Skocz do zawartości
AMiABLE

Jak wyciągnąć najlepszą jakość z kaset 8mm

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Mam do przegrania trochę kaset 8mm (zarówno Video8 jak i Hi8). Do przegrywania używam kamerki Sony DCR-TRV238E podłączoną do karty dźwiękowej przez FireWire i programu Sony Vegas. Zazwyczaj używam filtru Sharpen do wyostrzenia i HSL do podbicia kolorów ale rezultaty nie są jakieś świetne. Chcę rozjaśnić parę kwestii mianowicie:

 

1.Zazwyczaj rozdzielczość projektu ustawiam sobie 720p, ale pliki wyjściowe (surowe) z kamery mają 720x576 (PAL). Czy lepiej ustawić rozdzielczość taką jak wyjściowa, czy może podbicie rozdzielczości może poprawić obraz?

2.W Vegasie mam taką funkcję Smart Upscale, zauważyłem że jej użycie znacząco wydłuża czas renderingu. Rozumiem że ta funkcja podbija rozdzielczość o mnożnik który się tam ustawia. Czyli jak mam 720x576 i chcę mieć 960x720 to mam ustawić 1,25? Czy może kierować się rozdzielczością samej taśmy (240p albo 400p) i wg. niej ustawiać ten mnożnik?

3.Jakiego trybu usuwania przeplotu używać? Są tam "Blend Fields" i "Interpolate fields" i jeszcze "Smart Adaptive (GPU Only)". Którego z nich używać do tego typu konwersji?

4.Co jeszcze mogę zrobić żeby wyciągnąć z tych taśm jak najwięcej? Rozmiar plików nie ma większego znaczenia, mam spory dysk. Bitrate ustawiam też całkiem duży (od 14MB/s do 10MB/s). I tak mam wrażenie że może to wyglądać lepiej niż u mnie. Jakie jeszcze filtry/ustawienia mogę zastosować?

 

Z góry dzięki za pomoc :D

Edytowane przez AMiABLE

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1.Rozdzielczości nie ma co zmieniać. Pozostaw natywną.

2. pozostań w oryginalnej rozdzielczości. nic ci nie da jej zwiększenie.

3. Zrób testy na fragmentach nagrań co lepiej usunie przeplot.

4. Dawanie dużego bitrate nie ma sensu. To nic nie polepszy a niepotrzebnie wygenerujesz duży plik. Przy mpeg2 w DVD bitrate max to 8 Mbps. Używając bardziej wydajnego kodeka mp4 spokojnie 5-6 Mbps wystarczy.

 

Nie spodziewaj się jakiś cudów z polepszeniem jakości bo ich nie będzie. Nasycenie kolorów i kontrast rób z wyczuciem. Można ewentualnie najpierw dodać lekkie rozmycie a później wyostrzenie. Dokładnie w takiej kolejności jak napisałem. Może to ciut poprawić odbiór nagrania.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za rady. Co do "cudów" to chciałbym osiągnąć coś takiego:

Aczkolwiek tutaj gość miał bardzo dobrą kamerę więc materiał wstępny był lepszej jakości. Dałoby się jednak osiągnąć coś podobnego? To są dość ważne materiały i zależy mi na jak najlepszej jakości :D

Edytowane przez AMiABLE

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy jesteś w stanie udostępnić mi fragment nagrania ? Dało by mi to większe możliwości w pomocy co i jak ustawić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy moim internecie to może być trudne, ale spróbuję. Surowe nagranie czy po obróbce?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

OK postaram się to ogarnąć dzisiaj. Wyślę Ci link na PW.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"Można ewentualnie najpierw dodać lekkie rozmycie a później wyostrzenie." - kwintesencja całości

