Skocz do zawartości
AdrianOC

nowy 3800x :) nowy setup, ktos pomoze?

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano (edytowane)

Nikt do niczego nie zmusza ale gadanie głupot że przy 1,3 V czy nawet 1.4V padnie cpu r7 3800x to już przesada

Testowałeś że wiesz o tym, że nie padnie przy 1.4v? Skoro gdzie nie wejdziesz youtuberzy czy ludzie na forach piszą aby uważać z napięciami to coś w tym jest. Jak się nie boisz to ustaw 1.45v, używaj tak do wszystkiego i za kilka msc powtórz testy, zakład o flaszkę że nie przejdzie testów stabilności? To jest 7nm litografia a nie 14 czy więcej jak kiedyś, o to w tym wszystkim chodzi

Edytowane przez Bodzi3k

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nikt do niczego nie zmusza ale gadanie głupot że przy 1,3 V czy nawet 1.4V padnie cpu r7 3800x to już przesada każdy procesor jaki miałem był podkręcany przeważnie w pierwszym dniu użytkowania a miałem już ich trochę i absolutnie żaden nie padł a niektóre użytkowałem ładnych kilka lat

Na reddit'cie jest temat że niby Ryzeny degradują się powyżej 1.325V, ale nie znam poważniejszego źródła które by to potwierdzało.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z 1.45V mógł by być problem ale 1.3V -1.35V to nie sądzę próbowałem na 1.45V i 4.5ghz ale niestety nie stabilny jest ściana na 4.4ghz może gdy bym miał 3800x to wtedy dało by radę na 4.5ghz przy 1,45V

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Dziękuję za zrozumienie i odpowiedzi :)

wlasnie leci 20 minuta AIDA64 na 1,142V i x41.25 i wygląda że jest stabilnie

tak jak mówicie - więcej nie potrzebuje a aktualnie bardziej zależy mi na ciszy i niskiej temperaturze niż większej wydajności która w tym momencie do niczego mi się nie przyda.. Komfort psychiczny tez mam większy przy takich 59C w stresie :))

No i caly czas wiem ze jeśli braknie tej mocy to wystarczy ze go sobie podkrece..

 

również slyszalem o tej degradacji procesora i w niektórych zrodlach nawet była wzmianka o 1.23v jako max pewne, bezpieczne w 100% napiecie..

no ale tak jak mowie... braknie za 2 lata mocy to nie będzie mi go tak szkoda jak teraz ustawić na te 1.35V nawet jeśli będzie potrzeba :) co innego z nowym sprzętem którego mam 2 tygodnie :) a na takie pieniądze niestety ale osobiście musze ciężko pracować...

 

 

chciałbym jeszcze ogarnąć te GPU żeby nawet w spoczynku sobie wentylator chodził na 20%...

bo teraz działa półpasywnie i wolalbym mieć jednak te 35 na pulpicie niż dochodzące nawet do 55.. które no tez sa bezpieczne ale po co ma być tak wysoka temp w spoczynku skoro na 20% wentylatorow i tak nie robi roznicy w halasie.. :)

 

kiedyś jakos ustawiłem i smigalo, ale teraz znow się posypalo i jak nie ma obciążenia to stoi...

Edytowane przez AdrianOC

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pamiętaj że nawet jak go podkręcisz kiedyś to nie przybędzie tej mocy prawie w ogóle.. 4.1ghz czy 4.3ghz to pewnie 2-5% jak ktoś napisał więc przy 100fps przykładowo będzie przy dobrych wiatrach 106 może 108 maksymalnie jeżeli 5% to nie jest max. Ja preferuje pbo+autoOC. Owszem napięcia są wyższe ale w końcu to AMD tal wymyśliło więc tak ma być chyba

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za zrozumienie i odpowiedzi :)

wlasnie leci 20 minuta AIDA64 na 1,142V i x41.25 i wygląda że jest stabilnie

tak jak mówicie - więcej nie potrzebuje a aktualnie bardziej zależy mi na ciszy i niskiej temperaturze niż większej wydajności która w tym momencie do niczego mi się nie przyda.. Komfort psychiczny tez mam większy przy takich 59C w stresie :))

No i caly czas wiem ze jeśli braknie tej mocy to wystarczy ze go sobie podkrece..

