Skocz do zawartości
Rangeroos

Płyta ze wszystkimi portami SATA przy M.2

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano (edytowane)

Witam,

 

czy są jakieś płyty B450 które nie wyłączają portów SATA podczas podłączenia dysku na M.2?

 

Jeśli nie B450 to czy jakieś inne, najlepiej jakiś przykład.

 

Dziękuję

Edytowane przez Rangeroos

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

B450 które mają tylko 4 porty SATA nie wyłączają żadnego przy podłączeniu dysku M.2 PCIe ;)

 

Asrock B450 Pro4 (i jego kopie) pozwalają na M.2 PCIe oraz 6 dysków SATA (bo płyta ma dodatkowy kontroler).

 

 

A tak konkretnie, to czego szukasz?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Część płyt daje możliwość podpięcia dysku NVMe x2 bez odcinania portów SATA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Generalnie żeby tych problemów nie było to musi być chip X470 lub X570.

 

Sam chip B450 wspiera tylko 4 normalne gniazda. Ot taka konstrukcja. Skoro jest tańszy od X470 to i czymś musi się różnić. Prosta sprawa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przypominam iż to wynika z 20 lini PCi Express bezpośrednio z procesora + 4 linie do chipsetu

 

16 lini idzie na GPU zostaja 4 linie wiec albo NVME albo SATA,

 

chipset ma 4 porty SATA. Oczywiscie istnieje możliwość podpiecia wlasnego dodatkowego kontrolera SATA do linii PCIE z chipsetu.

 

to wyjasnia wszuystko

 

7.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

B450 które mają tylko 4 porty SATA nie wyłączają żadnego przy podłączeniu dysku M.2 PCIe ;)Asrock B450 Pro4 (i jego kopie) pozwalają na M.2 PCIe oraz 6 dysków SATA (bo płyta ma dodatkowy kontroler).A tak konkretnie, to czego szukasz?

Czy identyczna sytuacja (nie wyłączania portów sata przy równoczesnym wykorzystaniu dysku m2) dotyczy również B350? Chodzi tu konkretnie o moje mobo sygnatury (MSI B350M Mortar) posiadające tylko 4 porty Sata.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No chyba robi coś zupełnie przeciwstawnego do wyjaśniania, skoro przeczy rzeczywistości :E

 

Raz, 6 to jest portów USB2, a nie USB3.

Dwa, chipset dostarcza max 4 porty SATA. Gdyby dawał więcej, to widzielibyśmy płyty B450 z sumarycznym 8 SATA z cpu+chip.

 

Niedawno też przy premierze B550 widzieliśmy slajd z błędem, gdzie napisali o 4 liniach PCIe zamiast 8.

Te slajdy może i ładne, ale po co one, skoro regularnie wprowadzają w błąd? A nic innego nie dostajemy, AMD datasheetów na ich temat nie udostępnia tak jak intel. Co najwyżej to, co któryś recenzent się dowie i po swojemu przekaże. Głuchy telefon normalnie.

 

Czy identyczna sytuacja (nie wyłączania portów sata przy równoczesnym wykorzystaniu dysku m2) dotyczy również B350? Chodzi tu konkretnie o moje mobo sygnatury (MSI B350M Mortar) posiadające tylko 4 porty Sata.

Póki mówimy o dysku M.2 PCIe na płycie z 4x SATA i tylko jednym M.2 - można ślepo założyć, że współdzielenia linii nie ma.

Dopiero gdy mowa o dysku M.2 SATA sprawa się komplikuje, i w zależności od płyty łącze SATA jest brane albo z CPU, albo chipsetu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fakt jest bład... ale zasadniczo ograniczenie do 4 portów SATA wynika z prostego faktu iz cały chipset WISI na 4 liniach PCIe. Dodatkowo do procesora dochodzą 4 linie które mogą być wykorzystane ALBO do dysku NVMe albo do portów SATA dlatego w płytach z więcej niż 4 portami SATA stosuje się dwa rozwiązania.

 

a) gniazdo M.2 LUB dwa porty SATA (wszystkie gniazda/porty mogą być ale działają albo - albo)

b) dodatkowy kontroler SATA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ale zasadniczo ograniczenie do 4 portów SATA wynika z prostego faktu iz cały chipset WISI na 4 liniach PCIe.

Nom, dlatego x370/x470 które również "wiszą" na 4 liniach PCIe też dostarczają max 4 porty SATA. A nie, czekaj...

;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję wszystkim za odpowiedzi, mam komputer na 775 do którego podpięte jest 6 dysków sata2, myślę o przesiadce na am4 i wybór płyty jest głównie zdeterminowany możliwością dalszego użytkowania większości z tych dysków, już na pełnej sata3.

Mój wybór krąży wokół ASRock Fatal1ty B450 Gaming K4 która ma dodatkowy kontroler do sata.

Przyszłościowo zapewne pojawi się m.2 więc problem z wyłączonymi portami będzie mi się śnił po nocach :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A może taka by się nadała?

