Skocz do zawartości
TerakotowyKrolik

Ryzen 7 4700G - Sagi Cz.1 - Druzyna Kontrowersji

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano (edytowane)

Kontynujac dyskusje z artykulu: "AMD Ryzen 7 4700G - nowe APU znalezione w bazie benchmarka Ashes of the Singularity" ( https://pclab.pl/news84299.html )

Poniewaz obecny (wczesniejszy) format srednio sie nadaje do dyskusji.

 

Takze: Igrzyska Czas Zacząć! :D

Edytowane przez TerakotowyKrolik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

> No to jest tyle dobrze, że te CU są wydajniejsze, bo gdyby nie to to by była lipa. A tak to ta integra będzie miała tą wydajność vegi 11 z 3400g mniej więcej.

> Ale fajnie by było gdyby jednak była wydajniejsza. Te ryzeny będą przez większość swojej rynkowej egzystencji konkurować z Intelami rocket lake,

> a te mają mieć o ile dobrze pamiętam już nowe grafiki. Byłoby niedobrze, gdyby się okazało że będą wydajniejsze od Vegi AMD.

 

> co da połączenie średniego CPU z jeszcze bardziej średnim GPU? APU AMD

 

> Czyli dalej taki ni pies ni wydra - jak dotychczasowe APU...

> A dali by 4/8 jak w 3100/3300 i nową vegę ale z 12 i było by coś

 

To nie jest tak, ze bym sie obrazil gdyby AMD wprowadzilo na rynek wiecej opcji APU, np.: (2r/4w CPU + 14 CU + 4 kanalowy kontroler RAM), (10r/20w CPU + Cache L3 + 2 CU) i wszystko pomiedzy.

Bo nawet te dwie skrajnosci maja mialy by sensowne nisze. Ale jesli trzeba wybrac jedna opcja to trudno uzasadnic mniej niz 8 rdzeni w topce (budzetowki) bo to jednak jest R7. Swoja droga, pewnie jakiejs R3 i R5 z powylaczanymi uszkodzonymi rdzeniami tez sie pojawia. Jako dalsze obnizanie kosztow (i ceny) poza odkurzaniem procesora mobilnego, zwlaszcza ze jak ktos zauwazyl - maja powod, poniewaz intel w tym segmencie tez wydaje sie piec cos ciekawszego niz co oferowal do tej pory.

 

> 1. 8C/16T posiadający jedynie 8CU (nawet z boostem na zegarze) to trochę ni pies ni wydra - iGPU będzie podkradać z budżetu energetycznego i rdzenie się nie 'rozbujają'

> rozsądniejsze byłyby 3 warianty - mały wariat 4C/8T + 6CU, solidny 6C/12T + 7/8 CU i... no właśnie, w mobilkach wstawiają wprawdzie 8C/16T + 8 CU, ale desktop pozwalałby na więcej...

 

iGPU podkrada z budzetu energetycznego procesora tylko jesli kozystasz z integry, a jako ze GPU zawsze bedzie odstawac wzgledem kart dedykowanych, kozystajac z intergry twoj procesor w wiekszosci wypadkow bedzie mial nadwyzke mocy (tj. niewiele do roboty) do podkradniecia.

Dlatego tez wlasnie lubie koncept APU, bo po dokupieniu dedykowanej karty nie tylko rosnie wydajnosc graficzna - ale dodatkowo procesor ma nagle caly budzet energetyczny dla siebie i moze pomykac non-stop na 100% (czy dluzej siedziec w turbo) co pozwala przynajmniej zblizyc sie w osiagach do komputera budowanego na czystym CPU (bo niestety brak L3, lini PCIe itp. sie nie ominie).

 

> 2. sam układ graficzny musiałby dostać boost'a do tych ok. 50% (jak twierdzili czerwoni w stosunku do 'starej' Vegi), bo inaczej będzie zbyt mały wzrost wydajności i ludzie,

> którzy liczą na te CPU mogą się srogo rozczarować. Osobiście liczyłem w najmocniejszym wariancie na wydajność między GT 1030 a GTX 1050 - wolałbym 4C/8T lub ew.

