Skocz do zawartości
Mtc43

Core 2 Quad Q6600 czy wystarczy zasilacz 300w

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. W moim komputerze posiadam obecnie procesor Core 2 Duo E8500 2x3.16ghz, i chciałbym go zmienić na coś lepszego. Zastanawiałem się nad Q6600 i Xeonami ale z xeonami wole nie ryzykować, bo słyszalem wiele historii, że te zmodyfikowane xeony z allegro i aliexpress potrafią spalić płytę główną, więc prawdopodobnie kupię q6600. I mam do Was pytanie, czy zasilacz DELTA GPS-300AB-C 300w poradzi sobie z tym procesorem.

 

Dokładna specyfikacja:

Procesor: Core 2 Duo E8500 (Planowany Core 2 Quad Q6600)

Płyta główna: Asus P5QL-EM

Pamięć Ram: 2x2gb DDR2 800mhz

Karta Graficzna: Asus Geforce 9500gt 512mb

Zasilacz: Delta GPS-300AB-C

Dysk: Kingston a400 120gb

 

Podoła ten zasilacz z tymi podzespołami i procesorem Q6600 czy zasilacz za słaby ? Mój kolega ma Q8300 i Gt220 na zasilaczu Delta 280w i sie mu nic nie pali niby ale q8300 ma mniejsze tdp, więc nie wiem. Zasilacza nie planuje zmieniać narazie.

 

Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Poradzi sobie (będziesz miał ~40 watów w zapasie)

Edytowane przez Namae Wa Yuri

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli budżet pozwala to szarpnij się na q9450 (powinno się udać poniżej 100 PLN). q9550 to już niestety od ok 130 PLN.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ten zasilacz ma 235W (na liniach 12V) nie 300W.

 

nawet na nim jest napisane wielkimi literami NIE PRZEKRACZAC 235W

 

lrgscaleIMG_9475.JPG

 

ale i tak Q6600 bez OC bedzie dzialac.

 

Widze ze moja seria "Rozbudowa komputery do 100zł" bedzie idealnie pasowac.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Dziękuję za szybką odpowiedź. Czyli mogę spokojnie Q6600 dać (nie zamierzam oc robić na razie). Tak przy okazji zastanawia mnię, dlaczego na aukcjach na allegro kiedyś było dużo tych quadów a teraz jedynie q6600 można znaleźć i xeony, reszta albo ma wysokie ceny albo ich wogóle nie ma.

Przykład:

xw9S3s.png

Szukając konktretnrgo modelu procesora nawet nie mam w czym przebierać...

 

Pozdrawiam i dziękuję za odpowiedź :)

Edytowane przez Mtc43

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Xeony mają tę wadę że musisz dorabiać adapter i przerabiać gniazdo w płycie głównej. W tej chwili kupisz procesor gotowy pozostaje tylko wgrać mikrokody.

Wiele osób nieudolnie montowało adapter lub źle przygotowywało gniazdo na MOBO dlatego były awarie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Teraz to kupisz płyte (na G41) z procesorem Xeon E5420 i 4GB RAM na gotowo za 119zł bez potrzeby bujania się czy zadziała.

 

 

Sam CPU to 10zł ale w tej ofercie za 119zł najwiecej kosztuje ten drobiazg ze ktoś to zestawil razem "swiadomie i umiejetnie" (o ile tak jest) no i chlodzenie w cenie

Edytowane przez robbo2k

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiałem się nad xeonem e5430 za 30zł albo e5440 za 60zł z Aliexpress, ale sprzedający na Aliexpress twierdzi w opisie, że chipsety z serii Q nie obsługują ich (o czym wiem) ORAZ twierdzi, że chipsety G33, P43 i G33 nie obsługują, mimo, że na stronach zajmujących się tematem modyfikacji xeonów wyraźnie widać że wszystkie z serii G obsługują. Mam do Was pytanie, czy ktoś z was kiedyś odpalił takiego Xeona na G43 albo słyszał, że ktoś odpalił. Mam jeszcze gdzieś płytę na G31 więc opcjonalnie mógłbym przełożyć ale mimo wszystko wolałbym na mojej p5ql-em, bo jest nowsza i więcej ramu obsluguje.

