Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Mam od prawie roku Cruciala BX500 960GB. Ogółem jest spoko, ale co jakiś czas mam wrażenie że się przycina.

Sprawdziłem "chałupniczo" - po skopiowaniu ok. 6-10GB jednocześnie, prędkość zapisu spada do <10MB/s i tak przez dłuższy czas.

Spodziewam się, że to jakiś cache się kończy czy coś takiego (mam 32GB pamięci, więc być może Windows sporo z tej przestrzeni rezerwuje na jakiś wewnętrzny cache).

 

Ale spodziewał bym się spadku do ~100MB/s, minimum 50MB/s, ale nie AŻ TAK.

 

post-7052-15898289994709_thumb.png

Załączam screena - to trzecie kopiowanie tego pliku z rzędu, poprzednie 2 były szybkie (kilkaset MB/s). Sytuacja jest stabilna, tj. robiłem kilkukrotnie takie testy, efekty zawsze takie same.

CrystalDiskMark również się w ten sposób przycina, tj. jeśli zapuszczę kilka testów zapisu z rżędu, to któryś da tragiczne wyniki.

 

Programy do SMART-a mi nic nie wykazały (na tyle na ile ogarniam), krótki HealthCheck w Crucial Storage Executive też nic, nie widzę narośniętych błędów w odczytach SMART-a.

 

Nie bardzo wiem jak to ugryźć. Co może być przyczyną?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

chyba? bufor jest za mały, dlatego takie zwolnienie (bufor ssd, nie ram) - a jaki ten ssd ma bufor, i z czego (dram, slc?)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ano model jest "DRAMless" w kwestii cache, znalazłem w jakiejś recenzji że prędkości spadają w okolice 100MB/s przy ciągłym użyciu: https://www.tomshardware.com/reviews/crucial-bx500-ssd,5377.html

 

W sumie muszę głębiej pokombinować i zmierzyć, możliwe że te 5MB/s to tylko odczyt Windowsa który czeka na opróżnienie swojego bufora i nowych danych nie przyjmuje.

Jednak miałem wrazenie że te 5MB/s się utrzymywało na tyle długo, że średnia prędkość na przestrzeni powiedzmy minuty również wychodziła bardzo słaba, postaram się zweryfikować jeszcze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

bufor systemu nie ma tu nic do rzeczy, chyba? w ogóle nie ma takiego buforu, obsługuje transfer plików układzik dma - direct memory access, który ma własny mały bufor - ale w żadnym wypadku ten bufor nie powoduje opóznienia, bo jeśli na pci ma przepustowość kilkunastu gb na sek, więc wąskie gardło to raczej ssd - jeśli zapisujesz też z ssd bufor na ssd obsługuje odczyt i zapis, stąd łatwiej i szybciej się zapełnia, itd; jakie to komórki, jeśli qlc - quadruple level cell, to zapis może być b. wolny, bo dla 4 bitów w komórce zapis potrzebuje aż 32 poziomów napięcia - dopóki zapisuje do buforu ok, ale jak bufor pełny, i trzeba zapisywać w komórkach tempo gwałtownie spada; dziwne tylko, że tak szybko, czytałem że tak się dzieje w niektórych ssd, ale pliki znacznie większe, typu np 50 gb, nie 10; ale tani ssd może mieć mały bufor

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Z moich testów wynika że write buffer w Windows to 8 GiB. System najpierw zapełnia bufor w ram i dopiero potem "spłukuje" dane na nośnik w tle.

 

Możesz użyć mojego malutkiego programiku aby przetestować zapis w trybie niezbuforowanym

 

https://forum.pclab.pl/topic/1284820-IOSpeedTester-konsolowy-program-do-mierzenia-pr%C4%99dko%C5%9Bci-transferu-danych/

Edytowane przez Atak_Snajpera

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z moich testów wynika że write buffer w Windows to 8 GiB. System najpierw zapełnia bufor w ram i dopiero potem "spłukuje" dane na nośnik w tle.

