Skocz do zawartości
sakura_thai

Sensowne podzespoły dla komputera do videoedycji

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano (edytowane)

Dzień dobry forumowicze!

 

Od jakiegoś czasu intensywniej przymierzam się do budowy komputera, który umożliwiłby mi komfortową pracę z materiałami video w jakości 4K i oprogramowaniem typu CAD (głównie AD Inventor). Sytuacja typu upgrade podzespołów w moim przypadku odpada zupełnie bo obecnie bazuję na procesorze Athlon X64 X2 6000 (zdaję sobie sprawę, że u niektórych może to wywołać ironiczny uśmiech lub też nawet zawroty głowy - jednak ponieważ nie jestem jakimś zagorzałym graczem nie miałem potrzeb a i także środków na częstą wymianę podzespołów). Reasumując obecny zestaw - ten procesor ma nawet problem z komfortowym odtworzeniem filmów w takiej jakości zatem o renderingu i obróbce w ogóle nie ma mowy.

 

Stawiając na nowy sprzęt trochę się rozejrzałem i waham się między ryzenem 9 x3900 a którymś z serii 7 (3700 lub 3800). Z tego co zdążyłem zauważyć największym problemem wydaje się być płyta główna, gdzie potencjalne wydatki w przypadku chipsetu x570 są niewiele mniejsze od ceny procesora. Natomiast przeglądając te wszystkie "fjuczery" na płytach z tym chipsetem atutem względem wcześniejszej generacji wydaje się być przede wszystkim PCI 4.0 Express. Ponieważ PCI Express 4.0 dla mnie na dzisiaj wydaje się być bezużyteczne (praktyczne zastosowanie to a) najnowszej generacji bardzo drogie i bez wydatnego zysku dyski, które notabene i tak nie przekroczyły magicznej bariery 5000 MB/s , b) nowe karty graficzne, które z mojej perspektywy także nie powinny być mi przydatne bo z tego co się orientuję cała robota renderingu obrazu skupia się na mocy procesora, która w najnowszych generacjach jest wystarczająca). Tak naprawdę jedynym argumentem, dla którego wybrałbym taką płytę to sekcja zasilania i bezproblemowość przy zmianie profilu XMP dla pamięci. Jednak biorąc pod uwagę ceny tych płyt wolałbym poszukać czegoś w niższym segmencie x470 (niżej już chyba nie ma sensu).

 

Czy możecie z własnych doświadczeń napisać jaka płyta wg was będzie "się odpychać", poradzi sobie z profilami xmp (jakie pamięci) i ewentualnie się nie ugotuje gdy wstawię tam ryzena serii 9? Biorę pod uwagę chłodzenie AIO (jakieś 360 powinno wejść w budę NZXT Tempest)

Jaka ewentualnie karta graficzna (podobno znaczenie ma technologia CUDA), i optymalny zasilacz. Tutaj pytanko czy nie będzie efektu bottle neck-a w przypadku zestawu mocny procesor / przeciętna karta graficzna - chodzi o pracę z materiałami wideo w Resolve i(lub) Premiere?

 

Nie ukrywam, że najbardziej interesują mnie odpowiedzi od osób, które posadziły procka na płytach x470.

Edytowane przez sakura_thai

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak Adobe Premiere to raczej Intel - QSV

x470 z tego co słyszałem to Asus Strix 470F na luzie obsługuje Ryzena 9 generacji (pytanie którego :lol2: )

Miło by było jakbyś podał widełki budżetu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Jak Adobe Premiere to raczej Intel - QSV

x470 z tego co słyszałem to Asus Strix 470F na luzie obsługuje Ryzena 9 generacji (pytanie którego :lol2: )

Miło by było jakbyś podał widełki budżetu

 

Ryzen 9 x3900 ten nowy w architekturze Zen 2 i procesie 7 nm. Intela niestety nie biorę pod uwagę.

Jeśli chodzi o kwestię budżetu to wydatki, które planuję ponieść:

 

1. Procesor Ryzen 9 x3900

2. Płyta główna tutaj wolałbym dobrą x470 jeśli wyjdzie taniej i się nie zagotuje sekcja zasilania,

3. Pamięci RAM - na początek musi styknąć 16 GB (pewnie 360-400 zł)

4. Karta graficzna - jak najtaniej bez widocznego uszczerbku w spadku wydajności proca

5. Dysk systemowy - tutaj widzę ADATA 512GB M.2 PCIE XPG SX8200 PRO

6. AIO - Silentium PC Navis Evo argb 360 (ale jak ktoś mi powie, że wiatraki nie muszą być takie duże dla x3900 na płycie x470 to się nie pogniewam).Wyczytałem, że lepsze chłodzenie to lepszy boost procesora i dlatego coś takiego.

