Skocz do zawartości
bartez12

Wykorzystanie PC jako dysk sieciowy

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

mam do wykorzystania komputer w sieci. Chciałem na nim postawić dysk sieciowy do pracy wyłącznie lokalnej, podłączone do niego kilka komputerów. Zastanawiam się, którą dystrybujcję linuxa do tego wykorzystać? Ewentualnie inne rozwiązania. Komputer nie posiada licencji windowsa, dlatego rozwiązania windowsowe odpadają, pozostają tylko darmowe rozwiązania. Myślałem początkowo o ubuntu ale prawdopodobnie jest inne lepsze rozwiązanie aby postawić ftp w sieci ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

XXI wiek, a ludzie dalej FTP chcą używać...

 

Wszystko zależy jakie parametry ma ten komputer oraz jakie masz doświadczenie w konfiguracji Linuxa. Ale skoro pytasz jakiego Linuxa polecamy to chyba wiesz tylko że istnieje :) W takim wypadku polecam Ubuntu (czy klony Xubuntu, Kubuntu czy np. Mint). Te klony są lekkie i przyjazne dla początkujących. Potem instalujesz i konfigurujesz pakiet Samba i już masz gotowy dysk sieciowy. Dostęp bezpośrednio po sieci (zasób sieciowy).

Alternatywą może być dedykowane oprogramowanie jak Freenas, OMV, Owncloud, Nextcloud i pewnie jeszcze wiele innych.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

protokół SMB wcale młody nie jest ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

protokół SMB wcale młody nie jest ...

I nie tylko ten...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedzi. Nigdy nie potrzebowałem tworzyć dysku sieciowego dlatego, też pierwsze co przyszło mi do głowy to FTP ale podejrzewałem, że są lepsze rozwiązania ;) Czyli rozumiem, że ubuntu+samba będzie odpowiednie do tego co potrzebuję tak ? Czy może lepiej postawić na Freenas? Co do specyfikacji to Intel i3 2120 + 8GB RAM + 2TB WD RED.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Freenas, openmediavault, webmin i inne tego typu rozwiązania dają ci stronkę na której wszystko konfigurujesz - sambę,nfs,udziały, userów itp. Ale osobiście to nie lubię przerzucać plików tam i spowrotem (chyba że to backupy). Wolę synchronizację typu Dropbox/GDrive i dlatego od samby bardziej polecałbym Nextclouda postawionym na jakimś ubuntu czy debianie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziekuję za wszystkie odpowiedzi, postawiłem ostatecznie na proxmox + openmediavault.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...