Skocz do zawartości
Karlexx

Problem z kopią zapasową

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry,

 

Mam problem z wykonaniem kopi zapasowej mojego systemu Windows 10. Otrzymuje komunikat ze brak miejsca (potrzebne 444GB). Gdy chcę wybrać dyski, na podstawie których ma zostać wykonana kopia zapasowa automatycznie zaznacza mi 4 dyski jako wymagane do uruchomienia systemu. Zastanawiam się czy nie ma tu jakiegoś błędu? System mam zainstalowany na dysku SSD 128GB a do tego mam dysk hdd 1TB na pliki (podzielony na 4 partycje). Komputer działa tak jak napisałem na Windows 10 zaktualizowanym z Windowsa 7. W załączniku dołączam screen z wyboru dysków do kopi zapasowej.

 

Dodaje jeszcze screen z "Zarządzanie dyskami".

post-620379-15894620122351_thumb.jpg

post-620379-15894622502538_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

System zainstalowałeś na SSD, ale pliki rozruchowe wciąż są na HDD. MS niestety stosuje odwrotną, gwałcącą logikę nomenklaturę, ale:

Partycja z systemem (opisana "rozruch") jest na SSD

Partycja z plikami rozruchowymi (opisana "system") jest na HDD

 

Z racji że rozruch masz w trybie legacy, to będzie mniej roboty przy naprawianiu tego.

Wystarczy bootsect'em dla pewności ustawić prawidłowy sektor rozruchowy na SSD, a następnie bcdboot'em stworzyć nowy magazyn rozruchowy na c:

 

Co dokładnie wpisać dowiesz się jak poszukasz (to nie pierwszy temat), albo wspomożesz się help'em do tych poleceń konsolowych (flaga /?).

 

To powinno rozwiązać problem który masz, i inny, o którym najprawdopodobniej dowiedziałbyś się dopiero po odłączeniu hdd :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje za odpowiedz. Niestety jestem laikiem w tym temacie. Poszukałem tych informacji jednak nie znalazłem odpowiedzi. Nie wiem jakie komendy wpisać aby ustawić prawidłowy sektor rozruchowy sad.gif Jesteś może w stanie, bądź inny forumowicz napisać mi jak to zrobić krok po kroku?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

proponuję bootice zamiast bootsect, bo nie musisz odpinać hdd

 

uruchom cmd w trybie administratora, i wpisz

 

diskpart

 

list disk

 

select disk 1

 

list partition

 

select partition 1

 

active

 

uwaga - po list disk wyświetli dyski - sprawdź, jaki numer ma ssd, założyłem że 1, i dlatego w select disk wpisałem 1, ale może być 0 więc wpisz jak jest u ciebie w list disk

 

ściągnij programik bootice, w destination disk wybierz ssd, kliknij process mbr, zaznacz nt 6 w wyborze, kliknij install

 

kliknij process pbr, w destination partition u góry wybierz partycję c na ssd, zaznacz bootmgr w wyborze, install

 

uruchom cmd w trybie administratora, i wpisz

 

bcdboot c:\windows /s c: /f bios

 

przełącz bootowanie na ssd w biosie, i sprawdź, czy bootuje z ssd

 

dodam, że także w bootice możesz zrobić partycję c na ssd aktywną, ale mam starą wersje, i nie jeszcze tej funkcji - w nowszym bootice możesz dowolnie wybrać i zaznaczyć partycję aktywną - musi być c na ssd

 

także kopię możesz zrobić innym programem, np aomei backupper free, itp

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

proponuję bootice zamiast bootsect, bo nie musisz odpinać hdd

 

uruchom cmd w trybie administratora, i wpisz

 

diskpart

 

list disk

 

select disk 1

 

list partition

 

select partition 1

 

active

 

uwaga - po list disk wyświetli dyski - sprawdź, jaki numer ma ssd, założyłem że 1, i dlatego w select disk wpisałem 1, ale może być 0 więc wpisz jak jest u ciebie w list disk

 

ściągnij programik bootice, w destination disk wybierz ssd, kliknij process mbr, zaznacz nt 6 w wyborze, kliknij install

 

kliknij process pbr, w destination partition u góry wybierz partycję c na ssd, zaznacz bootmgr w wyborze, install