 

również slyszalem o tej degradacji procesora i w niektórych zrodlach nawet była wzmianka o 1.23v jako max pewne, bezpieczne w 100% napiecie..

no ale tak jak mowie... braknie za 2 lata mocy to nie będzie mi go tak szkoda jak teraz ustawić na te 1.35V nawet jeśli będzie potrzeba :) co innego z nowym sprzętem którego mam 2 tygodnie :) a na takie pieniądze niestety ale osobiście musze ciężko pracować...

 

 

chciałbym jeszcze ogarnąć te GPU żeby nawet w spoczynku sobie wentylator chodził na 20%...

bo teraz działa półpasywnie i wolalbym mieć jednak te 35 na pulpicie niż dochodzące nawet do 55.. które no tez sa bezpieczne ale po co ma być tak wysoka temp w spoczynku skoro na 20% wentylatorow i tak nie robi roznicy w halasie.. :)

 

kiedyś jakos ustawiłem i smigalo, ale teraz znow się posypalo i jak nie ma obciążenia to stoi...

Test w Aida64 niestety słabo sie nadaje do badania stabilności.

Dobry jest Prime95, a z takich które nie podnoszą bardzo wysoko poboru i temperatur- Asus Realbench lub ewenutalnie OCCT non-AVX.

Również za niezły wyznacznik zarówno dla GPU jak i dla CPU uchodzi rozgrywka w Battlefield 1 multiplayer.

 

Brak możliwości trwałego ustawienia krzywej obrotów wentylatorów na Navi to stale powracający problem w sterownikach AMD.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Bzdura, nowa AIDA pieknie kosi cpu/fpu/cache i posiada wszystkie najnowsze instrukcje.

 

Real Bench przy nowej AIDA wypada blado, co powiesz na to ze real bench mi przeszlo a aida sie wysypala?? RB juz wylecial z mojej procedury testowej wlasnie przez to.

 

Proponujesz mu Prime ktory zagotuje mu cpu i nie odzwierciedli nigdy takich warunkow w normalnym uzytkowaniu nawet przy wielogodzinym renderze. :E Ten program to sie nadaje do testu vrm i chlodzen co najwyzej.

 

Jak przejdzie mu test na nowej AIDA to bedzie jak skala w normalnym uzytkowaniu.

 

https://www.guru3d.com/files-details/aida64-download.html

Edytowane przez Phoenixsuple

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Prime95 przy tych prockach to max do 1.25v albo i nawet chlodzenie juz nie ogarnie ryzena 3600 :E. Małe dane w occt avx2 podobnie ma, temperatura już ponad 85* nawet i może 90* zlapie. Te procesory są prawie nie do schłodzenia do takich obciążeń, i tu nie robi czy ktoś ma custom loopa za parę kafli czy fortisa 3 :).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dlatego ten program to bezsens, nawet jak ktos projektuje stacje robocza, ktora pracuje dniami i nocami to nie testuje Prime czy OCCT male dane.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z 1.45V mógł by być problem ale 1.3V -1.35V to nie sądzę próbowałem na 1.45V i 4.5ghz ale niestety nie stabilny jest ściana na 4.4ghz może gdy bym miał 3800x to wtedy dało by radę na 4.5ghz przy 1,45V

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bzdura, nowa AIDA pieknie kosi cpu/fpu/cache i posiada wszystkie najnowsze instrukcje.

 

Real Bench przy nowej AIDA wypada blado, co powiesz na to ze real bench mi przeszlo a aida sie wysypala?? RB juz wylecial z mojej procedury testowej wlasnie przez to.

 

Proponujesz mu Prime ktory zagotuje mu cpu i nie odzwierciedli nigdy takich warunkow w normalnym uzytkowaniu nawet przy wielogodzinym renderze. :E Ten program to sie nadaje do testu vrm i chlodzen co najwyzej.

 

Jak przejdzie mu test na nowej AIDA to bedzie jak skala w normalnym uzytkowaniu.

