Skocz do zawartości
DoctorNTrance

Chłodzenie na dysk nvme m2

Rekomendowane odpowiedzi

Posiadam SX8200Pro 512GB, nie mam do niego żadnego chłodzenia i mam następujące pytania.

 

1. Czy chłodzenie tego dysku jest potrzebne? W tej chwili mam 39 stopni.

2. Jak dołożenie chłodzenia wpływa na dysk? Czy go przyśpiesza?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy dużym obciążeniu kontroler na dysku potrafi mocno się grzać. Jeśli obciążenie będzie długotrwałe, to kontroler się przegrzeje i dysk zwolni. Dodatkowe chłodzenie pozwala na dłuższe utrzymanie wysokich transferów pod mocnym obciążeniem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W grach dyski z reguły są bardzo słabo obciążone. Tylko na początku, gdy wczytywane są dane z dysku do pamięci RAM i VRAM jest jakieś obciążenie. Czy jest to must have? Moim zdaniem nie. Oczywiście wiele zależy od umiejscowienia dysku, bo jeśli siedzi pod kartą graficzną, która go podgrzewa, to na pewno przyda mu się jakiś radiator. Jeśli jednak dysk jest w slocie, z którym GPU bezpośrednio nie ma styczności, a do tego masz sensowny przepływ powietrza w obudowie i używasz kompa głównie do gier, to nie ma sensu kupować dodatkowego chłodzenia. Obecnie większość nowych płyt głównych ma wbudowane radiatory na dyski M.2.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tego co widzę, to do tej płyty nie ma dodawanego żadnego dodatkowego chłodzenia.

 

Dysk siedzi sobie w spokojnym miejscu. Jak chcesz to kup na niego chłodzenie, ale nie jest to konieczne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak masz tylko 39 C (choć to chyba nie jest wartość w stresie), to radiator nic Ci praktycznie nie da. Inna sprawa, że to chyba tylko czujnik dla kości.

 

Najlepiej sprawdź do ilu Ci dochodzi np. podczas instalowania większej gry albo kopiowania.

 

Przykładowo mój Samsung ma dwa czujniki temp, jeden na kontroler, drugi na kości pamięci. Same pamięci się nie grzeją, ale kontroler tak. Mam założony teraz radiator Jonsbo (Dyndas je sprzedaje, b fajne są, montaż idiotycznie prosty, no i też miłe dla oka). Bez niego, podczas większego obciążenia (instalacja gry) dochodziło do > 80 C na kontrolerze. Z radiatorem nigdy nie wyszło powyżej 55 C, a normalnie ok 40 C utrzymuje. Same kości grzeją się na ok 35 C, no maks 40 C. Także kontroler pięknie się schłodził. Ale w praktyce wydajnościowo czy to coś daje to nie wiem, nie porównywałem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Posiadam SX8200Pro 512GB, nie mam do niego żadnego chłodzenia i mam następujące pytania.

 

1. Czy chłodzenie tego dysku jest potrzebne? W tej chwili mam 39 stopni.

2. Jak dołożenie chłodzenia wpływa na dysk? Czy go przyśpiesza?

IMO dołożenie radiatora na pewno nie zaszkodzi. Ja wczoraj wysyłałem ten sam model tylko w wersji 1TB na reklamacje bo płyta przestałą go wykrywać, a dysk miał raptem niecały rok.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...