 

uruchom cmd w trybie administratora, i wpisz

 

bcdboot c:\windows /s c: /f bios

 

przełącz bootowanie na ssd w biosie, i sprawdź, czy bootuje z ssd

 

dodam, że także w bootice możesz zrobić partycję c na ssd aktywną, ale mam starą wersje, i nie jeszcze tej funkcji - w nowszym bootice możesz dowolnie wybrać i zaznaczyć partycję aktywną - musi być c na ssd

 

także kopię możesz zrobić innym programem, np aomei backupper free, itp

Dziękuje za rozpisanie procesu krok po kroku. Wszystko mi poszło zgodnie z instrukcją do momentu "kliknij process pbr, w destination partition u góry wybierz partycję c na ssd, zaznacz bootmgr w wyborze, install" po naciśnięciu install a następnie kliknięciu ok w kolejnym oknie "Rename the boot file", wyskakuje mi błąd "Write file failed! Odmowa dostępu."

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie wiem co to może być ta boot file

 

uruchom cmd, wpisz cd \

 

jak pojawi się c:> wpisz dir /as

 

wyświetli się zawartość c, sprawdź, czy jest plik bootmgr, ewentualnie czy jest folder boot - przed boot będzie DIR; jeśliby były ustaw bootowanie na ssd i sprawdź, czy nie zabootuje

 

ewentualnie uruchom bootice w trybie administratora, ma chyba taką opcję i specjalny pliczek do tego, coś jak start as admin, itp

 

gdyby bootmgr był jako np bootmgr.bak uruchom cmd w trybie administratora, i wpisz

 

cd \

 

ren bootmgr.bak bootmgr

 

gdyby z bootmgr się udało, ale nie było folderu boot wpisz to polecenie dla bcdboot

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Wygląda na to że jest ten plik bootmgr. W biosie ustawiłem SSD i normalnie się komputer włączył

post-620379-15895003823691_thumb.jpg

Edytowane przez Karlexx

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

więc ok, wystarczyło zapisać mbr i zrobić partycje aktywną- w zarządzaniu dyskami sprawdź jeszcze czy na ssd jest system czy na hdd - ale nawet jeśli system będzie na hdd wystarczy jak przy c na ssd będzie aktywna

 

sprawdź przy kopiach, czy teraz wystarczy ssd do kopii

Edytowane przez glauks

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

System jest już na dysku C. Niestety przy wykonywaniu kopii zapasowej dalej to samo

post-620379-15895314528127_thumb.jpg

post-620379-15895315632406_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

być może dlatego, że na d masz plik stronicowania - wyłącz na razie stronicowanie, i sprawdź; jeśli nie podziała trzeba usunąć aktywny z d, można diskpart, ale ściągnij jakiś programik do dysku, typu partition expert, i usuń aktywność d; natomiast e nie wiem- w cmd wpisz

 

e:

 

dir /as

 

sprawdź, czy nie ma tam przypadkiem system volume information od przywracania - jeśli jest usuń; tak samo dla d - wyłącz w systemie najlepiej przywracanie, i ewentualnie potem włącz

 

wg zarządzania dyskami wszystko ok - przy c masz system i rozruch, czyli wystarczy skopiować c, żeby wszystko działało

 

klawisz win + r, wpisz sysdm.cpl, zaawansowane, jest tam stronicowanie, i przywracanie w ochrona

 

nie wiem, po co się męczysz z tym wbudowanym apletem do kopii, aomei backupper free już dawmo miałbyś zrobioną kopię

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje bardzo za porady. Zrobiłem kopie tak jak napisałeś w aomei backupper free, także już o nią się nie martwię.

Aktywność dysku d wyłączyłem a stronicowanie przerzuciłem na ssd. Sprawdziłem też czy po odłączeniu HDD dysk SSD ruszy sam i sie udało więc chyba wszystko działa. Po wpisaniu tych komend które wymieniłeś mam "system volume information" na obydwóch dyskach(wrzuciłem screeny) tylko nie wiem jak je usunąć.

Systemowy program do kopii wciąż chce robić kopię z tych wszystkich dysków.

post-620379-1589796910062_thumb.jpg

post-620379-15897969141009_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

że tam są system volume... to normalne, system tworzy je na wszystkich dyskach, tylko są puste

 

podejrzewam, że ten programik do kopii tworzy listę napędów za 1 razem, i potem po prostu wyświetla, nie aktualizuje - prawdopodobnie trzeba by jakiś pliczek z tą listą usunąć, ale gdzie jest, itd, trzeba by poszukać w sieci

 

ewentualnie trzeba by może usunąć plik bootmgr i folder boot z d

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...