Skocz do zawartości
ja__

polecana metoda aplikacji pasty na ryzeny

Rekomendowane odpowiedzi

hej,

Czy istnieje jakaś polecana metoda aplikacji pasty na Ryzeny?

W necie ludzie pisze, ze metoda na "groszka" daje rade. Natomiast tutaj jest sporo wątków o wysokich temp Ryzenow.

 

Chciałbym to zrobić dobrze żeby nie ściągać niepotrzebnie chłodzenia juz pozniej.

 

Wcześniej miałem x99, i tam polecali metodę na "X", nie narzekałem na temperatury.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja na swojego 3900x nakładałem metodą "x", temperatury na NH-D15 chromax.black w AIDA64 72*C około.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

X jest najlepsze i przeważnie było więc polecam tak zrobić, tylko nie nakładaj tych lini po samych rogach czapki, zrób coś takiego https://zapodaj.net/3332755dce5af.png.html :E

Dokładnie, nie dawać do końca, bo się wysra, brzydko mówiąc i nie za grubo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"X" najbezpieczniejszy jeśli robisz to pierwszy raz lub nie masz doświadczenia, jeśli robiłeś to często i masz wyczucie w ręku wtedy wystarczy odpowiednia kropla na środku CPU.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Makavcio2

Fajny GIF, czyli "X", albo "||".

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie stosując kropkę tak to się kończy... chyba że dasz taką kulę że pasta wypłynie bokami przy docisku to wtedy pokryjesz cały ihs :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Wierz mi, że to tak nie działa - tak jak pisałem - jeśli masz doświadczenie to odpowiednia kropelka pokryje Ci całość CPU i nic nie wycieknie na boki.

Edytowane przez caleb59

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Wierz mi, że to tak nie działa - tak jak pisałem - jeśli masz doświadczenie to odpowiednia kropelka pokryje Ci całość CPU i nic nie wycieknie na boki.

Robiłem kiedyś test ze szkłem nie na procu ale na gpu i kropka właśnie w ten sposób się rozprowadza nie pokryjesz idealnie rogów choćby nie wiem co (oczywiście rozsądną ilością pasty a nie tak żeby wypłynęło bokami :E), wiadomo że najważniejszy jest środek ale wole mieć zawsze idealnie pokrytą czape

Edytowane przez Send1N

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ponoć nie ma czegoś takiego jak "za dużo pasty", także nie ma się co pierdzielić i zastanawiać nad aplikacją, tylko walić wielką kulę na środek i dociskać, nadmiar wypłynie :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Widzę, że zalecane sposoby nakładania pasty zmieniają się z czasem. Kiedyś doradzano równomierne jej rozprowadzenie po całym procesorze w taki sposób żeby pokryła go cienką warstwą wyrównując tylko ewentualne nierówności. Założenie było takie, że przewodzi ciepło gorzej niż obudowa procesora i radiator więc nie powinno jej być zbyt dużo. Sam nadal tak robię. Dłużej to trwa, ale pasty często nie zmieniam.

Edytowane przez indexinfio

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja od zawsze nakładam pastę na całą powierzchnię CPU za pomocą palca owiniętego cienką folią. Czuć pod palcem wszystkie nierówności i można to ładnie wygładzić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O, właśnie o tym filmiku od "Jezusa" Myślałem, widać robi furorę :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Ja, zgodnie z wideoporadnikiem od Arctica do 34 eSports Duo, nałożyłem paskowo na heatpipe'y radiatora. Ryzen 5 2600 bez oc póki co, temperatury w normie - w idlu jakieś 35, w grach ledwo 50 stopni przekracza, stress testy na nieco ponad 60 wbijają.

Edytowane przez Lypton

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ponoć nie ma czegoś takiego jak "za dużo pasty", także nie ma się co pierdzielić i zastanawiać nad aplikacją, tylko walić wielką kulę na środek i dociskać, nadmiar wypłynie :E

 

dopóki nie przeowdzi prądu :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na 3900x z Fractalem Celsius 36 miałem nałożone dwie pasty:

 

grizzly kryonaut - rozsmarowane jak producent nakazał z pietyzmem i dokładnie, procesor dochodziło do 87 stopni

MX-4 - na krzyżyk, szybko i sprawnie i nagle 72 stopnie...

