Skocz do zawartości
Nikos84

Ciężkie, gorące, suche powietrze w mieszkaniu

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Mam problem z mieszkaniem do którego wprowadziłem się jakiś czas temu, jednak zamiast poprawy, to coraz bardziej daje w kość. Postaram się to przedstawić w miarę zwięźle. Piszę tu trochę z desperacji, może ktoś się orientuje w tym temacie i byłby w stanie coś poradzić, co mogłoby poprawić aktualny stan.

 

Po pierwsze w mieszkaniu jest bardzo sucho. Przez większość miesięcy ok.30%, przy włączeniu nawilżacza czy położeniu ręczników na kaloryferze, udaje się czasem podbić do ok.40%, Dzisiaj jest to zaledwie 29%... 2-3tygodnie temu były momenty nawet spadku do 25% (i to też jest ciekawe, bo cała zimę było ok. tych 30%, nawet w zimniejsze dni, natomiast 2-3tygodnie temu zjechał mi do tych 25%, mimo że było cieplej, nie wiem jaki powód, być może po prostu większa różnica temperatur na zewnątrz?). Oczywiście niższa wilgotność w pomieszczeniach to coś naturalnego zimą, ale ten problem mam też w lecie, wilgotność wcale jakoś specjalnie wtedy nie wzrasta, miesiące letnie to ok.40-45% bez dodatkowego nawilżania, czasem skoczy ponad 50%, gdy deszcz itd. Ta suchość jest odczuwalna, w sensie suche oczy, suchość w gardle etc, te problemy utrzymują się przez cały rok.

Kolejną sprawą jest temperatura. Tutaj występują pewne paradoksy. Jest za ciepło, mimo przykręcania kaloryferów. Wczoraj było np.27stopni, teraz jest 25,5stopnia. Przez większą część zimy temperatura oscyluje w okolicach 22-23stopni. W lecie jak można się domyślić jest totalny koszmar, bo temperatura 27stopni to norma, robi się momentami sauna. Napisałem jednak, że występują paradoksy. Paradoks jest na przykład taki, że mimo tych 22-23stopni w zimie, normalnością jest, że jak się siądzie to przy takiej temperaturze ma się wrażenie, że jest zimno... a na noc często trzeba się i tak przykrywać kołdrą. Często jest odczuwalne jak z jednego pokoju idzie taki zimny ciąg powietrza.

Jeszcze inną sprawą jest to co napisałem w tytule tematu. Ma się wrażenie, że powietrze w mieszkaniu stoi, że jest ciężkie, przygniatające, przytłaczające, można powiedzieć, że nie czuć powietrza, wszystko jakby stoi. Otwiera się okno, by przewietrzyć i człowiek mocno odczuwa to świeże powietrze, czuć je. Ale jak okno zostanie zamknięte, to momentalnie wszystko wraca do stanu poprzedniego i kompletnie nie czuć, że mieszkanie przed chwilą było wietrzone. Albo jak wraca się z zewnątrz do mieszkania, to ma się wrażenie jakby się wchodziło właśnie do mieszkania, gdzie jest po prostu zaduch i brak świeżego powietrza.

 

Z takich informacji dodatkowych. Mieszkanie ma nowe okna, plastikowe. Jeśli idzie o ich szczelność, wydaje mi się, że nie jest źle. Pouszczelniałem też stare drzwi wejściowe, aczkolwiek tutaj i tak są mocno nieszczelne. Jeśli idzie o kratki wentylacyjne. Ciągi są dość mocne, powiedziałbym, że bardzo mocne. W okresie letnim, w cieplejsze dni, ciągi się zmieniają i zaczyna mi nawiewać do mieszkania. Aczkolwiek od jakiegoś czasu kratka w kuchni ma okresy, że nie ciągnie (w łazience ciąg cały czas bardzo silny). Oczywiście wiadomo co to znaczy, że pewnie mieszkanie zbyt szczelne (tylko wtedy chyba wilgotność powinna być większa, a nie tak mała?), otwierając okno w kuchni, ciąg się robi i jest on bardzo mocny. Jednak to nie rozwiązuje problemu, bo przy otwartym oknie jak wiadomo wilgotność spada jeszcze bardziej, w mieszkaniu robią się nieprzyjemne ciągi chłodnego powietrza, wysuszanie się wzmaga. Trochę taka sytuacja bez wyjścia. Z jednej strony można myśleć, że mieszkanie zbyt szczelne (choć niska wilgotność na to chyba nie wskazuje), z drugiej otwarcie okna powoduje zwiększenie problemu suchości i nieprzyjemne ciągi powietrza w mieszkaniu.

Myślę, że warto tutaj też dodać, że np. otwierając okno w kuchni, słychać jak na okna w pokojach jest wywierany bardzo mocny nacisk powietrza. To jest poważny problem, że otwierając okna robi się mocno przeciągi. Ma się wrażenie, że wiatr po prostu hula po tym mieszkaniu. Otwierając okno w pokoju i stając po drugiej stronie drzwi, słyszy się jak wiatr hula, świszczy w pokoju. Na pewno jakiś problem jest z klatką schodową, po drzwiach widać (i czuć), że powietrze jest wyciągane z mieszkania na klatkę (w ciepłe miesiące jest odwrotnie), klatka działa trochę chyba jak ciąg wentylacyjny.

 

Kompletnie nie wiem jak to wszystko wyjaśnić. Początkowo myślałem, że to kwestia zbyt wysokiej temperatury w mieszkaniu, stad ta suchość, ciężkie powietrze, więc trzeba jak najwięcej wietrzyć, ale oczywiście to tylko wysuszało bardziej, a wiatr jeszcze bardziej hulał po mieszkaniu. Potem zacząłem nawilżać mieszkanie i zakładając że jest przewentylowane, to uszczelniłem co się dało i ograniczyłem wietrzenie zimą, ale właściwie nawet mimo lekkiego podniesienia wilgotności, jakoś nic się specjalnie nie zmieniło, problem jest nadal. Właściwie to już pomysłów mi brak. Dziś wydaje mi się, że głównym problemem są te ciągi powietrza, a suchość, wrażenie ciężkości powietrza w mieszkaniu są tego konsekwencją. Tylko nie wiem czy coś z tym można zrobić, czy jednak jak się obawiam, taki urok tego mieszkania, że np. ciśnienie z dwóch stron budynku jest tak różne, że to właśnie powoduje te problemy? (jedna strona bloku, to podwórko studnia, druga strona to otwarta przestrzeń przez nic nie zasłonięta, jeszcze ściana bloku wystawiona na działanie bardzo długiej prostej ulicy, więc gdy jest wietrznie, to pięknie ładuje wiatr w budynek. Mocny wiatr, to jest też problem, wtedy wysuszenie nabiera na sile).

