Skocz do zawartości
domin2805

Oc ryzen 5 3600 - wyniki

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano (edytowane)

Siemka, zbierałem się od dawna do podkręcania mojego ryzena 5 3600.

Mam kilka pytań.

Z tego co czytałem na tym forum i necie, gdy testuje stabilność procka mam patrzeć w hw info na: cpu core voltage (svi2 tfn). Tylko, że gdy ustawiam napiecie w ryzen masterze na 1.275 to tam wskazuje mi na 1.25.

Pytanie jest następujące, jeżeli ludzie na forum mówią, że dobry wynik to np. 1,15v na 4.2ghz na wszystkich rdzeniach, to jest to wynik z ustawien napiecia w ryzen masterze czy z tej rubryki w hw info.

Tak samo gdybym miał przepisywać ustawienia do biosu, to w biosie ustawić wartość która wpisałem w ryzen masterze czy wartosc ktora podaje hwinfo?

Nastepne pytanie jakie jest maksymalne bezpieczne napiecie dla ryzenow? Niby max to 1.45, ale z tego co czytałem ludzie boją sie dawać powyżej 1.35, wiec jak to w końcu jest. Ja na napięciu 1.375 w ryzen masterze (hwinfo pokazywalo 1.35) i 4.4GHz, miałem 70-72 stopnie, wiec to nie jest przecież jakoś dużo.

Mam dark rocka pro 3 na tym ryzenie więc chciałem wycisnąć z tego procka ile się da żeby chłodzenie się nie marnowało.

 

Płyta: b450 gaming plus max

Edytowane przez domin2805

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

nie wiem jaką masz płytę i czy na którejś z płyt b450 można podkręcić z obniżaniem napięcia i zegarów podczas małego obciążenia lub w spoczynku.

Na MSI i Gigabyte nie można. Chyba, że ktoś mnie wyprowadzi z błędu.

Bez tej opcji podkręcanie jest tylko sztuką dla sztuki. Do benchmarków i pochwalenia się wynikami w różnych miejscach. Na co dzień sztywne OC jest bez sensu ponieważ procesor będzie pobierał bardzo dużo prądu i wydzielał dużo ciepła.

Jeżeli chodzi o biosy to najłatwiej podkręca się na asrocku, najgorzej i najdziwniej zrobione jest to w gigabyte.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

b450 gaming plus max od msi

 

nie wiem jaką masz płytę i czy na którejś z płyt b450 można podkręcić z obniżaniem napięcia i zegarów podczas małego obciążenia lub w spoczynku.

Na MSI i Gigabyte nie można. Chyba, że ktoś mnie wyprowadzi z błędu.

Bez tej opcji podkręcanie jest tylko sztuką dla sztuki. Do benchmarków i pochwalenia się wynikami w różnych miejscach. Na co dzień sztywne OC jest bez sensu ponieważ procesor będzie pobierał bardzo dużo prądu i wydzielał dużo ciepła.

Jeżeli chodzi o biosy to najłatwiej podkręca się na asrocku, najgorzej i najdziwniej zrobione jest to w gigabyte.

Szczerze nie interesuje mnie pobieranie prądu, może pobierać więcej, zasilacz mam aż nadto, poza tym co mnie interesuje wydzielanie ciepla jak na stocku mam 66 stopni pod obciazeniem, a po oc na 4.2 na all corach, na napieciu 1.2 mam 52 C, To raczej sztuka dla sztuki nie jest, wiec jak nie dla wydajnosci to dla kultury pracy warto. Mam wrazenie, ze odpowiedziałeś na to na co sam chciałeś odpowiedzieć a nie na moje pytania.

Edytowane przez domin2805

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Siemka, zbierałem się od dawna do podkręcania mojego ryzena 5 3600.

Mam kilka pytań.

Z tego co czytałem na tym forum i necie, gdy testuje stabilność procka mam patrzeć w hw info na: cpu core voltage (svi2 tfn). Tylko, że gdy ustawiam napiecie w ryzen masterze na 1.275 to tam wskazuje mi na 1.25.

Pytanie jest następujące, jeżeli ludzie na forum mówią, że dobry wynik to np. 1,15v na 4.2ghz na wszystkich rdzeniach, to jest to wynik z ustawien napiecia w ryzen masterze czy z tej rubryki w hw info.

Tak samo gdybym miał przepisywać ustawienia do biosu, to w biosie ustawić wartość która wpisałem w ryzen masterze czy wartosc ktora podaje hwinfo?

Nastepne pytanie jakie jest maksymalne bezpieczne napiecie dla ryzenow? Niby max to 1.45, ale z tego co czytałem ludzie boją sie dawać powyżej 1.35, wiec jak to w końcu jest. Ja na napięciu 1.375 w ryzen masterze (hwinfo pokazywalo 1.35) i 4.4GHz, miałem 70-72 stopnie, wiec to nie jest przecież jakoś dużo.

