Skocz do zawartości
ZetMcKey

Wymiana i9 9900k na i9 10900k

Rekomendowane odpowiedzi

Czy według was warto bd zmienic i9 9900k na i9-10900k czy lepiej poczekac na następną generacje???

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak nie potrzebujesz dwóch dodatkowych rdzeni to zdecydowanie nie warto (zwłaszcza, że i płytę byś musiał kupić nową).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

11900k ma być w konfiguracji 8/16,

Zresztą ciekawe jak to Intel rozwiąże, w 11gen zarówno i7 11700k jak i i9 11900k by miały po 8 core z HT? Więc i7 albo obetną zegar, albo obetną HT :hmm:

Edytowane przez blubaju

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

11900k ma być w konfiguracji 8/16,

Zresztą ciekawe jak to Intel rozwiąże, w 11gen zarówno i7 11700k jak i i9 11900k by miały po 8 core z HT? Więc i7 albo obetną zegar, albo obetną HT :hmm:

 

 

ale jak? no bez sensu. przeciez i7 9700K ma 8 rdzeni. to i7 10700K bedzie 8 z HT a potem znow mieliby wrocic do 8 golych rdzeni. tu raczej nie ma mowy o cofaniu sie wstecz

 

juz bardziej i7 11 gen bedzie 10 rdzeniowa bez HT a i9 10 z HT

Edytowane przez Eltik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jak to inaczej rozwiążesz jak wg zapowiedzi i9 11900k ma mieć "tylko" 8 rdzeni z HT? 11th gen ma bazować na zupełnie nowych rdzeniach GoldenCove, bardziej rozbudowanych niż SkyLake, które są w 10th generacji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To ja słyszałem zupełnei co innego - że liczba rdzeni oraz rdzeni logicznych ma odpowiadać tym u AMD.

nowe i3 = Ryzen 3 3xxx (4r/8w)

nowe i5 = Ryzen 5 3xxx (6r/12w)

nowe i7 = Ryzen 7 3xxx (8r/16w)

nowe i9 = Ryzen 9 3x0x (12r/24w)

 

Po wydaniu Zen2 (R5-R9), R5 1600af, R3 1200af oraz zapowiedzi R3 3xxx intel musi coś zrobić, bo przegrywa na wszystkich frontach. Dodajmy do tego jedną podstawkę, zamiast dziesięciu...

 

Odbiegając od tematu (a może jednak nie - ukazuje sens zakupu intela) - szukałem ostatnio upgradu dla bratanka, który siędzi na intelu g4560 i przeraziłem się cenami (ram ma, płytę Z270 też, wystarczy wymienić CPU). Używane i7 6700k zaczyna się od 850zł, a używane i7 7700k od prawie 1000zł. W takiej cenie dziś chłop sobie kupi nowe R5 1600af + b450, a za parę miesięcy np. R3 3300x + b450/b550. A może nawet używkę R5 3600 + b450.

 

Dodatkowo ludzi z intela czeka porządkowanie platform HEDT.

AMD ma jasny, zazębiający się podział:

- R3-R7 - użytkownicy domowi użytkownicy, gracze itd.;

- R7-R9 - użytkownicy semipro;

- R9-TR - użytkownicy PRO.

Edytowane przez Raidenorius

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tu raczej nie ma mowy o cofaniu sie wstecz

Przyszykuj sie na mocny pstryczek w nos :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jak to inaczej rozwiążesz jak wg zapowiedzi i9 11900k ma mieć "tylko" 8 rdzeni z HT? 11th gen ma bazować na zupełnie nowych rdzeniach GoldenCove, bardziej rozbudowanych niż SkyLake, które są w 10th generacji.

 

 

no to i7 11700K bedzie miec gole ale ...10 rdzeni. Napewno nie 8

 

Bedzie

 

11700K 10/10

11900K 8/16

 

Tak jak bylo z 8 i 9 generacja jesli chodzi o i7. 8700 mial 6/12 a 9700 8/8. Ktos powie ze regres. A ja powiem ze niekoniecznie bo zwiekszona o 2 liczbe rdzeni fizycznych co i tak spowodowalo ze w 90% przypadkow i7 z 9 serii wygrywa z tym z 8 serii

W 10 i 11 generacji moze byc tez analogicznie czyli. 10 generacja 8/16 ale 11 generacja 10/10

Edytowane przez Eltik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja też się nad tym zastanawiałem - uznałem,że nie warto zwłaszcza nie teraz covid szaleje niezależnie czy to bujda czy nie warto trzymać rękę na pulsie a i9 9900k spokojnie wystarczy jakiś czas imo a i tak 11 gen może być ciekawsze

Edytowane przez Zhao

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy według was warto bd zmienic i9 9900k na i9-10900k czy lepiej poczekac na następną generacje???

