Skocz do zawartości
AMiABLE

Ceny części komputerowych z przeszłości

Rekomendowane odpowiedzi

Mam zamiar w wolnym czasie zrobić projekt retro-PC. Motywacją do projektu (oprócz nostalgii) są moje niespełnione marzenia, kiedy za dzieciaka miałem bardzo słaby komputer i mogłem tylko czytać i podziwiać najlepsze możliwe konfiguracje, słuchać chwalenia się kumpli o tym, w co grają i zgrzytać zębami :E ]

Dzisiaj wiadomo że kilkunastoletnie części kosztują grosze, jednak z ciekawości chciałem sprawdzić ile kosztowałyby mnie topowe części te kilkanaście lat temu. Jednak trudno jest dotrzeć do czegoś takiego. Próbowałem archiwum allegro, ale tam są max kilkuletnie aukcje. Pewien obraz dały mi archiwalne strony różnych sklepów, ale często te archiwa były robione wybiórczo i np. strona główna jest z 2003 roku, ale lista procesorów/kart graficznych z cenami jest już z 2007. Są jakieś archiwa starych gazet komputerowych, gdzie można znaleźć konkretne części?

To jedyne co przychodzi mi na myśl. Może ktoś z Was zna jeszcze jakieś źródła?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cena karty 3dfx -Mój link

Taka cena to jeden wielki żart

Voodoo 5500 w 1999/2000 roku nie powalał

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Może ktoś z Was zna jeszcze jakieś źródła?
Google.pl dają tu: https://pclab.pl/art93-3.html. Ogólnie szukaj recenzji różnych części to coś powinno wyskoczyć i to razem z ceną (nazwa + "opis" "recenzja" itp., lub po prostu z menu pclaba).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Taka cena to jeden wielki żart

Voodoo 5500 w 1999/2000 roku nie powalał

Już był NV10 czyli pierwszy GeForce

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Ogólnie mój PC będzie bardziej z lat 2003-2005 jako że wtedy przypada moje dzieciństwo i zainteresowanie grami i sprzętem komputerowym.

Zamierzam zrobić topowy konfig na rok 2005, czyli (z tego co się orientuję) 7800GTX i Athlon 64 X2 4800+. Voodoo z racji swojej kultowości zawsze będą kosztować krocie, ale to co chce złożyć teraz jest już śmiesznie tanie. Kwestia tylko znaleźć sprawne części :E

 

Paradoksalnie najdrożej wypada karta muzyczna, bo za topową w 2005 X-Fi Elite Pro, musiałbym dać ponad 700zł, czego pewnie nie zrobię (są jakieś granice) i pozostanę przy tańszych Audigy albo XtremeMusic.

Edytowane przez AMiABLE

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zamierzam zrobić topowy konfig na rok 2005, czyli (z tego co się orientuję) 7800GTX i Athlon 64 X2 4800+.

Procesor,płyta AM2 oraz DDR2 kosztują dosłownie grosze

Jedynie przy karcie graficznej będziesz musiał wyciągnąć nieco więcej z portfela

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widziałem już, ok.100zł za starego 7800GTX. Ale i tak to jakieś 1/20 pierwotnej kwoty :D

Marzył mi się ten GTX kiedyś, jak miałem nadal cholerną TNT2 32MB :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podłączę się do tematu, gdyż sam postanowiłem zaopatrzyć się w retro peceta z windowsem xp na pokładzie. Ponieważ w gry które głównie gram są z lat 2001-2009, czyli wtedy na komputerach królował win xp. Zastanawiam się jednak nad monitorem, ponieważ obecnie nie mam żadnego w domu na stanie. Czy kupić coś nowego, np. 22" monitor full hd, czy może lepszym wyborem do windowsa xp byłby monitor o proporcjach 4:3 17 lub 19"?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Voodoo 5 5500 schodzi realnie w kwotach około 400-500 euro, karta obrosła legendą i graciarze tak nakręcili jej ceny, niestety.

Zdecydowanie lepiej kupić sobie VooDoo II w SLI i do tego jakiś fajny mobas z PII/PIII w slocie, S.370 byłby raczej zbyt nowoczesny do V2 SLI.

Najlepiej szukać na lokalnych stronach jak OLX i w działach "różne".

 

Po prostu dla kolekcjonerów GF czy ATI są zbyt mainstreamowe, tam ludzie lubią bawić się PowerVR (np. Kyro), S3, 3dfx itp.

 

Ciekaw jestem czy np. Komputronik ma w archiwum stare cenniki, zawsze można zapytać? Pamiętam że mój pierwszy PC w 2003 kosztował jakieś 3500-4000zł z Athlonem 2600, Asrock K7S8X, 256MB DDR400, Radeon 9200 128MB/128Bit, 80GB IDE ale takie porównania nie mają zbytniego sensu przez inflację.

