Skocz do zawartości
CyborgNinja

Dodatkowe porty SATA

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

 

Nie wiedziałem do końca gdzie umieścić temat, ale chyba najtrafniej będzie właśnie tutaj.

Zbudowałem sobie zestawik na platformie AMD, na płycie Gigabyte B450 AORUS M i wszystko z pozoru jest ok, oprócz jednej rzeczy. Otóż po podłączeniu dysku do portu M.2, uwalane są na płycie 2 porty SATA, których potrzebuję. Temat opisany w instrukcji, więc to moja wina, że nie doczytałem (choć powiem szczerze, nawet nie przypuszczałem, że taki problem może wystąpić), teraz zostaje mi znaleźć rozwiązanie.

 

Pierwszą rzeczą jaka przyszła mi na myśl to kontroler SATA na PCIe x1. Problem w tym, że wszystkie porty mam zajęte.

Znalazłem natomiast na allegro taką ciekawostkę: https://allegro.pl/oferta/adapter-riser-rozdzielacz-usb-pci-e-do-3x-pci-e-1x-7745092164 - i to jest rzecz, która teoretycznie rozwiązałaby mój problem, ale żeby znów nie utopić pieniędzy, chcę się upewnić:

Czy rozdzielając port PCIex1 za pomocą tego risera i wpinając do niego kartę sieciową oraz dodatkowy kontroler SATA, będzie to działać ?

Jeżeli nie, to jaka płyta główna w sensownej cenie obsłuży 6 dysków SATA, 1 NVME M.2, 2 karty graficzne (różne, nie łączone, druga potrzebna ze względu na kompatybilność) oraz kartę WiFi, wpiętą w PCIex1 ?

 

Ogromne dzięki za pomoc!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ograniczenia chipsetu B450 (bez rodzielania linii PCIe z CPU, mała ilość złączy) i samego formatu mATX.

Pamiętaj, że łącze PCIe 2.0 x1 ma tylko ok 500MB/s czyli mniej niż wyciągają dyski SSD na SATA3. Dysk SSD na kontrolerze x1 na PCIe 2.0 może nie osiągnąć maksymalnej szybkości. Dodaj do tego jeszcze kartę sieciową... nie wróżę z tego nic dobrego.

Płyty mATX mają maksymalnie (ze względu na rozmiar) 4 sloty PCIe, zakładając że zwykle karty graficzne są dwu slotowe, multi GPU na mATX oznacza karty graficzne blisko siebie ewentualnie jeśli obudowa ma 5 śledzi i płyta ma dolny port fizycznie x16 to będzie jeden slot przestrzeni między nimi.

Na twoje potrzeby chyba raczej format ATX i lepszy chipset/platforma. Na dzień dzisiejszy deklarowane wsparcie dla Zen3 jest tylko dla X570/B550... B450 takie smutne teraz troszkę, a osobiście liczyłem na możliwość upgrade i dotrzymanie zobowiązania przez AMD.

Kilka luźnych pomysłów:

- karta sieciowa na USB

- kontroler SATA/ SAS/ RAID - zwykle są na PCIe x4 / x8

- przy zmianie płyty możesz pomyśleć o płycie z WiFi bądź łatwą możliwością rozszerzenia o WiFi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Są płyty na B450 które pozwolą na działanie wszystkiego na raz, jednak to najdroższe zabawki na ten chipset - ROG Strix'y.

Tańsze i lepsze mogą się okazać x370, czy używane, czy wyprzedaż/outlet.

 

 

Inna rzecz którą w miarę możliwości warto rozpatrzyć to minimalizacja ilości urządzeń SATA. Z czasem tych gniazd wcale nie będzie więcej, i każda kolejna modernizacja może być problemem.

 

Z zalinkowanym mostkiem PCIe można kombinować, ale nie wiem czy ktokolwiek poza górnikami tego używa, a więc może być ciężko o informacje czy działa to dobrze (stabilnie, z najmniejszymi możliwymi opóźnieniami).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

 

Nie wiedziałem do końca gdzie umieścić temat, ale chyba najtrafniej będzie właśnie tutaj.

