Skocz do zawartości
Kaktuch

Przycięcia po OC RAMu (i IF?)

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

 

Mam następujący problem (poruszany już uprzednio w innych tematach ale chcę wszystko zebrać w jednym miejscu):

 

Setup w sygnaturce.

 

Po podkręceniu RAMu do 3600MHz zgodnie z ustawieniami z kalkulatora SAFE i ustawieniu wszystkich napięć, tj V_Ram=1.36, SoC=1.1, VDDP=0.9, VDDG=1 pojawiają mi się przycięcia dźwięku widoczne również w latencymon.

 

Procedura testowa wywołania przycięć to w obecnej chwili:

1. Odpalenie latencymon.

2. Włączenie jakiejś muzyki z youtuba (1080p używam)

3. Odpalenie blendera (najnowsza wersja)

 

W momencie odpalenia blendera jest chwilowa ścinka dźwięku i kursora myszy a latencymon pokazuje "Current measured interrupt to process latency" na poziomie 80 000.

 

Dzieje się to również przy odpalaniu innych wymagających aplikacji lub działaniu w nich podczas jednoczesnego używania youtuba.

 

 

Udało mi się dojść do takich wniosków:

 

UWAGA DOTYCZĄCA BIOSU

Jeśli chcemy mieć powtarzalne wartości defaultowe danego parametru w biosie, to za każdym razem powinniśmy przywrócić bios do wartości defaultowych, odpalić komputer, znowu wejść do biosu, ustawić co chcemy a wartości które mają być defaultowe nie ruszać!

 

W ten sposób udało mi się dojść do tego, że jeśli zostawie wartości napięć SoC, VDDP, VDDG na auto (prawdziwe auto po resecie biosu) to nie mam ścinek. Teraz Ryzen Master odczytuje mi SoC=1.1,CLDO VDDG=1.0979, CLDO VDDP=0.9002 (na auto).

 

Jak wejdę w bios i wpiszę te same wartości ręcznie, tzn w SoC zmienię z auto na override i ustawię ręcznie, a resztę napięć po prostu ustawię ręcznie, to zaczyna się ścinać.

 

 

I tu pojawiają się moje pytania:

 

1. Co przeszkadza zostawienie tych napięć na auto?

2. Jak odczytać na pewno poprawnie wartość napięcia ustawioną na auto? (w biosie nie ma)

3. Jak to wszystko ustawić żeby nie było ścinek?

 

Wydaje mi się że w tym momencie mogę wykluczyć, że to RAM jest niestabilny (przechodzi memtesta, TM5).

 

 

 

[EDIT]

 

Po dalszych testach zaczynam mieć wrażenie że problem nie jest z ręcznym ustawianiem napięć, tylko z BIOSem.

 

Jeśli wczytam dany profil OC z biosu do świeżo zresetowanego biosu (reset do ustawień default, restart komputera i dopiero wczytanie mojego profilu OC) to wszystko wydaje się śmigać - przynajmniej przez jakiś czas - kilka uruchomień komputera?

Edytowane przez Kaktuch

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawdz czy masz w biosie opcje "Clock Spread Spectrum"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam tylko disable spread spectrum.

 

Tak czy tak od momentu gdy za każdym razem przed aplikowaniem profilu w biosie najpierw resetuję go do ustawień defaultowych to problem chwilowo zniknął.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ustaw vsoc 1.12v , vddg 0.95v i zobacz czy problem nie znikł.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To chyba nie kwestia napięć. Zresztą wcześniej się nimi bawiłem i wariowało

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam tylko disable spread spectrum.

 

Tak czy tak od momentu gdy za każdym razem przed aplikowaniem profilu w biosie najpierw resetuję go do ustawień defaultowych to problem chwilowo zniknął.

 

Włącz i zerknij

Edytowane przez adif

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam cały czas na disabled i nic to nie zmieniało.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam cały czas na disabled i nic to nie zmieniało.

 

 

WŁĄCZ nie wyłącz..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

MAM WŁĄCZONĄ opcję disabled. Mogę potem sprawdzić co się stanie jak wyłączę tą opcję.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam tą samą płytę + procesor i wszystko wszędzie dosłownie mam ustawione na sztywno a takie objawy dawały u mnie tylko i wyłącznie sterowniki sata od amd, od momentu ich odinstalowania problem nigdy już nie wystąpił

Edytowane przez Send1N

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Problem w tym że nie mam tych sterowników. Jedyne co mi przychodzi do głowy to jakieś opcje ramu które mam ustawione na auto gdzie płyta dobiera różne wartości w zależności od tego, czy była wcześniej przywrócona do wartości defaultowych czy nie...

Edytowane przez Kaktuch

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...