Mam dark rocka pro 3 na tym ryzenie więc chciałem wycisnąć z tego procka ile się da żeby chłodzenie się nie marnowało.

 

Płyta: b450 gaming plus max

 

Pokazuje Ci w HWiNFO mniej niż ustawiasz w BIOSie, bo są straty( Na chłopski rozum, jak podepniesz do baterii 9 woltowej 3 metry kabla. to na końcu tego kabla nie będzie 9V tylko dajmy na to 8,5).

 

1,45V pewnie jest w miarę bezpieczne, ale pewnie powoduje szybszą degradację procesora(nie przyglądałem się akurat ryzenom 3600, ale to się tyczy chyba wszystkich procków że im wyższe napięcie tym większa degradacja, temperatury itd. Nie przekraczaj 1,35V bo pewnie takie jest bezpieczne napięcie dla 24/7.

Edytowane przez Sary
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

1,35V nie jest uznawane za bezpieczne napięcie dla zen2. Prędzej 1,25V

Edytowane przez Kaktuch

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

1,35V nie jest uznawane za bezpieczne napięcie dla zen2. Prędzej 1,25V

Ktos tu za przeproszeniem chyba pier*oli straszne głupoty, stock ze skokami napieć do 1.46 i temp 65C w grach jest bezpieczny, a oc 1.29v z na 4.3ghz z temp w grach nie przekraczającymi 50C już nie? XD

Nie wiem, może źle rozumuje, ale to sie kupy i dupy nie trzyma.

Edytowane przez domin2805

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poszukaj sobie w googlach i się dokształć o napięciach w ryzenach :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poszukaj sobie w googlach i się dokształć o napięciach w ryzenach :)

Nie musze bo to robiłem, nie zadawałbym tu takich pytań gdybym najpierw sam nie szukał odpowiedzi na te pytania.

Fakt, ludzie mówią, że max napięcie na all core przy których nie występuje degradacja to 1.325v.

Ale nigdzie nie widze wzmianek o tym, ze niebezpieczne napięcie zaczyna się powyżej 1.25....

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

 

Coś w tym jest, jednak ogólna konkluzja jest taka, ze jest to zalezne indywidualnie od sztuki. Wydaje mi się, że degradacji na napięciu powyżej 1.25V mogły ulegać procki z początków wypustu, na których ciężko było wycisnąć coś powyżej 4.2ghz na bardzo wysokich napięciach. Moj idzie na 1.175 na 4.2ghz na all, wiec chyba dla swietego spokoju ustawie go na te 4.2 :).

Edytowane przez domin2805

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie musze bo to robiłem, nie zadawałbym tu takich pytań gdybym najpierw sam nie szukał odpowiedzi na te pytania.

Fakt, ludzie mówią, że max napięcie na all core przy których nie występuje degradacja to 1.325v.

Ale nigdzie nie widze wzmianek o tym, ze niebezpieczne napięcie zaczyna się powyżej 1.25....

 

Nie tyle napięcie powoduje degradację, co temperatura krzemu.

 

Degradacja to nic innego jak zmiana fizycznej struktury procesora - a tę zmienia najszybciej temperatura.

 

Napięcie to główny składnik wpływający na temperaturę, główny tuż za chłodzeniem.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie tyle napięcie powoduje degradację, co temperatura krzemu.

 

Degradacja to nic innego jak zmiana fizycznej struktury procesora - a tę zmienia najszybciej temperatura.

 

Napięcie to główny składnik wpływający na temperaturę, główny tuż za chłodzeniem.

Czyli jeżeli trzymam procka na tym 1.2875v i ledwo co przekraczam 50C to znaczy, ze nie ma sie czym martwic? Naprawdę pokręcona sprawa.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Całą sprawę trzeba rozkładać na 2 czynniki :)

Auto steruję wszystkimi ochronami iid. Najlepszą opcją żeby ogarniać limit procka to odpalenie go zdjętymi limami i pbo+, co nam pokaże max napiecia swiftn i do tego dostosować max częstotliwość.

Tylko że to są obciążenia typowo praca/wtypalarka gdzie mamy 100% użycia procka.

W grach takiego użycia obecnie nie osiągniemy(gry nie wykorzystują wszystkich rdzeni).

Obecnie mam starego kasztana(początek produkcji) 1928sut r5 3600 na 1.25@4.1(obecnie te same procki na tym samym napięciu robią 4.5) i jakoś procek żyje.

Większość procków które się degraduję jest katowana na 100% przez x czasu, na sztywnym nastawie, później tematy na redzicie itd.