7. Ewentualnie jakiś zasilacz bo mój może nie ogarnąć tematu - musiałbym zerknąć w specyfikację jakie ma parametry.

 

Reszta klamotów ewentualnie do odzysku ze starego kompa czyli 2 dyski 500 MB, buda NZXT Tempest (podobno król chłodzenia kiedyś ;p). Materiały trzymam we własnej chmurce (macierz RAID1 2 TB). Także dyski na magazyn danych nie są mi wybitnie potrzebne.

 

Nie podaję budżetu. Ceny cały czas się zmieniają. Istotny jest odpowiedni i racjonalny dobór elementów.

Edytowane przez sakura_thai

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ryzen 9 x3900 ten nowy w architekturze Zen 2 i procesie 7 nm. Intela niestety nie biorę pod uwagę.

Jeśli chodzi o kwestię budżetu to wydatki, które planuję ponieść:

 

1. Procesor Ryzen 9 x3900

2. Płyta główna tutaj wolałbym dobrą x470 jeśli wyjdzie taniej i się nie zagotuje sekcja zasilania,

3. Pamięci RAM - na początek musi styknąć 16 GB (pewnie 360-400 zł)

4. Karta graficzna - jak najtaniej bez widocznego uszczerbku w spadku wydajności proca

5. Dysk systemowy - tutaj widzę ADATA 512GB M.2 PCIE XPG SX8200 PRO

6. AIO - Silentium PC Navis Evo argb 360 (ale jak ktoś mi powie, że wiatraki nie muszą być takie duże dla x3900 na płycie x470 to się nie pogniewam).Wyczytałem, że lepsze chłodzenie to lepszy boost procesora i dlatego coś takiego.

7. Ewentualnie jakiś zasilacz bo mój może nie ogarnąć tematu - musiałbym zerknąć w specyfikację jakie ma parametry.

 

Reszta klamotów ewentualnie do odzysku ze starego kompa czyli 2 dyski 500 MB, buda NZXT Tempest (podobno król chłodzenia kiedyś ;p). Materiały trzymam we własnej chmurce (macierz RAID1 2 TB). Także dyski na magazyn danych nie są mi wybitnie potrzebne.

 

Nie podaję budżetu. Ceny cały czas się zmieniają. Istotny jest odpowiedni i racjonalny dobór elementów.

1. Posadzisz

2. x470 w cenie 700 zł coś koło tego bym celował

3. za 600 zł masz 32 GB

4. 1660 Super/2060

5. W pełni popieram - można się jeszcze zdecydować na Kingstona A2000

6. 280 mm w zupełności wystarczy - 240 mm raczej też go utrzyma (Navisy, bez ARGB)

7. 750 Wat od be quiet! - Dark Power za ~450 zł, albo jakiś Korsarz w cenie 400 zł (kosztem kultury pracy)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do obecnej wersji Premiere Pro generalnie Ryzen 3900x > I9 9900K. Przypuszczalnie 10 rdzeniowe Intele bedą trochę szybsze, ale i tak w tym sensu większego nie widzę.

 

Jedna uwaga w obecnej wersji beta Premiere Pro wprowadziła wsparcie dla sprzętowego eksportu video za pomocą GPU NV/AMD, które jest nawet wyraźnie szybsze niż Quicksync Intela. Więc GPU może mieć u Ciebie nieco wyższy priorytet w zależności od tego, co robisz.

 

1. Dobry wybór

2. Może nowy Tomahawk x570, który dopiero wchodzi do sprzedaży, ale początkowo cena może przekroczyć 1000 zł

3. bez szaleńczego taktowania / niskich opóźnień (B-die), spokojnie kupisz 32 GB nawet chyba poniżej 600 zł

4. j/w może warto rozważyć coś mocniejszego niż 2060.

5. Dobry wybór

6. Spokojnie 240 mm wystarczy

7. Ja osobiście preferuję Seasonic. Każda ich seria to jest prawie zawsze top, 650 - 750 W bez problemu obsłuży ten zestaw

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na początku dziękuję wszystkim za odpowiedź i przepraszam też bo z tego co dostrzegłem wątek powinien być wrzucony bardziej precyzyjnie (inny dział).

