Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano (edytowane)

Cześć.

Sprawa wygląda tak, że mam monitor FHD z Freesynciem i przymierzam się do zakupu jakiejś karty graficznej od czerwonych. Początkowo kierowałem uwagę na RX'a 590, ale najtaniej teraz można go w Polsce kupić za jakieś 940 zł, gdzie RX 580 jest średnio o 100 zł tańszy i o średnio 10 FPS mniej wydajny. Czy rozsądniej byłoby zakupić jednak RX'a 580 i dogonić (no... może chociaż zmniejszyć różnicę w wydajności) 590 za pomocą OC? W ciekawej cenie jest taki niereferent: ASUS RADEON RX 580 DUAL 8GB.

Co o tym myślicie?

Z góry dziękuję za pomoc.

Edytowane przez Krzysztof101

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

580tka 8gb to dobra karta ale kosztuje ponad 8 setek a to już blisko do 1660super (na promocjach mozna wyrwac za 999pln-1049pln) szukałbym 580 8gb używki z długą gwarancją z normalnego sklepu w cenie max 650pln a zapewniam że takową można kupić często gęsto.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

580tka 8gb to dobra karta ale kosztuje ponad 8 setek a to już blisko do 1660super (na promocjach mozna wyrwac za 999pln-1049pln) szukałbym 580 8gb używki z długą gwarancją z normalnego sklepu w cenie max 650pln a zapewniam że takową można kupić często gęsto.

150-200 zł do 1660 Super to dla mnie niestety nie jest blisko. Dochodzi do tego fakt, że chciałem też użyć ten Freesync w monitorze.

Co do używanego RX'a 580 to trochę się obawiam, ale cena, o której wspomniałeś - 650 zł - wydaje się tę obawę rekompensować.

Edytowane przez Krzysztof101

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To kup zwykłego 1660. Polarisy mają tragiczną kulturę pracy. Ja nawet przy RX570 momentami nie mogłem wytrzymać. Teraz mam 1660S na takim samym chłodzeniu i ta karta jest prawie niesłyszalna. RX590 wolę sobie nawet nie wyobrażać. Naprawdę nie ma się co pchać w to stare padło dla paru klatek więcej.

 

Freesync na Nvidii działa bez problemu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To kup zwykłego 1660. Polarisy mają tragiczną kulturę pracy. Ja nawet przy RX570 momentami nie mogłem wytrzymać. Teraz mam 1660S na takim samym chłodzeniu i ta karta jest prawie niesłyszalna. RX590 wolę sobie nawet nie wyobrażać. Naprawdę nie ma się co pchać w to stare padło dla paru klatek więcej.

 

Freesync na Nvidii działa bez problemu.

 

Tylko że ja mam taki monitor Acer Nitro VG220Qbmiix i on nie ma DP, więc nie skorzystam z technologii. :/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Możesz jeszcze rozważyć 5500 XT, za 800 zł, wersja 4 GB, niestety wersja 8 GB jest nieopłacalna. Wydajnościowo jest na poziomie RX 580, przy czym ma znacznie mniejszy pobór mocy.

https://www.mediaexpert.pl/komputery-i-tablety/podzespoly-komputerowe/karty-graficzne/sapphire-pulse-radeon-rx-5500-xt-4g-gddr6-hdmi-3x-dp-oc-w-bp-uefi-11295-03-20g?utm_source=Ceneo&utm_medium=cpc&utm_content=562010&utm_campaign=2020-05&ceneo_spo=false

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To może już lepiej RX5500 XT?

 

To ciekawe, ale 4GB wystarczy na parę lat?

 

Poza tym, czy wszystkie RX 5XX są aż takie głośne?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To ciekawe, ale 4GB wystarczy na parę lat?

 

Poza tym, czy wszystkie RX 5XX są aż takie głośne?

 

Nie wiem czy wszystkie. Wiem że grając w Kingdom Come na Aorous RX570 musiałem dłubać przy Radeon Chill żeby tak nie wyło. Oczywiście dużo zależy od gry i osobistej tolerancji.

 

To 4GB to niestety może być problem. Taki Doom Eternal ma na przykład obcięte maksymalne ustawienia dla kart z 4GB RAM.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

4 GB nie wystarczy na parę lat, ale to nie problem, bo karty o tej wydajności nie wystarczą na parę lat, nawet posiadając 8 GB. Nie wszystkie RX 5XX są głośne, Sapphire Nitro albo MSI Gaming dają radę. RX 5500 XT jednak będzie cichszy i chłodniejszy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

W takim SOTTR niestety 4GB daje się we znaki, więc na start już tak średnio, bo to tytuł, który na pewno będzie ogrywany.

 

Co do kultury pracy RX 580 za dużego porównania nie mam, ale według testów na pclab, GPU używane obecnie przeze mnie generuje w obciążeniu jakieś 37 dB i jest spoko. Zatem RX 580 w cenie poniżej 700 PLN powinien zrekompensować nawet 40 z hakiem decybeli.