 

Jak chcesz setup z lat 2004-2005 może DFI Lanparty NF3/NF4 i do tego Opteron 180/185, wtedy to była bomba przed wejściem Core2.

Edytowane przez czolgista778

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Ja do swojego planuję kupić CRT 19', bo LCD jakoś zbyt nowoczesny dla retro kompa :D

LanParty są bardzo drogimi płytami, ale jak trafię coś w dobrej cenie to czemu nie.

Te Opterony nadają się bez problemu do gier?

Edytowane przez AMiABLE

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Ja mam retro sprzęt:

P166MMX

128MB RAM EDO w czterech kościach.

VooDoo II12 MB + ATI RAGE 2C + DVD 4MB

Quantum BigFoot 2,5 GB HDD

CD-ROM x52 LG

Sound Blater AVE 64 

 

Ale go nie sprzedaję, sprawdzałem ceny wszystko idzie w górę z tych starych części, jeżeli jest 100% sprawne. :E

Edytowane przez Stjepan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A co do cen starych części, to najwięcej można znaleźć w starych gazetach komputerowych, niektóre miały cenniki co miesiąc aktualizowane.

PS. Ostatnio robiłem porządek w papierach i znalazłem fakturę mojego pierwszego peceta z 2001 roku. Nie ma ceny poszczególnych części, ale jest cena całej jednostki. Komputer z Duronem 800 Mhz, Rivą TNT 2 M64 32MB firmy Palit, płytą główną Gigabyte Ga-7ZM socekt A, pamięcią RAM SDRAM 128 MB 133Mhz, napędem Cd-rom LG x52, dyskiem Seagate 30 GB+ obudowa, zasilacz i stacja dyskietek kosztował 2161 zł. A cały zestaw z monitorem CRT 17" +klawiatura, mysz, głośniki kosztował 3196 zł.

 

Ja do swojego planuję kupić CRT 19', bo LCD jakoś zbyt nowoczesny dla retro kompa :D

LanParty są bardzo drogimi płytami, ale jak trafię coś w dobrej cenie to czemu nie.

Te Opterony nadają się bez problemu do gier?

 

Ja tam jednak wolałbym jakiegoś LCD, bo to będzie zestaw raczej z 2008 roku. I ma służyć do grania, a nie do "stania" i zyskiwania na wartości;).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Części z lat dwutysięcznych są tanie jak barszcz dzisiaj, ale sprzęty z lat 90 i 80 zyskują na wartości.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Te Opterony nadają się bez problemu do gier?

Opterony są wydajniejsze od zwykłych Athlonów,gdyż były przeznaczone do serwerów/stacji roboczych,więc można zaryzykować że się do gier nadają.

Tylko że jak ukierunkowujesz na Opterona,to szukaj takich na konsumenckie podstawki(socket F,C32,G34 odpadają - serwerowe platformy)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Części z lat dwutysięcznych są tanie jak barszcz dzisiaj, ale sprzęty z lat 90 i 80 zyskują na wartości.

 

Z początku lat 2000 nie są aż tak tanie, raczej z końcówki lat 2000 są bardzo tanie. Ale dlatego że są teraz tanie i nie każdemu chce im się sprzedawać, to za 10 lat będą drogie:)

 

Dobra, jaki mi monitor polecicie, chodzi mi proporcje, 4:3 czy 16:9??

 

PS. Dlaczego na forum nie ma osobnego działu RETRO PC??

Edytowane przez mercator

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Części z lat dwutysięcznych są tanie jak barszcz dzisiaj, ale sprzęty z lat 90 i 80 zyskują na wartości.

 

To akurat nie do końca prawda ale dotyczy to tylko niektórych sprzętów.

 

Dobra, jaki mi monitor polecicie, chodzi mi proporcje, 4:3 czy 16:9??

 

PS. Dlaczego na forum nie ma osobnego działu RETRO PC??

 

Do starszych sprzętów najlepiej 4:3 i z analowogym wyjściem.

 

Działu nie ma, bo tutaj raczej małe zainteresowanie. Zresztą i tak pewnie modzi by to olali :E

Edytowane przez blabla123

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To akurat nie do końca prawda ale dotyczy to tylko niektórych sprzętów.

 

 

 

Do starszych sprzętów najlepiej 4:3 i z analowogym wyjściem.