> 6C/12T ale z możliwością OC jak w przypadku 'maluchów' 3100/3300X + mocny iGPU - idealny pod HTPC i emulację konsol do PS3 włącznie.

 

Czy sie rozczaruja czy nie, dla firmy tak naprawde liczy sie to czy ludzie tego Ryzena kupia. Jesli APU bedzie drogie (patrz porownania z zestawami: Pentium/i3 + NVidia) odpowiedz brzmi nie kupia...

Samo opieranie HTPC na APU tez traci racje bytu kiedy i tak trzeba kupic dedykowana karte graficzna (obecnie sredniej klasy+) nie ze wzgledu na wydajnosc tylko na aktualny sprzetowy dekoder wideo zeby odciazyc niedomagajacy procesor - a proby ogladania dobrej jakosci video AV1 na 4 rdzeniowym procesorze tym wlasnie koncza: "niedomaganiem".

To mozna nawet bardzo latwo orientacyjnie policzyc: wystarczy znalesc na necie filmik (ktory jestes w stanie odtworzyc plynnie) na ktorymkolwiek z kodekow ktory chcesz przetestowac, zapisac sobie jego dane (rozdzielczosc, ilosc klatek /s, zuzycie cpu z wylaczona akceleracja sprzentowa) a potem mnozyc:

2x przechodzac z p30 na p60. 2.2x przechodzac z 720p (HD Ready) na 1080p (FullHD). kolejne 4.2x z 1080p (FullHD) na 2160p (4k). To wychodzi tak (bardzo na oko) ~18x

Tak wiec jesli ogladajac na youtube video 720p30 (wiekszosc portali video takie i wyzsze oznacza jako HD) z h.256 z wylaczona akceleracja sprzetowa masz wiecej niz ~5% na procesorze to kiszka, nawet twoja desktopowa bestyja moze nie ogarniac 4Kp60 bez pomocy nowej karty graficznej (zaden z obecnych na rynku GPU nie ma sprzetowego dekodera)... O ile dobrze pamietam z AV1 powinnes miec ponizej 2.5%. Jesli mazy ci sie to w VR to by to bylo optymistycznie: 36 razy (ponizej 2.5% i 1.25%).

 

Natomiast co do "emulacji konsol do PS3 wlacznie", to jest jedno z zastosowan obejmowane przez wymieniony przezemnie 1% uzytkownikow. Jako ze duza czesc kosztow jest stala - powiedz mi szczerze, kupil bys ten procesor gdyby musial byc 100x (albo niech bedzie nawet glupie 20x) drozszy? Poniewaz zeby zachowac oplacalnosc produkcji gdy 99% potencjalnych uzytkownikow zdecydowalo sie na kombo Intel+NVidia (zamiast) tak wlasnie musialy by wzrosnac ceny... A i tak naprawde, czy te 50% wiecej cos da? Z wlasnego doswiadczenia wiem ze APU zazwyczaj albo ma moc w zapasie albo niedomaga (inna charakterystyka niz starsze dedykowane GPU ktore ma zastapic), wiec albo i tak wystarczy to co jest, albo trzeba kupic dedykowana karte i nie ma innej opcji...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Widze ze niektórzy są oderwani od rzeczywistości żyjąc w swojej bańce?

To niespodzianka.... najlepiej sprzedającym sie modelem HP komputera sa modele Desktop mini.

 

karty graficzne to nisza...

 

 

Agencja podaje, że w minionym roku [2019] wartość segmentu samodzielnych kart graficznych przekroczyła 16,1 mld dolarów, a do 2023 roku ma wzrosnąć do 16,3 mld dolarów.

 

Skoro intel ma TRZY razy większa sprzedaż GPU od Nvidii a AMD ma okolo 30% udzialu w dedykowanych kartach to oznacza iz:

 

1) AMD sprzedaje wiecej procesorów z APU niz kart graficznych.

2) oraz ze 70% komputerów z Intelem jest BEZ KARTY graficznej.