 

Jeśli tylko grasz, to dodatkowe 2 rdzenie jeszcze przez długi czas Ci nic nie dadzą.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli masz ochotę na więcej rdzeni to może coś na 299x ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Podłączę się pod ten temat. Aktualnie siedzę na 7700K.

Jakiego wzrostu w grach można się spodziewać po przesiadce na 10900 (ewentualnie poczekać a 11900)?

Aktualnie w zestawie mam jeszcze 1080Ti ale pewnie robiąc upgrade wymieniłbym ja na 3080 lub 3080Ti.

Czy 7700K będzie mocno ograniczał takie 3080/3080Ti (gdybym jednak chciał wymienić tylko Gpu)?

Edytowane przez Bart100

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podłączę się pod ten temat. Aktualnie siedzę na 7700K.

Jakiego wzrostu w grach można się spodziewać po przesiadce na 10900 (ewentualnie poczekać a 11900)?

Aktualnie w zestawie mam jeszcze 1080Ti ale pewnie robiąc upgrade wymieniłbym ja na 3080 lub 3080Ti.

Czy 7700K będzie mocno ograniczał takie 3080/3080Ti (gdybym jednak chciał wymienić tylko Gpu)?

 

Będzie mocno ograniczał 7700k to 4/8, także bida z nędzą.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

7700k z dobrym zegarem i szybkim ramem to nie taka bida, pewnie odstawi niejednego starszego ryzena napakowanego rdzeniami ;)

aczkolwiek myśląc o >3080 to trochę nieporozumienie :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio stałem przed podobnym dylematem, ale z 8700K. Wymieniać na 9900K, zmieniać na nową serię Intela? Odpowiedź macie w sygnaturce.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podłączę się pod ten temat. Aktualnie siedzę na 7700K.

Jakiego wzrostu w grach można się spodziewać po przesiadce na 10900 (ewentualnie poczekać a 11900)?

Aktualnie w zestawie mam jeszcze 1080Ti ale pewnie robiąc upgrade wymieniłbym ja na 3080 lub 3080Ti.

Czy 7700K będzie mocno ograniczał takie 3080/3080Ti (gdybym jednak chciał wymienić tylko Gpu)?

Myślę, że to będzie bardziej pytanie o sens wymiany GTX 1080ti.

Ciężko powiedzieć, bo nie wiemy, co Nvidia przygotuje tym razem. GTX 980ti był sporym skokiem w porównaniu do GTX 780ti (40-90% zależnie od gry i dużo lepsza wydajność w zastosowaniach pro). GTX 1080ti był ogromnym skokiem wydajnościowym w stosunku do GTX 980Ti (nawet 50%-100% zależnie od gry i zauważalnie lepsza wydajność w pro). RTX 2080ti w stosunku do GTX 1080ti był niewielkim skokiem (20-50% i tylko nieco lepsza wydajność w pro, ale dorzucił DXR).

 

Najwyższe przeskoki pomiędzy kartami notujemy na najnowszych API (DX12 oraz Vulakn).

Dodatkowo gry na tych API potrafią korzystać z większej liczby wątków, a takich gier będzie coraz więcej.

Patrząc na to w ten sposób, twój CPU może być już dziś ograniczeniem dla takiego RTX 2080ti, ale czy tobie to coś zmienia (na i7 7700k + 2080ti miałbyś 200fps, a na i9 9900k + 2080ti maiłbyś te 250fps).

 

Dążę do tego, że twój CPU może być ograniczeniem, ale przede wszystkim w grach mocno korzystających z CPU i potrafiących korzystać z wielu wątków. Takich gier (na Vulkanie oraz DX12) będzie coraz więcej, ale to jeszcze potrwa ze 2 lata, nim te API staną się standardem. Kiedyś do i5 2500k ładowano najmocniejsze karty, jakie były na rynku, co nie stanowiło to problemu, aż do standaryzacji DX11 i portów gier z 8 generacji konsol (Assassin Creed Unity, Wiedźmin 3, Rise of Tomb Raider). Wcześniej gry, które wykorzystywały więcej niż 4 wątki, można było policzyć na palcach jednej ręki (np. Crysis 3), a wszystkie pozostałe działały na technologi tworzonej jeszcze w czasach DX9.

Dzisiejsza rewolucja API zaczęła się trochę wcześniej (AMD i Mantle), ale dopiero nowe konsole doprowadzą do standaryzacji (i chwile im to zajmie - tak jak było przy Xbox One oraz PS4).