 

Byłbym wdzięczny za jakieś porad, ewentualnie informację czy są jacyś specjaliści zajmujący się takimi problemami, do których można się zwrócić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Masz jakas zielen za oknem?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak masz za sucho to pomaluj ściany farba lateksowa. Ściana przestanie oddychać. Nie dopuścił bym do wentylacji z klatki schodowej - wogole zniwelował bym cofki bo wiadomo co żyje w szybach wentylacyjnych.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja tez mam sucho w mieszkaniu, ale tu akurat nie ma wielkiej tajemnicy. Jak na zewnątrz jest powiedzmy 50% przy 15 stopniach, to to samo powietrze zaciągnięte do mieszkania i podgrzane do 23 stopni będzie miało już tylko 30% wilgotności względnej. A jeszcze miesiąc temu, jak na zewnątrz była pustynia było jeszcze gorzej. Tutaj, jeżeli nie masz wystarczającej liczby ludzi, żeby nachuchali albo nie zawilgocisz praniem i gotowaniem to musisz się wspomóc nawilżaczem, najlepiej jakimś prawdziwym a nie wynalazkami typu kamionka na kaloryfer. Inna sprawa z uczuciem zaduchu - takie coś może wywyołać duża wilgotność (raczej odpada) albo wysokie stężenie dwutlenku powietrza, ale to musiałbyś praktycznie nie mieć wentylacji. Może to tylko uczucie subiektywne i brakuje ci ruchu powietrza? Albo masz jakieś problemy z płucami?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym zaczął od tych temperatur, bo wydają się za wysokie (zwłaszcza te 27).

Skąd się taka bierze? Masz kaloryfery poodkręcane na maksa? Nie mają termostatów?

Jeżeli są zimne, to trzeba znaleźć inną przyczynę podgrzania. Które to piętro, z ilu? Za ścianami masz sąsiadów, kotłownię, czy co innego? Jaki typ budownictwa?

 

W kwestii wietrzenia, to jak długo wietrzysz? Jeżeli to jest kilka minut, to nie ma szans na porządną wymianę powietrza. Może spróbować z rozszczelnieniem, tak żeby był ciągle lekki dopływ świeżego powietrza.

 

To że siedząc bez ruchu przy 22-23 stopniach czuje się zimno jest jak najbardziej normalne. Dużo zależy od konkretnej osoby i jej szybkości przemiany materii ale generalnie bez mięśni nie tak łatwo utrzymać temperaturę i trzeba się czymś okryć. Sam latem mając te 22 stopnie zakładam polar jak siedzę którąś z kolei godzinę przed komputerem, bo mi po prostu robi się zimno. Z drugiej strony jak się weźmie za sprzątanie, to i 18C bywa za dużo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Masz jakas zielen za oknem?

 

Jeśli idzie o to czy budynek jest zasłonięty przez drzewa, etc., to niestety nie. w słoneczne dni budynek od strony południowej jest cały czas nasłoneczniony.

 

Jak masz za sucho to pomaluj ściany farba lateksowa. Ściana przestanie oddychać. Nie dopuścił bym do wentylacji z klatki schodowej - wogole zniwelował bym cofki bo wiadomo co żyje w szybach wentylacyjnych.

 

Z klatką schodową jest ewidentny problem. Niestety jest to nietypowa klata. Po pierwsze jest pozbawiona okien na poszczególnych piętrach, jak to często bywa, ale najgorsze jest chyba, że na samej górze jest w dachu spore okno szerokości klatki. Stąd pewnie klatka tak naprawdę robi się dodatkowym ciągiem wentylacyjnym. Tutaj mogę też dodać, że np. drzwi do piwnicy, w pewne dni (zimniejsze, w te co jest duża zmiana temperatury, wietrzne), słychać jak tam hula, i jak klatka schodowa ciągnie powietrze z piwnicy. Nie wiem jak to można by wyeliminować. Drzwi wyjściowe uszczelniałem, więcej chyba już nie da rady. Ewentualna wymiana to byłyby spore koszty (o ile otrzymałoby się zgodę - stary budynek), bo trzeba by odwzorować takie jakie są. To miałoby sens gdyby taka wymiana pomogła na 100% i byłoby pewne, że to jest główny problem, jeśli nie to kasa poszłaby w błoto.

 

Ja tez mam sucho w mieszkaniu, ale tu akurat nie ma wielkiej tajemnicy. Jak na zewnątrz jest powiedzmy 50% przy 15 stopniach, to to samo powietrze zaciągnięte do mieszkania i podgrzane do 23 stopni będzie miało już tylko 30% wilgotności względnej. A jeszcze miesiąc temu, jak na zewnątrz była pustynia było jeszcze gorzej. Tutaj, jeżeli nie masz wystarczającej liczby ludzi, żeby nachuchali albo nie zawilgocisz praniem i gotowaniem to musisz się wspomóc nawilżaczem, najlepiej jakimś prawdziwym a nie wynalazkami typu kamionka na kaloryfer. Inna sprawa z uczuciem zaduchu - takie coś może wywyołać duża wilgotność (raczej odpada) albo wysokie stężenie dwutlenku powietrza, ale to musiałbyś praktycznie nie mieć wentylacji. Może to tylko uczucie subiektywne i brakuje ci ruchu powietrza? Albo masz jakieś problemy z płucami?

Raczej tak jak piszę problem jest z przewentylowanym mieszkaniem. Kratki ciągną mocno (poza wspomnianymi momentami, gdy robi się w kuchni cofka), ciągnie też klatka schodowa, w mieszkaniu są przeciągi. Co do wilgotności to zgoda, wiadomo, że zimą będzie słabo, jednak ja mam wrazenie, że u mnie problem nie jest konkretnie wilgotność, a właśnie bardziej te ciągi powietrza. Czasem np. teoretycznie mam większą wilgotność, a suchość oczów, suchosć w gardle jest większa niż, gdy była przy mniejszych wskazaniach. W ogóle zauważyłem, że gdy było zimno, grudzień, styczeń, było lepiej niż np. od paru tygodni, gdy różnica temperatur między dniem i nocą jest większa.

 

' date='18 Maj 2020 - 14:54' timestamp='1589810070' post='15909495']

Ja bym zaczął od tych temperatur, bo wydają się za wysokie (zwłaszcza te 27).

Skąd się taka bierze? Masz kaloryfery poodkręcane na maksa? Nie mają termostatów?

Jeżeli są zimne, to trzeba znaleźć inną przyczynę podgrzania. Które to piętro, z ilu? Za ścianami masz sąsiadów, kotłownię, czy co innego? Jaki typ budownictwa?

 

W kwestii wietrzenia, to jak długo wietrzysz? Jeżeli to jest kilka minut, to nie ma szans na porządną wymianę powietrza. Może spróbować z rozszczelnieniem, tak żeby był ciągle lekki dopływ świeżego powietrza.

 

To że siedząc bez ruchu przy 22-23 stopniach czuje się zimno jest jak najbardziej normalne. Dużo zależy od konkretnej osoby i jej szybkości przemiany materii ale generalnie bez mięśni nie tak łatwo utrzymać temperaturę i trzeba się czymś okryć. Sam latem mając te 22 stopnie zakładam polar jak siedzę którąś z kolei godzinę przed komputerem, bo mi po prostu robi się zimno. Z drugiej strony jak się weźmie za sprzątanie, to i 18C bywa za dużo.

 

Teraz mam ponad 24stopnie. Kaloryfery są wszystkie aktualnie już wyłączone od paru dni. Gdy przyjdą cieplejsze dni, to te 26-27za dnia to będzie standard.

To jest pierwsze piętro z 5. Za ścianami częściowo sąsiedzi, plus południowa ściana na ulice, a w kuchni ściana wychodzi na podwórko typu studnia. Budynek gdzieś z 1930roku.

Problem z wietrzeniem jest taki, że gdy się wietrzy za długo, to znowu dochodzi do bardzo mocnego wysuszenia i odbija się to właśnie na suchość oczów, gardła (są np. takie noce gdzie po prostu aż język się przykleja, nie ma kompletnie śliny), niestety przez to że jest też tak ciepło w mieszkaniu, plus mocne ciągi, to otwarcie okien na dłużej powoduje, że robi się nieprzyjemnie. Tak więc nie wietrzę jakoś bardzo długo. Nie wiem czy rozszczelnienie coś da, bo wydaje się, że większy problem jest z nadmierną wentylacją.