8b9200da3a7ffd22.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję wszystkim za odpowiedzi, mam komputer na 775 do którego podpięte jest 6 dysków sata2, myślę o przesiadce na am4 i wybór płyty jest głównie zdeterminowany możliwością dalszego użytkowania większości z tych dysków, już na pełnej sata3.

Mój wybór krąży wokół ASRock Fatal1ty B450 Gaming K4 która ma dodatkowy kontroler do sata.

Przyszłościowo zapewne pojawi się m.2 więc problem z wyłączonymi portami będzie mi się śnił po nocach :)

 

Zwyczajnie. Asrock Kartę PCI-E x1 z dodatkowymi portami SATA zainstalował na płycie głównej fabrycznie. I tyle. Ale te SATA III. To są mrzonki. One są do dysków talerzowych dobre. Na dwóch dyskach SSD takiej prędkości przy tym kontrolerze nie wyciągniemy jakie te dyski SSD proponują.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nom, dlatego x370/x470 które również "wiszą" na 4 liniach PCIe też dostarczają max 4 porty SATA. A nie, czekaj...

;)

 

 

Mozesz nawet i zamontować 20 gniazd SATA....jak masz chec ale sens tego jest żaden o ile chcesz je wykorzystywać równolegle.

To troche jak wiara w 100kW mocy poprzez pociągniecie 16 par przewodów z tego samego bezpiecznika 10A.

 

 

Sens istnienia większej ilości portów SATA jest żaden... bo większy pożytek będzie z podłączenia tych dyskow po USB 10Gb/s

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Napisałeś tak, jakby magistrala na której pracuje chipset technicznie uniemożliwiała więcej niż 4 SATA w chipsecie. Ja tylko prostuję rzeczy, z których osoba postronna może dojść do błędnych wniosków.

 

 

ale sens tego jest żaden o ile chcesz je wykorzystywać równolegle

(...)

Sens istnienia większej ilości portów SATA jest żaden...

Świetnie, że na podstawie swojej jednostkowej opinii od razu oceniasz sens całości... :thumbdown:

 

W większości przypadków gdy ktoś potrzebuje dużej ilości SATA, to na każdym dysku trzyma co innego, i mało kiedy aktywnie korzysta z więcej niż 2/3 w tym samym momencie. Ma naprawdę dużo danych, ale w większości jest to zimny storage. Czyli coś zupełnie przeciwstawnego do wykorzystania równoległego.

 

Ja wiem, że ostatnio modne jest narzekanie na ograniczenia magistral, wąskie gardła... Ale kurczę, rozsądku...

Zgodnie z takim tokiem myślowym można powiedzieć, że większość mieszkań jest bez sensu i dla jeden osoby max, bo ma tylko jeden sedes :cassetete:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Świetnie ze na podstawie jednostkowej opinii i oceniasz sens całości i stwierdzasz ze dodatkowe SATA to tylko magazyn nie używanych danych. Pomijając skrót myślowy o liniach PCIE to montowanie nadmiarowych portów SATA nie ma żadnego sensu ani wydajnościowego ani logicznego. Dla specyficznych zastosowań równie dobrze mozna wpiac kontroler SATA w PCIE lub wpiac dyski w USB 3.1.

 

Ja nie narzekam ja stwierdzam fakty i domagam się więcej linii PCIE i najlepiej likwidacje chipsetów jako błedne ogniwo ewolucji szczególnie iz AMD robiło procesory na płyty glówne bez chipsetu.

Edytowane przez robbo2k

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Świetnie ze na podstawie jednostkowej opinii i oceniasz sens całości i stwierdzasz ze dodatkowe SATA to tylko magazyn nie używanych danych. Pomijając skrót myślowy o liniach PCIE to montowanie nadmiarowych portów SATA nie ma żadnego sensu ani wydajnościowego ani logicznego.

To Ty tutaj próbujesz forsować jedyną i słuszną "obiektywną prawdę", że nadmiarowe porty SATA są bez sensu.

 

Staram się Tobie otworzyć oczy, że w większości przypadków jakie widziałem to gdy ktoś potrzebował wiele SATA, to nie potrzebował równoczesnego, aktywnego dostępu, i takiej osoby wąskie garło się nie tyczyło.

Ty za taką osobę chcesz podejmować decyzję i za nią wiedzieć lepiej :hmm:

 

Jasne, niektórzy czasami mogą tego potrzebować i tego nie negowałem. Ale w praktyce od kiedy mamy dyski NVMe mało kto się w takie coś bawi, bo zwykle oznaczało to RAID SSD SATA.

 

Ja nie narzekam ja stwierdzam fakty

Że każdy jest uciśniony bez bottleneck, ale o tym nie wie, i każdego trzeba oświecić i wyswobodzić?

 

domagam się więcej linii PCIE i najlepiej likwidacje chipsetów jako błedne ogniwo ewolucji szczególnie iz AMD robiło procesory na płyty glówne bez chipsetu.

To weź sobie EPYCa albo coś?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...