Edytowane przez Krzysztof101

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Te XFXy z Allegro poniżej 700 zł, mają tylko 12 miesięcy gwarancji. Za 750 zł w Sferisie jest Asus z 3 letnią gwarancją: https://www.sferis.pl/asus-radeon-rx-580-arez-dual-8g-bulk-arez-dual-rx580-8g-p660613

Otóż ten model przytoczyłem w głównym poście. Zastanawiam, co oznacza w tym kontekście wersja BULK.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiam, co oznacza w tym kontekście wersja BULK.

Czasami dotyczy to opakowania, ale na stronie jasne napisane że rodzaj opakowania to pudełko. Skoro to nie outlet to pudełko powinno być oryginalne. Jeśli miałbym zgadywać BULK dotyczy akcesoriów, a dokładnie ich brak.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

BULK to brak akcesoriów, czasami też inne (z reguły skromniejsze) pudełko niż w wersji Retail.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To ciekawe, ale 4GB wystarczy na parę lat?

 

Poza tym, czy wszystkie RX 5XX są aż takie głośne?

Raczej celowałbym jednak w 8gb ram a co do głośności to tak r580 wszystkie są głośne może poza msi gaming jej nie miałem w łapach ,reszta bez uv i zabawy z krzywą wentylów nie podchodzić

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

BULK to brak akcesoriów, czasami też inne (z reguły skromniejsze) pudełko niż w wersji Retail.

"produkt bez fabrycznego opakowania" - taką dostałem odpowiedź. Jak nie będzie płyty ze sterownikami, nalepek i instrukcji to luzik, wszystko w internecie.

 

Raczej celowałbym jednak w 8gb ram a co do głośności to tak r580 wszystkie są głośne może poza msi gaming jej nie miałem w łapach ,reszta bez uv i zabawy z krzywą wentylów nie podchodzić

 

O co właściwie chodzi z tym undervoltingiem? To jest tak, że karta graficzna ma aż nadto napięcia do utrzymania taktowania zegarów, przez co ma za wysokie temperatury, które z kolei itd itd...?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Po prostu jest pewien zakres tolerancji, przy którym karta może działać z niższym napięciem na takich samych zegarach i się nie wypier*

 

To tak jak z OC - producent daje gwarancję, że karta będzie działać stabilnie przy stockowych zegarach. A przy wyższych może, ale nie musi.

Edytowane przez overkill

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Po prostu jest pewien zakres tolerancji, przy którym karta może działać z niższym napięciem na takich samych zegarach i się nie wypier*

 

To tak jak z OC - producent daje gwarancję, że karta będzie działać stabilnie przy stockowych zegarach. A przy wyższych może, ale nie musi.

 

Ale UV jest chyba bezpieczniejszy? No bo, jak się da za wysokie napięcie to można spalić GPU, ale przy za niskim to co? Chyba tylko niższe taktowanie będzie mieć...

Edytowane przez Krzysztof101

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Generalnie spalenie karty z poziomu softu jest baaaaardzo trudne. Karta z obniżonym napięciem może działać niestabilnie, ale UV samo w sobie nie obniża wydajności.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Generalnie spalenie karty z poziomu softu jest baaaaardzo trudne. Karta z obniżonym napięciem może działać niestabilnie, ale UV samo w sobie nie obniża wydajności.

Nie obniża? "Po prostu jest pewien zakres tolerancji, przy którym karta może działać z niższym napięciem na takich samych zegarach i się nie wypier*"

Jak się przekroczy dolną granicę tej tolerancji, to chyba spadają zegary, więc i wydajność jest niższa czy się mylę?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli obniżysz power limit to tak, bo wtedy karta będzie miała niższy próg przy którym obniży zegary aby uniknąć przegrzania. Przy bezpośrednim obniżeniu napięcia nie powinno to mieć miejsca.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli obniżysz power limit to tak, bo wtedy karta będzie miała niższy próg przy którym obniży zegary aby uniknąć przegrzania. Przy bezpośrednim obniżeniu napięcia nie powinno to mieć miejsca.

 

No dobra, to inaczej. Co się stanie, jeśli ustawię ciut za niskie napięcie, nie ruszając limitera mocy?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bluescreen/błąd sterownika/reset systemu. To samo co przy niestabilnym OC.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bluescreen/błąd sterownika/reset systemu. To samo co przy niestabilnym OC.

Ale to przy obciążeniu czy już przy starcie?

No bo ja rozumuję to tak, że skoro trzeba czasem wyższego napięcia, by podkręcić bardziej jakiś komponent. Więc analogicznie - im niższe napięcie, tym niższe taktowanie będzie osiągać (tu) GPU.

(Tak poza tym, czy wolno tak zbaczać z głównego wątku?)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...