Edytowane przez Nikos84

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Nie widzę, by mi to umknęło. Jeśli to parter, to przyczyną może być pomieszczenie z hydrauliką w piwnicy.

 

Edycja. Jednak nie parter, więc raczej nie dotyczy.

Edytowane przez Áltair

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
Czasem np. teoretycznie mam większą wilgotność, a suchość oczów, suchosć w gardle jest większa niż, gdy była przy mniejszych wskazaniach.

 

są np. takie noce gdzie po prostu aż język się przykleja, nie ma kompletnie śliny

Mi to wygląda na odwodnienie, a nie problemy z suchym powietrzem. Być może przy okazji przegrzanie organizmu w znaczeniu potocznym, a nie medycznym.

 

Wydaje mi się, że jak nie zbijesz temperatury, to będzie problem z podniesieniem wilgotności. Nawet jak się podniesie do 50%, to przy temperaturach pod 30C będzie za gorąco (przy suchym powietrzu jest większa tolerancja na temperaturę).

 

Jeżeli mury grube, to ciężko będzie natychmiast zmniejszyć temperaturę. Trzeba jakoś pozbyć się tego nagromadzonego ciepła, a najłatwiej przez solidne wietrzenie jak jest chłodniej. Tak dla przykładu latem powiedzmy, że przy 25C jak przejdzie burza i się ochłodzi do 17-18C, to i tak trzeba sporo czasu (pół godziny najmarniej?) przy porządnym przeciągu, żeby w mieszkaniu temperatura też spadła (nie tylko na chwilę).

Zimą łatwiej, bo wystarczy skręcić kaloryfery i z czasem samo zejdzie.

 

Południowa ściana będzie problemem. Nie wiem jak duże okna masz od tej strony i ile słońce przez nie grzeje ale jak świeci, to trzeba je jakoś przystopować.

Tu sposobów sporo, zależy co kto preferuje. U siebie w jednym pokoju mam roletę z folii przyciemniającej i dosyć skutecznie blokuje ciepło, a przy słońcu prosto w okno nie jest ciemno.

Edytowane przez Bono[UG]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie widzę, by mi to umknęło. Jeśli to parter, to przyczyną może być pomieszczenie z hydrauliką w piwnicy.

 

Edycja. Jednak nie parter, więc raczej nie dotyczy.

 

Tak, pierwsze piętro. Pewnie jakiś minus, że część jednego z pokojów znajduje się nad klatką schodową.

 

' date='19 Maj 2020 - 17:37' timestamp='1589906240' post='15911006']

Mi to wygląda na odwodnienie, a nie problemy z suchym powietrzem. Być może przy okazji przegrzanie organizmu w znaczeniu potocznym, a nie medycznym.

 

Wydaje mi się, że jak nie zbijesz temperatury, to będzie problem z podniesieniem wilgotności. Nawet jak się podniesie do 50%, to przy temperaturach pod 30C będzie za gorąco (przy suchym powietrzu jest większa tolerancja na temperaturę).

 

Jeżeli mury grube, to ciężko będzie natychmiast zmniejszyć temperaturę. Trzeba jakoś pozbyć się tego nagromadzonego ciepła, a najłatwiej przez solidne wietrzenie jak jest chłodniej. Tak dla przykładu latem powiedzmy, że przy 25C jak przejdzie burza i się ochłodzi do 17-18C, to i tak trzeba sporo czasu (pół godziny najmarniej?) przy porządnym przeciągu, żeby w mieszkaniu temperatura też spadła (nie tylko na chwilę).

Zimą łatwiej, bo wystarczy skręcić kaloryfery i z czasem samo zejdzie.

 

Południowa ściana będzie problemem. Nie wiem jak duże okna masz od tej strony i ile słońce przez nie grzeje ale jak świeci, to trzeba je jakoś przystopować.

Tu sposobów sporo, zależy co kto preferuje. U siebie w jednym pokoju mam roletę z folii przyciemniającej i dosyć skutecznie blokuje ciepło, a przy słońcu prosto w okno nie jest ciemno.

 

Nie wiem czy odwodnienie jest możliwe. Tutaj piję sporo, nawet więcej niż w poprzednim mieszkaniu, bo mnie często suszy.

 

Problem z tym ochłodzeniem jest taki jak wspominałem wyżej, czyli otwierając okna na dłużej, przez większą część roku, po prostu zrobię w mieszkaniu ogromne przeciągi, wiatr będzie po prostu hulał po mieszkaniu i wysuszał wszystko jeszcze bardziej. Wczoraj przy wietrznej pogodzie, mimo zamkniętych okien i tak było czuć zimne ciągi powietrza. Np. drzwi wejściowe, jak się lekko przymknęło, to było czuć jak ciągnie chłodnym powietrzem na klatkę schodową, zamykając drzwi od pokoju, było czuć jak ciągnie zimne powietrze szparą pod drzwiami, a tak jak wspomniałem, w tym momencie wszystko było w mieszkaniu pozamykane.

 

Okna są normalnej wielkości, razy dwa, plus w jednym pokoju jest jeszcze balkon, czyli drzwi balkonowe. Słońce grzeje dość długo, teraz jeszcze nie grzeje w szyby, ale gdzieś tak od 11, potem całe popołudnie, gdzieś do 16-17 i potem grzeje w drzwi balkonowe. Mam zwykłe rolety, ale one chyba zbyt wiele nie dają.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Żeby zmniejszyć temperaturę musisz zrobić dwie rzeczy:

-odciąć źródło ciepła

-rozproszyć nagromadzone ciepło

 

Żeby podnieść wilgotność:

-obniżyć temperaturę

-dostarczyć więcej wody do powietrza

 

 

Jak było zimą? Też takie temperatury rzędu 25°? Mocno było grzane?

Jakie masz dzienne wahania temperatury? Da się je skorelować z nasłonecznieniem?

Poszukaj innych źródeł ciepła, może któraś ściana jest cieplejsza od innych, może pion z rurami jest ciepły, a może rury ogrzewania na wyższe piętra są ciągle gorące, bo inni mają odkręcone kaloryfery?

 

Dziwnie opisujesz z tymi ciągami powietrza, nie bardzo wiadomo w którą stronę.

Wszystko pozamykane, a wiar hula, to gdzieś musi być dopływ powietrza - szukaj gdzie.

W sumie przydałby się jakiś schemat mieszkania, jak rozłożone pokoje, okna, wentylacja.

 

Jak wygląda z tą wilgotnością dzisiaj? Padało chyba w całej Polsce, więc powinna się podnieść.

Jaki masz nawilżacz? Może jest za słaby?

Czym mierzysz wilgotność? Jak się zmienia jak umyjesz podłogi lub podczas kąpieli (da się zaparować lustro?)?

 

 

Odnośnie rolet, to każda zasłona w jakimś stopniu zadziała. Najlepiej będą odblaskowe, bo zamiast zatrzymywać światło i się nagrzewać, będą je odbijać.

Kombinować można różnie, od zmiany obecnych na lepiej izolujące, dołożenie drugich (np. rozwijanych od dołu) lepiej izolujących, okleić szyby folią, dołożyć rolety zewnętrzne...

