Skocz do zawartości
kasialovatic

Jak wyłączyć stałe taktowanie w Ryzenie 5 3600?

Rekomendowane odpowiedzi

Mam problem z prockiem bo taktowanie na wszystkich rdzeniach jest stałe i ciągle wynosi 3,6. Da się gdzie ustalić minimalne i maksymalne wartości, żeby kiedy sytuacja nie wymaga, nie musiało być ono tak duże? W Biosie mam możliwość ustawienia i ustawiłam na 3,6, ponieważ kiedy wybieramy Auto to taktowania jest zmienne, ale osiąga czasem nawet 4,2, bo wlasciciel od którego go kupiłam go kiedyś podkręcał. Znowu az tak dużego taktowania nie chce, bo chłodzenie moje nie daje rady. Jak temu zaradzic? Jak zrobić by taktowanie było auto, ale maksymalnie wynosiło to 3,6? Proszę o pomoc

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przywróć ustawienia domyślne w BIOSie i wyłącz PBO. To powinno załatwić sprawę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Albo ustawienie mnożnika na x36 + Undervolting

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przywróć ustawienia domyślne w BIOSie i wyłącz PBO. To powinno załatwić sprawę.

 

Przywróciłam domyslne, ale wciaz taktowanie skacze do 4,2,, nawet jak nic nie robie.

Wylaczenie PBO, a czy to nie sprawi ze taktowanie wlasnie bedzie "sztywne"?

 

Albo ustawienie mnożnika na x36 + Undervolting

 

Gdzie ustawic mnoznik i w jakis sposob zrobic udervolting?

Ja wiem ze w internecie duzo wskazowek, ale nie wiem ktore zrodlo jest najpewniejsze, ja tez przyznam jestem w tym zupełnie zielona.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

PBO to inaczej tryb turbo(dla Ryzenów),jego wyłączenie poskutkuje stałym sztywnym taktowaniem

 

Gdzie ustawic mnoznik i w jakis sposob zrobic udervolting?

Ja wiem ze w internecie duzo wskazowek, ale nie wiem ktore zrodlo jest najpewniejsze, ja tez przyznam jestem w tym zupełnie zielona.

W biosie opcje CPU Clock Ratio oraz CPU Core Voltage(możliwe też zmniejszenie napięcia Offsetem - Vcore Offset czy coś podobnego) i tym podobne

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przywróciłam domyslne, ale wciaz taktowanie skacze do 4,2,, nawet jak nic nie robie.

Wylaczenie PBO, a czy to nie sprawi ze taktowanie wlasnie bedzie "sztywne"?

Nie, wyłączenie PBO spowoduje tylko, że zegar osiągnie maksymalnie base clock. Włączone PBO pompuje napięcie do procesora do osiągnięcia limitów (CPU lub płyty zależnie od ustawień).

 

Gdzie ustawic mnoznik i w jakis sposob zrobic udervolting?

Ja wiem ze w internecie duzo wskazowek, ale nie wiem ktore zrodlo jest najpewniejsze, ja tez przyznam jestem w tym zupełnie zielona.

 

Przy ustawieniu na sztywno i włączonym CnQ/CStates powinno to działać zasadniczo tak samo jak przy wyłączonym PBO. Dodatkowym zyskiem na kulturze pracy może być właśnie undervolting, ale to już dłuższa zabawa. Wyłączenie PBO to najprostsze wyjście.

 

PBO to inaczej tryb turbo(dla Ryzenów),jego wyłączenie poskutkuje stałym sztywnym taktowaniem

Jesteś pewien? Wyłączenie PBO to nie to samo co wyłączenie CPB, które dalej sobie działa. Sprawdzałem u siebie, PBO na disabled zmniejsza tylko maksymalny boost do base clock, czyli u mnie do 3800MHz, CnQ dalej sobie zbija zegary w idle.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wyłączenie PBO nie zmniejsza maksymalnego boostu do base clocka

 

@autorze, przywróć ustawienia domyślne biosu i się nie przejmuj tym że procesor zwiększa taktowanie, tak on ma działać

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jesteś pewien? Wyłączenie PBO to nie to samo co wyłączenie CPB, które dalej sobie działa. Sprawdzałem u siebie, PBO na disabled zmniejsza tylko maksymalny boost do base clock, czyli u mnie do 3800MHz, CnQ dalej sobie zbija zegary w idle.

No to jest jeszcze bardziej skomplikowane niż myślałem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardziej chodzi o to, że nie przeszkadza mi ta zmiana taktowań, przeszkadza mi tylko, że w bezczynności rośnie nawet do 4,2. Kiedy chciałabym niestety, żeby ten max wynosił 3,6...

 

Wyłączenie PBO nie zmniejsza maksymalnego boostu do base clocka

 

@autorze, przywróć ustawienia domyślne biosu i się nie przejmuj tym że procesor zwiększa taktowanie, tak on ma działać

 

Bardziej chodzi o to, że nie przeszkadza mi ta zmiana taktowań, przeszkadza mi tylko, że w bezczynności rośnie nawet do 4,2. Kiedy chciałabym niestety, żeby ten max wynosił 3,6...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego chcesz 3,6 a nie 4,2? Zresztą odpal ryzen mastera i sprawdź czy rdzenie w idle usypiają się i spada taktowanie, tak powinno być. W jakim programie sprawdzasz?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego chcesz 3,6 a nie 4,2? Zresztą odpal ryzen mastera i sprawdź czy rdzenie w idle usypiają się i spada taktowanie, tak powinno być. W jakim programie sprawdzasz?

