Skocz do zawartości
Sewciu

Ryzen 1600af a temperatury

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano (edytowane)

Pare dni temu poskladalem swoj nowy PC

Ryzen 1600af (narazie boxowe chlodzenie)

16gb (8x2) cruciale ballistixy 3600mhz 16cl

1660 gigabyte super gaming oc

silentiumpc rg6v (3 wentylatory z przodu 1 z tylu)

b450 msi gaming plus max

vero l3 600w

Przychodze do Was z zapytaniem czy temperatury okolo 40 stopni CPU podczas przegladania/ogladania czegos na necie z paroma kartami w tle jest okej? (hwinfo)

Zrobilem wczoraj wieczorem stress test w AIDA (aida) test nie bedzie mysle do konca wiarygodny poniewaz mialem pare aplikacji w tle + przegladalem internet wiec tez i pare kart mialem odpalonych robilem go tylko 3 min. maxymalnie AIDA pokazala 83 stopnie C a hw info maxymalnie 85.3 stopnie C na cpu

Poza pytaniami odnosnie temperatur czy sa ok dodam ze uzywam pasty thermal grizzly kryonaut i nakladajac paste zawsze "wole" troszke wiecej niz za malo i po calym cpu. jedyne co robilem w biosie to bawilem sie dzis krzywa wentylatorow i odrazu po zlozeniu komputera przelaczylem ramy na 3600mhz i cl16 i wlasciwie to tyle

edit. Czy testy w aida na boxowym chlodzeniu maja sens? Ile taki test powinien trwać? Wybaczcie za takie podstawowe pytania jednak teraz zaczalem sie tym troszke bardziej interesowac potrzebuje troche pomocy :)

Edytowane przez Sewciu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

boxowe chlodzenie jest dosc gorace zrob uv :)

Edytowane przez voltq

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na tym samym procesorze na boxie w aidzie mam 73C, na paście spc pactum. Może źle ci sie ułożyło chodzenie albo nie dokręciłeś. Albo taka sztuka. A w spoczynku tez około 40C, na profilu cichym.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Na tym samym procesorze na boxie w aidzie mam 73C, na paście spc pactum. Może źle ci sie ułożyło chodzenie albo nie dokręciłeś. Albo taka sztuka. A w spoczynku tez około 40C, na profilu cichym.

Mialem male problemy podczas montazu chlodzenia bo lekko sie "slizgalo" rowniez z trzymaniem blaszki za plyta glowna celowaniem radiatora + dokrecaniem ale dokrecilem do maxa. Jak dlugo robiles ten test? Wszystkie aplikacje w tle pozamykane jedynie AIDA odpalona? Zauwazylem rowniez ze w Ryzen Master wartosc EDC mialem na czerwono zmienilem plan zasilania na zrownowazony i chyba przestalo czym jest to EDC?

edit. przed zmienianiem napiec chcialbym zobaczyc ile bede mial stopni w grach, pobieram wlasnie warzone'a

Edytowane przez Sewciu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Temperatury są jak najbardziej OK i w spoczynku jak i pod obciążeniem z boxowym chłodzeniem i na stocku, gdzie sypie ładnym napięciem.

 

Pewnie, że mają sens, a odnośnie czasu to zapuśc na 20min i zobacz do ilu wzrosna lub po jakim czasie dobije do 80 C.

 

Boxowe chłodzenie jest jak najbardziej ok do stocka po UV. Jeśli chcesz OC to niestety będziesz musiał bardzo agresywnie ustawić krzywą wentylatorów i ponizej 1,3V powinno byc ok z tempearaturami. Jeśli chcesz lepszą kulturę pracy i temperatury to polecam zainwestować w chłodzenie. Optymalnie to Fera 3 albo Frezer, ale nawet poczciwy Spartan ogarnie tego procka ładnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mialem male problemy podczas montazu chlodzenia bo lekko sie "slizgalo" rowniez z trzymaniem blaszki za plyta glowna celowaniem radiatora + dokrecaniem ale dokrecilem do maxa. Jak dlugo robiles ten test? Wszystkie aplikacje w tle pozamykane jedynie AIDA odpalona? Zauwazylem rowniez ze w Ryzen Master wartosc EDC mialem na czerwono zmienilem plan zasilania na zrownowazony i chyba przestalo czym jest to EDC?

edit. przed zmienianiem napiec chcialbym zobaczyc ile bede mial stopni w grach, pobieram wlasnie warzone'a

 