Kwestia co chce się osiągnąć, na ile można ingerować, ile można wydać. U siebie w jednym pokoju mam plisy oraz rolety (dolne) z folii przyciemniającej. Chodziło o możliwość wyglądania przez okno ale nie zaglądania mi do mieszkania ale jako izolacja od podgrzania też działa (w pracy mamy podobne rolety, sporo pomagają). W innym mam żaluzje drewniane, mogę je ustawić, żeby słońce dogrzewało lub żeby je odbijały. Dodatkowo w standardzie na parterze są rolety zewnętrzne, więc można dodatkowo się odciąć od słońca.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
' date='23 Maj 2020 - 20:00' timestamp='1590260457' post='15916548']

Jak było zimą? Też takie temperatury rzędu 25°? Mocno było grzane?

Jakie masz dzienne wahania temperatury? Da się je skorelować z nasłonecznieniem?

Poszukaj innych źródeł ciepła, może któraś ściana jest cieplejsza od innych, może pion z rurami jest ciepły, a może rury ogrzewania na wyższe piętra są ciągle gorące, bo inni mają odkręcone kaloryfery?

 

Zimą może nie dochodzi do 24-25stopni, ale tak z 22stopnie to jest norma, mimo kaloryferów nie odkręconych na maksa. Dla mnie i tak często jest to jednak zbyt gorąco.

Jeśli idzie o dzienne wahania temperatury, to wielkich wahań nie ma. Wiadomo, że gdy jest bardzo słoneczny dzień, to wtedy dochodzi do tych wysokich temperatur w mieszkaniu, jednak nie jest tak, że potem jak słońce zajdzie, to szybko spada. To mimo wszystko stary budynek, mury mocno się nagrzewają. Często po bardzo ciepłym dniu, wieczorem, gdy temperatura na zewnątrz spada, będąc na zewnątrz można poczuć jak od murów bije ciepło, tak mocno się nagrzały za dnia. Tylko, że dawniej też mieszkałem w starej kamienicy, grube mury, więc jak było kilka dni chłodno, to się wychładzały i gdy się robiło potem na zewnątrz ciepło, to w mieszkaniu nadal było chłodnawo i na odwrót, jednak nie miałem w tamtym mieszkaniu takich dziwnych odczuć jak tutaj. Tam też miałem okna na południe, słońce operowało cały dzień, jednak było normalnie, temperatury nie były tak wysokie. Różnica taka, że tam to było 4piętro, tutaj 1.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
' date='23 Maj 2020 - 20:00' timestamp='1590260457' post='15916548']

Dziwnie opisujesz z tymi ciągami powietrza, nie bardzo wiadomo w którą stronę.

Wszystko pozamykane, a wiar hula, to gdzieś musi być dopływ powietrza - szukaj gdzie.

W sumie przydałby się jakiś schemat mieszkania, jak rozłożone pokoje, okna, wentylacja.

 

Jak wygląda z tą wilgotnością dzisiaj? Padało chyba w całej Polsce, więc powinna się podnieść.

Jaki masz nawilżacz? Może jest za słaby?

Czym mierzysz wilgotność? Jak się zmienia jak umyjesz podłogi lub podczas kąpieli (da się zaparować lustro?)?

 

 

Odnośnie rolet, to każda zasłona w jakimś stopniu zadziała. Najlepiej będą odblaskowe, bo zamiast zatrzymywać światło i się nagrzewać, będą je odbijać.

Kombinować można różnie, od zmiany obecnych na lepiej izolujące, dołożenie drugich (np. rozwijanych od dołu) lepiej izolujących, okleić szyby folią, dołożyć rolety zewnętrzne...

Kwestia co chce się osiągnąć, na ile można ingerować, ile można wydać. U siebie w jednym pokoju mam plisy oraz rolety (dolne) z folii przyciemniającej. Chodziło o możliwość wyglądania przez okno ale nie zaglądania mi do mieszkania ale jako izolacja od podgrzania też działa (w pracy mamy podobne rolety, sporo pomagają). W innym mam żaluzje drewniane, mogę je ustawić, żeby słońce dogrzewało lub żeby je odbijały. Dodatkowo w standardzie na parterze są rolety zewnętrzne, więc można dodatkowo się odciąć od słońca.

 

Niestety sam kompletnie nie wiem jak to z tymi ciągami powietrza jest. W weekend, któryś z sąsiadów coś musiał wynosić czy wnosić, więc sobie zablokował bramę wejściową, zapomniał potem odblokować, więc całą noc była otwarta, wychłodziła klatkę schodową. I co ciekawe, otwarcie głównej bramy do budynku, powoduje, że zmienia się ciąg, tzn. przeważnie, to klatka schodowa ciągnie powietrze z mieszkania na zewnątrz, gdy brama była otwarta, to z klatki nawiewało mi przez drzwi wejściowe do mieszkania. Takie odwrócenie ciągów było też latem, gdy na zewnątrz jest bardzo gorąco, wtedy nawiewa mi z klatki do mieszkania (przy zamkniętej głównej bramie), oraz zmienia się też ciąg w kratkach wentylacyjnych i mocno mi z nich latem nawiewa do mieszkania.

Wiem, że to wygląda jak paradoks. Z jednej strony mieszkanie zdaje się przewentylowane, wiatr hula, ale z drugiej nie mam już pomysłu co można uszczelnić. Dawniej tam gdzie mieszkałem były drewniane okna, mocno nieszczelne, na pewno dużo bardziej nieszczelne niż te plastiki tutaj, a mimo wszystko wiatr mi tak po mieszkaniu nie hulał...

Nie mam schematu mieszkania, mogę spróbować opisać, ale nie wiem czy to pomoże. Jak wchodzi się do mieszkania, to jest mały przedpokój, w lewo jest kuchnia (tam jedna kratka wentylacyjna plus drzwi balkonowe na podwórko studnię i małe okienko), na wprost drzwi wejściowych jest łazienka (1kratka wentylacyjna). W prawo są pokoje. 1 mniejszy (1okno na południe, na wprost drzwi), z niego na prawo przechodzi się do drugiego (1okno plus drzwi balkonowe - południe, ta sama ściana co okno w pokoju nr 1, tylko balkon jest trochę po skosie. Ten drugi pokój w niecalej połowie jest nad klatką schodową, drzwi balkonowe znajdują się nad bramą wejściową do budynku. Najbardziej odczuwany ciąg to jest z tego większego pokoju z drzwiami balkonowymi, z niego często czuć jak ciągnie chłodnym powietrzem do pokoju drugiego, a potem jak się stanie na przedpokoju i przymnie drzwi od pokojów, to czuć jak ciągnie dołem zimne powietrze. Temperatury/wilgotność też zmienia się zależnie od pory roku. Latem ten pokój z balkonem to najcieplejsze miejsce, kuchnia/łazienka najchłodniejsze, zimą sytuacja jest odwrotna pokój najchłodniejszy, kuchnia i łazienka najcieplejsze.

 

W ostatnich dniach wilgotność dzięki deszczowej pogodzie wzrosła do 36-37%, co specjalnie przy takiej pogodzie chyba nie jest dobrym wynikiem. Nawilżacz już nawet nie wiem jakiej firmy jest, ale faktycznie pewnie można by coś wziąć lepszego, zimą jeszcze daję ręczniki na kaloryfery.

Mierzę higrometrem elektronicznym. Po umyciu podług, praniu, kąpieli, na chwilę wzrasta, ale nie utrzymuje się za długo. Lustra nie jest się w stanie zaparować, nigdy mi się tutaj to nie zdarzyło.