 

https://www.guru3d.com/files-details/aida64-download.html

O! Nie wiedziałem że poprawili ten test.

Kiedyś testowałem w wersji 5.8coś-tam i przechodziły ustawienia które nie wytrzymywały nawet Cinebencha.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jednak Arctic daje sobie lepiej radę w takich zabójczych wypalarkach, stawiam na navisie 360 okolice 90*, bo z resztą tak miałem:

 

34b826fb2706db49.jpg

 

Tylko, że mam ciężki do schłodzenia egzemplarz, więc też to wpływa na moją opinie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O! Nie wiedziałem że poprawili ten test.

Kiedyś testowałem w wersji 5.8coś-tam i przechodziły ustawienia które nie wytrzymywały nawet Cinebencha.

Sprawdz, polecam ;) Pierwsze 3 testy zostaw zaznaczone do testu cpu, reszte odchacz.

 

Jednak Arctic daje sobie lepiej radę w takich zabójczych wypalarkach, stawiam na navisie 360 okolice 90*, bo z resztą tak miałem:

 

34b826fb2706db49.jpg

 

Tylko, że mam ciężki do schłodzenia egzemplarz, więc też to wpływa na moją opinie.

Ja tego nawet nie wlaczam bo na 3700X i takim napieciu jak mialem to od razu cpu jest ugotowany a pow 80st moze juz sie destabilizowac cpu lub IF od temperatury.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widać co kagańce przy takiej wypalarce zrobiły w hwinfo na odczytach :E. Nie realne jest osiągnięcie takich wartości, bo pewnie komp by się zresetował. Z tego co kojarzę, na navisie 360, y-cruncher resetował mi pc przy 1.28-1.29v, a temperatura w ułamku sekundy szła do 88 i wyżej. Mój cpu nie lubi powyżej 80*, bardzo chętnie pluję błędami. Już skończyłem z wypalarkami, wole sobie w grę pograć :P.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Znajomy ost odpalal na TR 24/48 y-cruncher i na dobrym LC zagotowalo mu do 100st, o dziwo TR potrafia pracowac nawet w tej temp i przechodza testy.

 

Zenki nie lubia pow 80st, tu sie zgodze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ten program daje w kość minimalnie słabiej od małych danych occt i prime95 smalfft :). Sprawdzałem napięcie na auto jakie proc w tym programie trzyma z pbo i to była różnica niecałego 0.01v względem prime95, więc ładnie pokazuję jak mocno ciśnie procesor :).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

W tym AIDA jak zrobiłem test CPU na automatycznym mnożniku, napięciu i pbo on to voltage nie spadały poniżej 1.3v

 

No a CPU usage w każdym programie pokazuje na każdym rdzeniu 100%

 

Temperatura to 73c, może by uroslo do 75 ale póki co nie chce widzieć takich temperatur :D więc fortis powinien dać radę na 1.3v max..

Edytowane przez AdrianOC

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Panowie, jak to możliwe ze w stress testach, przy napięciu 1,19V i x42.25 jest nizsza temperatura (max 65C) niż przy 1,14V i x41.25 (max 69C) ??

dla pewności ustawiłem ponownie stare napiecie i znow… 69C.. teraz drugi raz ustawiam 1,19VC i x42.25 i max 65C??

 

czy to nie trochę dziwne?

 

 

Ram możesz ustawić wedle tego niżej, pokreślone ale raczej dość czytelnie :P

 

Vddg zakres 0.9-1v (raczej do 0.95v powinno być stabilne)

Vsoc 1.1-1.15v

Vddp 0.9-1v

 

To co w "Kółku" sugeruję jako pierwsze ustawić

 

 

screen

 

 

no i wkoncu przestałem się cykac i ustawiłem dokładnie jak w Twojej propozycji :D i dzięki Tobie mam 3733mhz

No i od razu ustawiłem zalecane napięcia tzn trochę wyższe niż mówiłeś że raczej będą stabilne... Bo w sumie to RAM się tak nie przejmuję jak prockiem.. :) ale jest stabilnie więc jest ok. Kurde nawet w grach widać dość dużą różnice w FPS między 3000 a 3733MHz. Szok!