Z godzinkę, tylko aida puszczona. Też miałem problem swoją drogą z chłodzeniem, backplate miałem jakiś nie wymiarowy i musiałem lekko dogiąć mocowanie chłodzenia żeby trafiło w gwinty :E Ryzen master nawet nie pobierałem, także nie wypowiem się o tym.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mialem male problemy podczas montazu chlodzenia bo lekko sie "slizgalo" rowniez z trzymaniem blaszki za plyta glowna celowaniem radiatora + dokrecaniem ale dokrecilem do maxa. Jak dlugo robiles ten test? Wszystkie aplikacje w tle pozamykane jedynie AIDA odpalona? Zauwazylem rowniez ze w Ryzen Master wartosc EDC mialem na czerwono zmienilem plan zasilania na zrownowazony i chyba przestalo czym jest to EDC?

edit. przed zmienianiem napiec chcialbym zobaczyc ile bede mial stopni w grach, pobieram wlasnie warzone'a

 

EDC to jest chwilowy limit natężenia. Generalnie masz stała maksymalną wartość. Jeśli nie ustawiasz zegarów na sztywno to działa tryb boost czyli podbijanie zegarów i dzieje się to automatycznie. To, że przez chwilę pojawia się on na czerwono oznacza, że wartośc zbliżyła się do limitu. Ale spokojnie, nigdy jej nie przekroczy bo nie pozwolą na to zabezpieczenia wbudowane w procesor. Podobnie jest z innymi wartościami.

Rozwiązaniem jest, jak zauważyłeś zmiana planu zasilania bo wtedy procesor bo wtedy procesor przy mniejszym obciążenia zrzuca zegar, a im mniej mHz tym mniej napięcia i natężenia potrzebuje. Te wartości dobiera sobie sam. Więc tym absolutnie się nie przejmuj, jest wszystko OK.

 

A odnośnie temperatur bez UV i na boxie, to rewelacji nie będzie. Na Auto podaje napięcie pod 1,4 chwilowo, co ma przełożenie na temperatury. Więc w tym wypadku zalecałbym UV. Bo takie 3,7 Ghz powinien robić poniżej 1,25V na luzie, o ile nie dużo nizej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

EDC to jest chwilowy limit natężenia. Generalnie masz stała maksymalną wartość. Jeśli nie ustawiasz zegarów na sztywno to działa tryb boost czyli podbijanie zegarów i dzieje się to automatycznie. To, że przez chwilę pojawia się on na czerwono oznacza, że wartośc zbliżyła się do limitu. Ale spokojnie, nigdy jej nie przekroczy bo nie pozwolą na to zabezpieczenia wbudowane w procesor. Podobnie jest z innymi wartościami.

Rozwiązaniem jest, jak zauważyłeś zmiana planu zasilania bo wtedy procesor bo wtedy procesor przy mniejszym obciążenia zrzuca zegar, a im mniej mHz tym mniej napięcia i natężenia potrzebuje. Te wartości dobiera sobie sam. Więc tym absolutnie się nie przejmuj, jest wszystko OK.

 

A odnośnie temperatur bez UV i na boxie, to rewelacji nie będzie. Na Auto podaje napięcie pod 1,4 chwilowo, co ma przełożenie na temperatury. Więc w tym wypadku zalecałbym UV. Bo takie 3,7 Ghz powinien robić poniżej 1,25V na luzie, o ile nie dużo nizej.

Przez te pare dni ucinalem sobie dosyc dlugie sesje w call of duty warzone czasami z przegladarka w tle i paroma kartami czasami bez ale temperatury na cpu byly okolo 57stopni na gpu z reszta podobnie czy to calkiem ok wynik? Nie jest to chyba za duzo prawda? Oczywiscie planuje zakup jakiegos chlodzenia na cpu jednak w przyszlym miesiacu bo juz troche przekroczylem budzet na pc jak to przewaznie bywa :lol2: Dziekuje za jasne wyjasnienie:) Co bys polecal wybrac jesli chodzi o plan zasilania? ryzen balanced czy zrownowazony domyslny w windowsie? sa jakies roznice w wydajnosci? Zauwazylem jedynie ze na tym planie od ryzena EDC jest praktycznie caly czas na czerwono i to tyle w sumie :hmm: Temperatury zawsze sprawdzam na hwinfo czasami zauwaze ze temperatura skoczy do blisko 70 stopni jednak jest to bardzo rzadko i widze to tylko i wylacznie gdy spojrze na najwyzsza temperature jaka osiagnieto przez ten czas, tak to avg. pokazuje wlasnie okolice 57stopni wydaje mi sie ze najbardziej istotna jest ta srednia temperatura prawda? :hmm: co do OV czy moglbys podeslac mi jakies zrodla jak sie w ogole za to zabrac? :D bylby bardzo wdzieczny bo nigdy nie mialem z tym do czynienia a temat mnie zainteresowal :) Dzieki sliczne:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Ja na tym procku mam 35 na spoczynku film jak oglądam 40 max w grze było 71 stopni czekam na nowe chłodzenie (ARCTIC Freezer 34 eSports DUO) będzie chyba jutro. to zobaczę o ile spadną temperatury.Chłodzenie kupuję już na przyszłość jak zmienię na 3700X lub coś w tym stylu.