 

W wypadku AMD samo CPU w najmocniejszy APU jest slabsze od najslabszego Ryzena bez iGPU wiec nikt APU od AMD nie zestawia z zewnętrzna karta graficzna bo to nie ma sensu. A to oznacza ze procesory AMD bez iGPU to nisza...nisz

 

Pojawienie sie 4700G zwiastuje jeden kierunek. Coraz mocniejsze CPU (w ramach APU)

a to oznacza kolejny segment w ktorym karty graficzne beda wypierane.

Edytowane przez robbo2k

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Tylko powiedzmy sobie szczerze, jeżeli amd chce obstawiac stacje robocze, to po swoich doświadczeniach z vega 3 stwierdzam że cokolwiek więcej niż to. to marnotrawstwo... na tej swojej vege jade 4k hdr odtwarzanie a cokolwiek z offirce to wiadomo żadne większe wyzwanie....

 

Nie mowiąc że nie wiem jaka to musiałaby być profesjonalna sctacja robocze by więcej niz 4/8 byłoby tak bardzo potrzebne... wiec dla mnie cała ta konfiguracja apu desktop to jakieś majaki kogoś na haju... gpu nie mocniejsze niż było - regress, 8/16 przerost treści.. bo sorki jak ktoś potrzebował takiego powera to predzej złozy coś z r5 3600... bo wątpie czy wydając na procka 800 musi się szczypać z grafika...

 

O ile poprzedniej apu były akuratne i takie prawie idealnie w cel to teraz pojechali bo bandziej... bo konstrukcja i rozwój apu powinien sie opierać na równomiernym progresie cpu/gpu albo znacznym wzroscie gpu ale nie jak tu znacznym wzroscie cpu przy jednosczenym regresie gpu, bo tu przy sprzyjających wiatrach ledwie jest zachowana wydajność vega 11... ni to pies, ni to wydra...

 

Jakoś watpie w wziecie teog procka za 1000... bo jak ktkos taką kase wydaje to raczej nie na takie unifikacje...

Edytowane przez marioking

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Według mnie taki 4700G/4700GE będzie jak ulał do HTPC - nie będą miały konkurencji

 

Nie mowiąc że nie wiem jaka to musiałaby być profesjonalna sctacja robocze by więcej niz 4/8 byłoby tak bardzo potrzebne...

Problem w tym że APU do stacji roboczych się nie nadają

Przy programach typu CAD z łatwością polegną - brakuje m.in przepustowości pamięci oraz specjalnych jednostek ukierunkowanych na tego typu obliczenia symulacyjne(co ma np.seria Quadro u NV)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

I tu powiedziałbym nie wiem jakie htpc... bo sorki kompik pod tv to nie potrzebuje 8/16 by robic za media player... a znowu jako maszynka do gier to też nijak sie nie nadaje... bo tu stary 3400g było i tak ok... nie odpalisz zadnej gry na tym 4700g która będzie działać lepiej niz na tym statym 3400g bo i tam skalowanie 4/8 vs gpu było na niekorzyść samego gpu a tu tylko zwiększa się dysproporcja.. a jak możesz miec 3400g za 700-800 któe wystarczy to po co wydawac 1000????

Edytowane przez marioking

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

O tym mówie, specjalistyczny/specyficzny targer... W propcji potrzeba znacznie więcej stacji roboczych, gdzie ludzie klikaja pasjansa/office/worda do takich gdzie rzeczywiscie takie wysoko wydajne procki rzeczywiscie sie przydadza, obstawiam że 8/2... Korporacje i masówka jedzie na tych pierwszych niż drugich i jak tu przedmówca zaznaczył nie każdej wymagającaj stacji sam taki mocny cpu wystarczy... wieć tu zdaje sie potwierdząc niższowość takiego modelu...