 

Działu nie ma, bo tutaj raczej małe zainteresowanie. Zresztą i tak pewnie modzi by to olali :E

 

Tak jak napisałem, składam komputer pod windows xp i postawiłem na socket 775 z procesorem core duo e8400, karta póki co będzie to geforce 9600gt, ale może wymienię na coś innego i nowszego,sprzętowo będzie to okres schyłku windowsa xp. Więc to takie retro to to jeszcze nie jest. Karta grafiki na pewno będzie miała nowe złącza typu hdmi czy dvi. Póki co to zastanawiam się nad monitorem 22" o proporcjach 16:9 z funkcją aspect control: Funkcja Aspect Control pozwala użytkownikom wybrać preferowany tryb wyświetlania - pełny lub 4:3 - zarówno dla gier komputerowych, jak i filmów, bez jakiejkolwiek utraty jakości i zniekształceń.<br style="color: rgb(51, 51, 51); font-family: "Segoe UI", 微軟正黑體, "Microsoft JhengHei", Arial, 新細明體;">

Ewentualnie jeżeli to się nie sprawdzi to dokupię drugi monitor 4:3 z analogowym wyjściem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Obecnie w kompie mam 9600GT (zapasowa), i powiem że dobrze dobrałeś, bo prawie wszystko do 2010 włącznie chodzi płynnie na wysokich :)

Tego E8400 możnaby jeszcze podkręcić, miałem go kiedyś i kręcił się ładnie. Natomiast monitor chyba lepiej 16:9 bo gry z końca tamtej dekady bez problemu wspierały już panoramiczne rozdzielczości.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Są jakieś archiwa starych gazet komputerowych, gdzie można znaleźć konkretne części?

To jedyne co przychodzi mi na myśl. Może ktoś z Was zna jeszcze jakieś źródła?

Niektóre gazety ciągle wychodzą i mają archiwa. Np wyborcza miała przez lata w poniedziałki dodatek "komputer" i się tam sklepy reklamowały z cenami często. Tylko obawiam się, że w cyfrowym archiwum nie umieszczono reklam tylko same artykuły. W takim wypadku pozostałaby ci wizyta w jakiejś dużej bibliotece, np. uniwersyteckiej albo wojewódzkiej, gdzie pewnie mają takie archiwa. Potem tylko złożyć zamówienie, poczekać z godzinkę i się zaczytywać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Obecnie w kompie mam 9600GT (zapasowa), i powiem że dobrze dobrałeś, bo prawie wszystko do 2010 włącznie chodzi płynnie na wysokich :)

Tego E8400 możnaby jeszcze podkręcić, miałem go kiedyś i kręcił się ładnie. Natomiast monitor chyba lepiej 16:9 bo gry z końca tamtej dekady bez problemu wspierały już panoramiczne rozdzielczości.

 

9600GT już kiedyś miałem, była to wersja od Gainwarda (z taką czarną siatką), która hałasowała jak suszarka, ale wydajnościowo była to bardzo dobra karta grafiki, bo odpaliłem na niej każdą grę jaką chciałem.

Ogólnie mój zestaw, to będzie tzw. "ultimate windows xp gaming pc", na yt jest trochę filmów, jak youtuberzy budują tego typu komputery. Era windowsa xp zaczęła się, gdy procesory miały tylko jeden rdzeń (w dodatku większość miała procesory poniżej 1 GHz),a kończyła się, gdy na świecie były już czterordzeniowce, powyżej 3 GHz.

Chciałem na mój zestaw wydać jak mniej kasy, ale kupić faktycznie coś sensownego. Postanowiłem kupić od razu gotową jednostkę, którą ewentualnie bym ulepszył. Nie było łatwo znaleźć coś sensownego, a miałem tylko takie wymagania: socket 775, obudowa z lat 2001-2008 w jak najlepszym stanie, oczywiście na dysku windows xp+ oryginalna naklejka z serialem na obudowie. Na allegro chyba z 90% ofert to gotowce od hp, lenovo, czy dell do biur, te komputery od razu skreśliłem. Potem odrzuciłem komputery, gdzie obudowy wyglądały jakby ktoś przewoził je na taczkach lub paletach, czyli pełno rys lub zagięć. Udało mi jednak się kupić właśnie taki zestaw, gdzie obudowa wygląda jak nowa, jest windows xp i nawet oryginalna naklejka na obudowie. Na razie go nie będę ulepszał, może w przyszłości dołożę lepszą grafikę i xeona e5450 (bo ta płyta obsługuje te procesory)+ oczywiście dysk SSD. W sumie równie dobrze można zainstalować na drugim dysku windows 10 i używać ten zestaw do internetu i mniej wymagających gier, więc pewni niektórzy napiszą, że ten zestaw to nie retro, bo jest za tani, a normalnie można go używać dzisiaj:). Póki co to na jednostkę+klawiaturę i mysz wydałem równe 180 zł. Myślałem na kupnem używanego monitora 4:3 lcd, wtedy całość zestawu kosztowałaby mnie 250 zł. Póki co to jednak zakupie jednak nowy monitor 16:9, bo będą go mógł też podpiąć do laptopa, więc wydatek na niego się rozłoży :).