Zbudowałem sobie zestawik na platformie AMD, na płycie Gigabyte B450 AORUS M i wszystko z pozoru jest ok, oprócz jednej rzeczy. Otóż po podłączeniu dysku do portu M.2, uwalane są na płycie 2 porty SATA, których potrzebuję. Temat opisany w instrukcji, więc to moja wina, że nie doczytałem (choć powiem szczerze, nawet nie przypuszczałem, że taki problem może wystąpić), teraz zostaje mi znaleźć rozwiązanie.

 

Pierwszą rzeczą jaka przyszła mi na myśl to kontroler SATA na PCIe x1. Problem w tym, że wszystkie porty mam zajęte.

Znalazłem natomiast na allegro taką ciekawostkę: https://allegro.pl/oferta/adapter-riser-rozdzielacz-usb-pci-e-do-3x-pci-e-1x-7745092164 - i to jest rzecz, która teoretycznie rozwiązałaby mój problem, ale żeby znów nie utopić pieniędzy, chcę się upewnić:

Czy rozdzielając port PCIex1 za pomocą tego risera i wpinając do niego kartę sieciową oraz dodatkowy kontroler SATA, będzie to działać ?

Jeżeli nie, to jaka płyta główna w sensownej cenie obsłuży 6 dysków SATA, 1 NVME M.2, 2 karty graficzne (różne, nie łączone, druga potrzebna ze względu na kompatybilność) oraz kartę WiFi, wpiętą w PCIex1 ?

 

Ogromne dzięki za pomoc!

X370/470 taichi w ludzkiej cenie. Obsadzisz 2 GPU latające na x8 i zostanie ci jeszcze od wyja portów i saty. Jak zechcesz podpiąć drugi nvme na x2 to wyłącza ci piąty port pcie i tyle z minusów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Ogromne dzięki za odpowiedzi! :)

 

Ograniczenia chipsetu B450 (bez rodzielania linii PCIe z CPU, mała ilość złączy) i samego formatu mATX.

Pamiętaj, że łącze PCIe 2.0 x1 ma tylko ok 500MB/s czyli mniej niż wyciągają dyski SSD na SATA3. Dysk SSD na kontrolerze x1 na PCIe 2.0 może nie osiągnąć maksymalnej szybkości. Dodaj do tego jeszcze kartę sieciową... nie wróżę z tego nic dobrego.

Płyty mATX mają maksymalnie (ze względu na rozmiar) 4 sloty PCIe, zakładając że zwykle karty graficzne są dwu slotowe, multi GPU na mATX oznacza karty graficzne blisko siebie ewentualnie jeśli obudowa ma 5 śledzi i płyta ma dolny port fizycznie x16 to będzie jeden slot przestrzeni między nimi.

Na twoje potrzeby chyba raczej format ATX i lepszy chipset/platforma. Na dzień dzisiejszy deklarowane wsparcie dla Zen3 jest tylko dla X570/B550... B450 takie smutne teraz troszkę, a osobiście liczyłem na możliwość upgrade i dotrzymanie zobowiązania przez AMD.

Kilka luźnych pomysłów:

- karta sieciowa na USB

- kontroler SATA/ SAS/ RAID - zwykle są na PCIe x4 / x8

- przy zmianie płyty możesz pomyśleć o płycie z WiFi bądź łatwą możliwością rozszerzenia o WiFi

Akurat tam byłyby wpięte dyski talerzowe w roli magazynowej, więc prędkość transferu nie jest tutaj rzeczą najważniejszą, aczkolwiek o wspomnianych przez Ciebie ograniczeniach chipsetu B450 nie miałem wcześniej pojęcia i jest to dość słabe, zważając, że chciałem to móc w przyszłości rozbudować. Tutaj pluję sobie w brodę, że nie odrobiłem pracy domowej i nie zagłębiłem się w temat przed kupnem. Karta WiFi na USB czy zintegrowana odpada w przedbiegach, bo komputer składany jest z myślą o kompatybilności z MacOS, a karta którą posiadam jest kartą z iMaca w odpowiedniej przejściówce.