 

Mam kilka spostrzeżeń i kilka dodatkowych pytań:

 

1. Karta graficzna - biorąc pod uwagę kwotę jaką będzie trzeba wydać na pozostałe podzespoły wątpię, żeby karta graficzna za pewnie więcej jak 1500 zł (seria 2060) była w zasięgu finansowym. W związku z tym pytanie o to czy karta graficzna ma spore znaczenie przy wideo edycji i w jakiś sytuacjach jej potencjał jest nieodzowny (poza oczywistym - wyświetlanie materiału) i dający odczuwalną różnicę?

2. Płyta główna - spodziewałem się raczej odpowiedzi od użytkowników konkretnych modeli z naciskiem na konfiguracje oparte o chipset x470 w połączeniu z architekturą Zen 2 najlepiej R9 3900x. Czysty pragmatyzm. Wg mnie póki co PCIE 4.0 to póki co bardziej gadżet niż narzędzie, płyty x470 są tego pozbawione, nie są nowością zatem zazwyczaj są tańsze dlatego rozglądam się w tym segmencie. Być może zaoszczędzając na płycie głównej (ale i nie tracąc nic z potencjału procesora osadzonego na tej płycie) zyskam jakiś grosz, który pozwoli rozejrzeć się w lepszym segmencie kart graficznych.

 

pozdrawiam i jeszcze raz dzięki za wszelkie próby pomocy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ile dysków planujesz używać?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ile dysków planujesz używać?

 

Jeśli chodzi o dyski to nie mam super sprecyzowanego planu. Na pewno zakładam dysk w standardzie M2 jako systemowy.Wstępnie zakładam jako dysk roboczy do pracy z projektami WD Red 3.5 cala 2TB jeśli budżet się zepnie. Jeżeli nie to na początek mam do wykorzystania 2 dyski 500 GB ze starej budy na to żeby używać ich do bieżącej pracy z projektami. Mankamentem może być stary interfejs tych dysków (max SATA II)

Materiały do pracy i tak sukcesywnie wg potrzeb do projektów przerzucam z własnej chmury (nextcloud) - w konfiguracji 2 x 2TB usb 3.0 3.5'' spięte w RAID 1 i uruchomione z RPi 4 4GB RAM. Wybrałem taką opcję bo dość często podróżuję po świecie a przy parametrach mojego łącza prędkość pobierania i ewentualnego backupu danych do macierzy nawet w przypadku filmów jak dla mnie jest zadowalająca (około 5 GB /godzinę). Natomiast jeśli chodzi o galerie zdjęć są dostępne praktycznie od ręki także w terenie. Poza tym narzuca to niejako sposób pracy - na dyskach komputera stacjonarnego mam w danej chwili tylko to czego potrzebuję. Nie jest to czasochłonne przy dzisiejszych prędkościach portów LAN materiały podczas pracy w domu mam dostępne praktycznie od ręki.

 

To tak z grubsza jeśli chodzi o dyski.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Chodzi mi o to, że jeśli nie potrzebujesz dużej ilości portów sata (Wiecej niż 4) i więcej niż 1 portu nvme to możesz rozważyć płyty z chipsetem b450 - są tańsze a sekcje zasilania często są wystarczające nawet do 3900x bez OC. Mają jednak mniej portów rozszerzeń, w tym złącz sata.

 

 

Przykładowe płyty b450: msi tomahawk max/gaming plus max/a-pro max, asus tuf pro-gaming.

Do ~450zł bym wybierał między nimi ale ceny szaleją.

 

Chłodzenie: Arctic liquid freezer II 360 - dobrze sobie radzi na ryzenach, ma dodatkowy wentylator do chłodzenia sekcji zasilania. Sekcja przy AIO często ma słabe warunki pracy więc ten wentylator dużo daje.

 

Ram: proponuję cruciale ballistixy 2x16gb 3000cl15 albo 3200cl16.

 

Co do tego czy xmp na ramie ruszy to jest to chyba trochę loteria. Trudno mi powiedzieć czy drogie x570 ma większe szanse na odpalenie od strzała - możliwe.

