Skocz do zawartości
SigalStiven

Dopasowanie monitora pod Radeon Vega 10 integra

Rekomendowane odpowiedzi

Czołem,

 

Po 1 jak sprawdzić można jakie rozdzielczości obsługuje ta zintegrowana karta graficzna?

 

Po 2 czy (zakładając, że max 1920x1080) jak kupię rozdzielczość monitora te 2580 to czy będzie problem wyświetlania itp?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest takie niezbyt szeroko znane narzędzie, w którym można, już po zaledwie krótkim szkoleniu, uzyskiwać odpowiedzi na podobne pytania. Tutaj masz linka do tego narzędzia z od razu przeprowadzoną procedura uzyskania odpowiedzi na twoje pytanie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Vega 10 to świeży układ, więc powinien obsługiwać obraz 4K lub więcej, bo to już standard. Niestety informacji w sieci na ten temat nie ma.

Jeśli kupisz monitor o wyższej rozdzielczości niż jest obsługiwana, to po prostu tej rozdzielczości nie ustawisz.

Weź pod uwagę że w laptopach grafika może obsługiwać wyższe rozdzielczości, ale producent mógł zastosować port obrazu w starszym standardzie, przykładowo HDMI 1.4 obsługuje obraz 4K ale tylko w 30 Hz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Dzięki Wam za szybkie info. Model laptopa to HP 14-dk0032nw, ma HDMI, ale nie widzę nigdzie jaki rodzaj.

 

I jak to jest z tymi Hz w monitorach? Czy jakbym kupił 144 Hz albo 75 Hz to zadziała? Nie wiadomo?

 

Pewnie i tak w grach rozdziałka mniejsza lub równa 1920, bo wyżej widzę, że czerwone kwadraciki i Unplayable ;)

Edytowane przez SigalStiven

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Popaczałem w necie, wysłałem zapytanie do sklepów i część poleca matrycę TFT albo VA.

 

Niemniej wolę IPS (mam pierwszego laptopa w życiu z taką matrycą i wygląda super).

 

Polecają 2 opcje:

 

- https://www.x-kom.pl/p/474400-monitor-led-27-acer-nitro-vg270ubmiipx-czarny.html

- https://www.x-kom.pl/p/531085-monitor-led-27-lenovo-q27q-10-czarny.html

 

Akurat oba spełniają też opcję montażu na ścianie, bo na tym mi mocno zależy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Popaczałem w necie, wysłałem zapytanie do sklepów i część poleca matrycę TFT albo VA.

 

Niemniej wolę IPS (mam pierwszego laptopa w życiu z taką matrycą i wygląda super).

 

Polecają 2 opcje:

 

- https://www.x-kom.pl/p/474400-monitor-led-27-acer-nitro-vg270ubmiipx-czarny.html

- https://www.x-kom.pl/p/531085-monitor-led-27-lenovo-q27q-10-czarny.html

 

Akurat oba spełniają też opcję montażu na ścianie, bo na tym mi mocno zależy.

 

Generalnie ta karta graficzna to rakieta nie jest. Więc przy używaniu laptopa jako maszyna do pisania i do Internetu monitor będzie OK.

 

Jednak do grania już nie.

 

No i 144 Hz raczej nie wyciśniesz. Raczej maksymalnie 120.

 

Moim zdaniem dlatego nie warto ładować się w monitor o wyższej rozdzielczości niż Full HD.

Edytowane przez gilban

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Hej,

 

czemu nie polecasz wyższej rozdziałki niż FHD? Co w Twojej ocenie dyskwalifikuje te rozwiązane?

 

Monitor będzie głównie służył do pracy "biurowej" - excele i takie tam, filmy, internet i owszem gry, ale WoT na FHD i jakieś starsze tytuły.

 

Ceny podobne, więc może warto jednak kupić na zaś lepszą rozdziałkę? Jestem świadomy, że gier w 2500x nie odpalę :) Po prostu zależy dużo na jakości obrazu.