 

W sobotę próbowałem zbić temperaturę, trzymać okna otwarte. Jednak skończyło się to tak, że musiałem po jakimś czasie zamknąć, bo strasznie mi wysuszyło gardło i oczy, więc trudno było dłużej to utrzymać... A wczoraj natomiast mimo 22stopni w mieszkaniu, to odczuwało się, że jest zimno. Zresztą dla mnie to jest właśnie zastanawiające, że mimo takich temperatur, często jest odczucie zimna, a nocą człowiek i tak śpi pod kołdrą. Tym bardziej, że nigdy nie byłem zmarzluchem, wręcz przeciwnie.

Edytowane przez Nikos84

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
Myślę, że warto tutaj też dodać, że np. otwierając okno w kuchni, słychać jak na okna w pokojach jest wywierany bardzo mocny nacisk powietrza. To jest poważny problem, że otwierając okna robi się mocno przeciągi. Ma się wrażenie, że wiatr po prostu hula po tym mieszkaniu.

 

No i sam sobie wyjaśniłeś.

Hulające przeciągi tłumaczą problem wilgotności.

Pomiar wilgotności jest względny.

Przykładowo przy 20C 100% wilgotności to w praktyce 2x tyle wilgotności co 100% przy 10C.

Wpadające do środka masy zimnego powietrza po ogrzaniu są suche.

Im zimniej i bardziej sucho na zewnątrz tym problem jest większy.

Im 'szczelniejsze' mieszkanie tym jest lepiej.

 

Dzisiaj jest to zaledwie 29%... 2-3tygodnie temu były momenty nawet spadku do 25% (i to też jest ciekawe, bo cała zimę było ok. tych 30%, nawet w zimniejsze dni, natomiast 2-3tygodnie temu zjechał mi do tych 25%, mimo że było cieplej, nie wiem jaki powód, być może po prostu większa różnica temperatur na zewnątrz?).

Jak masz wietrzny dzień obieg powietrza jest szybszy i wilgoć szybciej ucieka.

 

 

Rozwiązanie problemu to doszczelnienie okien / drzwi etc.

Po pierwsze zlokalizuj skąd wieje.

Mniej przeciągów = większa wilgotność i lepszy komfort.

Dodatkowo będą oszczędności w ogrzewaniu bo będzie uciekało mniej ciepła => zmniejszenie grzania.

 

EDIT: Przerobiłem to w mieszkaniu i ostatnio na działce.

W mieszkaniu problemem były źle zamontowane drzwi balkonowe oraz duże nieszczelności przy parapetach.

Na działce - stare nieszczelne okna.

Nawilżacze pomagały tylko trochę.

W obu przypadkach po doszczelnieniu / regulacji drzwi nagle okazało się, że wilgotność skoczyła +10-15%.

Edytowane przez adnem84

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem identyczny problem na stancji. Kiedy przychodziła wiosna, a za oknem było choćby 15 stopni to w mieszkaniu dochodziło do 30 stopni C mimo zakręconych kaloryferów. Winę za to widziałem w ciepłych podłogach, teraz na podłogowym tak nie grzeje jak tam. Byłem przez to zmuszony zrezygnować z najmu lokalu przez takie temperatury, żyć się nie dało, o spaniu w nocy nie wspomnę. Wytrzymałem do maja, nie chcę wiedzieć co tam się dzieje latem. Może winna była izolacja, lub jej brak, może to, że w łazienkach buchało ciepłem z grzejników na ręczniki, może to, że również budynek był nasłoneczniony przez cały dzień.

 

Jestem zdania, że lepiej jest zmarznąć niż się zagrzać. Odpowiednia temp. nie powinna przekraczać 23 stopnie C, w nocy maks 18, chociaż naukowcy mówią, że nawet w dzień 18 stopni to droga do długowieczności.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pierwsza rzecz do uszczelnienia, to drzwi wejściowe. Regulacja lub wymiana/dołożenie uszczelek, jak jakieś bardzo stare, to być może zabawa w wymianę łącznie z progiem.

W pokoju trzeba znaleźć skąd wieje.

 

Ciągi wsteczne w kratkach - temat rzeka. Przeważnie jest to problem zbyt szczelnego mieszkania i pomaga rozszczelnienie okien. Można kombinować z nasadkami na komin ale to wymaga dogadanie się we wspólnocie/spółdzielni.

Z własnych doświadczeń, to nie ma szans, żeby mieć ciągle rozszczelnione okna, zwłaszcza zimą. W aneksie mam dwie kratki, w łazience jedną. W aneksie dałem zawory zwrotne i kratki umożliwiające przymknięcie (nie są specjalnie szczelne ale coś tam przytłumią), jedną mam w zasadzie na stałe przymkniętą. W łazience w miarę potrzeb zasłaniam kratkę, żeby mieć większy ciąg w aneksie lub łazience. Wyszedłem z założenia, że lepiej mieć jedną dobrze ciągnącą, niż kilka kiepsko. Minus taki, że zawory potrafią hałasować przy porywistym wietrze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i sam sobie wyjaśniłeś.

Hulające przeciągi tłumaczą problem wilgotności.

Pomiar wilgotności jest względny.

Przykładowo przy 20C 100% wilgotności to w praktyce 2x tyle wilgotności co 100% przy 10C.

Wpadające do środka masy zimnego powietrza po ogrzaniu są suche.

Im zimniej i bardziej sucho na zewnątrz tym problem jest większy.

Im 'szczelniejsze' mieszkanie tym jest lepiej.

 

 

Jak masz wietrzny dzień obieg powietrza jest szybszy i wilgoć szybciej ucieka.

 

 

Rozwiązanie problemu to doszczelnienie okien / drzwi etc.

Po pierwsze zlokalizuj skąd wieje.

Mniej przeciągów = większa wilgotność i lepszy komfort.

Dodatkowo będą oszczędności w ogrzewaniu bo będzie uciekało mniej ciepła => zmniejszenie grzania.

 

Tak myślę, że to kwestia, że do mieszkania wciągane jest zbyt mocno chłodne powietrze, ono wysusza mieszkanie i sobie wiatr hula. Tylko nie za bardzo wiem co można dalej zrobić. Tak jak pisałem, próbowałem uszczelniać, nie wiem gdzie jeszcze można coś poprawić. Okna są wyregulowane na największy nacisk do ramy. Drzwi wejściowe uszczelniałem, więcej raczej się nie da, zostałaby chyba tylko wymiana, tylko to duży koszt, a jeśli to nie pomoże, to będzie kasa wyrzucona w błoto.

Mam wrażenie, że po prostu coś w tym mieszkaniu działa jak jakiś odkurzacz. W sensie, że strasznie ciągnie powietrze i stąd wszystkie problemy. Nie wiem czy może to być właśnie klatka schodowa i to jest główny problem? Jeśli w chłodniejszy dzień uchylę tylko okno i otworzę drzwi wejściowe, to przeciąg jest taki, że po prostu strzela drzwiami i to jest norma. Jak kiedyś zatkałem kratki wentylacyjne na 1dzień, by sprawdzić co się będzie działo, to i tak nic się nie zmieniło, wiatr nadal hulał, a przecież teoretycznie jakaś zmiana chyba być powinna? Po prostu mam wrażenie, że coś bardzo mocno ciągnie powietrze i dlatego każdą nawet najmniejszą szczeliną jest wciągane do domu (a w normalnym mieszkaniu, pewnie by tak nie było), więc mimo uszczelnienia okien, listew przy podłodze i tak nadal ciągnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
' date='25 Maj 2020 - 14:29' timestamp='1590413384' post='15918659']

Pierwsza rzecz do uszczelnienia, to drzwi wejściowe. Regulacja lub wymiana/dołożenie uszczelek, jak jakieś bardzo stare, to być może zabawa w wymianę łącznie z progiem.