 

[Edit] w sumie gdzieś czytałem że ryzeny 3900x i 3950x wolą 4x8gb ramu niż 2x16 więc możesz spokojnie kupić najpierw 2x8 i potem dołożyć kolejne 2x8.

Edytowane przez Kaktuch

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chodzi mi o to, że jeśli nie potrzebujesz dużej ilości portów sata (Wiecej niż 4) i więcej niż 1 portu nvme to możesz rozważyć płyty z chipsetem b450 - są tańsze a sekcje zasilania często są wystarczające nawet do 3900x bez OC. Mają jednak mniej portów rozszerzeń, w tym złącz sata.

 

 

Przykładowe płyty b450: msi tomahawk max/gaming plus max/a-pro max, asus tuf pro-gaming.

Do ~450zł bym wybierał między nimi ale ceny szaleją.

 

Chłodzenie: Arctic liquid freezer II 360 - dobrze sobie radzi na ryzenach, ma dodatkowy wentylator do chłodzenia sekcji zasilania. Sekcja przy AIO często ma słabe warunki pracy więc ten wentylator dużo daje.

 

Ram: proponuję cruciale ballistixy 2x16gb 3000cl15 albo 3200cl16.

 

Co do tego czy xmp na ramie ruszy to jest to chyba trochę loteria. Trudno mi powiedzieć czy drogie x570 ma większe szanse na odpalenie od strzała - możliwe.

 

[Edit] w sumie gdzieś czytałem że ryzeny 3900x i 3950x wolą 4x8gb ramu niż 2x16 więc możesz spokojnie kupić najpierw 2x8 i potem dołożyć kolejne 2x8.

 

Dzięki za kolejną podpowiedź. Szczerze nie rozglądałem się w płytach z tak niskim chipsetem a tu okazuje się, że niespodzianka bo ten tomahawk faktycznie prezentuje się przyzwoicie i są nawet pionierzy, którzy próbowali go konfrontować z 16-sto rdzeniowym 3950x. Poczytam więcej na ten temat bo to ciekawa propozycja nawet jeśli weźmie się pod uwagę faktycznie wariujące ceny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie przepraszam, że uaktualniam już dość stary wątek (pewnie ze 3 tygodnie) ale mam jeszcze kilka pytań i spostrzeżeń.

 

Początkowo byłem przekonany zbudować komputer do wideoedycji w oparciu o procesor AMD Ryzen 9 x3900 i szukając jakiejś taniej płyty, która to utrzyma zwróciłem się z prośbą na forum. Jedną z alternatyw był Tomahawk B450 Max. Byłem już dość mocno przekonany, że złożę coś w oparciu o tą płytę ale jak zacząłem drążyć temat bardziej i mocniej się zastanawiać to wyszło mi coś takiego:

 

Cennik ogólny na dzień 27 maja 2020

Konfiguracja I

a) Tomahawk B450 Max 528 zł

b) Ryzen 9 x3900 1999 zł

c) Gigabyte GeForce RTX 2060 1519 zł

d) Pamięć RAM 16GB 3200 Mhz 350 zł

e) Dysk systemowy ADATA 512 GB M.2 385 zł

f) Arctic liquid freezer II 360 484 zł

g) zasilacz Silentium 750W 419 zł

całkowita wartość podzespołów 5683 zł

 

Konfiguracja II

a) Asus ROG Strix X570-E 1499 zł

b) Ryzen 9 x3900 1999 zł

c) Gigabyte GeForce RTX 2060 1519 zł

d) Pamięć RAM 16GB 3200 Mhz 350 zł

e) Dysk systemowy ADATA 512 GB M.2 385 zł

f) zasilacz Silentium 750W 419 zł

całkowita wartość podzespołów 6170 zł

 

Różnica pomiędzy oboma zestawami to około 480 zł. Taka różnica jest dla mnie akceptowalna. Natomiast mam pytania.

1. Czy zestaw w konfiguracji 2 biorąc pod uwagę, że jest lepsza płyta poradzi sobie na chłodzeniu boksowym (nie zakładam OC). Jeśli nie to czy przy takim zestawie musi być tak samo konkretne chłodzenie jak w zestawie pierwszym czy może być jednak coś tańszego co też zapewni komfort pracy (efektywność boostu itp). Proszę o ewentualne propozycje

2. Ewentualnie brałbym pod uwagę zmianę karty graficznej na tańszą (1660). Pytanie czy karta graficzna i technologia RTX ma jakiś wymierny wpływ na proces wideoedycji czy ma zastosowanie tylko w grach, na których mi kompletnie nie zależy?