 

Są płyty na B450 które pozwolą na działanie wszystkiego na raz, jednak to najdroższe zabawki na ten chipset - ROG Strix'y.

Tańsze i lepsze mogą się okazać x370, czy używane, czy wyprzedaż/outlet.

 

 

Inna rzecz którą w miarę możliwości warto rozpatrzyć to minimalizacja ilości urządzeń SATA. Z czasem tych gniazd wcale nie będzie więcej, i każda kolejna modernizacja może być problemem.

 

Z zalinkowanym mostkiem PCIe można kombinować, ale nie wiem czy ktokolwiek poza górnikami tego używa, a więc może być ciężko o informacje czy działa to dobrze (stabilnie, z najmniejszymi możliwymi opóźnieniami).

Patrzyłem na te Strixy i niestety one również mają takie ograniczenia, jak i chyba wszystko co widziałem na B450. :(

Wraz z kolejnymi upgradeami na pewno starsze dyski będę wymieniał na nowsze i pojemniejsze, ale na ten moment nie chciałbym robić takiej rewolucji (inna sprawa, że wraz z upgradem przeszedłem na znacznie większą obudowę, która może pomieścić nawet 7 dysków i żal mi tego nie wykorzystać).

 

Z mostka PCIe dzięki Waszym postom i informacjom wygrzebanym w internecie - zrezygnowałem. Za dużo niewiadomych i chińskie pochodzenie sprzętu budzi jednak pewne obawy o stabilność i bezpieczeństwo takiego zestawienia.

Stanęło na zmianie płyty, jednak polecane tutaj w temacie płyty ASRocka z serii Taichi są albo niedostępne, albo kosztują powyżej 1000 zł, co jest dla mnie absurdalną ceną jak za płytę. Prześledziłem natomiast trochę rynek i w oko wpadła mi płyta ASUS TUF GAMING X570-PLUS za niecałe 900 zł. Też drogo, ale ma 8 portów SATA, 2 porty M.2, do tego całkiem sporo złącz PCIe, w tym dwa 3.0 16x, co jak się nie mylę powinno pozwolić mi na wsadzenie kobyłki RTX 2070 do dolnego portu, unikając w ten sposób problemu z zasłanianiem wentylatorów o którym wspominał Gregor_y. Do tego z tego co widzę jest kompatybilna z MacOS, a na stronie producenta nie widzę żadnych gwiazdek o ograniczeniach jak to jest w przypadku płyt z B450. No i do tego działa efekt psychologiczny. Miałem Gryphona Z87, potem Z87-PLUS, która śmiga do dzisiaj bez żadnych problemów. Generalnie nigdy na Asusie się nie zawiodłem, przez co mocno skłaniam się ku tej płycie.

Czy są tutaj jakieś pułapki ?

Edytowane przez CyborgNinja

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Patrzyłem na te Strixy i niestety one również mają takie ograniczenia, jak i chyba wszystko co widziałem na B450. :(

Tak, na nich również są kompromisy, ale odpowiednio wszystko podłączając uzyskasz to co chcesz ;)

Jak zostawisz pierwsze M.2 wolne, a drugie przeznaczysz na dysk, to wszystkie 6 SATA będzie dyspozycyjne.

 

 

Jeżeli uważasz za stosowne dawać ~900 za płytę spełniającą wymagania - ok. Ale pamiętaj, że sensowną alternatywą są x370/x470.

Jaki cpu dokładnie masz? Płyty x570 formalnie nie wspierają ryzenów pierwszej generacji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli uważasz za stosowne dawać ~900 za płytę spełniającą wymagania - ok. Ale pamiętaj, że sensowną alternatywą są x370/x470.

Jaki cpu dokładnie masz? Płyty x570 formalnie nie wspierają ryzenów pierwszej generacji.

To chora cena, ale jak mam dać 700 zł za coś z X470, to szczerze, wolę już dopłacić. ;)

CPU to Ryzen 5 3600.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale już 400zł za Asusa X370-PRO (na allegro) chyba robi różnicę? :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak koniecznie ma być m-atx to ASRock X570M PRO4

 

Ale jak chcesz podłaczyć 2 gpu i kartę pci-express x1 w m-atx jak prawie każde gpu ma chłodzenie na 2-3 sloty ?

