Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Jakie mity, dziwne stwierdzenia slyszeliscie na przestrzeni lat robiąc z kompami itp?

 

Z mojej strony:

 

1. formatowanie dysku psuje dysk, dysk ma ograniczoną/zaprogramowaną ilosc formatowań potem do wyrzucenia.

2. jak wchodziło lga775 - nigdy nie kupie LGA bo jak sie piny pogną to plyta do wymiany, a kazde włozenie procesora wygina piny i bedzie mozna to zrobic max 10 razy - wole amd :E (najlepsze ze slyszlaem to od kilku róznych osob wtedy

3. nigdy nie kupie zasilacza modularnego - wypalaja sie styki - wole kable na stałe

4. dosc standardowe - mocniejszy zasilacz = wiekszy pobór prądu

5. nie podkrecam bo skroce zywotnosc sprzetu

6. znałem goscia co od lat uzywa boxowych chłodzeń intela nawet 4790k bo w instrukcji tak jest, i stosowanie innych wyłacza gwarancje :E, zdziwił sie jak przy wymiane na 6700k coolera nie dostał :E, juz o oc nie wspominam nawet bo tez gw wylacza (a gosc kupował zawsze TOP co było - TOP CPU, MOBO, RAM itp)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. Prawdziwe dla SSD.

4. Częściowo prawdziwe. Przy małym obciążeniu jest gorsza sprawność.

5. Częściowo prawdziwe, zwłaszcza jak się robi nieumiejętnie i notorycznie przegrzewa sprzęt. Z tego co pamiętam była jakaś seria procesorów, która ulegała przyśpieszonej degradacji bramek przy podnoszeniu napięcia (nie chce mi się szukać).

 

7. HDD można tylko na płasko montować, jak na boku to tylko dłuższym, po dłuższym czasie nie wolno zmieniać pozycji itp. Częściowo prawda, a w zasadzie zaszłości z czasów gorszych łożysk i parkowania głowic na talerzach.

8. CPU/GPU dusi GPU/CPU - to chyba ciągle pokutuje, bo jest sporym uproszczeniem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Powiem szczerze, że słyszałem tylko 5 i jest to w niektórych przypadkach prawda - Bono opisał. 1 słyszałem, ale tylko w kontekście SSD, co też się zgadza w przypadku pełnego formatowania. Trzeba chyba dobrze szukać, aby trafić na takie kwiatki.

Edytowane przez Karister

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Za dzieciaka miałem tylko i wyłącznie monitory kineskopowe. Zasada działania takiego monitora była dla mnie prosta - to co się wyświetla jest w tej obudowie z tyłu. Im większy obraz, tym większa obudowa - logiczne. Natomiast kiedy pierwszy raz zobaczyłem monitor LCD, to mózg mi się zawiesił i patrzyłem raz za razem na monitor i za monitor :E

Edytowane przez AMiABLE

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Coś sobie przypomniałem z archaicznych czasów.

Jak się "gumowca" (ZX Spectrum) postawiło na dywanie, to się psuł :E

Ktoś bardziej świadomy komputerowo w tamtych czasach potwierdzi/zaprzeczy?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
' date='09 Maj 2020 - 21:24' timestamp='1589052298' post='15898655']

Coś sobie przypomniałem z archaicznych czasów.

Jak się "gumowca" (ZX Spectrum) postawiło na dywanie, to się psuł :E

Ktoś bardziej świadomy komputerowo w tamtych czasach potwierdzi/zaprzeczy?

Nie słyszełem o tym, no ale miałem Amstrada, więc byłem bezpieczny. Wg mnie jest w tym także ziarno prawdy, bo dywany zazwyczaj mocno się elektryzują.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do stacji dyskietek można "włożyć" 3 dyskietki. Po kolei.

Ta wysuwana tacka to podstawka na kawę.

Myszka musi mieć przewód bo inaczej ucieknie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
' date='09 Maj 2020 - 21:38' timestamp='1589049486' post='15898602']

(...)

