Skocz do zawartości
Gość

Nowy WD Blue 1TB zawiesza się na pewien czas po starcie systemu

Rekomendowane odpowiedzi

Gość

Witam.

Właśnie kupiłem sobie SSD WD Blue 1TB z przeznaczeniem na magazyn (głównie gry), w miejsce poprzedniego HDD 500GB. Dysk systemowy to Patriot Burst 240GB. Problem polega na tym, że po uruchomieniu systemu Blue zawiesza się na pewien czas. Można z niego korzystać, ale foldery otwierają się w kilkadziesiąt sekund (albo zawieszają się), natomiast programy korzystające z zasobów tego dysku nawet kilka minut - np. GOG Galaxy. Trwa to 5-10 minut, po czym dysk działa prawidłowo. Burst jest wpięty do portu SATA0, Blue do portu SATA3 (porty SATA1 i 2 przysłania karta graficzna), w menu bootowania Burst ma oczywiście pierwszeństwo. Próbowałem różnych kabli SATA, zarówno łączących dysk z zasilaczem jak i płytą główną. Oczywiście zaraz po pierwszym podłączeniu do kompa dysk sformatowałem i utworzyłem na nim jedną przestrzeń za pomocą menadżera dysków, następnie zaktualizowałem firmware za pomocą oprogramowania producenta. Zarówno program Western Digital SSD Dashboard oraz CrystalDiskInfo nie zgłaszają żadnych problemów, w AS SSD Benchmark dysk osiąga bardzo dobre wyniki. W UEFI, jeszcze przed zakupem Blue, jest ustawione AHCI (do wyboru jest jeszcze tylko RAID, nie ma IDE). Przeszukałem internet, poza tym czega sam już próbowałem znalazłem kilka sugestii - wyłączyłem obsługę wsparcia dla wcześniejszych wersjii USB (ponoć kontroler USB czasem gryzie się z kontrolerem dysków) oraz włączyłem opcję "Zawieszenie XHCI", a w ustawienia chipsetu włączyłem "Apu SATA Hot Plug" (nie mam pewności czy dobrze to napisałem). Niczego to nie dało. Sam nie mam więcej pomysłów, dlatego będę wdzięczny za pomoc.

 

Mój sprzęt:

Gigabyte B450M DS3H Rev. 1.0

AMD Ryzen 5 1600X @4.0GHz

Kingston Predator, DDR4, 2x8 GB, 3000MHz, CL15

Gigabyte AORUS Radeon RX 5700 XT

SilentiumPC Vero M2 Bronze 600W

Windows 10 Home wersja 1909

 

W załączniku zrzut z CrystalDiskInfo.

post-620493-15897348299897_thumb.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Nie masz jak sprawdzić tego dysku u np. znajomego z iGPU i 1 portem?

 

Niestety nie mam takiej możliwości.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

kup nowy kabelek sata

Już przepinałem ten z Bursta. Jeśli z Burstem nie było problemów to w takim razie z Blue też nie powinny być na tym kablu, a jednak dalej są.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Widzę że kolejny przypadek dysku który ma problem z interpretacją parametrów SMART.

Zapewne kolejny "świetny" wypust na kontrolerze maxiotek, oddał bym to w cholerę i kupić coś porządniejszego, zwłaszcza że te kontrolery nie należą do najtrwalszych.

Edytowane przez DisconnecT

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
Napisano (edytowane)

Gwoli ścisłości dodam, że chodzi dokładnie o model WDS100T2B0A.

 

EDIT: Zastanawiam się nad zwrotem dysku i zakupem zewnętrznego SSD. Sęk w tym, że nie mam żadnego pojęcia na temat tego typu dysków. Dlatego chciałem poradzić się was. Najbardziej interesuje mnie to, czy z racji łączenia z się z komputerem za pomocą portu USB będą występować przerwy w komunikacji, spadki transferu i generalnie jak wygląda szybkość pracy takiego dysku w stosunku do wewnętrznych modeli.

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zakup wewnętrzny, ale lepszej klasy, chociażby Crucial MX500 1TB, rozsądny cena i bardzo dobre wnętrze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Wyłącz HIPM i DIPM. Spróbuj też z profilu max wydajność.

Edytowane przez pwil

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
Napisano (edytowane)

Wyłącz HIPM i DIPM. Spróbuj też z profilu max wydajność.

 

Dziękuję za podpowiedź, ale nie mam opcji HIPM/DIPM w opcjach zaawansowanych zasilania w zakładce Dysk twardy, jest tylko Wyłącz dysk twardy po - oczywiście ustawione na 0. A Wysoką wydajność mam ustawioną docelowo.

 

EDIT: Z pomocą internetu udało mi się wyświetlić tą funkcję w opcjach zasilania. Do wyboru jest kilka opcji: Active, HIPM, HIPM+DIPM, DIPM, Lowest. Docelowo ustawiona jest Active. Którą mam wybrać?

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Dysk zwracam. Dziękuję wszystkim za dobre chęci. Wątek można zamknąć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...