 

Co do wzrostu, jakiego możesz się spodziewać:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że to będzie bardziej pytanie o sens wymiany GTX 1080ti.

Ciężko powiedzieć, bo nie wiemy, co Nvidia przygotuje tym razem. GTX 980ti był sporym skokiem w porównaniu do GTX 780ti (40-90% zależnie od gry i dużo lepsza wydajność w zastosowaniach pro). GTX 1080ti był ogromnym skokiem wydajnościowym w stosunku do GTX 980Ti (nawet 50%-100% zależnie od gry i zauważalnie lepsza wydajność w pro). RTX 2080ti w stosunku do GTX 1080ti był niewielkim skokiem (20-50% i tylko nieco lepsza wydajność w pro, ale dorzucił DXR).

 

Najwyższe przeskoki pomiędzy kartami notujemy na najnowszych API (DX12 oraz Vulakn).

Dodatkowo gry na tych API potrafią korzystać z większej liczby wątków, a takich gier będzie coraz więcej.

Patrząc na to w ten sposób, twój CPU może być już dziś ograniczeniem dla takiego RTX 2080ti, ale czy tobie to coś zmienia (na i7 7700k + 2080ti miałbyś 200fps, a na i9 9900k + 2080ti maiłbyś te 250fps).

 

Dążę do tego, że twój CPU może być ograniczeniem, ale przede wszystkim w grach mocno korzystających z CPU i potrafiących korzystać z wielu wątków. Takich gier (na Vulkanie oraz DX12) będzie coraz więcej, ale to jeszcze potrwa ze 2 lata, nim te API staną się standardem. Kiedyś do i5 2500k ładowano najmocniejsze karty, jakie były na rynku, co nie stanowiło to problemu, aż do standaryzacji DX11 i portów gier z 8 generacji konsol (Assassin Creed Unity, Wiedźmin 3, Rise of Tomb Raider). Wcześniej gry, które wykorzystywały więcej niż 4 wątki, można było policzyć na palcach jednej ręki (np. Crysis 3), a wszystkie pozostałe działały na technologi tworzonej jeszcze w czasach DX9.

Dzisiejsza rewolucja API zaczęła się trochę wcześniej (AMD i Mantle), ale dopiero nowe konsole doprowadzą do standaryzacji (i chwile im to zajmie - tak jak było przy Xbox One oraz PS4).

 

Co do wzrostu, jakiego możesz się spodziewać:

 

Dzięki za rozjaśnienie tematu. Ja szczerze z wydajności mojego zestawu w 1440p jestem wciąż bardzo zadowolony i to po ponad 3 latach od zakupu.

Po premierze Rtx’ów od razu stwierdziłem ze szkoda w tym grzebać i to chyba była dobra decyzja.

Czy dobrze myśle ze na najbliższe 1-2 lata jakieś upgrady maja jedynie sens gdybym chciał przejść na 4k?

Inna sprawa ze ten upgrade to wymiana 70% zestawu (zakładam ze ram, 2xssd nvme, 1xssd sata, obudowa i zasilacz Mogą spokojnie zostać).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Będzie mocno ograniczał 7700k to 4/8, także bida z nędzą.

:lol2:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

:lol2:

 

No tak gościu chcę kupować 3080ti to niech dalej siedzi na 7700k, świetny pomysł.

Już teraz gry lubią 6 rdzeni np. assassyn/bf, ale na co to komu, niech siedzi dalej na 4 rdzeniach w 2020 roku.

Te procki trza sprzedawać póki w ogóle ktoś je chce kupić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

7700k ogranicza w grach procesorowych 1080ti a co dopiero mocniejsza karte a jak porty z konsol beda korzystac z 8/16 cpu to dopiero bedzie placz. Sprzedawac poki cos to warte.

 

W takim bf5 czy Asasyn to jak mialem 8700k na 5.3Ghz to ograniczal lekko 2080ti w 1440p.

 

Warto do nowych gpu zainwestowac w cos 6/12.

Edytowane przez Phoenixsuple

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Czy dobrze myśle ze na najbliższe 1-2 lata jakieś upgrady maja jedynie sens gdybym chciał przejść na 4k?

Inna sprawa ze ten upgrade to wymiana 70% zestawu (zakładam ze ram, 2xssd nvme, 1xssd sata, obudowa i zasilacz Mogą spokojnie zostać).

Trudne pytanie, bo przy zakupie podzespołów PC nie ma zero-jedynkowych odpowiedz (czasu tylko dobrego lub tylko złego na zakup).