Edytowane przez marioking

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale z drugiej strony AMD taki procek nic mnie kosztuje bo on już jest wyprodukowany dla laptopów. Tutaj zadnego R&D nie ma a poszerza ofertę. ja oczywiście chciałbym 4400G z mocniejszym iGPU.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kuriozalne ze stare pojedyncze modele zapewniały wiecej elastycznosci niż obecna mnogość modeli... bo można sie przy tym portfolia spodziewać przesienia oferty mobile na desktop... szkoda że tak niewiele to wnosi... bo właśnie slabe igpu pozbawia apu wiekszego sensu... bo przy 8 cu to równie dobrze mogło mieć tylko 3cu... szczególnie ze 8cu w mobile było tylko w 8/16 wiec dla kogoś kto interesował się tylko max wydajnością integry to rozwiązanie traci racje bytu... gdyż to nie bedzie ekonomiczne rozwiązanie...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale skad pomysł ze 4000G/4200G/4400G nie będzie.... napewno beda

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Ale skad pomysł ze 4000G/4200G/4400G nie będzie.... napewno beda

 

Zapewne bedą, kwestia skalowania, bo skoro w praktycznie TOP LINE APU, dają tylko 8cu, wątpliwe zeby w niszych dali więcej... A jak pójdą tą samą linią co mobile to dadzą tylko mniej... Co według mnie pozbawia APU większości sensu... bo jak kogoś interesuje tylko max wydajność cpu to 3cu to więcej niż potrzeba włącznie z dekodowanie 4k hdr... A znowu jeśli chce pograć to igpu jest za słabe... bo 8cu nie poprawia ani nie podnosi wydajności względem starej vega 11... a jak ktoś chce ekonomicznie złożyć kompa na codzień plus okazyjne pogranie czasem to nie walnie takiego 4700G za 1500zeta, tylko raczej potrzebuje coś ekonomicznego... I to że teraz sypnie się jak nie 9 modeli jak w mobile, to 5-6, co w sumie niewiele da, bo będą miały tylko jeszcze gorsze integry...

Edytowane przez marioking

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Patrząc na ostatni wyciek.... to spokojnie te 8CU z zegarami na 2100 beda mocniejsze od 11CU w 3400G.

 

 

4900H ze swoimi 8CU na 1750MHz jest około 10% słabszy od 11CU w 3400G.

jak podciagna zegary do 2100MHz jak planują to 8CU przebije 3400G.

 

Moim zdaniem twój problem rozwiązany będzie przez wersje GE ze słabszym CPU i mocnym iGPU. Taki 4800GE bedzie miał 8 rdzeni po 1,8GHz i 8CU na 1,9/2GHz

Edytowane przez robbo2k

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Tylko cena będzie absurdalna, nie wsadze procka za 1600-1800 do media/web browsera i okazyjnego popykania w gierki :P Gdyby dali te 8cu/2100 do 4/8 za te 700-800 ok to by jeszcze miało racje bytu...

 

I osobiscie az takkiego rygoru energytnczego nie potrzebuje by celować w wersje GE, ale to tylko teoretyczne rozważanie bo takowe wydawali do serii 2000/30000 ale pomijając spordadyczne wypływanie w kanałach dystrubycyjnych nie są wcale tansze ani realnie dostępne.... istnienie ich jest mega teoretyczne.

Edytowane przez marioking

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Ale w czym problem?

Dzisiaj tez w Athlonie 3000G masz Vega 3

 

polecam zestawienie

vega10 w 3700U do vega6 w 4500U Skoro vega 6 przy wysokich zegarach odstawia 10

 

 

a tu masz 4500U z kagancem na 17W vs 25W to jak ten proc dostanie 35W/65W to odleci.

 

 

Jak to mówia pozyjemy zobaczymy

Edytowane przez robbo2k

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Mnie 200ge pozytywnie zaskoczyło, bo we wszelkich nie growych zastosowaniach świetnie się sprawdza, ale grania mi jednak brakuje w co nie mogę pograć na konsoli... te pół roku jakoś przebolałem... mam konsole ale moim celem i wymaganiem jest coś niewiele ale jednak lepszego niż vega 11 by jednak poużywać tego przez 2-3 lata... jestem realista i pragmatykiem... machnę reką na te apu i zmontuje jakies 1600af albo ten nowy ryzen 3100 i low profile rx550... licząc na apu poszedłem w miniaturyzacje i tu mnie zaboli bo takie grfik mocno komplikują życie ale w zyćiu te nowe APU, to według mnie porażka...