Edytowane przez SigalStiven

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobra, napisałem do HP jaki standard ma gniazdo w laptopie i napisali mi: Standard HDMI to HDMI v1.4 supporting: up to 1920 × 1080 @ 60Hz.

 

Czyli, jeśli dobrze rozumiem, to tylko w takim standardzie mogę kupić monitor, żeby poprawnie działał? 2580 i nawet 75 Hz nie pójdzie dobrze?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skoro tak napisali to widocznie port jest zablokowany do takich parametrów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

W tym "supporcie", chyba sami nie wiedzą o czym piszą. HDMI 1.4 obsługuje do 2560x1440 przy 75Hz. Także albo ten laptop obsługuje te 2,5K przy 75Hz, albo po prostu ma HDMI 1.2.

 

Skoro tak napisali to widocznie port jest zablokowany do takich parametrów.

Raczej producent stosuje oszukańcze praktyki - tak samo intel, przy którymś CPU napisał, że jest HDMI 1.4, ale max zafajdane 1920x1080 60Hz :lol2: Śmieszne te korporacyjki.

 

ps. dla mnie, konsumenta, maksymalna przepustowość i parametry obrazu to podstawowa cecha określonych wersji HDMI / DP. Także jak gdzieś jest napisane "HDMI 1.4, ale max FHD" to znaczy, że obok HDMI 1.4 toto nawet nie stało.

Edytowane przez Kyle_PL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dostałem link do pdf'a: Maintenance and service guide fHP 14 Laptop PC i tam też jest taki wpis:

 

HDMI v1.4 supporting: up to 1920 × 1080 @ 60Hz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo możliwe że to, co Ci podaje producent jest dupochronem, mającym na celu zapewnienie sobie świętego spokoju z możliwymi problemami userów z HDMI (a hdmi to nieraz kopalnia problemów, w szczególności gdy ktoś chce wysokie transfery i długie kable).

 

 

Jak masz możliwość, to podłącz gdzieś, np. do tv 4k@60 i zobacz jakie tryby jest w stanie integra udźwignąć. Wysoce prawdopodobne, że zobaczysz więcej. Na desktopowych płytach bazujących na tych samych układach ludzie raportowali 4k@60 mimo, że producenci nie implementowali ani nie reklamowali takich trybów. Sprawdź.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Niestety nie mam jak sprawdzić, gdybym miał taką możliwość, nie zawracałbym Wam głowy tym wątkiem :)

 

A można (jeśli to jakaś różnica) podłączyć później monitor przez usb-c?

 

Albo walić na przypał i kupić Acera 2560 i 75 Hz :D

Edytowane przez SigalStiven

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bez możliwości sprawdzenia to jak zakupy na ślepo. Serio nigdzie? Żadnego znajomego z takim TV? Z monitorem o wyższej rozdziałce?

 

Najpierw przydałoby się dowiedzieć więcej coś o tym porcie, bo z samego "usb-c" wiele nie wynika.

Dowiedz się jakie alternate mode są obsługiwane -> KLIK, jeżeli jakiekolwiek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W tym "supporcie", chyba sami nie wiedzą o czym piszą. HDMI 1.4 obsługuje do 2560x1440 przy 75Hz. Także albo ten laptop obsługuje te 2,5K przy 75Hz, albo po prostu ma HDMI 1.2.

 

Raczej producent stosuje oszukańcze praktyki - tak samo intel, przy którymś CPU napisał, że jest HDMI 1.4, ale max zafajdane 1920x1080 60Hz :lol2: Śmieszne te korporacyjki.

 

ps. dla mnie, konsumenta, maksymalna przepustowość i parametry obrazu to podstawowa cecha określonych wersji HDMI / DP. Także jak gdzieś jest napisane "HDMI 1.4, ale max FHD" to znaczy, że obok HDMI 1.4 toto nawet nie stało.

Co z tego że HDMI 1.4 wspiera 1440p w 75 Hz, skoro tak jak napisałem może to być zablokowane?

