Skocz do zawartości
sCavi

AMD Ryzen 3900x OC na b450

Rekomendowane odpowiedzi

Hej, chciałem "skręcić" mojego Ryzena trochę, bo nie podobały mi się temperatury na ustawieniach domyślnych. Przy streamie i grze dochodziły do 80 stopni i miałem w pokoju f-16..

Ustawiłem na sztywno 4,2 ghz przy napięciu 1,17v co przełożyło się na:

- 70 stopni w aida64

- +/- 35 stopni w idle

- 50 stopni w grach

- stream + gra max 60 stopni, gdzie wcześniej, na ustawieniach domyślnych było 80 stopni...

 

4,4 ghz wymagało już ustawienia 1,3125v w biosie co w hwinfo dało 1,32v i 80 stopni w aida64

 

Gdybym miał lepsze chłodzenie to bawiłbym się dalej ale nie chcę męczyć starego grandisa 1 v2.

Zresztą moja karta graficzna i tak jest tutaj wąskim gardłem bo to gtx970, więc nie ma konieczności żyłować Ryzena.

 

Ustawię na 4,3 ghz bo to wymagało jeszcze niskiego napięcia i póki co zostawię na sztywno.

 

Jak jest w końcu z bezpiecznymi napięciami dla tych Ryzenów?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Nie do konca wiadomo co z tymi napieciami przy sztywnym oc na wszystkich rdzeniach jedni mowia ze 1,25v inni ze 1,3 jeszcze inni 1,325 a nawet maks 1,35v , powyzej 1,35v nie ryzykowac niech inni sprawdza :D

 

Sprwadz dodatkowo edc i tdc w ryzen master i czy w idlu zrzuca ci napiecia ponizej

 

Ja ustawiłem 4250mhz na 1,26v na swoim ryzenie 3700x

i mam edc 99-100% i tdc 99-101%

Edytowane przez voltq

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie do konca wiadomo co z tymi napieciami przy sztywnym oc na wszystkich rdzeniach jedni mowia ze 1,25v inni ze 1,3 jeszcze inni 1,325 a nawet maks 1,35v , powyzej 1,35v nie ryzykowac niech inni sprawdza :D

 

Sprwadz dodatkowo edc i tdc w ryzen master i czy w idlu zrzuca ci napiecia ponizej

 

Ja ustawiłem 4250mhz na 1,26v na swoim ryzenie 3700x

i mam edc 99-100% i tdc 99-101%

 

najchętniej zostawiłbym na ustawieniach standardowych, żeby on sobie boostował w razie potrzeby tyle ile potrzebuje, ale temperatury są bardzo wysokie, bo 80 stopni przy streamie i grze. Ustawienie go na sztywno na 4,2 ghz przy napięciu 1,18v daje temperatury o 20 stopni niższe w tym samym zastosowaniu.

 

TDC w idle 8% na 114A

EDC w idle 23% na 168A

PPT w idle 4% na 1000W

Peak speed 1200-1400 MHz - co to jest w ogóle?

 

W zakładce "Cores Section" widzę CCX 0/1 4200 MHz a pod spodem jakieś taktowania(?) które skaczą w przedziałach 900-1300 MHz, o co tu chodzi?

 

Generalnie nie bardzo się orientuję w tym Ryzen Masterze, zdecydowanie łatwiej jest mi obcować w biosie :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Mój chodzi na takich ustawieniach 2 miesiące 24/7 gram w gry streamuje-obs/nagrywam-nvidia shadowplay

 

cz05ip9bamin.jpg

obciążęnie OCCT

 

vk17nxa7v58w.jpg

Pulpit bez obciążenia

 

 

w grach temp 60 stopni w miejscach procesorowych

Edytowane przez voltq

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ok, zaraz zrobię test obciążenia u mnie i zobaczę jak to wygląda.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko ty masz 3700x a tu mowa jest o 3900x, czyli +4 jajka i 8 skorupek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawdziłem jak to wygląda u mnie i boostuje do 4,2 ghz, a w spoczynku zrzuca taktowanie(?). W każdym razie jest ok.

 

w każdym razie u mnie wygląda to następująco:

 

1,18v - 4,2 ghz

 

1,2xv - 4,3 ghz

 

1,3125v - 4,4 ghz

 

Zostawiam na 4,2 ghz, nie ma co go męczyć bo i tak gtx970 jest tutaj ograniczeniem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak robi 4.3 na 1.2 to tyle zostaw najlepiej :) GTX 970 + 3900x :E8:E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak robi 4.3 na 1.2 to tyle zostaw najlepiej :) GTX 970 + 3900x :E8:E

 

Póki co nie jest potrzebna mi lepsza karta graficzna, ta 970tka wystarcza do moich zastosowań, a zawsze łatwiej wymienić kartę graficzną niż procesor, stąd 3900x na podkładzie :)

Jak się sytuacja uspokoi to będę celował z rtx2060/2070, może wyjdą nowe karty, może kupię jakąś używkę. Zobaczymy.

 

Najważniejsze że skoro mój ostatni procesor - i5 4690k - "wytrzymał" 5 lat, to ten, mam nadzieję, wytrzyma przynajmniej 10 :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kręcenie tego procka dla GTX 970 to tylko sztuka dla sztuki. Karta zbyt słaba aby czerpać z tego CPU korzyści, ale możesz spać spokojnie do generacji z kontrolerem DDR5 2022-2023r

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kręcenie tego procka dla GTX 970 to tylko sztuka dla sztuki. Karta zbyt słaba aby czerpać z tego CPU korzyści, ale możesz spać spokojnie do generacji z kontrolerem DDR5 2022-2023r

 

Tak jak pisałem wyżej, bardziej niż na kręceniu procka zależało mi na zbiciu temperatur i to się udało, bo w codziennym użytkowaniu mam 20 stopni niżej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czym testujesz tego proca po UV??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czym testujesz tego proca po UV??

 

Aida64

Jeśli nic się nie dzieje to testuje w grach i podczas streama.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...