Skocz do zawartości
keymillo

rx 580 mniejsza wydajność niż rx560

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Zakupiłem używany rx 580 na aukcji, z 1.5 roku gwarancji, niby nie z koparki, ale niestety grając w dota2 mam teraz zauważalnie mniej fpsów. Zastanawiam się co może być tego przyczyną. Odinstalowałem sterowniki używając DDU i zainstalowałem najnowsze ze strony AMD. Czy przyczyną może być procesor który jest za słaby do tej karty ? W tym momencie mam pentium g4560, ale zamówiłem już nową płytę główną i ryzena 5 2600. Czy faktycznie problemem może być bottleneck ? Ale czy wtedy rx 580 byłby mniej wydajny niż dotychczas używany przeze mnie rx 560 ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy faktycznie problemem może być bottleneck ? Ale czy wtedy rx 580 byłby mniej wydajny niż dotychczas używany przeze mnie rx 560 ?

Nie, to nie bottlneck. Na pewno nie powinieneś mieć mniej fps.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie, to nie bottlneck. Na pewno nie powinieneś mieć mniej fps.

To jest bottleneck - ta karta jest ograniczana jak nie wiem co.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to by miał co najmniej tyle samo klatek, co na rx560, nie mniej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to by miał co najmniej tyle samo klatek, co na rx560, nie mniej.

Niektórym nie przetłumaczysz...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale bottleneck nie powoduje magicznego spadku ilości FPS. Co najwyżej braku ich przyrostu.

Musisz przyjrzeć się karcie, może ma BIOS kaparkowy lub jakieś inne udziwnienia. To, że ktoś napisał, że nie jest pokoparkowy nie oznacza, że taka jest prawda.

 

Zapuść jakiegoś bencha i wklej screeny z jej osiągów, jakie takty, napięcia itp.

Sprawdź też w GPU-Z czy wszystkie parametry się zgadzają.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok zrobiłem kilka testów, załączam wyniki + info z gpu Z i radeon adrenalin.

 

TxnKF3x.jpg

 

hMjF0BG.jpg

 

Furmark: GPU stress test, taktowanie rdzenia w zakresie 1241-1255:

 

3VJpyQc.jpg

 

Furmark: Benchmark 4611 wynik + UserBenchmark 58,2%

 

npBU6KJ.jpg

 

SuperPositionBenchmark: taktowanie rdzenia przez większość czasu 1411, sporadyczne spadki do 1397, wynik 8463

 

Ha1gAzC.jpg

 

DMfyZ2W.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W oprogramowaniu Radeona włącz sobie nakładkę wskaźników - będziesz miał wszystko jak na dłoni podczas każdej gry. Wykorzystanie CPU, GPU, pamięci, temperatury. Od razu zauważysz kiedy się dławi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Parametry są OK, tylko ciekawi mnie ten niski VDDC.

 

Ale jak napisał przedmówca, włącz nakładkę wskaźników i poobserwuj w grze co się dzieje. Spadki zegarów, wykorzystanie i wtedy napisz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie, to nie bottlneck. Na pewno nie powinieneś mieć mniej fps.

Może mieć mniej FPS, bo procesor się dławi ilością danych i blokuje resztę sprzętu.

Obejrzyj sobie ten materiał:

i zwróć uwagę na liczbę klatek w odniesieniu do użycia CPU i GPU. RX 570 potrafi wypluć więcej klatek niż szybszy GTX 1660, bo pracuje na pełnej mocy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Może mieć mniej FPS, bo procesor się dławi ilością danych i blokuje resztę sprzętu.

Twoja teoria wgląda tak. Procesor pracujący pod obciążeniem 80% wykonuje więcej obliczeń niż gdy pracuje na 100% bo wtedy się dławi.

Powinieneś swoje teorie o dławieniu się procesora z powodu konieczności wykonywania obliczeń przedstawić szerszemu gronu specjalistów, bo tu na forum twój geniusz się marnuje.

Edytowane przez qrek1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może mieć mniej FPS, bo procesor się dławi ilością danych i blokuje resztę sprzętu.

Obejrzyj sobie ten materiał:

i zwróć uwagę na liczbę klatek w odniesieniu do użycia CPU i GPU. RX 570 potrafi wypluć więcej klatek niż szybszy GTX 1660, bo pracuje na pełnej mocy.

 

 

Brawo mistrzu :) Teoretycznie masz rację, ale wypluje mniej klatek jeśli jest sparowany ze słabszym procesorem. W tej sytuacji nie powinien mieć mniejszej ilości fps w porównaniu do poprzedniej karty. Jeśli bottlenekuje go proces to fps powinien być conajmniej na tym samym poziomie, ale nie gorszym.

 

Jak napisałem wcześniej. Musi poobserwować zachowanie grafiki w grach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Witam,

 

Zakupiłem używany rx 580 na aukcji, z 1.5 roku gwarancji, niby nie z koparki, ale niestety grając w dota2 mam teraz zauważalnie mniej fpsów. Zastanawiam się co może być tego przyczyną. Odinstalowałem sterowniki używając DDU i zainstalowałem najnowsze ze strony AMD. Czy przyczyną może być procesor który jest za słaby do tej karty ? W tym momencie mam pentium g4560, ale zamówiłem już nową płytę główną i ryzena 5 2600. Czy faktycznie problemem może być bottleneck ? Ale czy wtedy rx 580 byłby mniej wydajny niż dotychczas używany przeze mnie rx 560 ?