W każdym temacie typu "jakie bzdury słyszeliście", niezależnie od dziedziny, zawsze się okazuje, że to słuchający "bzdur" jest w dużej mierze niedouczony. W tym wypadku skala ignorancji 50% :E

 

Ja zawsze lubiłem opowieści o tym, jak ludzie potrafią zobaczyć różnice w obrazie pomiędzy np. 70fps i 90fps na monitorach 60Hz. Nie można nie wspomnieć też o audiofilach ze słuchawkami thompsona za 20zł podpiętych do laptopa :E

Z bardziej praktycznych: zasilacz o większej mocy to lepszy zasilacz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kupię teraz lepszy sprzęt, wybiorę taki do którego potem włożę nowe szybsze CPU i będzie tanio i łatwo... Oh wait, sam w to uwierzyłem i to kolejny raz ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dawno, dawno temu: obraz na Radeonach jest ładniejszy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W każdym temacie typu "jakie bzdury słyszeliście", niezależnie od dziedziny, zawsze się okazuje, że to słuchający "bzdur" jest w dużej mierze niedouczony. W tym wypadku skala ignorancji 50% :E

 

Ja zawsze lubiłem opowieści o tym, jak ludzie potrafią zobaczyć różnice w obrazie pomiędzy np. 70fps i 90fps na monitorach 60Hz. Nie można nie wspomnieć też o audiofilach ze słuchawkami thompsona za 20zł podpiętych do laptopa :E

Z bardziej praktycznych: zasilacz o większej mocy to lepszy zasilacz.

Ja potrafię, nie wiem czy bardziej adekwatne określenie to nie poczuć niż zobaczyć, ale oczywiście że tak. 90 vs 120 vs 180 też. Dirt Rally 1&2.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Dawno, dawno temu: obraz na Radeonach jest ładniejszy.

To była prawda w dobie analogowych wyjść łącznie z wyjściem TV. Na radkach były dedykowane układy do TV-OUT i miażdżyły jakością obrazu NV wink.gif

 

Ja zawsze lubiłem opowieści o tym, jak ludzie potrafią zobaczyć różnice w obrazie pomiędzy np. 70fps i 90fps na monitorach 60Hz. Nie można nie wspomnieć też o audiofilach ze słuchawkami thompsona za 20zł podpiętych do laptopa :E

Tylko te opowieści to prawda szczerbaty.gif I te opowieści nazywają się - niższy input lag.

 

M.in po to powstał fast sync by móc grać przykładowo przy 200fps i zarazem nie mieć tearingu na monitorze 60hz.

Edytowane przez sideband

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Jakie mity, dziwne stwierdzenia slyszeliscie na przestrzeni lat robiąc z kompami itp?

 

Z mojej strony:

 

1. formatowanie dysku psuje dysk, dysk ma ograniczoną/zaprogramowaną ilosc formatowań potem do wyrzucenia.

 

 

 

1. To samo.

2. Modem założony na lewo ściąga sygnały od sąsiadów i dlatego płaci się wielkie sumy za telefon.

3. Używanie myszy bezprzewodowej niszczy stawy i powoduje raka (ogólnie każdy sprzęt do komputera bez kabli, czyli też słuchawki).

4. Monitory kineskopowe szkodzą. Nie wolno stawać za nimi (przy perforowanej części), kiedy pracują. Aby rozładować ich pole elektromagnetyczne, należy postawić tam paprotki.

5. Rozkładanie kawałków marmuru po domu niweluje szkodliwe działanie wifi.

5a. Aby powstrzymać wifi sąsiadów, trzeba obłożyć ściany płytami cd i dvd.

6. Przed bawieniem się przy sprzęcie trzeba położyć dłonie na kaloryferach (rozładowanie ładunków z dłoni), bo inaczej sprzęt się popsuje.

7. Z tego samego powodu nie wolno odkurzać odkurzaczem podzespołów z kurzu.

8. Nie kupuj zasilaczy noname, bo po 3 miesiącach maks spali ci się komputer.

9. Na PC koniecznie musi być antywirus.

10. Gdy wyszły pierwsze monitory LCD: nie kupujcie ich, bo obraz się zacina (coś jak 3 fpsy na 10 sekund).

Edytowane przez Áltair

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dawno, dawno temu: obraz na Radeonach jest ładniejszy.