 

Możesz użyć mojego malutkiego programiku aby przetestować zapis w trybie niezbuforowanym

 

https://forum.pclab.pl/topic/1284820-IOSpeedTester-konsolowy-program-do-mierzenia-pr%C4%99dko%C5%9Bci-transferu-danych/

 

Brzmi sensownie zarówno to 8GB jak i narzędzie, popatrzę.

Zawsze też można ten bufor wyłączyć w celach diagnostycznych (o ile pamiętam nic trudnego).

Jeśli okaże się to w miarę stała prędkość, to pewnie jest zasadniczo OK.

 

Cóż, tak czy inaczej chęć kupienia kolejnego SSDka, NVMe tym razem, rośnie :E.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Taki spadek mocny po zapełnieniu bufora to nienormalna rzecz, ale ogólnie wiadomo, że BX500 to taka budżetówka z niższej półki, więc nie można tu wiele oczekiwać. Coś się pewnie zepsuło, jakiś błąd złapał kontroler, itp. Czasem secure erase potrafi naprawić problem, na jakiś czas pewnie.

 

Szkoda, że już nie widać na rynku tanich dobrych SSD na magazyn jak słynny niegdyś Micron 1300, którego w wersji 1TB udało mi się nabyć za 350zł - zapis na nim się utrzymuje na poziomie ok. 470MB/s i żaden bufor się nie zapełnia (przynajmniej przy pliku 40 GB)...

 

Cóż, tak czy inaczej chęć kupienia kolejnego SSDka, NVMe tym razem, rośnie :E.

Ale z NVMe też trzeba uważać, bo skoro zależy Ci na dobrym zapisie dużych plików, to też nie każdy sobie z tym poradzi. Ja mam np. Corsair MP510 240 GB i tam bufor się zapełnia po ok. 3 GB i zapis spada do 290 MB/s - więc przy dużych plikach sumarycznie może być wolniejszy od dobrego SSD na SATA. Więc trzeba dokładnie zbadać, co się bierze, żeby nie być potem rozczarowanym, a żaden (chyba) producent nie podaje prędkości po zapełnieniu bufora, żeby się ze wstydu nie spalić :red:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Samsung Podaje ;)

 

Sequential Write performance measurements are based on TurboWrite technology. The sequential write performances after TurboWrite region are:

300 MB/s(250GB),

600 MB/s(500GB),

1,200 MB/s(1TB),

1,250 MB/s(2TB).

 

Random Write performance measurements are based on TurboWrite

technology. The random write performances after TurboWrite region are:

80,000 IOPS(250GB),

160,000 IOPS(500GB),

300,000 IOPS(1TB/2TB).

Performance may vary based on SSD’s firmware, system hardware & configuration and other factors. Please refer to testing configuration and notes

on the next page.

 

Co do Bx500:

The SLC cache size varies based on the capacity of the SSD but with the SLC Write Acceleration technology, a part of the NAND memory acts as SLC memory (one bit per cell) and this portion of the NAND memory acts as a specific buffer through which all data write operations pass.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Samsung Podaje ;)

No to przynajmnniej Samsungowi chwała za to! Ale ciekawe, czy istnieje sklep, który podaje u siebie tego typu parametry? :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

miałem podobnie (tylko miałem 120gb), prędkość zapisu i odczytu masakra, windows mi się wieszał, resety, zawiechy, wyłączanie przeglądarki jesli np: odpaliłem netfilxa czy youtube. Dysk SSD SANDISK Ultra II. We wszystkich programach diagnostycznych - dysk ok, ale skopiowałem kilka gb z jednego folderu do drugiego - 5mb/s nawet spadało. Obojętnie czy zapis czy odczyt. Mimo że jeszcze jakiś czas temu o 5mb/s mogłem zapomnieć, w końcu kupiłem dysk i wszystko działa jak trzeba. Wykorzystuje max z SATA III (prawie). System chodzi jak marzenie, teraz czekam na 16gb pamięci i juz można polatać, tym bardziej że na tym laptopie mam wszystko firmowe.

 

Tak to jest, jeszcze kilka lat temu każdy myślał że SSD są nie zniszczalne, a teraz się sypią. Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...