Skocz do zawartości
Gość

Nowe konsole z szybkimi dyskami m2 a dyski SATA

Rekomendowane odpowiedzi

Gość
Napisano (edytowane)

Czy w dniu dzisiejszym warto kupować dysk SSD sata? Nowe konsole mają mieć bardzo szybkie dyski pcie. Ceny dysków na pcie są nie dużo wyższe od tych na sata ale ich umiejscowienie na płytach często jest różne i lubią się grzać.

Nie wiem co wybrać.

 

Mam możliwość kupna MX500 lub samsunga EVO 2TB za 700 lub 800zł

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie ma obecnie różnicy pomiędzy sata3, a nvme. Różnica jest w systnetycznych testach, ale to się nie przekłada na praktykę użytkowania. Jak nie masz jeszcze dysku NVME, to bierz, ale jako dodatkowy to spokojnie bierz na sata. Poza tym, jak sięnie mylę, to te pci-e blokują na wielu płytach po 2 sloty sata, wiec jak bedziesz chcial podlaczyc wiecej dyskow, to moze byc problem. Jezeli si e myle, to niehc ktoś skoryguje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

SATA III = 6 Gb/s = ok. 550 MB/s realnie. Więcej nie podskoczysz. Dobry dysk z takim złączem ma własny DRAM i np. na system czy na gry będzie idealny.

NVMe/M.2 czyli dyski korzystające z PCI.E = teoretycznie 3,5 GB/s (odczyt). W praktyce nawet najtańsze sensowne konstrukcje wyciągają 1GB+/s, a przyzwoite 2GB+/s (ocdczyt). Zapis to również inna liga. Pamiętaj jednak, że przy długotrwałym obciążeniu wydajność pada na pysk i wyniki dla obu typów mogą być bardzo blisko siebie. Niezaprzeczalnie jednak NVMe mają lepszy "zryw" i do doczytywania względnie niedużych plików różnica będzie znaczna. Pytanie - czy wyczuwalna. Loadingi będą krótsze o 2-3 sekundy, responsywność ciut wyższa, i o ile nie masz 64 GB RAM i nie trzymasz wszystkiego w pamięci, różnica będzie akceptowalna.

 

Dyski SATA III dobrej klasy wystarczą Ci w zupełności do podstawowych czynności (czyli system + gry). Przesiadka z HDD (ok. 80-100 MB/s) i z IOPS na poziomie 200-300 na dobry SSD SATA III z odczytem na poziomie 550 MB/s i niegorszym zapisem + 80000-100000 IOPS zapewni Ci olbrzymi skok komfortu działania takiego sprzętu. Szybszy dysk NVMe vs dobry SATA III nie da już takiego skoku, powiem wręcz że tani na PCI.E może być nieco gorszy przy kopiowaniu dużych plików albo przy długim zapisie. Dyski na SATA III to bardzo dojrzałe produkty i nawet najtańsze chińczyki trzymają solidny poziom.

 

Niezaprzeczalną zaletą będzie też to, że się tak mocno nie grzeją - "wyczynówki" na PCI.E wymagają często radiatora, a jak wiadomo wysoka temperatura nie wpływa korzystnie na półprzewodniki. Zwróć uwagę również, jak duży jest laminat dysków SATA III - można tam umieścić więcej modułów, DRAM, lepiej rozpraszają też ciepło. NVMe przy narzuconych wymiarach (dla wersji 80mm, bo są i mniejsze) ma zdecydowanie mniejszą powierzchnię i przy wyższych pojemnościach zastosowane są kości o większej pojemności, które mocniej się grzeją (są też dwustronne, co wyklucza ich montaż w niektórych laptopach).

 

Przechodząc zatem do sedna - jeśli nie masz mega wymagań, upoluj wysoki model SATA III (np. Samsung z serii EVO) w dobrej cenie i będziesz zadowolony. Do dobrego NVMe musiałbyś dopłacić dużo więcej przy tej samej pojemności, a za rogiem czają się modele obsługujące pełne PCI.E x4, które mogą dać konkretnego kopa do wydajności vs starsi koledzy na PCI.E 3.0, a przynajmniej spowodują obniżkę najpojemniejszych dysków.

 

Nie ma obecnie różnicy pomiędzy sata3, a nvme. Różnica jest w systnetycznych testach, ale to się nie przekłada na praktykę użytkowania.

Nieprawda, patrz wyżej. Często dyski NVMe mają również więcej IOPS. Są natomiast zastosowania które uwypuklają testy syntetyczne, a które istotnie usprawiedliwiają wybór NVMe nad SATA III. Natomiast z perspektywy zwykłego usera dobry SATA III będzie porównywalne do przyzwoitego NVMe, zaś ew. różnice mogą być nawet niezauważalne. Podstawa to dobre pamięci, dobry kontroler i obecność DRAM, reszta to specyfika konkretnego egzemplarza (ten sam model potrafi się różnić od "kolegi" z tego samego batcha).