 

8cu/2100 rokuje ze coś by się wykrzesało, ale sorki mi na ogół własnie 200ge wystarcza, jak dojdzie jakies weekendowe granie 4/8 czy 6/12 to juz totalny wypas moich zapotrzebowań, o ile w cenie do 800zł, nigdy w życiu 8/16 za 1800

 

 

polecam zestawienie

vega10 w 3700U do vega6 w 4500U Skoro vega 6 przy wysokich zegarach odstawia 10

 

 

To że nowa vega 6 bije starą vega 10 mobile to nie jest równoznaczne z bliskością do vega 11 desktop!!!!!! Nie chce mi sie wchodzic w szczegółowe anlizy uproszcze to faktem ze vega 10 osiagna w timespy ~800 punktów gdy vega 11 desktop ~1200!!!! i najlepszy wynik nowej vega 8cu, że gdzieś się o to ociera, tyle... Fakt przebicia vegi 10 mobile nie jest wyznaczikiem ze nowa vega 5-7cu w desktop osiagnie coś podobnego... jedynie vega 8cu/2100 rokuje że nie będzie totalnym rozczrowaniem, ale zestawienie jej z najmocniejszymi CPU sprawia że pozbawia to sensu ekonomicznego.

 

Dobre wyniki mobilnych veg opieraja się minimalnie na samym taktowaniu co przez fakt, że w końcu integry maja przyzwoitą pamieć, bo seria 3000 mobile musiałą jechać na 2400 a teraz nowej maja 3200 albo 4200. Tylko chciałbym zaznaczyć to co tak bostuje w wynikach mobile nię bedzie oznaczało aż takiej poprawy w desktop, bo zestawianie z pamieciami 3000-3200 było standardem więc seria 4000 w desktop tak nie zyska, bo tu nie będzie takiego przyrostu z pamięci....

Edytowane przez marioking

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nowych APU to jeszcze nie ma..... a juz szczegolnie Athlona.

Popatrz nawet najmniejszy mobilny Ryzen 4300U ma 5CU i 4 rdzenie (Te 5 CU w Renoir to jak vega8 w Piccasso)

 

Ja wiem ze ty byś chciał słabiutkie rdzenie i 11CU ale tak sie nie da.

 

Zobacz ze dzisiaj najmocniejszy APU desktopowy 3400G jest słabszy w CPU od 3100 i to jest/był problem.

 

Teraz już tak nie będzie. Najmocniejsze CPU dostepne w APU bedzie porównywalne Ryzenem 3600.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

jaki tu wniosek wynika że 3400g 4/8 12nm jest słabsze od 3100 4/8 7nm?? Sorki bez oc no fakt 7nm przebije starego nawet o 10%... taka jest chyba idea wydawania nowszych procków, z założenia mają być szybsze. Tylko szczerze osobiśce mi 3400g pod względem CPU nijak nic nie brakowało... do takiego igpu to i tak więcej niż potrzeba!!!! Troche racjonalnosci, jak ktoś potrzebuje mocniejszego cpu w stylu 8/16 który kosztuje 1400-1500 zł to sorry wątpie żeby sie musiał szczypać z zakupem grafiki za 200-300zł :P Taki 3400g za 700 było po prostu prawie idealne, tak własnie zejsc tylko do tych 7nm poprawić trochę spranwość i niech będzie moja strat przyciac do równych 10 tych nowych CU i cut miód procek... 90% klientów byłaby szczęścliwa a jakiś ułamek miauczy że za słabe CPU to skrajne przypakdi!

 

A fakt że amd przełożyło mobile na desktop nie pozostawia wielkich złudzeń co domniemanej wydajności... juz fakt że musieli wyzyłować taktowanie na 2100 by cokolwiek przebić vege 11 i postawić "flagę" ciut wyzyej! Oznacza że tu będzie słabiutko i raczej nie miejmy złudzeń co do wyników 5-7cu w słabszych modelach które mają po 1700-1900mhz taktowania....

