Skocz do zawartości
Crixon

2 minutowy Boot load, a był +/- 5 sek - POMOCY :)

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano (edytowane)

Witam,

 

potrzebuję pomocy w zdiagnozowaniu problemu.

Gwoli wstępu...

 

Spec:

 

PROC: i5-4670k 3.4 - aktualnie nie kręcony bo komp przesał być stabilny (wcześniej stałe 4.0)

MOBO: Asus Z97-P

VGA: GeForce 1070 TI Zotac-mini

RAM: Pamięć G.Skill NT, DDR3, 8 GB,1600MHz, CL11 (F3-1600C11S-8GNT) 2x

Dysk SSD (windows 10): Plextor PX-256M6S Stan Dysku

DYSK HDD (nie powoduje problemów bo go odłączam i podłączam tylko jak potrzebuje)

Zasilacz: SilentiumPC Supremo M2 Gold 550W (SPC140)

 

Komp nie jest najnowszy, ale ma nowy zasilacz - zasilacz ma 3 miesiące, nowe ramy - 4 miesiące (XMS on/off nic nie zmienia) oraz sprawdzony dysk SSD którego programy pokazują praktycznie 100% żywotność mimo że ma 4 lata...

 

Ogólnie jakiś czas temu (około roku temu, może dłużej), zauważyłem że po wciśnięciu przycisku Power pokazuje się możliwość wejścia do BIOS (standardowo), następnie po nie skorzystaniu, pokazuje się logo ASUSA (można je wyłączyć i wtedy jest logo WIN10) i kółeczko się kręci, i kręci i kuzwa kręci. Mierzyłem czas, trwa to ok 2 min +/- 15 sek.

Problem pojawiał się rzadko i nie był na tyle istotny żeby mi jakoś przeszkadzać, klikałem Power i odpalałem fajkę, jak skończyłem komp ładnie chodził.

 

Co do ładnego chodzenia kompa to jest małe ale: nigdy nie był w 100% stabilny. W sytuacjach w których bardzo mocno był ekploatowany (właczony OBS, gra np. Fortnite/CS:GO na dobrych detalach) zdarzały mu się zwiechy/bluescreny (jednakże dopier po upgradzie karzy z GF 660 GTX, na Gigabyte Radeon RX 580 Gaming 8GB GDDR5 (GV-RX580GAMING-8GD. Karta nie dość że praktyycznie nie była żadnym UPGRADEM to grzała się do 90 stopni przy mocnej eksplo i była głośna jak mikser, więc ją sprzedałem i kupiłem aktualną kartę. Oczywiście domyśliłem się, że skoro problemy zaczęły się po upie VGA to że może mieć to podłoże związane ze skokami napięcia itp; Więc zmieniłem zasilacz na stary, gdyż okazało się że mój Corsair to jakiś śmietnik, co podpowiedział ktoś chyba tutaj na forum.

Po wymianie karty na aktualną nadal zdarzał się zwiechy (takie z piszczeniem z płyty, lub po prostu czarny ekran i reset - i tak zdarza się i dzisiaj). Dlatego kupiłem nowy zasialacz ale specjalnie nie rozwiązało to problemu.

 

Ostatnio zacząłem sobie grac w VALORANTA od Riot Games. I wszytko byłoby pięknie, bo gra chodzi my na FULL super płynnie, tylko przynajmniej raz na dwie gry dostaję reset (zazwyczaj blackscreen i się sam resetuje komp lub robie mu hard reset - 4 sek trzymam power bo jest zawieszony). W sumie to miałbym to w dupie, GDYBY komp odpalał się w normalnym czasie (nawet do 30 sek) ale kuzwa on potrafi to robić ponad 2 min... co powoduje często przegraną meczu na który poświęcam 40-60 min..... Nie mówiąć że musi to być wkurwiające dla ludzi z którymi gram.

 

Wobec czego zacząłem szukać rozwiązania:

 

Podjęte działania

;

1) Ustawienia fabryczne BIOS - NIC;

2) Zmiana ustawień BIOS (XMS, podkecanie napięć, taktowania procka) - brak stabilności przy nawet niebyt dużych zmianach (co do procka);

3) Zmiany w boot set - zmieniałem wszystko, odłączałem saty, usuwałem dyski, zmieniałem priority itp, zmieniałem nawet ustawienia w zakresie inicjalizacji urządzeń, fast booty, na RAID nie chce nawet odpalic wina, securebooty odłączałęm, no cuda wianki - NIC;

4) Aktualizacja BIOS - miałem fabryczny 2204 chyba, up do najnowszej wersji z 2015/16 r. 29XX - NIC;

5) Odłączenie wszystkich urządzeń z portów USB/Eternet itp po za prąd/monit/klawa - klawey mam 3, na wszystkich to samo - NIC;

6) Po przeczytaniu porad w necie znalazłem coś o "event viewert" i jak naleźć błędy/krytyki przy bootowaniu - były ale z racji że nie wiedziałem jak to czytać to Format .... których nie lubię robić bo dbam o to żeby nie mieć syfu na kompie ... no ale dobra, mówię, może jakieś stery/drivery itp - NIC;

 

Szczerze, jestem po prostu chyba za głupi żeby to samemu ogarnąć.... nie mam już pojęcia a mam ochotę coś rozjeb....

 

Na marginesie, nadal się zdarza (rzadko) że komp odpali się od wciśnięcia Power w 4-5 sek....

 

Błagam o pomoc. W ostateczności zmienię MOBO i Procka, bo to ostatnie elementy co są "stare" ale szczerze to nie mam na to wielkiej ochoty.

 

EDIT:

 

Po formacie oraz wyczyszczeniu elementów wewnątrz obudowy (z ton kurzu) komputer przesałt się resetować w valorancie (na razie)

Edytowane przez Crixon

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...