Tu masz filmik od buildzoida

na temat degradacji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

 

Ty w ogóle czytałeś tego posta na reddit ? To nie napiecie zdegradowało mu procka tylko temperatura dochodząca do 95 stopni, zresztą dla mnie ktoś kto "wypala" procka syntetykami to idiota , albo po prostu ten ktoś ma za dużo pieniędzy . Stabilność sprawdza się aplikacjami "real life" ,davinci , blender , R15 itd i jak ktos gra - grami katującymi procka (np ashes of singularity) .A potem jest płacz bo syntetyk z overclocka zrobił mu procka overcooked .

Edytowane przez yrc
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Prime95 FFts to nienaturalne obciążenie procesora, jeżeli procesor w teście robi nawet i te 90 stopni to co z tego, jeżeli w Aida Extreme z AVX nie będzie nawet 80, o grach i innych renderach nie wspominając.

 

Większość przyjęła sobie 1.42, ale dla mnie 1.4v to max, a i nie chcę wchodzić powyżej 1.35v

 

Co do zrzucania taktowań, na Ryzenie nie da się ustawić ich na sztywno, (możecie sobie to zobaczyć w HWinfo), bo nawet jak w bios ustawisz ratio na 43 to efektywne taktowanie będzie dobierane do obciążenia, a napięcie można zawsze ustawić w offset (od X czasu robię OC i zawsze wolałem wszystko na sztywno)

 

Ryzen Master coś tam sobie odpuść, zrób to jak mężczyzna w bios.

Dużo zabawy nie ma, ratio, vcore, socV.

 

U mnie udało się stabilne 4.5mhz na 1.27v

Później kluczowy dla Ciebie będzie RAM, najlepiej sprawdza się 3733-3800mhz + FLCK:MLCK -> 1:1 + schodzenie z timingów

U mnie 3733mhz cl14

 

Nie pamiętam jak to w reszcie pamięci, ale na b-die wszystkie pierwszorzędowe skalują się z napięciem. Nawet do 1.52v (ja 1.5v nie chcę przekraczać), tylko w przypadku b-die temperatura powyżej 45-50stopni powoduje niestabilność mimo, że w teorii bezpieczna temperatura dla RAM to 85stopni

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

U mnie udało się stabilne 4.5mhz na 1.27v

 

Pokarz nie wierze .....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

sQq9nXj.png

Po kolejnych testach 1.27v stabilne

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nowe sztuki 3600 już potrafią wykręcić taki wynik 4.5ghz poniżej 1.3v to już nic nadzwyczajnego na dzień dzisiejszy, :) na forum jest chłop co ma 4.5 na 1.25v stabilne nawet w wypalarkach nie tylko pod grami czy cinebenchem :cool:

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

u mnie stabilne 4.5 w prime95 jest na 1.27v

Stabilne w AIDA, cinebench, gierki itd. na 1.25v

4.6ghz stabilne dopiero przy 1.39v, także dramat, szkoda zachodu dla 100mhz, oczywiście na daily. Do Cinebench musiało być 4.6 :D

Sztuka 20 rok i 8 tydzień

 

Teraz zamówiłem 3700x 20 rok i 15 tydzień, zobaczę jak będzie się kręciła

Edytowane przez Kroni

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z 3700x tak kolorowo nie jest, ja też zamowiłem 2004SUS bo sprzedawca pokazał datę na ihs i robiło się w pewnym momencie zle jak nawet 4.3ghz nie było stabilne przy 1.3v :lol2: ustabilizowałem na 4250mhz all core i pózniej po paru dniach coś mnie tkneło aby zrobić OC "PER CCX" i udało mi się osiągnąć połowę rdzeni na 4375mhz i połowę na 4250mhz, najlepsze sztuki nie robią powyżej 4.4ghz allcore takiej petardy jak przy 3600 nie ma na 8/16 jak na razie. I tak jestem zadowolony bo moj poprzedni proc (r5 3600) robił 4175mhz na 1.34v :) sztuka premierowa (1927sus) :) więc dodatkowe 2 jaja + wyższy zegar + niższe napięcie

Edytowane przez Send1N

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli nie uzyskam 4.4ghz allcore to też zrobię per ccx

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale valida to kazdy debil zrobi pokarz np 20 min OCCT na tym napieciu 4500Mhz.Chce to widziec albo filmik jak lecisz cine bench 20 odpalone okna cpuz i ryzen master lub hwinfo .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panie roszczeniowy

 

 

Jak się jeszcze przyjrzysz to w wynikach r20 masz tego ryzena 4.55ghz na 1.29, albo 1.3v ;)

Edytowane przez Kroni
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...