 

Sorki jak nowe 8cu ledwo i z wiatrem :P jest jak stare 11cu to sorki nie gadaj ze nowe 5cu jest lepsze od starej vega8.. Stara vega 8 desktop przezuwała vege 10 mobile :P Poprawili CPU to rakieta, ale nie ma ich jeszcze i to dywagacje, ale osobiscie uważam że wiecej niż prawdodobne i w sumie dla mnie już nieistotne, odpuściłem temat bo taka koncepcja jest totalnie nieekonomiczna i jestem ciekaw jak im się sprawdzi :P Ale tylko tyle...

Edytowane przez marioking

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko powiedzmy sobie szczerze, jeżeli amd chce obstawiac stacje robocze, to po swoich doświadczeniach z vega 3 stwierdzam że cokolwiek więcej niż to. to marnotrawstwo... na tej swojej vege jade 4k hdr odtwarzanie a cokolwiek z offirce to wiadomo żadne większe wyzwanie....

 

Nie mowiąc że nie wiem jaka to musiałaby być profesjonalna sctacja robocze by więcej niz 4/8 byłoby tak bardzo potrzebne... wiec dla mnie cała ta konfiguracja apu desktop to jakieś majaki kogoś na haju... gpu nie mocniejsze niż było - regress, 8/16 przerost treści.. bo sorki jak ktoś potrzebował takiego powera to predzej złozy coś z r5 3600... bo wątpie czy wydając na procka 800 musi się szczypać z grafika...

 

O ile poprzedniej apu były akuratne i takie prawie idealnie w cel to teraz pojechali bo bandziej... bo konstrukcja i rozwój apu powinien sie opierać na równomiernym progresie cpu/gpu albo znacznym wzroscie gpu ale nie jak tu znacznym wzroscie cpu przy jednosczenym regresie gpu, bo tu przy sprzyjających wiatrach ledwie jest zachowana wydajność vega 11... ni to pies, ni to wydra...

 

Jakoś watpie w wziecie teog procka za 1000... bo jak ktkos taką kase wydaje to raczej nie na takie unifikacje...

 

Conajmniej 1 rdzen automatyzacja, z 2 na zadania batch, kolejny (1) na aktualizacje/backup/antyvirus (chociaz te ostatnimi czasy tez potrzebuja wiecej, 1.5 conajmniej)

Virtualne Maszyny zjadaja z 2 watki, z HT/SMT latwo o nadwyzke, ale oprocz watkow potrzebaby tez z 1 rdzen wolny. Na interaktywna prace trzeba by tez conajmniej 1 gdzie juz na ten moment na niektorych stronach sam firefox bez problemow zapelni 4.

I juz jest 6-6.5 (rdzeni, nie watkow) na podstawowe funkcjonowanie. A teraz streaming, gry, gry+streaming, multimedia, narzedzia pracy w wiekszosci branz w ktorych pracuje sie na komputerze (w odroznieniu do tych gdzie komputeryzacja jest tylko dodatkiem).

 

Prawda jest taka, ze duzo ludzi od pewnego wieku przestaje sie rozwijac - i niestety czlowiek interesujacy sie IT ktory twierdzi ze 4 rdzenie "wystarcza kazdemu" jest tego swietnym przykladem. Zaspales kolego, 2006 rok juz sie skonczyl, za niedlugo 4 rdzenie nie wystarcza nawet lodowce (bo telefony maja 8 (4+4) od lat)... To, ze AMD sprzedaje threadrippery w osiedlowych sklepikach jest najlepszym dowodem na to, ze nawet 8/16 wielu ludziom nie styka i cale zaklinanie rzeczywistosci tego swiata tu nie pomoze :P

 

Ps. Co do Vegi3, wez pod uwage ze dekoder video jest ten sam co w wiekszym modelu i wspiera do h.265/HEVC wlacznie. W momencie jak wejdzie nowy standard (juz niedlugo) bedziesz musial dzialac software'owo CPU czy kozystac z akceleracji na shaderach (jesli wogole bedzie) I z obudiema opcjami moga byc problemy (skokowo siadzie ci wydajnocs)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kuriozalne ze stare pojedyncze modele zapewniały wiecej elastycznosci niż obecna mnogość modeli... bo można sie przy tym portfolia spodziewać przesienia oferty mobile na desktop... szkoda że tak niewiele to wnosi... bo właśnie slabe igpu pozbawia apu wiekszego sensu... bo przy 8 cu to równie dobrze mogło mieć tylko 3cu... szczególnie ze 8cu w mobile było tylko w 8/16 wiec dla kogoś kto interesował się tylko max wydajnością integry to rozwiązanie traci racje bytu... gdyż to nie bedzie ekonomiczne rozwiązanie...

