windows trochę wolniej startuje na AMD niż ma to miejsce z intelem ale w działaniu nie powinno się tak objawiać aby podczas działa występowały ścinki.

Musisz podejść do tego w sposób metodyczny eliminując poszczególne konflikty bądź wadliwe działanie czyli sprawdź pamięci montaż radiatora do ihs-u procesora temperatury podzespołów, podmieniaj poszczególne podzespoły jeśli masz taką możliwość.

Muszę cie pocieszyć że miałem swego czasu problem z przesiadką z intela 7700 K własnoręcznie oskalpowanego i kręconego na 4900 Ghz na amd mobo msi b450 a-pro bios został po macoszemu potraktowany a ja bawiłem się dość często w jego wgrywanie mając każdorazowo nadzieję że tym razem będzie ok, ryzen 3600 i pamięci 16gb adata gaming 3200 które na profilu xmp nie działały i w ustawieniach manualnych zachowywały się bardzo niestabilnie.

Ale jak wymieniłem płytę wraz z pamięciami z niedorobionym biosem który nie mógł pomieścić wszystkie instrukcje od procesora na płytę msi X570 wszystkie problemy znikły

Edytowane przez sir62

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czas uruchamiania to tragedia, u mnie to samo przy starszym i nowszym biosie. POST na zimnym to aż 15s! Mój 10-letni komp szybciej się uruchamiał.

Może indeks wydajności pokaże problem? W win10 w powershell jest komenda

Get-CimInstance Win32_WinSAT

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W sumie to pokazało...nic.

 

Wgrałem najstarszy bios i włącza dłużej, ale działa tak jakby lepiej w systemie już. Aktualizować po kolei do nowszych?

 

Sterowniki wszystkie zainstalowane, komp był składany przez xkom.

post-499939-15874073801321_thumb.png

Edytowane przez wojtekk5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ile za tego kompa chcesz? Jakbym składał dla siebie, to bym dokładnie takie podzespoły dzisiaj brał :E To jest poważne pytanie i jeśli naprawdę masz puszki dość, to możesz pisać na priv :E

 

Niestety, postawienie jakiejś diagnozy na odległość będzie problemem, bo to jest klasyczna sytuacja, że trzeba siąść i grzebać w kółko do upadłego. Sam bym zaczął od rozebrania komputera (EDIT: jeśli sprzęt był składany przez fujary z xkoma, to tym bardziej trzeba go rozłożyć i złożyć na nowo) i poskładania go na nowo. Piszesz, że hardware czasami działa, a czasami nie, a do tego post trwa latami, więc tu może być problem.

Potem automatyczna aktualizacja bios i ustawienie wszystkiego na failsafe defaults (nie pamiętam, jak to się po polskiemu nazywa). Potem instalacja windy oraz wszystkich sterowników.

 

Jeśli dalej nie zadziała, to wymiana płyty głównej. W przypadku B450 i nowych ryzenów komputery czasami po prostu nie działają i już. Jak kolega pisze wyżej, magia AMD.

Sam jestem zazwyczaj zwolennikiem taniego asrocka, bo są to płyty raczej wujowe, ale się nie psują. MSI jest bardziej wybajerzone, ale ludzie mają często z nimi problemy. Jakbyś wymieniał płytę, weź asrocka b450. Jeśli nie lubisz asrocka, to gigabyte'a.

Edytowane przez Makavcio2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. jaka wersja windows10? (win+r i wpisz "winver")

2. po uruchomieniu komputera sprawdź w menadżerze zadań użycie dysku/cpu i łącza internetowego

3. pokaż screen z menadżera urządzeń

 

jeśli to xkom instalował system, to szczerbaty.gif

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wgraj najnowszy bios, ustaw xmp, sprawdź czy ssd jest widoczny w biosie, włącz cool n quiet dla procka i instaluj system od nowa (iso ściągnij programem KLIK) z usb, dograj sterowniki do chipsetu amd, dźwięk + grafika i będzie działać wink.gif

 

ps. system aktywowany?

Edytowane przez bartosz302

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

od razu nowy czy po kolei? bo aktualnie wgrałem najstarszego.

co to xmp i gdzie to włączyc?

ssd widoczny

jak wlaczyc ten cool n Quick?

system aktywowany

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ad.1 najnowszy

ad.2 xmp to profil pamięci, domyślnie ram chodzi na 2133, po włączeniu xmp będziesz miał 3000 za które zapłaciłeś wink.gif

ad.3 ok

ad.4 w opcjach dot. cpu - cnq ma być na enabled (nie auto) i do tego sprawdź czy c-state control masz na enabled - bez tego procek nie zbija zegarów i napięcia pod małym obciążeniem

ad.5 jeśli system się aktywował, to wystarczy instalować tą samą edycję (zakładam, że w10 home) i pominąć podawanie klucza - po zainstalowaniu podłączasz to internetu i  system automatycznie się aktywuje

 

ps. wiem, że sporo tego, ale systemy wgrywane przez dużych sprzedawców, to przeważnie klon gotowej partycji systemowej i dlatego często nowy komputer jest tak zamulony - dostajesz go ze starą kompilacją systemu, po podłączeniu do internetu wszystko zaczyna się aktualizować szczerbaty.gif

Edytowane przez bartosz302

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Możesz jeszcze napisać w których slotach masz ram? (powinny być w tych czerwonych czyli 2 i 4 slot od lewej). Jeżeli chodzi o boot to na msi był z tym problem, chodź niby na nowszym biosie to uszybcili. Ale post trwający tyle sek dziwne co najmniej. Może wujowo procka do socketu włożyli lol2 Sam mam tą płytę z ryz5 3600 i bez problemu. A cooler jaki masz? Wiatrak się kręci?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

cooler boxowy ale mam zamiar wymienić. Ramy w czerwonych, 2 i 4 od lewej tak jak piszesz. Te 25sek trwa cały rozruch, ale najdłużej wlasnie do POSTu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W sumie to pokazało...nic.

 

Wgrałem najstarszy bios i włącza dłużej, ale działa tak jakby lepiej w systemie już. Aktualizować po kolei do nowszych?

 

Sterowniki wszystkie zainstalowane, komp był składany przez xkom.

Ok, wczesniej jednak trzeba uruchomić

winsat formal

zeby zebrać dane, tamto tylko wyświetla zebrane statystyki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Żaden z parametrów nie odstaje mocno od pozostałych.

Mógłbyś spróbować jeszcze odpalić jakiegoś linuxa z usb i sprawdzić czy jest ten sam efekt.

Pisałeś, że stronki wolno sie ładują, sprawdzałeś realną szybkość https://www.speedtest.net/?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawdzałes menedzer urzadzen? wszystkie stery zainstalowane?

Ja bym instalował czystego windowsa (albo linux z usb jak pisalem)

W jakim czasie ładuje ci sie strona onetu?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...