Masz CPU, które się starzeje, ale jeszcze daje radę. Masz GPU, które się starzej ale jeszcze daje radę.

 

Rynek CPU właśnie dokonuje ewolucji (która odbywa się raz na wiele lat). Z rynkiem GPU nie wiemy, co przyniosą kolejne generacje, bo tak jak pisałem - wzrosty mogą być różne. Oznacza to, że CPU starzeje się mocno, jedynie przy jakiś momentach przełomowych (np. optymalizacja pod nowe konsole), a GPU starzeje się, bardziej lub mniej, przy wydaniu każdej kolejne serii. Kolejny, niewielki przeskok dla CPU to DDR5, ale kiedy to będzie (2022?, 2023??, 2024???)?

Ja więc zadałbym sobie pytanie, czy sprzęt, który posiadam jest dla mnie wystarczający i, na teraz, skupił się na ewentualnej wymianie CPU, bo niewątpliwie do mocniejszego GPU warto by ten zmienić.

Teraz twój CPU jest jeszcze wart jakieś 850 lub więcej złotych. Po premierze nowych i3 (też 4r/8w) pewnie będzie dobrze, jak pójdzie za 400-500zł. Optimum wymiany wskazywałoby:

a) sprzedaję czym prędzej i kupuję AMD - np. R5 3600 lub R7 3700, koniecznie z dobrym ramem. Nowe intele na start będą nieopłacalne, a do premiery jeszcze chwila. Mam wtedy procesor, który najprawdopodobniej przetrwa całą generację.

b) zostaje na tym co mam, aż nie poczuję konieczności wymiany GPU. Wymieniam wtedy na jakiegoś intela 11xxx lub Zen3 - Ryzen 7 4xxx). Mam trochę lepszy procesor niż to, co mogę kupić dziś (Zen 2).

 

Opcja b) jest o tyle rozsądniejsza, że zazwyczaj pozwala użytkownikowi zaoszczędzić (np. jakbyś poczekał do inteli generacji 11 i DDR5 - o ile twoja karta pozwoli). Natomiast tu pojawia się też ryzyko zewnętrzne - dziś mamy dobre ceny CPU (+ zmiana generacji = względnie dobry moment na wymianę). W ciągu 2 lat może coś wpłynąć na rynek (jakaś powódź, kryzys itp.) i moment będzie gorszy. Może też być tak, że niespotykana od dawna konkurencja pomiędzy AMD i Intelem da nam jeszcze lepsze ceny.

 

EDIT. Jesteśmy mniej więcej tam gdzie byliśmy po premierze intel 3 gen z flagowym i7 3770k. Nowe PCI-e, dwie, może trzy generacje przed nowym standardem DDR oraz na chwilę przed premierą konsol.

Posiadacze i7 3770k raczej nie mieli na co narzekać podczas mijającej już generacji konsol, a wydaje mi się (jeżeli miałby wróżyć), że posiadacze Ryzenów R7 3700x, są w jeszcze lepszej sytuacji (z uwagi na to, co siedzi w nowych konsolach).

Edytowane przez Raidenorius

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sam miałem podobny dylemat, czy zostać jeszcze na starej platformie, czy wymiemiać (w moim przypadku i7 6700k i Asus z170 Pro Gaming).

W końcu puściłem to na licytacje na allegro i dostałem za stare graty prawie 1200 zł. Za taką kasę przejście na Ryzena R3600 nie zaboli po kieszeni. Chociaż na razie z zakupami daję sobie na wstrzymanie do premiery inteli 10 gen. Zobaczy się co wyjdzie korzystniej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chociaż na razie z zakupami daję sobie na wstrzymanie do premiery inteli 10 gen. Zobaczy się co wyjdzie korzystniej.

Też tak kiedyś dałem sobie na wstrzymanie, tylko o miesiąc, aż tu nagle pojawił się nieplanowany wydatek i kasa poleciała zamiast na kompa to na zupełnie co innego. :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sam miałem podobny dylemat, czy zostać jeszcze na starej platformie, czy wymiemiać (w moim przypadku i7 6700k i Asus z170 Pro Gaming).

W końcu puściłem to na licytacje na allegro i dostałem za stare graty prawie 1200 zł. Za taką kasę przejście na Ryzena R3600 nie zaboli po kieszeni. Chociaż na razie z zakupami daję sobie na wstrzymanie do premiery inteli 10 gen. Zobaczy się co wyjdzie korzystniej.

 

Cena i5 10600K/KF będzie na poziomie Ryzen 3600 + B450, a o cenach Z490 już był powiedziane. ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...