 

Niektóre gazety ciągle wychodzą i mają archiwa. Np wyborcza miała przez lata w poniedziałki dodatek "komputer" i się tam sklepy reklamowały z cenami często. Tylko obawiam się, że w cyfrowym archiwum nie umieszczono reklam tylko same artykuły. W takim wypadku pozostałaby ci wizyta w jakiejś dużej bibliotece, np. uniwersyteckiej albo wojewódzkiej, gdzie pewnie mają takie archiwa. Potem tylko złożyć zamówienie, poczekać z godzinkę i się zaczytywać.

 

Niektóre archiwalne numery gazety można ściągnąć w formie pdf, np. cd-action (nie wiem czy jest to jednak legalne). Tam chyba cennika nie było, ale co jakiś czas był przedstawiane różne konfiguracje typu "najtańszy zestaw do grania" czy "najbardziej wydajny zestaw". Z gazet, która regularnie umieszczała cenniki, był Chip.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niektóre archiwalne numery gazety można ściągnąć w formie pdf, np. cd-action (nie wiem czy jest to jednak legalne).

Z legalnością jest pokręcona sprawa. Oczywiście większość takich małych oddolnych inicjatyw jest nielegalna i opiera się jak przy abandonware, że po prostu nikomu już na tym komercyjnie nie zalezy i nikt nie będzie ścigał. Natomiast duże archiwum skanów, także polskich, jest na archive.org i oni zdaje się, że działają jako oficjalna biblioteka, archiwizująca cyfrowo dziedzictwo ludzkości, mają namaszczenie od stanu Kalifornia i to co robią jest legalne, przynajmniej według prawa USA. W Polsce (i pewnie wielu innych krajach) przepisy o bibliotekach są bardziej ograniczone, ale dopóki serwery mają w USA to nikt ich nie ruszy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak jak napisałem, składam komputer pod windows xp i postawiłem na socket 775 z procesorem core duo e8400, karta póki co będzie to geforce 9600gt, ale może wymienię na coś innego i nowszego,sprzętowo będzie to okres schyłku windowsa xp. Więc to takie retro to to jeszcze nie jest. Karta grafiki na pewno będzie miała nowe złącza typu hdmi czy dvi. Póki co to zastanawiam się nad monitorem 22" o proporcjach 16:9 z funkcją aspect control: Funkcja Aspect Control pozwala użytkownikom wybrać preferowany tryb wyświetlania - pełny lub 4:3 - zarówno dla gier komputerowych, jak i filmów, bez jakiejkolwiek utraty jakości i zniekształceń.<br style="color: rgb(51, 51, 51); font-family: "Segoe UI", 微軟正黑體, "Microsoft JhengHei", Arial, 新細明體;">

Ewentualnie jeżeli to się nie sprawdzi to dokupię drugi monitor 4:3 z analogowym wyjściem

 

Tu masz fajnego 9600GT https://www.olx.pl/oferta/karta-graficzna-geforce-9600-gt-512mb-ddr3-CID99-IDEVfHz.html#26087dbb8e

 

W zasadzie możesz kupić każdy monitor, bo chyba większość ma skalowanie do 4:3 i innych?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Tak jak napisałem, składam komputer pod windows xp i postawiłem na socket 775 z procesorem core duo e8400, karta póki co będzie to geforce 9600gt, ale może wymienię na coś innego i nowszego,sprzętowo będzie to okres schyłku windowsa xp. Więc to takie retro to to jeszcze nie jest. Karta grafiki na pewno będzie miała nowe złącza typu hdmi czy dvi. Póki co to zastanawiam się nad monitorem 22" o proporcjach 16:9 z funkcją aspect control: Funkcja Aspect Control pozwala użytkownikom wybrać preferowany tryb wyświetlania - pełny lub 4:3 - zarówno dla gier komputerowych, jak i filmów, bez jakiejkolwiek utraty jakości i zniekształceń.<br style="color: rgb(51, 51, 51); font-family: "Segoe UI", 微軟正黑體, "Microsoft JhengHei", Arial, 新細明體;">

Ewentualnie jeżeli to się nie sprawdzi to dokupię drugi monitor 4:3 z analogowym wyjściem

Osobiście kupiłbym jakiegoś fajnego egzotyka...QX6850, P5B Deluxe, 4x1GB OCZ albo Dominatory 800 / 1066MHz DDR2 i do tego 7900GTX / 7950GT.

Edytowane przez czolgista778

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...