Czy karta wchodzi na wysokie taktowanie podczas gry? U mnie po przejściu z R9 270 na GTXa 970 FPS w League of Legends nie wzrósł, a może wręcz nieco spadł.

Edytowane przez Krisol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

dobrze by bylo sprawdzic bios, gpuz pozwoli ci go pobrac i edytuj go programem np PolarisBiosEditor i zobacz na timingi pamieci i jak wygladaja napiecia przypisane do mhz, ori bios znajdziesz na techpowerup i porownaj czy nie masz koparkowego

Edytowane przez djpawelus

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakby miał koparkowy, to by raczej bez patchowania nie odpalił sterownika w trybie 3D.

Jeśli to spadki taktowania, można spróbować zwiększyć power limit.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Brawo mistrzu :) Teoretycznie masz rację, ale wypluje mniej klatek jeśli jest sparowany ze słabszym procesorem. W tej sytuacji nie powinien mieć mniejszej ilości fps w porównaniu do poprzedniej karty. Jeśli bottlenekuje go proces to fps powinien być conajmniej na tym samym poziomie, ale nie gorszym.

 

Jak napisałem wcześniej. Musi poobserwować zachowanie grafiki w grach.

 

Można mieć gorszy fps po włożeniu lepszej kary, szczególnie jeśli chodzi o radeony.

Prosta sprawa słabsza karta pracowała z tym CPU pod większym obciążeniem więc nie zrzucała zegarów, jak rx 580 się za bardzo nudzi to może na tyle obciąć takty, że wydajność będzie gorsza.

To samo działo się z nowymi rx 5700 przy słabym procesorze, też nie pracowały na 100% swoich możliwości.

Edytowane przez brajan007

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Wynik w benchmarku Superposition wydaje się poprawny, Ile miałeś wcześniej FPS w dota2 ile teraz ?

W Furmarku coś nisko taktowany rdzeń ,tylko 1262MHz

Edytowane przez DariŽ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@brajan007

Twoja teoria miałaby sens gdybyśmy żyli w roku 2000 gdzie karty miały 2 stany czyli obciążenie i brak obciążenia. Wtedy to zrzucanie zegarów faktycznie by mogło tam spowodować gorsze klatki w grach. Ale niestety, mamy rok 2020 a karty mają obecnie tych stanów energetycznych od groma, dochodzą jeszcze do tego wszystkie techniki turbo boost itp. Także nie ma nawet opcji żeby taka karta ci za nisko zjechała z taktowaniem, ona będzie zawsze pracowała z takim zegarem jak musi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Ok więc po zmianie na Ryzen 5 2600 wydajność poszła do góry, mam więcej fps-ów w Dota2, ale teraz mam inny problem :/ Co jakiś czas system się zawiesza, po chwili robi się czarny ekran, przez chwilę słychać jeszcze dźwięk, potem dźwięk również się zawiesza, gaśnie klawiatura i myszka, ale wentylator na procesorze dziala. Nic nie da się zrobić i jedyna opcja to wyłączenie zasilania. Czasem dzieje się to kilka razy pod rząd, restartuje włączam dotę, i znów to samo, czasem problem nie występuje w ogole w ciągu dnia.

 

Myślałem, ze to przez te kartę graficzną, ale po zmianie na moją rx 560 problem się powtarza. Do tej pory zauważyłem ten błąd tylko podczas gry w Dota2, ale nie gram w inne gry.

 

Szukałem jakiś błędów dzienniku Windows ale jedyne co widzę to: volmgr indetyfikator: 161: Utworzenie pliku zrzutu nie powiodło się z powodu błędu podczas tworzenia zrzutu.

oraz kernel-power, identyfikator: 41: System został uruchomiony ponownie bez uprzedniego czystego zamknięcia. Możliwe przyczyny błędu: system przestał odpowiadać lub uległ awarii albo nastąpiła nieoczekiwana utrata zasilania.

 

gIQpK8J.png

 

Dodatkowo długo trwa uruchamianie od momentu włączenia komputera do pojawienia się logo Asrock i mozliwosci wejscia do biosu, czekam około 10s. Dłużej to trwa niż samo uruchamianie windowsa, co jest irytujące. Czy coś nie tak może być z pamięciami? Na poprzednim systemie nie miałem takich problemów, ale może te pamięci nie współpracują z Ryzenem ?

 

Mam 2 kości o różnej pojemności, bo drugą 4GB dostałem od kolegi jak wymieniał kompa:

- goodram-play-ddr4-8-gb-2400mhz-cl15

- hyperx-4gb-2400mhz-fury-black-cl15

 

Płyta główna to:

- Asrock fatal1ty b450 gaming k4.

 

Ta płyta ma również podświetlenie RGB ale jest ono również aktywne cały czas gdy komputer jest wyłączony, nie wiem czy tak powinno być. Może coś nie tak z płytą?

 

albo zasilacz?

- thermaltake-smart-se-530w-80-plus-bronze

Edytowane przez keymillo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A system instalowałeś na czysto?

 

no tak, oczywiście.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Sterowniki do chipsetu najnowsze?

Edytowane przez Krisol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...