 

Przykład tego co piszą chińscy sprzedawcy:

RhbvD9.png

 

Jeśli nie wolno na forum zamieszczać tego typu screenshotów, jakie zamieszczam ja, to zwróćcie mi uwagę ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
Napisano (edytowane)

Głupoty wyssane z palca są podane na tym screenie z ofertą na aliexpress. Xeony są obsługiwane na popularnych chipsetach Intela P965, G31/P31, G33, G35/P35, G41, G43/P43, G45/P45 np.

płyta na G43 z xeonem. Sam miałem xeona e5440 na P965 (asus P5B).

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Tutaj masz liste płyt zweryfikowanych.

 

https://www.delidded.com/lga-771-to-775-adapter/3/

 

 

Jest

 

ASUS P5QL-VM EPU (rev. 1.01G) G43 / ICH10 1333 ≥ 130 Q9650, QX9650 All

Worked: X5460

 

 

Seria 5xxx nie jest obsługiwana na Q45, Q43, Q35, Q33, X48, X38

Edytowane przez robbo2k

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedź. Teraz tak przy okazji się was zapytam, ponieważ zamontowałem do mojego komputera spowrotem płytę Gigabyte G31M-ES2L i procesor zmieniłem na E8400, bo ma lutowany rdzeń przez co bardziej nadaje się do oc. I mój problem polega na tym, że gdy go podkręcam, to wydajność zamiast rosnąć to maleje, np. w cinebench zamiast wzrastać wynik, wynik maleje. Przykładowo bez oc mam 160cb, po oc do 3.2ghz mam już 155 a po oc do 3.5ghz mam 145cb. Podnosiłem trochę napięcie, ale nic to nie pomagało, nadal po oc słabsza wydajność. Cooler to Boxowy intela, ale temperatury pod obciazeniem nawet po oc do 3.5ghz nie przekraczają 80 stopni. Nie znam się na OC, więc prosiłbym was przy okazji o pomoc.

 

Mnożnik miałem na 390 ustawiony w biosie, co dawało 3.51ghz, a napięcie na 1.27v

 

Powiecie mi, co robię żle ? :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Prawdopodobnie masz problem znany pod nazwą FSB Strap.Producent płyty głównej wyznaczył pewne bazowe zakresy częstotliwości FSB według których są ustawiane czasy dostępu (latency) chipsetu, np. 266 MHz do 332 MHz, 333 MHz do 399 MHz, 400 MHz i powyżej.

Im bardziej odbiegasz od kresu dolnego tego zakresu, tym gorzej działa OC.

Jakbyś ustawił 400 MHz FSB to system działałby lepiej (jeśli da radę).

 

http://www.xtremesystems.org/forums/showthread.php?128913-FSB-Strap-for-noobs

Edytowane przez Andree

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam taka sama płytę i nawet mogą miec ten sam procesor.

 

1) co zrobiłeś z czestotliwoscia pamieci?

2) OC robisz jak rozumiem samym FSB czy tak samo jest np przy 260?

 

Czy zmiany robisz w menu widocznym po Ctrl+F1 Tweak costam?

 

Jakie masz zegary pamieci przy danym FSb oraz jaki dzielnik?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rozwiązałem problem, na windows 7 jest wszystko dobrze :o

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na spokojnie sobie poradzi.Zazwyczaj w specyfikacji jest podane jakie jest średnie zużycie prądu.

 

Pozdro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Mam do was jeszcze jedno pytanie, czy do schłodzenia q6600 wystarczy NISKO profilowy cooler intel taki jak na zdjęciu, czy się będzie smarzył ? Myślę, że jak E8400 po oc do 3.6ghz utrzymuje w temperaturze pod obciążeniem około 60 stopni to będzie ok, ale wolę się upewnić. Może ktoś z was ma taki duet niskiego coolera intel z q6600 albo innym quadem ?

obgtrZ.jpg

Edytowane przez Mtc43

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...