Skocz do zawartości
Brutuselek

Spadki fps po kilku godzinach gry

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano (edytowane)

Cześć,

 

Od miesiąca posiadam następujący zestaw:

 

płyta główna: Gigabyte B450 AORUS ELITE (najnowszy bios)

karta graf: Gigabyte GeForce GTX 1660 SUPER GAMING OC 6GB GDDR6

procesor: AMD Ryzen 5 3600

chłodzenie: SilentiumPC Fortis 3 RGB 140mm

ram: Corsair 16GB (2x8GB) 3000MHz CL16 Vengeance LPX Black

zasilacz: SilentiumPC Vero L3 600W 80 Plus Bronze   

dysk ssd: Silicon Power 256GB M.2 PCIe NVMe A80

dysk hdd: Toshiba P300 1TB 7200obr. 64MB OEM

 

Ogólnie nie było z nim żadnych problemów. Jedyne co, to że procesor potrafił nieźle się grzać (do 80-90 stopni) przy grach typu BF V, mimo założonych dodatkowych 5 wentyli w obudowie, więc postanowiłem wymienić boxowe chłodzenie na Fortisa. Temperatury po wymianie spadły o 20/30 stopni, więc jest super. Problem w tym, że wymiana chłodzenia nie pomogła w kolejnym problemie, którym były nagłe spadki fps - pojawiają się zazwyczaj po 2-3 godzinach ciągłej gry. Klatkarz spada wtedy co kilka/kilkanaście minut z płynnych 60+ do np. 40/30. Trwa to ułamek sekundy, ale spadek jest na tyle duży, że wygląda to jak zwykłe zacięcie, które na dłuższą metę zaczyna irytować. Nie pomagają zmiany na niższe ustawienia - spadki pojawiają się tak czy inaczej. Jeśli chodzi o temperatury reszty podzespołów, to karta graficzna pod obciążeniem osiąga max 60 stopni, także wentylatory jej ledwo co startują na 30%. Sekcja zasilania moba też nie przekracza 50 stopni. Z tego co obserwowałem w taktowaniu, to procesor raczej trzyma stałe 4000-4200 Mhz, jednak wydaje mi się, że przy tych spadkach losowo któremuś z rdzeni zegar spada do 3500 Mhz. Może być jednak tak, że to tylko moje przywidzenia i te spadki taktowania występują gdy po prostu na ekranie mało się dzieje. Karta graficzna też nie ma problemów z taktowaniem.

Co jednak jest pewne, to że od jakiegoś czasu pojawiają się spadki napięcia. Są one bardzo rzadkie. Komunikat wyświetla mi się raz/dwa razy dziennie i nigdy nie było to powiązane ze spadkami fps (czasem pokazuje się po prostu w stanie spoczynku, gdy nic się nie dzieje). Spadki też trwają ułamki sekundy - są na tyle krótkie, że rejestrator napięcia w programie gigabyte nawet ich nie zapisuje.

 

Nic więcej nie zauważyłem. Przeskanowałem już kompa malwarebytes i zablokował kilka plików, ale nic, co by wpływało na sytuację. Poza grami, laucherami, discordem, spotify, oprogramowaniem i sterownikami do sprzętu i kilkoma programami od Adobe nie mam praktycznie nic zainstalowane.

 

Najzabawniejsze, że wszystko naprawia zwykły reset. Po ponownym uruchomieniu spadki znikają.

Edytowane przez Brutuselek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakie są temperatury VRM i RAM karty graficznej? Odpal sobie w tle log GPU-Z i gdy spadki się zaczną, będize tam widać czy taktowanie czegoś spada, przy czym u mnie GPU-Z nie pokazuje właśnie tych 2 temp o które pytam, także jeszcze HWInfo by się przydało w tle.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odpaliłem Msi afterburner żeby popatrzeć na wykresy i wszystko jasne

Zawsze przy tych spadkach użycie GPU zjeżdża praktycznie do zera. CPU i RAM pozostają w normie.

Jeśli chodzi o temperatury, to tak jak mówiłem - ok. 50-60 grafika i ok. 60-70 procek, więc raczej nie ma to związku. Podkręciłem nawet na chwilę wentylację gpu do 60%, żeby zobaczyć, czy jak spadnie poniżej 50 stopni, to coś się zmieni, ale nic z tych rzeczy.

Mimo tych ścinek gpu trzyma stały boost 1850 Mhz. Nie wiem co dalej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W momencie gdy grafika nie ma czego przerabiać nie będzie jadła prądu, więc wciąż nie jest to oczywiste, że problem leży po tej stronie. Może to kwestia zasilania. Skoro masz dużo wiatraków, spróbuj zdjąć ze dwa. Podbije Ci temperatury, ale może zdejmie trochę pracy z zasilacza, to tylko w imię diagnostyki, nie rozwiązanie problemu, ale spróbuj. To było dawno, może już znalazłeś rozwiązanie, pochwal się jeśli tak.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 17.05.2020 o 12:42, Brutuselek napisał:

Najzabawniejsze, że wszystko naprawia zwykły reset. Po ponownym uruchomieniu spadki znikają.

I znowu wracają po kilku godzinach?

Dzieje się to niezależnie od gier?
Przeładowanie gry zamiast restartu systemu nie pomaga?

Popatrzyłbym na zużycie pamięci.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...