Hdmi 1.4 Tak samo wspiera 144 Hz w 1080p, a mimo to niektóre monitory (w tym pewien Benq o którego co chwilę ktoś pyta) mają na tym porcie zablokowane odświeżanie do 60 Hz. Po prostu. Tutaj pewnie jest tak samo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Co z tego że HDMI 1.4 wspiera 1440p w 75 Hz, skoro tak jak napisałem może to być zablokowane?

Skoro jest to zablokowane, to powinni nazywać HDMI 1.2, a nie robić sobie jaj.

 

Hdmi 1.4 Tak samo wspiera 144 Hz w 1080p, a mimo to niektóre monitory (w tym pewien Benq o którego co chwilę ktoś pyta) mają na tym porcie zablokowane odświeżanie do 60 Hz. Po prostu. Tutaj pewnie jest tak samo.

... no i powinno być napisane w specyfikacji, że monitor ma złącze HDMI w wersji 1.2 uniemożliwiające uzyskanie 144Hz w 1920x1080.

 

ps. swoją drogą te Benq obsługujące 144Hz tylko po przestarzałym DVI, a po nowszym HDMI już nie, to jest niezły bubel

Edytowane przez Kyle_PL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ile można? Wyższe rozdzielczości i odświeżania są opcjonalnym elementem nowszych wersji HDMI.

Nieważne czy się to wam podoba czy nie, nieważne jak duże zamieszanie generuje - z narzekania na ten temat w co drugim temacie nic się nie urodzi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ile można? Wyższe rozdzielczości i odświeżania są opcjonalnym elementem nowszych wersji HDMI.

... bo tak twierdzą producenci, dla których ten kit jest wygodny?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Producenci trzymają się specyfikacji HDMI. Specyfikacja nie wymaga obsługi wyższych trybów by uznać urządzenie za zgodne z HDMI 1.4.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Producenci trzymają się specyfikacji HDMI. Specyfikacja nie wymaga obsługi wyższych trybów by uznać urządzenie za zgodne z HDMI 1.4.

Tą specyfikację tworzyli producenci.

 

Jednak wiesz co? - jestem Ci wdzięczny za to info (że wyższe odświeżanie niż to z HDMI 1.2, w nowszej wersji jak np. 2.0. jest tylko opcją), bo od teraz dokładnie będę sprawdzał konkretne maksymalne rozdzielczości i idświeżania, skoro podawana wersja HDMI jest gwarancją niczego.

 

Serdecznie pozdrawiam :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bez możliwości sprawdzenia to jak zakupy na ślepo. Serio nigdzie? Żadnego znajomego z takim TV? Z monitorem o wyższej rozdziałce?

 

Serio serio :) Dopytam jeszcze o parametry dla USB.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej w takim razie wziąć laptopa pod pachę, iść do jakiegoś marketu gdzie mają monitory na wystawie i zapytać się czy można podłączyć i sprawdzić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

To dobry pomysł.

 

Choć w x-kom pytałem, nie można ;) zapytam w rtv euro i mm

 

filmiki na jutube w 4K idą płynnie na matrycy lapa, choć pewnie to żaden wyznacznik

Edytowane przez SigalStiven

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

HP odpisało: USB 3.1 Type-C™ (Data transfer only, 5 Gb/s signaling rate)

 

czyli kupa z podłączeniem monitora. Ja pierniczę co to za pokastrowany shit jest.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mimo wszystko uważam, że informacja którą dostałeś na temat HDMI od HP to dupochron, a nie wyczerpująca informacja na temat możliwości portu.

Dlatego nalegam byś się gdzieś upewnił - bo z wysoką dozą prawdopodobieństwa obsłuży on to, co normalne vegi w desktopowych, tanich płytach, gdzie HDMI idzie prosto z APU, a nie przez jakiś dodatkowy układ. A tam widnieje przynajmniej 4096x2160@24Hz.

 

 

Obsługa tylko USB w USB-C nie przekreśla użycia tego gniazda jako wyjścia na monitor - są adaptery graficzne pracujące na magistrali USB. Trzeba tylko uważnie czytać specyfikację który adapter z jakiej technologii korzysta.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...