W pokoju trzeba znaleźć skąd wieje.

 

Ciągi wsteczne w kratkach - temat rzeka. Przeważnie jest to problem zbyt szczelnego mieszkania i pomaga rozszczelnienie okien. Można kombinować z nasadkami na komin ale to wymaga dogadanie się we wspólnocie/spółdzielni.

Z własnych doświadczeń, to nie ma szans, żeby mieć ciągle rozszczelnione okna, zwłaszcza zimą. W aneksie mam dwie kratki, w łazience jedną. W aneksie dałem zawory zwrotne i kratki umożliwiające przymknięcie (nie są specjalnie szczelne ale coś tam przytłumią), jedną mam w zasadzie na stałe przymkniętą. W łazience w miarę potrzeb zasłaniam kratkę, żeby mieć większy ciąg w aneksie lub łazience. Wyszedłem z założenia, że lepiej mieć jedną dobrze ciągnącą, niż kilka kiepsko. Minus taki, że zawory potrafią hałasować przy porywistym wietrze.

 

Drzwi wejściowe są stare, uszczelniałem jest na różne sposoby, jednak jak widać chyba efekt jest słaby, nie wiem czy dałoby się coś tutaj jeszcze osiągnąć. Widać to po drzwiach, bo często z zewnątrz można zobaczyć na nich jak są bardziej zabrudzone w miejscach, gdzie powietrze ucieka. W takim przypadku jedynym wyjściem byłaby pewnie wymiana? Tylko tak jak pisałem, to będą spore koszty, a jeśli to nie rozwiąże problemu, to kasa pójdzie w błoto (są jacyś fachowcy od takich spraw typu uszczelnianie mieszkania, przeciągi, wentylacja, którzy mogliby coś tutaj doradzić?). Być może jakby były super szczelne, to odciąłbym to wysysanie przez nie powietrza z mieszkania. W pokoju wielokrotnie próbowałem ustalić skąd ten ciąg, ale nie wiem do końca, wydaje się, że drzwi balkonowe od spodu, choć ręki sobie uciąć nie dam. Nie wiem czy przyczyną nie jest też to, że ten pokój jest zdecydowanie najchłodniejszy w chłodniejsze dni/miesiące, przez co chłodne powietrze z niego idzie do cieplejszych pomieszczeń?

Paradoksalnie tak jak wspominałem ostatnie dni są gorsze niż dni zimowe, mimo wyższej temperatury. Wczoraj jak się lekko uchyliło drzwi wejściowe, to czuć wiatr ciągnący z mieszkania, mimo pozamykanych wszystkich okien. Wilgotność też niby większa (38%) niż zimą (ok.30%), ale wysusza oczy, gardło znacznie bardziej, więc wydaje mi się, że problemem jednak są te ciągi zimnego powietrza (które naturalnie obniżają też wilgotność), a nie wilgotność sama w sobie. Może problem jest też dlatego teraz większy w ostatnich dniach, bo mimo wszystko jest dość wietrznie.

 

I z tym ciągiem wstecznym, to jest też właśnie kolejny paradoks. Oczywiście jak mi teraz się w zimne dni tak zdarzy, to gdy otworzę/uchylę okno w kuchni, to ciąg się oczywiście zmienia i kratka ciągnie powietrze. Tylko wtedy wiatr zaczyna bardziej hulać po całym mieszkaniu i je wysusza. Więc teoretycznie niby wsteczny ciąg i to, że zmienia się po uchyleniu okna, powinno świadczyć o tym, że mieszkanie jest zbyt szczelne, z drugiej jednak strony nie może być zbyt szczelne, jeśli mi cały czas ciągnie po mieszkaniu i ewidentnie czuć jak wywiewa mocno powietrze przez drzwi wejściowe...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fachowo nie wytłumaczę skąd się bierze wsteczny ciąg, z moich obserwacji wynika, że musi być kilka niezależnych kratek/kominów. Nie ma szans, żeby równo ciągnęły, więc przy słabym dopływie powietrza, któryś komin wygrywa i powoduje ciągniecie powietrza z najsłabszego. Jak się rozszczelni/uchyli/otworzy okno, to powietrza jest tyle, że wystarcza dla wszystkich kominów.

 

Walczyć można różnie, od nasadek na komin w tym turbowenty, przez zawory zwrotne, anemostaty, a kończąc na wspomaganiu mechanicznym (z tym trzeba uważać, w zależności od układu wentylacji można zrobić kuku sąsiadom).

 

Ciąg w kominie zależy od jego budowy (wysokość, izolacja, wykończenie wylotu) oraz różnicy temperatur. Dodatkowo wiatr sporo zmienia. Najgorzej jest kiedy na zewnątrz jest cieplej niż w mieszkaniu i nie ma wiatru. Wtedy może być łatwiej zaciągnąć powietrze z drugiej kratki, niż z nieszczelności mieszkania.

 

 

Trzeba szukać skąd wieje, nie ma innej rady. Pomocne są dłonie, policzki/ucho, jakaś lekka kartka (np. pojedyncza warstwa z chusteczki/ręcznika/papieru toaletowego) skrawek materiału, zapalniczka (trzeba uważać, żeby czegoś nie przypalić, czy wręcz podpalić), może jeszcze jakieś kadzidełko czy zgaszona kopcąca świeczka (nie próbowałem).

Z rękami czy twarzą jest ten problem, że można pomylić ciąg powietrza z zimnem. Zapalniczka wydaje się najbardziej czuła ale może być ciężko w jakichś ciaśniejszych miejscach, czy przy łatwopalnych.

Jak jest większa różnica temperatur, to można wspomóc się kamerą termowizyjną szukając chłodnych miejsc i wtedy sprawdzanie czy faktycznie wieje. Metoda dobra jak jest pod ręką lub można pożyczyć (ja mam w pracy i nie ma problemu, żeby na dzień czy dwa zabrać do domu o ile nie jest aktualnie wykorzystywana).

Do sprawdzenia okna i ich okolice, gniazdka elektryczne (u mnie wiało z jednego gniazdka i przełącznika światła w przedpokoju), skrzynki/rewizje itp. w pionach elektrycznych i wodnych, wszelkie przejścia rur przez ściany, czy stropy.

 

Nie wiem czy przyczyną nie jest też to, że ten pokój jest zdecydowanie najchłodniejszy w chłodniejsze dni/miesiące, przez co chłodne powietrze z niego idzie do cieplejszych pomieszczeń?

Musi być dopływ z zewnątrz, nie ma innej opcji. Spróbuj wyciągnąć powietrze z butelki, chwila moment i masz takie podciśnienie, że nie idzie dalej lub się odkształci. Zrób kilka otworów w niej i możesz ciągnąć do woli.

 

Drzwi wejściowe są stare, uszczelniałem jest na różne sposoby, jednak jak widać chyba efekt jest słaby, nie wiem czy dałoby się coś tutaj jeszcze osiągnąć.

To już trzeba by zobaczyć jak to wygląda.

 

są jacyś fachowcy od takich spraw typu uszczelnianie mieszkania, przeciągi, wentylacja, którzy mogliby coś tutaj doradzić?