 

Sorry za tyle pytań i zmianę konfiguracji ale jak zacząłem sobie to wszystko oglądać, przeglądać testy płyt i warunki istotne dla komfortowej pracy z edycją wideo doszedłem do paru wniosków. Między innymi takiego, że tradycyjne dyski HDD raczej nie sprawdzają się w 100 procentach w procesie edycji filmów w rozdzielczości docelowej 4K, nadają się raczej tylko na magazyn (dlatego nie ująłem ich w zestawie bo takie dyski mam). Zestaw nr 2 umożliwia jednak zainstalowanie dwóch takich dysków M2 na oba dyski są radiatory w zestawie. Sama płyta wygląda solidnie i jednak to podstawa całego zestawu (resztę można potem ewentualnie sukcesywnie dokupić jak będzie kasa). Dodatkowo mam jeszcze trochę czasu nie ma wielkiego ciśnienia myślę, że jak ogarnę to do końca czerwca to będę zadowolony a wiedząc, że nowe płyty B550 już nadchodzą liczę na to, że jeszcze parę złotych uda się ugrać

 

Poproszę o Wasze opinie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Popularne aktualnie

  • Tematy

  • Odpowiedzi

    • "Pogoda to stan atmosfery w danej chwili, który jest chaotyczny i trudny do przewidzenia, a klimat to stan parametrów pogody uśredniony po kilkudziesięciu (zwykle trzydziestu) latach."   
    • Cytuję Ciebie, ale to odnosi się do wielu tutaj. Macie w sobie naiwność dziecka. Dla przykładu z twojego posta, mówisz kary i zakaz prowadzenia działalności w zakresie gromadzenia odpadów tak? No to dobra, karamy takiego delikwenta tak, że wypada z branży, i kto wchodzi na jego miejsce? Ktoś, kto wprowadzi takie standardy i takie ceny przyjęcia takich odpadów, że będzie wszystko zrobione na tip top. Oczywiście chętni ustawiają się "w długiej kolejce". Tymczasem w lasach ląduje coraz więcej śmieci dlaczego? Bo robi się coraz drożej i niestety, kiedyś wypijając puszkę monstera gdzieś w pobliżu było miejsce gdzie można było się legitnie pozbyć takiego odpadu. Teraz to wcale nie jest takie oczywiste. Mam wrażenie, że cała polityka gospodarowania odpadami odbywa się na zasadzie: "Nakażmy to, zakażmy tamtego, oczekujmy siamtego, a o sramtym pomyślimy później. A jak my to odbierzmy i zutylizujemy? Czy w ogóle na to co chcemy wprowadzić jesteśmy gotowi? będziemy martwić się później". Firmy, ale i gospodarstwa domowe nierzadko mają problem z pozbywaniem się w sposób skuteczny i zgodny z prawem wytwarzanych odpadów. Przykład? Wszelkiej maści opakowania wszelkiej maści z tworzyw sztucznych. Wszystko robione jest od dupy strony i przez to odpady trafiają do lasu, pod ziemię, za okno samochodu w trakcie jazdy, bo odbiór odpadów przy obecnych standardach ich zdawania po prostu jest niewydolny.
    • Tak, ale nie w ciągu 4-5 dni z -10 i 10 w dzień do +kilkunastu w nocy i +26 w dzień. Z reguły to "lato" z tego powiedzenia to było 15-17 stopni. @Melodyman nie, nie cisza jak mrozi, bo takie gwałtowne zmiany w ciągu kilku dni nie są niczym normalnym i to są anomalie m.in. związane z klimatem. Zatem niby piszesz że Twój chłopski rozum rozumie, a jednak nie bardzo.
    • No ale to jest po prostu lipny silnik, tak samo jak patologia w GTA4 które nie działa dobrze nawet na najmocniejszych współczesnych procesorach. Jest takie zjawisko jak piszesz, no ale to wynika tylko ze złego silnika, nie brałbym tego jako regułę że każda gra tak się będzie zachowywać. 
    • niestety, chlopski rozumie, pudlo wlasnie dlatego smiesza mnie te wszystkie ocieplenia przy kazdym tygodniu +20 a potem cisza jak mrozi XD
  • Aktywni użytkownicy

×
×
  • Dodaj nową pozycję...