 

dzięki wielkie!!

Edytowane przez AdrianOC

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Im dłużej posiadam kompa tym więcej sobie pozwalam :D

właśnie ustawiłem na 1.25V i 4,3GHz

w CPUID CPU VCORE waha się między 1.248 a 1.260

temperatura przy przeglądaniu forum to 33-41 stopni

wentylator ciągle ~690RPM +/- 15RPM (niesłyszalny)

taktowanie na każdym rdzeniu 4291MHz

 

nie robie benchmarków bo jak padnie to będę musiał RAM od nowa robić pod 3733MHz a nie chce mi się z tym pieprzyć :D

 

odpalam RDR2, zobaczymy co to będzie i jak z temperaturami :)

 

Pewnie niebawem wytestuję, czy uda się utrzymać stabilne 4,4GHz na 1.3V :) byłoby serio świetnie

może nawet dziś jeszcze, bo przy pisaniu tego posta już nawet się mi w Biosie zachciało grzebać.

 

Ojj, ciągnie do OC, ciągnie...

 

 

max 60C w RDR2 , stabilnie :) więc 1,25V i 4,3GHz to świetne ustawienie, chyba nawet jest różnica kilku FPS.. Więc zostawiam tak jak jest :) niestety użycie CPU nie wzrosło powyżej 35% więc nie wiadomo jeszcze jak to jest w 100% stresie

Edytowane przez AdrianOC

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Siemanko, dawno tu nie zaglądałem ale wpadłem i od razu znalazłem odpowiedź na swoje pytanie. Posiadam ryza 3800x i boxa chłodzenie, nawet teraz jak siedzę na forum w drugim oknie youtube temperatura skacze od 45-58. Wyczytałem wyżej że napięcie 1.4-1.45 na dłużej to przyps a mój tryb auto leci 1.1-1.5v z czego najdłużej przy tych wyższych. Taktowanie 4514Mhz. (max z tego co wyłapałem)

Podczas gry w cal of duty warzone też skakało 60-85 z czego ta górna granica mnie bardzo zdziwiła. Czy w tym wypadku ten mój tryb auto i tego typu wyniki są bezpieczne? Czy te skoki nie wpływają na proca bardziej niż ustawienie stałych wartości? jak się ma sprawa temperatury 80-85 stopni, to dużo?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Siemanko, dawno tu nie zaglądałem ale wpadłem i od razu znalazłem odpowiedź na swoje pytanie. Posiadam ryza 3800x i boxa chłodzenie, nawet teraz jak siedzę na forum w drugim oknie youtube temperatura skacze od 45-58. Wyczytałem wyżej że napięcie 1.4-1.45 na dłużej to przyps a mój tryb auto leci 1.1-1.5v z czego najdłużej przy tych wyższych. Taktowanie 4514Mhz. (max z tego co wyłapałem)

Podczas gry w cal of duty warzone też skakało 60-85 z czego ta górna granica mnie bardzo zdziwiła. Czy w tym wypadku ten mój tryb auto i tego typu wyniki są bezpieczne? Czy te skoki nie wpływają na proca bardziej niż ustawienie stałych wartości? jak się ma sprawa temperatury 80-85 stopni, to dużo?

Pewnie, że bezpieczny. Uruchom sobie jeszcze pbo na advanced wpisz tam 140-90-60 ustaw auto OC na +200 i daj offset na -100mv. Nawet na boxie powinieneś okazayjnie wskoczyć na 4.6 GHz i w grach all core będziesz robiło średnio ~4.3 na boxie tempy ci też spadnią. Wydajność też powinieneś mieć lepszą bo cię kopiący wysoko jeden wątek podboostuje :thumbup:

Edytowane przez Art385

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

Cpu to jest sprzet tak naprawde najmniej awarynjy i ciezko go uszkodzic bez mlotka :D

 

 

 

 

Nie waliłem młotkiem a 3900x mi padł.. :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie waliłem młotkiem a 3900x mi padł.. :D

Może go słabo karmiłeś i wziął i zdechł

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...