 

I pewnie ten Grizzly coś nie halo, bo w samo nakładanie nie wierzę, ale krzyżyk na pewno mogę polecić :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Ponoć nie ma czegoś takiego jak "za dużo pasty", także nie ma się co pierdzielić i zastanawiać nad aplikacją, tylko walić wielką kulę na środek i dociskać, nadmiar wypłynie :E

W lolkowych testach na pewno. Zapewniam Cie, że zbyt duża ilość pasty przy aplikacji na czapie przekłada się na wzrost temperatur i nie mam na myśli 0.5 stopnia. Nawet jak dasz na tranzystory wiadro pasty i dokręcasz z okrutną siłą dochodzi dokładnie do tej samej sytuacji. Ale czego tu oczekiwać od YT.

 

Kręciłem głową z politowaniem jak pokazał "cienką" warstwę.

Edytowane przez sideband

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja tam pacam kilka kropek na IHS, a potem ładnie rozsmarowuję to po całej powierzchni IHS starą kartą (zdaje egzamin karta bankowa, kredytowa, dowód, prawo jazdy, karta do siłowni, cokolwiek).

Sposób smarowania - jak masło na kanapce przy ostrej diecie. :D;)

Jak się zrobi ładnie i dokładnie - nie ma problemu. :cool:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

sideband - to mówisz, że YT kłamie? :E

No na chłopski rozum to też bym oczekiwał, że za dużo pasty to niezdrowo, dlatego pisałem tamtego posta lekko ironicznie, z drugiej strony gdzieś widziałem zdania, ze pasty mają lepszą przewodność cieplną od miedzi (ale nie sprawdzałem, czy to prawda :))...

 

Ja tam an razie składałem PC dwa razy i jednak za każdym razem cienko rozsmarowywałem, wtedy człowiek ma pewność jak to jest rozłożone, a z X-em to mei wiadomo tak naprawdę jak się rozłożyło... Poza tym jak się składa raz na ruski rok to brak wyczucia ile to jest ten iks, paski czy ziarnko grochu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja nigdy pasty nie żałuję, bo nadmiar negatywnie na temperaturę nie wpłynie. Rozsmarowuję równomiernie, a czasami jeszcze dodatkowo na środek dam malutką kropkę.

Jak da się za dużo to nic się nie stanie, ale jak się da za mało, to już temperaturki mogą być nieciekawe i mówię to z własnego doświadczenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Widzę, że zalecane sposoby nakładania pasty zmieniają się z czasem. Kiedyś doradzano równomierne jej rozprowadzenie po całym procesorze w taki sposób żeby pokryła go cienką warstwą wyrównując tylko ewentualne nierówności. Założenie było takie, że przewodzi ciepło gorzej niż obudowa procesora i radiator więc nie powinno jej być zbyt dużo. Sam nadal tak robię. Dłużej to trwa, ale pasty często nie zmieniam.

Sam też tak robię i sprawdza się od lat bardzo dobrze. Ale trzeba to umieć zrobić naprawdę cienko, no i przy nakładaniu chłodzenia dobrze to zrobić od jednej strony aby na pewno wypchnąć całe powietrze.

Nie polecam tej metody początkującym, zwłaszcza takim co na YT pooglądają testy past kupią gęstego Kryonauta i go nawalą na IHS.

 

małe X czy kropka są ok. tu jedyny minus to gdy ktoś pod kątem kładzie większe chłodzenie może kropkę przepchnąć na jedną stronę za bardzo, ale to już też się trzeba postarać.

Tak czy siak sam procesor zlokalizowany jest na środku (nawet takie Ryzeny z 2 CCD też mają to w okolicy środka) to, że gdzieś na rogu zostanie malutki kawałeczek to żaden problem, większość past po rozgrzaniu i tak się jeszcze trochę rozpłynie, więc gif z pleksi nie do końca oddaje rzeczywistość.

Zresztą nawet przy tych minimalnych brakach pasty na rogach IHS nie byłoby wielkiej różnicy

Edytowane przez iwanme

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W lolkowych testach na pewno. Zapewniam Cie, że zbyt duża ilość pasty przy aplikacji na czapie przekłada się na wzrost temperatur i nie mam na myśli 0.5 stopnia. Nawet jak dasz na tranzystory wiadro pasty i dokręcasz z okrutną siłą dochodzi dokładnie do tej samej sytuacji. Ale czego tu oczekiwać od YT.

 

Kręciłem głową z politowaniem jak pokazał "cienką" warstwę.

 

 

Czekamy na twoje testy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...