 

Jest akurat sporo tytulow w ktorych jednak 3 a 8 robi spora roznice, bo tam akurat siedzi esport czy "gry jako usluga". Pozatym pamietaj ze tu masz 2 bilanse: procent powierzchni i procent zuzycia energii.

Taki superoptymalny uklad moze wygladac fajnie na papierze, ale jak puscisz docelowy workload to sie nagle okaze ze bilans energetyczny siada bo przy 100% CPU i 100% GPU przekraczasz TDP i zostajesz z 80%+80% wiec te 2-3 dodatkowe CU traca sens....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Jak to czytam... streaming, streaming+gry etc to czy wiesz ze mowimy o APU? Ogladam streamów i powiem ci nawet grajacy w stare strategie na apu nie jada :P Rozbawiłes mnie... konsumpcjonizm konsupcjonizmem ale własnie jak ktoś stanął na takim zwykłym użytkownianiu kompa, web/media browsera to moja aktualna konfinguracja jest niesamotiwa... te 2/4 z vega 3 to wypas, wszystko smiga aż miło, czy to akutalizacje, programy czy dekodowanie 4k hdr i soorry już nie przesadzajmy że zaraz będą jakieś niesamowite standardy etc. nie wiem skąd ty bierzesz takie uproszczone analogie!!!

 

Oczywiscie konstrukcja mimo wszystko przejściowa, tylko w oparciu o te nowiwny i zapowiedzi odpuściłem całe te poronione apu 4000 i przeprosiłem się z koncepcja 4/8 3400g :) Jak spojrzałem na testy tego nowego ryzena 3100 4/8 7nm wzgledem 3400g to o ile wydajność w zastosowaniach cpu jest odczuwalny wzrost to w kwestiach energetycznych i temperaturowych poprawy nie ma.... mimo że 3400g ciągnie równocześnie igpu.... A po tych zapowiedziach 4000, że przy 4/8 czy 6/12 nie ma co liczyć na jakiś wzrost igpu to tym bardziej nie skłania do czekania czy rozważania... bo jednak takie "stare 12nm" 4/8 to jest wypas dla wiekszości a na pewno dla każdego, co myśli grać w oparciu o tą integre... a w zwykłych zastosowaniach to przerost treści... i jestem spokojny w tej kwestii na 2-3 lata..,

Edytowane przez marioking

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pomysł pt. mocne CPU z prostą, podstawową integrą byłby dobry, gdyby (wzorem Intela) takie proste GPU wrzucali do każdego procesora. Gdyby umieścili je w I/O die to koszty wiele by nie wzrosły, do tego APU nie komplikowałyby linii produkcyjnych. Jednak jeśli dla APU robią na innych układach to zdecydowanie powinni dać mocniejsze IGP. Vega 8 jest po prostu nędzna.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Szczególnie że tak vega 3/4 rozwalałaby system, gdyby dawali ją do każdego ryzena... niestety sumarycznie na niekorzyść AMD... bo nie bierzesz pod uwage że intel tym zagraniem podcina konkurencje gdyż nie psuje sobie interesu z dedykowanymi grafikami, a AMD pozbawiałby się zbytu w low segmencie grafik które sprzedaje...

Edytowane przez marioking

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

... których i tak nikt nie kupuje ;) Ten segment zabił już Intel, dawno temu. Wprawdzie od pewnego czasu Intel ma problemy (niewiele wzrosty wydajności, inflacja modeli F na rynku konsumenckim), ale renesansu lowendowych GPU to jednak nie spowodowało.

 

Zresztą nie musieliby dawać Vegi 8, wystarczyłaby nawet Vega 3 - wtedy wyszłoby jeszcze taniej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...