Najlepszy obraz był na kartach Matrox Graphic. Przynajmniej dla grafików.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To była prawda w dobie analogowych wyjść łącznie z wyjściem TV. Na radkach były dedykowane układy do TV-OUT i miażdżyły jakością obrazu NV

Yep, natomiast powtarzany często w kolejnych latach w stosunku do kart z wyjściami cyfrowymi. Chyba jeszcze Tomcug wykonywał taki test na ITH.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Potem to przeszło na sygnał cyfrowy, bo nV (z tego co wiem do dzisiaj) z niewiadomych mi powodów obcinała część zakresu tonalnego kolorów - normalnie w sterownikach szło to przestawić, ale defaultowo było to ograniczane.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"Mamo kup mi komputer, bo będę się na nim uczył"

"Mamo kupi mi komputer, bo potrzebny do szkoły"

 

Tiaaaa :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skrócenie kabla klawiatury zmniejsza lagi ;)

oj pamietam ten temat :E

 

1. szkodzi ssd? a nie chodzilo czasem o defragmentacje?

 

4. wiem ze prawda ale miedzy corsairem 1200W a anteciem 550W oba w platinum - mialem przy poborze 50W roznice 3-5W, a tu chodzilo raczej o to ze 1000W nie brali bo mowili ze zbankrutują na prądzie

 

 

6. Przed bawieniem się przy sprzęcie trzeba położyć dłonie na kaloryferach (rozładowanie ładunków z dłoni), bo inaczej sprzęt się popsuje.

 

znalazlem kiedys na tablicy (OLX) ogloszenie mobo/cpu/ram razem - podjechalem do goscia - zaprasza mnie do domu, dotyka kaloryfera (rownoczesnie opisuje ze sie uziemia) dodatkowo zaklada rekawiczki antystatyczne i dopiero wtedy wyjmuje plyte z pudełka i pokazuje (taka jest z bliska a taka z daleka :E) - na pytanie ze chciałbym to jakos sprawdzic, bo myslalem ze to jeszcze w PC jest (na foto był caly PC), z pretensją jeszcze jakby to było oczywiste ze przeciez sie uziemiał i miał rękawiczki to nic sie nie stało na 100%, kwota nie mała bo kolo 1000zł z tego co pamietam, pojechalem do domu i odpaliłem sprzet ale dla jaj powiedzialem do goscia ze cos tam nie dziala - to ukrócił tylko ze nie miał Pan rękawiczek wiec pewnie dlatego - koniec rozmowy :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

64kB RAMu nie wystarczy jednak...

 

 

 

 

:E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

1. szkodzi ssd? a nie chodzilo czasem o defragmentacje?

SSD ma określoną ilość danych, jakie może zapisać. Obecnie dla dobrych dysków SSD 2TB gwarantowana żywotność to ok. 1PBW. Zarówno formatowanie (pełne) jak i defragmentowanie dysku to operacje wykonujące zapis danych.

Edytowane przez Karister

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"Mamo kup mi komputer, bo będę się na nim uczył"

"Mamo kupi mi komputer, bo potrzebny do szkoły"

 

Tiaaaa :E

 

Gorzej, jak siedziałeś całymi godzinami przy kompie, bo zarabiałeś online, ale rodzice twierdzili, że się bawisz i prąd wyłączali.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nikt jeszcze nie napisał że "ludzkie oko widzi max 30 fps" ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

„Prawo Moore’a”, mówiące że „moc obliczeniowa komputerów podwaja się co 24 miesiące”

 

coś nie pykło :E

Kiedyś to się sprawdzało,teraz już nie

 

A tak w ogóle to Prawo Moore'a dotyczy liczby tranzystorów w mikroprocesorach,ich liczba podwaja się co 24 miesiące

Już nieaktualne

 

Nikt jeszcze nie napisał że "ludzkie oko widzi max 30 fps" ?

Ludzkie oko widzi max.25 fps

Wraz ze zwiększeniem liczby fps ludzkie oko nie odczuwa różnicy

 

I tu jest mit

 

64kB RAMu nie wystarczy jednak...

640kB Ramu wystarczy do wszystkiego

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...