Pewnie są ale ciężko mi powiedzieć czego szukać do kompleksowego sprawdzenia. Może jakieś zajmujące się wentylacją ale pewnie tanio nie będzie, mogą też nie chcieć zajmować się tak małymi sprawami. Może jakieś od przeglądów budowlanych.

Okna czy drzwi, to firmy zajmujące się nimi (np. u mnie w ramach gwarancji nieszczelność usuwał serwis od drzwi, które montował deweloper).

 

 

Aha, bo ciągle zapominam. Jeżeli masz kuchenkę gazową, a tym bardziej podgrzewacz do wody na gaz, to musi być przepływ powietrza!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
' date='26 Maj 2020 - 11:37' timestamp='1590489422' post='15919652']

Fachowo nie wytłumaczę skąd się bierze wsteczny ciąg, z moich obserwacji wynika, że musi być kilka niezależnych kratek/kominów. Nie ma szans, żeby równo ciągnęły, więc przy słabym dopływie powietrza, któryś komin wygrywa i powoduje ciągniecie powietrza z najsłabszego. Jak się rozszczelni/uchyli/otworzy okno, to powietrza jest tyle, że wystarcza dla wszystkich kominów.

 

Walczyć można różnie, od nasadek na komin w tym turbowenty, przez zawory zwrotne, anemostaty, a kończąc na wspomaganiu mechanicznym (z tym trzeba uważać, w zależności od układu wentylacji można zrobić kuku sąsiadom).

 

Ciąg w kominie zależy od jego budowy (wysokość, izolacja, wykończenie wylotu) oraz różnicy temperatur. Dodatkowo wiatr sporo zmienia. Najgorzej jest kiedy na zewnątrz jest cieplej niż w mieszkaniu i nie ma wiatru. Wtedy może być łatwiej zaciągnąć powietrze z drugiej kratki, niż z nieszczelności mieszkania.

 

Tak jak pisałem, są dwie kratki - kuchnia i łazienka, plus klatka schodowa, która chyba robi za kolejny komin. Aktualnie ciąg wsteczny zdarza się w kuchni, ale też ostatnio ciągnęło z klatki schodowej do mieszkania. W lecie w gorące dni, wszędzie robi się ciąg wsteczny. Co do kuchni, to jeszcze jest ten problem, że od stycznia z okolic kratki słyszę jakieś buczenie (tak jakby coś się włączało-wyłączało raz na jakiś czas), nie wiem czy to sąsiad coś tam zainstalował czy co. W każdym razie, moje problemy z suchością, ciągami powietrza były już wcześniej, jedyne co to może właśnie ten ciąg wsteczny w kuchni może byc spowodowany przez sąsiada. Kiedyś jak był remont w mieszkaniu z 2piętra, to nie wiem jak to zrobili, ale zrobili tam robotnicy taki przeciąg, że poszedł ciąg wsteczny i mi całą kuchnię zasypało lekko czarny pyłem z komina.

U mnie to 1wsze piętro więc kominy są wysokie. Różnice temperatur też sporo, jeśli w mieszkaniu jest przeważnie 22zimą, 25-26stopni latem.

 

' date='26 Maj 2020 - 11:37' timestamp='1590489422' post='15919652']

Trzeba szukać skąd wieje, nie ma innej rady. Pomocne są dłonie, policzki/ucho, jakaś lekka kartka (np. pojedyncza warstwa z chusteczki/ręcznika/papieru toaletowego) skrawek materiału, zapalniczka (trzeba uważać, żeby czegoś nie przypalić, czy wręcz podpalić), może jeszcze jakieś kadzidełko czy zgaszona kopcąca świeczka (nie próbowałem).

Z rękami czy twarzą jest ten problem, że można pomylić ciąg powietrza z zimnem. Zapalniczka wydaje się najbardziej czuła ale może być ciężko w jakichś ciaśniejszych miejscach, czy przy łatwopalnych.

Jak jest większa różnica temperatur, to można wspomóc się kamerą termowizyjną szukając chłodnych miejsc i wtedy sprawdzanie czy faktycznie wieje. Metoda dobra jak jest pod ręką lub można pożyczyć (ja mam w pracy i nie ma problemu, żeby na dzień czy dwa zabrać do domu o ile nie jest aktualnie wykorzystywana).

Do sprawdzenia okna i ich okolice, gniazdka elektryczne (u mnie wiało z jednego gniazdka i przełącznika światła w przedpokoju), skrzynki/rewizje itp. w pionach elektrycznych i wodnych, wszelkie przejścia rur przez ściany, czy stropy.

 

 

Musi być dopływ z zewnątrz, nie ma innej opcji. Spróbuj wyciągnąć powietrze z butelki, chwila moment i masz takie podciśnienie, że nie idzie dalej lub się odkształci. Zrób kilka otworów w niej i możesz ciągnąć do woli.

 

 

To już trzeba by zobaczyć jak to wygląda.

 

Szukam, szukam, szukam i nie wiem. Widać, że ewidentnie hula powietrze, jak np. powieszę w pokoju pranie, to gdy coś ma jakąś zwisającą nitkę, to widać jak się lekko rusza, w kuchni jest to samo z nitkę zwisającą ze ścierki. Do tego mogę dodać, że jak przy suficie gdzieś wisi jakiś farfocel, to też można zaobserwować, że się porusza pod wpływem powietrza. Ciekawi mnie też kwestia wc. Tzn. u mnie łazienka jest osobno od wc. Kibel to małe pomieszczenie pewnie z 1mx1m, na dole drzwi ma dziury na dopływ powietrza i jak się siedzi na kiblu, to często czuć jak przez nie ciągnie zimne powietrze, gdy się otworzy drzwi balkonowe w kuchni, to wtedy ciag staje się bardzo mocny. Jest to o tyle ciekawe, że w kiblu nie ma żadnego komina, więc nie wiem czemu tak tam wciąga powietrze? Co prawda są tam też takie drzwiczki (do jakiegoś szybu, w sumie nie wiem co to jest i po co to) i jest kratka (ale ona też wchodzi do tego szybu), jednak jak sprawdzałem i trudno powiedzieć, żeby ten szyb czy kratka ciągnęło powietrze, nic nie czuć, po płomieniu świecy też nic nie widać, raczej się wydaje, że nic się nie dzieje, ale z drugiej strony jednak do tego kibla mocno ciągnie powietrze. Mam mętlik, czy możliwe są takie ruchy powietrza spowodowane tylko różnicami temperatur w różnych pomieszczeniach? Kibel teraz jest chłodniejszy, ale normalnie zima to najcieplejsze miejsce w mieszkaniu.

 

' date='26 Maj 2020 - 11:37' timestamp='1590489422' post='15919652']

Aha, bo ciągle zapominam. Jeżeli masz kuchenkę gazową, a tym bardziej podgrzewacz do wody na gaz, to musi być przepływ powietrza!

Nie mam gazu w mieszkaniu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sąsiad mógł zamontować wentylator, jeżeli macie wspólne kominy, to taki montaż jest niedopuszczalny. Trzeba by się kontaktować z administracją budynku, żeby potwierdzić i co dalej można zrobić.

 

Jeżeli pranie jest na kaloryferze, te pajęczyny też w pobliżu, to mogą być ruchy konwekcyjne w pomieszczeniu - nie tego szukasz.

 

Z tego co piszesz, to masz 3 kratki: kuchnia, łazienka, wc.