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A widzisz. Rozmywając obraz możesz zmniejszyć np. szum itp. Później gdy wyostrzysz to nie będzie ich tak widać. Oczywiście wiem, że wiesz że są różne sposoby "zmiękczenia" obrazu jak i wyostrzenia. Robiąc to samo bez rozmycia tylko to uwypuklisz. Kwintesencja.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

taaaa tak samo jak twój maksymalny bitrate dla standardu dvd video... to że ktoś nie ma pojęcia a robi z siebie eksperta na tym forum to normalka ale żeby takich podstaw nie wiedzieć i nie sprawdzić chociażby w wiki, pomijając już dowolny program do authoringu dvd... ale to by trzeba na tym pracować a nie wymyślać prawdy objawione

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Dałeś przykład z Wiki bo cóż możesz napisać. To teoria jaką można dać. W praktyce musisz mieć jeszcze miejce na płycie na menu i inne dodatki. No ale trzeba na tym pracować a nie wklejać link do Wiki.

Edytowane przez skypan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jakbyś miał jakiekolwiek pojęcie o tym o czym piszesz to byś wiedział, że nie wszystkie filmy zajmują cała płytę, zdarza się, że ktoś nakręci materiał 20 minutowy a nie 80 minutowy ale to poziom abstrakcji dla ciebie jak widać niedostępny, o płytach double layer czy dwustronnych nie wspominając... nie wspominając już o tym, że nie zawsze menu jest potrzebne - ośmieszaj się dalej, rewelacyjne są argumenty daremnie przykrywające niewiedzę bo tylko osobom postronnym pokażą w całości twoją "nieocenioną pomoc"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Możemy tak się prześcigać i teoretyzować bez końca. Tylko co twój wpis wniósł praktycznego ? Nic. Dziwę się, że taki "wielki praktyk" tylko teoretyzuje. Trzeba łączyć jedno z drugim. Mogę również walnąć teorie, że nagranie ma 3 h a ktoś uparcie będzie chciał to wepchać na jedną jednowartstową płytę bez menu. Tu teoria z wiki o bitrate polegnie jak i twoje teoretyczne dywagacje. Sam bym w takiej sytuacji poradził praktyczne rozwiązanie a nie walnął link do wiki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

największa pomoc dla pytającego to rada, żeby bredni nie słuchał a dyskusja z tobą nie ma sensu, nie rozumiesz czym jest standard, podajesz błędne dane i masz pretensje, że na wiki można poczytać o standardach i twoje bzdety zweryfikować ? bo jak dla kogoś ogólnoświatowy standard jest teorią to gdzie tu pole na wymianę zdań, to pośmiać się można tylko, tak jak z rozmydlania i wyostrzania przy małym bitrate i niskiej rozdzielczości

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Teoria poparta praktyką to najlepsze rozwiązanie. Widać, że nie potrafisz połączyć jednego z drugim. Z jednym się zgodzę. Nie ma sensu z tobą dyskutować.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

standardy obowiązują w praktyce a twoje teorie... niech oceni już założyciel tematu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

T_G, lubię Twoje posty w dziale, ale przepychanie się kto jest lepszym specem przez cały temat jest passe.

 

Drogi AMiABLE (jak ta grupa warezowa xD), jeśli nie straszny Ci czas obróbki, możesz poszukać odpowiedniej implementacji AI ESRGAN do upscalowania Twojego materiału do HD. Przykładowy film (czytaj opis):

 

Z bidy możesz jeszcze interpolować materiał do 60FPS odpowiednim narzędziem.

 

Może Cię też zainteresować narzędzie o nazwie Video Enhancer 2. Tam masz bardzo dużo różnych pluginów do manipulowania tym jak ma wyglądać wideo. Jeśli tamtejsze filtry są lepsze, nie używaj tych z Vegasa jeśli okaże się, że psują efekt końcowy w sytuacji, gdy lepsze efekty można uzyskać tam. Oczywiście może się zdarzyć, że fajne efekty wyjdą używając jednego i drugiego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie interesuje mnie czy ktoś ma mnie za speca czy nie, natomiast wprowadzanie innych w błąd będę piętnował zwłaszcza jak poziom bredni sięga absurdu a będzie rzutował i na wynik końcowy pracy i na poświęcony czas

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Żebyś jeszcze coś konkretnego napisał to można by się było z tobą zgodzić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...