 

Jak nie musi być m-atx to praktycznie większość X570 da radę (ten Asus TUF to jedna z najlepszych X570 w tej cenie)

 

Jest jeszcze opcja wrzucenia części dysków w kieszenie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale już 400zł za Asusa X370-PRO (na allegro) chyba robi różnicę? :E

 

No to fakt :D Tylko czy X370 nie będzie już całkowicie na styk do obecnego procka i nie pozwoli na nic więcej ? Z tego co wyczytałem to seria 4k ma wyjść już na x570/B550 i teoretycznie jak nie zmienią socketu to takie x570 powinno pociągnąć jeszcze trochę. Rynku jednak nie śledzę, więc może ktoś ogarnięty w temacie mnie tu poprawi.

 

Jak koniecznie ma być m-atx to ASRock X570M PRO4

 

Ale jak chcesz podłaczyć 2 gpu i kartę pci-express x1 w m-atx jak prawie każde gpu ma chłodzenie na 2-3 sloty ?

 

Jak nie musi być m-atx to praktycznie większość X570 da radę (ten Asus TUF to jedna z najlepszych X570 w tej cenie)

 

Jest jeszcze opcja wrzucenia części dysków w kieszenie

Niekoniecznie. Płytę kupiłem mATX bo docelowo miała siedzieć w takiej obudowie, jednak okazało się, że z nowymi komponentami nie jestem w stanie wszystkiego upchać i upgrade musiał objąć również obudowę. :D

Z podłączeniem 2 grafik nie ma u mnie problemu, bo druga karta to jednoslotowa GT 710 z malutkim chłodzeniem, którą ostatecznie nawet można na riserze przerzucić w inne miejsce, bo jej wydajność nie jest kluczowa. O kieszeniach rozmyślałem, ale to jednak kolejna rzecz na biurku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ta x370 ma solidny vrm i pozwoli nawet na 3950x. Rzuć okiem na tabelkę -> KLIK, i pamiętaj, że pierwsze dwie kolumny to OC :)

 

Jeżeli nastawiasz się na serię 4000 i chcesz mieć gwarancję obsługi, to będzie to kosztować. Nie ma jedynego słusznego wyboru :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko co do asusa x370-pro, trzeba poczytać czy nie ma problemu z oc ram na zen2, bo na forum obiło mi się od 2 osób o uszy, że leży w nim oc ramu, nawet z procesorem zen2. Koles na olx ma w ogłoszeniu płytę jak z mojego podpisu+ ryzena 3700 za 1700zl, może rozdzieli zestaw i puści płytę w okolicy 500zl ? Ta plyta to jest bardziej doposazona wersja taichi. Z ramem nie ma problemu na 3800mhz puścić, procek tez Oki się kręci. Ogólnie działa dobrze, tylko jak ktoś dużo grzebie E biosie , to co pare zmian w biosie, warto wczytać domyślne ustawienia biosu i jeszcze raz wczytać wyrzezbiony profil. Lubi się zbugować i powodować niestabilność. Ale jak raz ustawilem i nic nie grzebie to działa Oki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Stanęło na ASUS TUF GAMING X570-PLUS. Nie obyło się bez niespodzianek, bo dysk pod M.2 wieszał płytę na splash screenie i trzeba było aktualizować UEFI, ale po ogarnięciu tego wydaje się, że wszystko działa.

Wcześniej nie przywiązywałem specjalnej uwagi do płyt głównych, a tym bardziej do ich producentów, jednak powiem szczerze, że pomimo zaporowej jak dla mnie ceny, to widać za co się dopłaciło - stabilność, jakość UEFI, dołączonego oprogramowania czy ogólnie pojętego wykończenia to jednak zupełnie inna półka niż wcześniejszy Gigabyte.

Ogromne dzięki wszystkim za pomoc! :D

Edytowane przez CyborgNinja

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A wystarczyło podłączyć te talerze HDD przez USB....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...