 

Działam na tem moment z boxowym coolerem i denerwuje mnie jego hałas przy tak dużym taktowaniu, szczególnie gdy jest tak wielkie przy prostych czynnościach. I jeszcze właśnie tak pulsuje strasznie. Sprawdzam w command centerze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Możesz ustawić plan oszczędzanie energii w windowsie i powinno być lepiej.

 

[Edit] Jak ustawisz w dowolnym planie zasilania w windowsie w opcjach maksymalną prędkość procesora na 99% to nie będzie boostował powyżej 3600

Edytowane przez Kaktuch

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Działam na tem moment z boxowym coolerem i denerwuje mnie jego hałas przy tak dużym taktowaniu, szczególnie gdy jest tak wielkie przy prostych czynnościach. I jeszcze właśnie tak pulsuje strasznie. Sprawdzam w command centerze.

Żeby boksowy cooler nie "jęczał" trzeba ustawić własną krzywą wentylatora w biosie i dać maksymalne opóźnienie (o ile jest taka możliwość). Skoki częstotliwości i napięcia w idle są krótkie i wystarczy kilka sekund opóźnienia żeby wentylator nie wchodził na wyższe obroty.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zabawa z krzywą nie jest wymagana, przynajmniej na płytach MSI - oczywiście jeśli ktoś chce to może ale wystarczy po prostu ustawić w sekcji "Hardware Monitor" opcje "Step Up Time" na 0.7s. oraz włączyć "Smart Fan Mode" dla wszystkich wentyli w budzie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Żeby boksowy cooler nie "jęczał" trzeba ustawić własną krzywą wentylatora w biosie i dać maksymalne opóźnienie (o ile jest taka możliwość). Skoki częstotliwości i napięcia w idle są krótkie i wystarczy kilka sekund opóźnienia żeby wentylator nie wchodził na wyższe obroty.

 

Mam ustawioną krzywą i opóźnienie na 0,3; spróbuję ewentualnie wydłużyć do 0,7.

 

Zabawa z krzywą nie jest wymagana, przynajmniej na płytach MSI - oczywiście jeśli ktoś chce to może ale wystarczy po prostu ustawić w sekcji "Hardware Monitor" opcje "Step Up Time" na 0.7s. oraz włączyć "Smart Fan Mode" dla wszystkich wentyli w budzie.

 

Mam już tak ustawione, jednak wiatrak wciąż szaleje, teraz temperatura wzrasta nawet w bezczynności do 60 stopni. Przy sztywnym stałym taktowaniu wynosi max 40.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Przywróć ustawienia do wartości domyślnych, niczego nie ustawiaj na sztywno, włącz w BIOS "AMD Cool n Quiet" oraz "Global Cstate Control", w systemie plan zasilania "AMD Ryzen Balanced" i musi zbijać zegary w idle + to co wyżej napisałem w sekcji Hardware Monitor w BIOS.

 

MUSI DZIAŁAĆ.

Edytowane przez caleb59

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Przywróć ustawienia do wartości domyślnych, niczego nie ustawiaj na sztywno, włącz w BIOS "AMD Cool n Quiet" oraz "Global Cstate Control", w systemie plan zasilania "AMD Ryzen Balanced" i musi zbijać zegary w idle + to co wyżej napisałem w sekcji Hardware Monitor w BIOS.

 

MUSI DZIAŁAĆ.

 

 

O, miałam włączone tylko Cool n Quiet, włączyłam teraz Global Cstate i jest różnica, choć czasem procek przy takiej czynności jak oglądanie filmu na YT, ma temperaturę nawet 60 stopni. Jednak może to wina tego coolera? Fortis 3 w drodze, także liczę na poprawę.

 

Na razie w ustawieniach zasilania dałam maksymalny stan procesora na 99% i podoba mi się teraz kultura pracy tego boxowego chłodzenia.

 

 

Dzięki za pomoc wszystkim!!! :D

Edytowane przez kasialovatic

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Boksowy cooler to zło i ledwie wystarcza do domyślnych ustawień. Fortis ogarnie Twojego rysia bez problemu, i kultura pracy też się poprawi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czytam sobie ten temat i się zastanawiam, jaka będzie żywotność tych niedoróbek.

Ciągłe skoki napięcia i taktowania, nieustanne grzanie się i wychładzanie... Normalnie rollercoaster. To nie może być zdrowe dla sprzętu. A jak jeszcze ktoś nie ma żadnego pojęcia o sprzęcie i pozwoli napięciom latać pod sufit, to pewnie za 2-3 lata będzie wielka akcja ryzenozłomowania.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szczepionki zabijają, 5g też, Ziemia jest płaska, a ryzeny na defaulcie się degradują. :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Czytam sobie ten temat i się zastanawiam, jaka będzie żywotność tych niedoróbek.

Ciągłe skoki napięcia i taktowania, nieustanne grzanie się i wychładzanie... Normalnie rollercoaster. To nie może być zdrowe dla sprzętu. A jak jeszcze ktoś nie ma żadnego pojęcia o sprzęcie i pozwoli napięciom latać pod sufit, to pewnie za 2-3 lata będzie wielka akcja ryzenozłomowania.

Jakiś randomowy użytkownik forum pclaba wie lepiej co się dzieje z procesorem niż ludzie ze stopniem naukowym doktora, po kilku kierunkach studiów wyższych z kilku lub nawet kilkunastoletnim doświadczeniem w branży tworzenia architektur procesorów.

 

Serio? Skąd wyłażą takie jednostki?

Edytowane przez Ohoho:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...