Edytowane przez Caroozo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poza tym, jak sięnie mylę, to te pci-e blokują na wielu płytach po 2 sloty sata, wiec jak bedziesz chcial podlaczyc wiecej dyskow, to moze byc problem. Jezeli si e myle, to niehc ktoś skoryguje.

Zależy od płyty.

 

ale ich umiejscowienie na płytach często jest różne i lubią się grzać.

Póki to komputerek do gier to grzanie nie jest problemem. Przy grach większość to operacje odczytu, a to nie męczy dysku. Także gdy dominującymi operacjami jest odczyt wiele dysków jest wystarczająco dobrych, a dopłata do lepszych - mało kiedy uzasadniona.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A samemu spradzałsś różnice w ładowaniu gier i aplikacji? Bo ja mam NVME MP510 480GB i 2xsata3 256GB i 3x120GB i różnica w ładowaniu gier jak testowałem ten nvme480 vs sata była marginalna. W granicach błędu pomiarowego stopera w telefonie. :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A samemu spradzałsś różnice w ładowaniu gier i aplikacji? Bo ja mam NVME MP510 480GB i 2xsata3 256GB i 3x120GB i różnica w ładowaniu gier jak testowałem ten nvme480 vs sata była marginalna. W granicach błędu pomiarowego stopera w telefonie. :)

Tak, napisałem o tym wyżej, ja mam w lapku dysk 1TB HDD i NVMe Kingston A1000 oraz zewnętrzny na SSD (SATA III). Owszem, NVMe nie jest jakiś mega ale ma czasy zauważalnie lepsze niż zewnętrzny po USB 3.0. Różnice to max 2-3 sekundy loadingu dużej gry. Ale różnice są znaczne, jeśli masz dysk wysokiej klasy, 200k+ IOPS i transfery 2-3 GB/s. Posiadając np. 32GB RAM i doczytując sporo danych nie w małych paczkach, a w dużych pakietach (np. nieskompresowane video) już odczujesz różnicę, a mierząc stoperem/sekundnikiem czasy loadingu zauważysz różnicę. Ona jest, tylko mało odczuwalna, niemniej ma znaczenie. Spróbuj podłączyć szybki pendrive USB 3.0 i skopiować do 1 GB danych - pójdzie pieronem. Sformatuj go do NTFS i skopiuj np. archiwum 25GB - zobaczysz jak zjedzie prędkość. Benchmarki tak samo - np. CrystalDisk ma plik testowy 1GB. Wyniki nijak się mają do sytuacji, gdy wczytujesz/zapisujesz większą partię danych. W takich zastosowaniach dobry SATA III z dobrym kontrolerem zapewni ciągły zapis/odczyt na poziomie porównywalnym z low/mid NVMe. Tylko te najlepsze dyski będą cały czas trzymać ZAUWAŻALNY wyższy poziom. W mojej opinii - biorąc pod uwagę ceny dysków - warto kupić SATA III na wypasie aniżeli średniaka NVMe, bo finalnie wyjdzie dość podobnie jeśli chodzi o wydajność. Profesjonalista zaś albo ktoś, kto chce wydajności bezwzględnej i tak nie kupi czegoś "dla plebsu" tylko top :).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
Napisano (edytowane)

Z tym nagrzewaniem nvme to złącze jest w głupim miejscu. Pod kartą graficzną więc będzie dostawać duże dodatkowe ciepło. Ktoś niekompetentny projektował laminat.

 

Dobra to co brać mx 500 za 700zł czy evo za 800zł?

Micron 1300 nigdzie nie widzę.

Nie mam dysku nvme a temat się sprowadza do tego, że nowe konsole mają dostać bardzo szybkie dyski nvme i bardziej chodzi mi o to czy

ten na sata co kupie za jakis czas nie przestanie się nadawać do gier bo będzie za wolny.

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A samemu spradzałsś różnice w ładowaniu gier i aplikacji? Bo ja mam NVME MP510 480GB i 2xsata3 256GB i 3x120GB i różnica w ładowaniu gier jak testowałem ten nvme480 vs sata była marginalna. W granicach błędu pomiarowego stopera w telefonie. :)

Pamiętaj że używanie PC nie kończy się na graniu ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pamiętaj że używanie PC nie kończy się na graniu ;)

 

A gdzie ja coś takiego napisałem? I chętnie się też dowiem gdzie znajduje się ta znaczna grupa użytkowników dla których wybór NVME jest oczywisty względem SATA3.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pamiętaj że używanie PC nie kończy się na graniu ;)

Jasne, ale z punktu widzenia tego tematu rzeczy inne niż gry są offtopem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...