Skocz do zawartości
Arxii

Problem z procesorem AMD A4 PRO 7300B

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano (edytowane)

Witam, posiadam komputer HP Elitedesk 705 G1 z prockiem AMD A4 PRO 7300B.

płyta główna jakaś standardowa z tego modelu kompa, 12gb ram, grafika Ati radeon 4550, dysk HDD 500gb, Windows 10.

Do rzeczy:

Problem polega na tym, że pobrałem mało wymagającą grę sieciówkę, lecz po jej odpaleniu nie da się praktycznie grać, gdyż procek wskakuje na 100% wydajności.. procek ma niby 2 rdzenie, a jak by używany jest 1..

może da się coś z tym zrobić, odblokować drugi rdzeń czy coś?

procek.jpgprocek2.png

 

Dodam że mam gorszy komputer, z prockiem AM2 6000+ z tą samą grafiką, i 4gb ram i ta sama gra chodzi normalnie i płynnie..

Edytowane przez Arxii

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy prockach tego typu normalnym jest, że system identyfikuje je jako 1 rdzeń z 2ma procesorami logicznymi.

Upewnij się że faktycznie tak jest wykrywany.

 

 

Sprawdź którymś programem diagnostycznym jak się zmienia taktowanie procesora w trakcie gry.

 

Integra w tym apu nie była przypadkiem wydajniejsza od 4550?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

hmm może podeślesz jakiś program diagnostyczny?

co do grafiki to nie mam pojęcia, wiem napewno że na starszym kompie jej używałem, i potrafiłem otworzyć na niej po 4 clienty tej samej gry na raz.. :P

 

Ewentualnie kupie jakiś inny procek pod socket FM2+, tylko zastanawiam się czy jest sens..

Edytowane przez Arxii

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli interesuje Cię sam zegar cpu, to i cpu-z będzie wystarczające.

Więcej opcji posiada hwinfo64.

 

Co do grafiki to warto się upewnić ;)

 

W innym temacie niedawno inny forumowicz wspominał, że na bliźniaczym komputerku znacznie poprawił wydajność instalując AMD Overdrive i wyłączając tryb turbo. Ale lepiej najpierw sprawdź zegary.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok, a mógłbyś pokierować mnie krok po kroku z tymi zegarami oraz ewentualną konfiguracją? w biosie nic nie znalzłem w sumie, a chciałbym chwilę pograć, bo do pracy jak i internetu komp chodzi świetnie..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Zainstaluj np OCCT i testuj "test CPU bez AVX" i patrz na zegary procesora. Na 99% będziesz miał połowe nominalnego taktowania. Ten komputerek ma agresywny APM. Ja mam A8-7600 i w AMD Overdrive wyłączenie Turbo pomoglo o tyle ze CPU dochodzi do 100 stopni a zegary w tescie OCCT z 1800-2400 weszly na 3100. Ale masz slabszy CPU wiec powinno byc lepiej z temperaturami.

 

Zacznij jednak od OCCT i zobacz w czasie testu CPU jakie ma zegary.

Edytowane przez robbo2k

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jutro po pracy bd testował napewno! dodam że, wywaliłem Grafikę ATI, i włączyłem zintegrowaną, i jest o niebo lepiej, chodzi płynnie, co mnie bardzo zaskoczyło, ale z prockiem też podziałam jutro :P

z góry dziękuję za podpowiedzi, jutro dam znać co z prockiem! :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

No nie dziwota jak ten APU ma Radeon HD 8470D, myślałem ze to już dawno wywaliłeś te "dedykowaną" kartę.

 

Tak czy siak sprawdz zegary CPU pod obciazeniem. Masz SFF przeciez a ja ciagle myslalem ze DMa. Ile wyciagasz w 3Dmark Firestrike na tym APU?

 

A8-7600B ma pod 1300

 

Co do wymiany CPU to na allegro procki pod FM2 maja tak dziwne ceny ze płyty główne z tym samym CPU sa tansze a czasami kadłubki poleasingowe potraia byc tansze od samego procka

Edytowane przez robbo2k

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ten procesor ma tylko 1MB L2 Cache. To na dzisiejsze standardy jest bardzo mało. Dodatkowo do karty Ati Radeon 4550 nie ma żadnych dedykowanych sterowników dla Windows 10 i która też jest bardzo słaba. To już chyba lepiej jest ją wywalić i pozostać przy integrze HD 8470D do której jest ostatni sterownik Crimson Edition 16.2.1 Beta z 2016 roku.

 

Jednak i tak procesor jest bardzo słaby. Proponuję wymienić go na coś nowszego i wydajniejszego.

 

Ten komputer nadaje się doskonale jako maszyna do pisanie i do niczego więcej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

7300 to przede wszystkim Richland ze swoimi wadami jak np iGPU na VLIW czy jak mu tam

 

7600 to juz Kaveri z GCN czyli najnowsze sterowniki działają. Moje malenstwo bez problemu radzi sobie z Bioshock czy Modern Warfare w Full HD, wydaje sie iz APU od Kaveri jest akceptowalne jako mały komputer do internetu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tej strony wynika że jest to procesor jedno rdzeniowy - dwuwątkowy. Czyli coś takie a'la HT u Intela.

 

www.cpubenchmark.net/cpu.php?cpu=AMD+A4+PRO-7300B+APU&id=2439

 

Procesory AMD FX 8XX0 miały też być 8 rdzeniowe. A Windows 10 je widzi jako 4-ro rdzeniowe z dwoma wątkami na każdy rdzeń. Czyli razem 8.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie ma takiego portalu który nazwałby moduly rdzeniami a rdzenie "watkami" FX 8XX0 maja 8 rdzeni a A7300 ma 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Nie ma takiego portalu który nazwałby moduly rdzeniami a rdzenie "watkami" FX 8XX0 maja 8 rdzeni a A7300 ma 2

 

Witaj - zajrzyj sobie do tego artykułu:

 

https://www.dobreprogramy.pl/AMD-finalnie-zaplaci-odszkodowanie-za-Bulldozery-reklamowane-jako-8rdzeniowe,News,103394.html

 

Trochę Ci on w głowie rozjaśni. I Windows 10 widzi procesor FX jako 4-ro rdzeniowy z 8 wątkami.

Edytowane przez gilban

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To jest 8 rdzeni wykastrowanych i pierdololooooo niebieskich troli nic tu nie zmienia.

Tak wiem jak pokazuje Windows.... a jak CPU-Z, ale nie ma takiego Windowsa na swiecie który nazwałby FX 8 wątkowego bo to nie ma nic wspólnego z realiami. Co najwyżej pokazuje 8 logicznych procesorów.

 

idac tokiem rozumowania MS i Intela ich nowe procesory w architekturze duży/Mały tez beda nazywac dwu i cztero rdzeniowymi czy jednak naracja sie zmieni (pytanie retoryczne).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...