Edytowane przez noah

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przez te pare dni ucinalem sobie dosyc dlugie sesje w call of duty warzone czasami z przegladarka w tle i paroma kartami czasami bez ale temperatury na cpu byly okolo 57stopni na gpu z reszta podobnie czy to calkiem ok wynik? Nie jest to chyba za duzo prawda? Oczywiscie planuje zakup jakiegos chlodzenia na cpu jednak w przyszlym miesiacu bo juz troche przekroczylem budzet na pc jak to przewaznie bywa :lol2: Dziekuje za jasne wyjasnienie:) Co bys polecal wybrac jesli chodzi o plan zasilania? ryzen balanced czy zrownowazony domyslny w windowsie? sa jakies roznice w wydajnosci? Zauwazylem jedynie ze na tym planie od ryzena EDC jest praktycznie caly czas na czerwono i to tyle w sumie :hmm: Temperatury zawsze sprawdzam na hwinfo czasami zauwaze ze temperatura skoczy do blisko 70 stopni jednak jest to bardzo rzadko i widze to tylko i wylacznie gdy spojrze na najwyzsza temperature jaka osiagnieto przez ten czas, tak to avg. pokazuje wlasnie okolice 57stopni wydaje mi sie ze najbardziej istotna jest ta srednia temperatura prawda? :hmm: co do OV czy moglbys podeslac mi jakies zrodla jak sie w ogole za to zabrac? :D bylby bardzo wdzieczny bo nigdy nie mialem z tym do czynienia a temat mnie zainteresowal :) Dzieki sliczne:)

 

 

Temperatury są bardzo przyzwoite jak na boxowe chłodzenie. Generalnie jeśli nie zamierzasz podkręcać procka i kultura pracy boxowego chłodzenia jest dla Ciebie akceptowalna to z zakupem innego chłodzenia nie musisz się spieszyć. Bo przy Twoich obecnych temperaturach poprawi jedynie kulturę pracy bo coś czuję, że ona u Ciebie zbyt wysoka nie jest.

Jeśli chodzi o plany zasilania to Windows zrównoważony jest dobry to przeglądania neta, oglądania filmów itd. Razen Balanced do gier. Różnica pomiędzy nimi jest taka, że w tym pierwszym gdy komputer nie jest obciążony to spada taktowanie rdzeniu co skutkuje niższymi temperaturami. Ale w przypadku gier nie jest to wskazane bo możesz mieć dropy fpsów. Potestuj i dobierz coś do swoich indywidualnych preferencji. EDC w planie Ryzena zawsze będzie blisko tej swoich limitów i stąd czerwony kolor - procesor pracuje ze swoją maksymalną wydajnością co jest wskazane w grach.

 

A odnośnie peaków do 70 stopni - jest to naturalne i całkiem OK. Są one krotkie i już taka przypadłość Ryzenów, zwłaszcza przy napięciu ustawionym na AUTO. Nie jest to niczym złym i niebezpiecznym.

 

A odnośnie OC - na forum masz masę tematów, poradników na YT. Generalnie polecam testowanie w Ryzen Master. A później możesz sobie ustawić na stałe w Biosie gdy znajdziesz stabilne nastawy (zegar i napięcie) lub trzymać zapisany w profilu w Ryzen Master i ładować jak chcesz pograć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może podepnę się trochę pod temat temperatur, bo trochę mnie zastanawiają tempy w idle.

Ryzen 7 2700 na stockowych ustawieniach ma u mnie temperatury rzędu 40 - 55 stopni. Tak sobie skacze. Pod obciążeniem Real Bench mam 59 stopni :E A jak podkręcę go na 4 Ghz przy napięciu 1.31 to max to 75 stopni. Chłodzenie Noctua U12S

 

Mogę coś zaradzić z tymi tempami w idle? Czegoś nie włączyłem w biosie... nie wpadłem na coś?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A w Idle te temperatury są w na stoku? Auto Vcore, PBO?