Ten szyb to zapewne pion z rurami. Otwórz drzwiczki, zobacz co tam w środku jest. Przypuszczam, że mogą być tam główne zawory do mieszkania ewentualnie na łazienkę i wc.

Przy okazji zobacz jak ciepło jest w tym pionie, jeżeli idą tam rury od ogrzewania (zwłaszcza nieizolowane) lub obieg ciepłej wody, to masz potencjalne źródło dodatkowego ciepła. Nie nastawiałbym się na jakiś ekstra gorąc ale kto wie.

 

Kratka nie powinna być bezpośrednim wejściem w pion, powinna prowadzić do przewodu kominowego w pionie.

 

Jeżeli jest ciąg powietrza przez drzwi wc, to musi gdzieś uchodzić i najprostszą odpowiedzią jest kratka. Powinno dać się to łatwo sprawdzić: jak czujesz że mocno pod drzwiami wieje, to zobacz czy ręcznik papierowy (lub coś podobnego) chce się przyssać do kratki. Jeżeli się przyssie, to sprawdź czy pod drzwiami zmniejszy się ciąg. Można też na próbę okleić te drzwiczki taśmą malarską i zobaczyć czy coś się zmieni.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
' date='30 Maj 2020 - 09:07' timestamp='1590826025' post='15923982']

Sąsiad mógł zamontować wentylator, jeżeli macie wspólne kominy, to taki montaż jest niedopuszczalny. Trzeba by się kontaktować z administracją budynku, żeby potwierdzić i co dalej można zrobić.

 

Jeżeli pranie jest na kaloryferze, te pajęczyny też w pobliżu, to mogą być ruchy konwekcyjne w pomieszczeniu - nie tego szukasz.

 

Z tego co piszesz, to masz 3 kratki: kuchnia, łazienka, wc.

Ten szyb to zapewne pion z rurami. Otwórz drzwiczki, zobacz co tam w środku jest. Przypuszczam, że mogą być tam główne zawory do mieszkania ewentualnie na łazienkę i wc.

Przy okazji zobacz jak ciepło jest w tym pionie, jeżeli idą tam rury od ogrzewania (zwłaszcza nieizolowane) lub obieg ciepłej wody, to masz potencjalne źródło dodatkowego ciepła. Nie nastawiałbym się na jakiś ekstra gorąc ale kto wie.

 

Kratka nie powinna być bezpośrednim wejściem w pion, powinna prowadzić do przewodu kominowego w pionie.

 

Jeżeli jest ciąg powietrza przez drzwi wc, to musi gdzieś uchodzić i najprostszą odpowiedzią jest kratka. Powinno dać się to łatwo sprawdzić: jak czujesz że mocno pod drzwiami wieje, to zobacz czy ręcznik papierowy (lub coś podobnego) chce się przyssać do kratki. Jeżeli się przyssie, to sprawdź czy pod drzwiami zmniejszy się ciąg. Można też na próbę okleić te drzwiczki taśmą malarską i zobaczyć czy coś się zmieni.

 

Właśnie nie wiem. Dawniej nic mi nie buczało w kominie, dopiero gdzieś od stycznie, jak się wyżej ktoś wprowadził. Wygląda to właśnie jakby coś się samo włączało/wyłączało. Bo np. dziś jak wstałem w środku nocy, to buczało, ale już nad ranem była cisza. Wątpię by ktoś to wyłączał w nocy, tak więc chyba działa samo.

 

Ten pajęczyny/farfocle, to się poruszają w różnych miejscach, czasem oddalonych od kaloryferów. Jednak może to jest spowodowane tym, że cały czas do mieszkania wpada dużo powietrza z zewnątrz, ono się ociepla i idzie do góry i stąd takie ruchy?

 

Ta kratka w wc, to kratka ślepa, tzn. tak jak pisałem ona wchodzi po prostu do tego szybu. Jak sprawdzałem, to ona nie ciągnie powietrza do środka, ani kartka papieru, ani nitka, nic nie jest przyciąganie, nie rusza się. Ewentualnie czuć jak ciągnie od kratki, ale to takie chłodniejsze powietrze, więc to po prostu może być kwestia różnicy temperatur. Tak więc nie wiem co do tego wc tak ciągnie. Szyb też nie wydaje się ciągnąć powietrza... Ale jednak tak jak pisałem, ewidentnie czuć przez otwory w dole drzwi, że ciągnie chłodnym powietrzem z mieszkania do wc, a jak się otworzy balkon, to wtedy ciągnie do wc jeszcze mocniej.

 

Szczerze mówiąc nie wiem kompletnie co tutaj się dzieje. Wygląda na to, że mieszkanie przewentylowane, że za mocno mi ciągnie powietrze z mieszkania, ale tak jak z wc, teoretycznie tam ciągnie powietrze do wc, ale w samym wc nie mogę znaleźć miejsca gdzie to powietrze miałoby uchodzić. W wc wisi sobie też taka pajęczyna, która bardzo mocno się porusza pod sufitem. Nie wiem może kwestia tych ruchów powietrza, ciągów, to kwestia różnic temperatury w mieszkaniu? Z drugiej jednak strony różne temperatury w różnych pomieszczaniach, to nic nienormalnego i nie powinno mieć chyba takich skutków?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak wchodzi do wc, to musi także gdzieś wyjść. Spróbuj przy tym otwartym balkonie, może będzie łatwiej.

Ewentualnie dodatkowo drogą eliminacji, czyli zasłonić kratkę i zobaczyć czy ciąg pod drzwiami się zmniejszy, następnie uszczelnić te drzwiczki do pionu i tak samo sprawdzić.

 

Mniej oczywiste miejsca to przy rurach wchodzących w ścianę, czy strop ale to by musiała być spora szpara/dziura, żeby sensownie ciągnęło powietrze.

 

Więcej ciężko podpowiedzieć bez zobaczenia jak to wygląda.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
' date='04 Czerwiec 2020 - 16:02' timestamp='1591282947' post='15930383']

Jak wchodzi do wc, to musi także gdzieś wyjść. Spróbuj przy tym otwartym balkonie, może będzie łatwiej.

Ewentualnie dodatkowo drogą eliminacji, czyli zasłonić kratkę i zobaczyć czy ciąg pod drzwiami się zmniejszy, następnie uszczelnić te drzwiczki do pionu i tak samo sprawdzić.

 

Mniej oczywiste miejsca to przy rurach wchodzących w ścianę, czy strop ale to by musiała być spora szpara/dziura, żeby sensownie ciągnęło powietrze.

 

Więcej ciężko podpowiedzieć bez zobaczenia jak to wygląda.

 

Ok, to będę próbował szukać dalej...

 

A warto spróbować np. jakoś zasłonić drzwi wejściowe, tak by trochę odciąć je od mieszkania i zobaczyć czy mniej będzie ciągnęło to powietrze i czy to coś pomoże? Albo tak samo zrobić z drzwiami balkonowymi, zasłonić je jakoś od zewnątrz, by sprawdzić czy to coś da? Ma to jakiś sens, czy będzie to marnowanie czasu?

 

Też tu jest ciekawe, że mam teraz te 21,5 stopnia - 22 stopnie, a mimo wszystko w ostatnich dniach muszę momentami zakładać bluzę, bo mi jest zimno..

Edytowane przez Nikos84

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Można próbować, będziesz wiedział więcej skąd powietrze idzie.

 

O temperaturze już pisałem. Jak się siedzi i nie rusza, to organizm tak łatwo się nie ogrzeje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...