Skocz do zawartości
KawiorS

ASUS X570-E Kontrola Wentylatora PXH

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Posiadam płytę ASUS X570-E temp chipsetu to około 35 stopni a wentylator PCH ma 3000rpm można to jakoś zmniejszyć? W BIOS nic nie widzę

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pewnie tak ma być.

 

To są małe wiatraczki więc najczęściej i obroty mają duże.

 

Tylko ciekawe co będzie jak kiedyś padnie, czy drugi jest do kupienia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Pch to jest temp chipsetu, asus od 56-57* wrzuca wentylek w tryb pasywny. Nie ma możliwości ustawić krzywej na 99%.

 

Na 35* nie masz szans, choćbyś dochladzał chipset karta graficzna :)

Edytowane przez novi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pch to jest temp chipsetu, asus od 56-57* wrzuca wentylek w tryb pasywny. Nie ma możliwości ustawić krzywej na 99%.

 

Na 35* nie masz szans, choćbyś dochladzał chipset karta graficzna :)

 

Właśnie chodzi mi o to że się nie włącza w tryb pasywny i kręci cały czas. Faktycznie cały czas mam w granicach 60 stopni. Za nim się zepsuje to będę miał nową platformę.

 

Miałem Aorus Master X570 ale padła tam działał pasywnie. To w jakim stanie dostałem płytę z gw spowodowało że zmieniłem na Asusa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

W tej płycie asusa wentylator na PCH działa cały czas i nie ma możliwości kontroli jego obrotów.

 

P.S.

Ty go słyszysz ? czy po prostu drażni Cię że się kręci ;)

 

 

7417af90bc16.jpg

Edytowane przez RsNeo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolego mam wersję x570TUF i u mnie jest to samo. Zaktualizuj bios do najnowszego jak tego jeszcze nie zrobiłeś, bo widzę że wyszła niedawno nowa wersja. U mnie po update jak by się trochę uspokoiło, ale nie ma się czym martwić one już tak mają. Zobacz u mnie jak to wygląda podczas normalnej pracy https://ibb.co/nLYBMD8

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolego mam wersję x570TUF i u mnie jest to samo. Zaktualizuj bios do najnowszego jak tego jeszcze nie zrobiłeś, bo widzę że wyszła niedawno nowa wersja. U mnie po update jak by się trochę uspokoiło, ale nie ma się czym martwić one już tak mają. Zobacz u mnie jak to wygląda podczas normalnej pracy https://ibb.co/nLYBMD8

 

 

 

Nie porównuj wersji TUF do Rog Strix bo to kompletnie inne konstrukcje.

Aktualnie najlepszy BIOS to wersji Rog Strix to wersja 1201 z 2019/09/12.

Inne wersje dodają tylko kolorowe cyferki na wykresach i nie zmieniają nic - uprzedzając pytania tak testowałem.

 

Do autora jeśli wszystko działa dobrze i masz wersję 1201 lub wyższą nie aktualizuj biosu bo Asus aktualnie pracuje nad nowym biosem do naszych mobo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie porównuj wersji TUF do Rog Strix bo to kompletnie inne konstrukcje.

Aktualnie najlepszy BIOS to wersji Rog Strix to wersja 1201 z 2019/09/12.

Inne wersje dodają tylko kolorowe cyferki na wykresach i nie zmieniają nic - uprzedzając pytania tak testowałem.

 

Do autora jeśli wszystko działa dobrze i masz wersję 1201 lub wyższą nie aktualizuj biosu bo Asus aktualnie pracuje nad nowym biosem do naszych mobo.

 

Hej obecnie mam 1408 BIOS taki dostałem z płytą. Czym różni się BIOS 1201 van 1408 i czy można obniżyć? Powiem tak tak w nocy jak wszystkie wentylatory w kompie stoją to tego małego słychać delikatnie i jest to drażniące. Może się przyzwyczaje. Natomiast jest to moje 1 AMD i płytą w.trybie

 

Auto trzyma ciągle ponad 1.46V napięcie na CPU. Kolejna rzecz to jak ustawie na sztywno to napięcie np na 1.35V to nie spada z zegarami jak w Intelu i temp w spoczynku dochodzi 50stopni. Ustawienie mnoznika np na 42 też powoduje że wtedy mnoznik ciągle stoi w miejscu. Jak takie stałe parametry mogę wpłynąć na żywotność tego CPU. DZIWI mnie fakt że tak wysokie napięcie jest w IDLU przy obciążeniu około 1.280V

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Coś namieszałeś, u mnie wygląda to tak:

 

Ustawienia rekomendowane przez AMD ... teoretycznie.

Ja pogrzebałem troszkę w PBO oraz z limitami mocy i częstotliwością pracy przetwornic zasilania CPU na trochę agresywniejsze ale ma to wpływ tylko przy pełnym booscie czyli okolice 4.3GHz.

 

b9f415690c49.jpg

Edytowane przez RsNeo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też masz 1.45v max to powyżej bezpiecznej granicy która wynosi max 1.4 a zaleca się nie przekraczać 1.35. Na 1.45 to 4.5GHZ stabilne. A Stock zegar jak ustawie to leci na 1.32 i temp niższe pod obciążeniem o 15 stopni

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie płyta w automacie wbija 1.45v w piku. Tak zostawiłem bo nie chciało mi się kombinować a w rezultacie nic to nie psuje po prostu działa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...