 

Generalnie temperatury są jak najbardziej OK. Ryzeny mają dziwną przypadłość, lubią pikować na 1 sek do wyższych temperatur. Np. w Idle, średnią możesz mieć 40%, a max i tak pokaże 50 pare.

 

Niższe tempy na podkręconym? Jaka masz bude?

Pobaw się krzywą wentylatorów, ustaw agresywniej na niższych temperaturach. Ale jak na moje oko nie ma sensu, bo one są bardzo dobre.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podaje temperatury na stock. Odpalenie przeglądarki powoduje skok do 55 stopni czasem. Czasami bez powodu rozkręcają mi się w budzie wentylatory przez te skoki temperatur. Musiałbym ustawić w biosie jakieś opóźnienia.

 

Obudowa mini ITX, ale raczej w miare dobrze wentylowana.

 

Właściwie to podkręcam procek tylko do gry Assasin Creed Origins, bo tam niedomaga jednostka.

 

Jaki mogę odpalić program do monitorowania tych temperatur? Tak, żeby np. miał wykres jak się kształtowały tempy w odcinku 30 minut?

 

Chciałbym jakoś poogarniać tego proca, żeby były te 4 GHz przy jak największej kulturze pracy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zamontowałem ARCTIC Freezer 34 eSports DUO i w spoczynku temp.min 22-25 jak przegladam internet lub film 33-34 max jaką miałem w grze 54 stopnie.I jest cicho wcześniej niby było cicho ale teraz to już trzeba się było czepiać na siłę.Przy boksowym chłodzeniu max w grze było 71 stopni.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podaje temperatury na stock. Odpalenie przeglądarki powoduje skok do 55 stopni czasem. Czasami bez powodu rozkręcają mi się w budzie wentylatory przez te skoki temperatur. Musiałbym ustawić w biosie jakieś opóźnienia.

 

Obudowa mini ITX, ale raczej w miare dobrze wentylowana.

 

Właściwie to podkręcam procek tylko do gry Assasin Creed Origins, bo tam niedomaga jednostka.

 

Jaki mogę odpalić program do monitorowania tych temperatur? Tak, żeby np. miał wykres jak się kształtowały tempy w odcinku 30 minut?

 

Chciałbym jakoś poogarniać tego proca, żeby były te 4 GHz przy jak największej kulturze pracy.

 

Te skoki chwilowe temperatur są jak najbardziej OK. Ryzen an stocku już tak ma. Auto Vcore podaje 1 sekundowe duże napięcie na jeden rdzeń, ponad 1.3V - tak działa tryb boost. Jak słusznie zauwazyłes, ustaw sobie opoźnienie w biosie to wenty się nie załączą. Chyba w Aidzie masz wersję grafu dla monitorowania. Lub standardowo HWinfo, ale patrz na średnią temperaturę.

 

Jeśli masz w planach OC, to zainwestuj w chlodzenie, inaczej będziesz mógł zapomnieć o kulturze pracy. Ale wpierw sprawdź czy pojdzie Ci 4 Ghz przy sensownym napięciu czyli ok 1,3 V - bo moja sztuka nie chce tak chodzić. do 4.0 Ghz potrzebuje 1.35V więc trzmam ją niżej. 3,9 Ghz - 1.3, 3,8 Ghz - 1,25.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Te skoki chwilowe temperatur są jak najbardziej OK. Ryzen an stocku już tak ma. Auto Vcore podaje 1 sekundowe duże napięcie na jeden rdzeń, ponad 1.3V - tak działa tryb boost. Jak słusznie zauwazyłes, ustaw sobie opoźnienie w biosie to wenty się nie załączą. Chyba w Aidzie masz wersję grafu dla monitorowania. Lub standardowo HWinfo, ale patrz na średnią temperaturę.

 

Jeśli masz w planach OC, to zainwestuj w chlodzenie, inaczej będziesz mógł zapomnieć o kulturze pracy. Ale wpierw sprawdź czy pojdzie Ci 4 Ghz przy sensownym napięciu czyli ok 1,3 V - bo moja sztuka nie chce tak chodzić. do 4.0 Ghz potrzebuje 1.35V więc trzmam ją niżej. 3,9 Ghz - 1.3, 3,8 Ghz - 1,25.

Pisałem, że udało się podkręcić do 4 Ghz z napięciem 1.3125. Chłodzenie Noctua U12S i w stresie mam 75 stopni.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...