Forum PCLab.pl: Monitory IPS a odbiór kolorów - na przykładzie AOC - Forum PCLab.pl

Skocz do zawartości

Otwarty

Ikona Ostatnio dodane tematy

• (2 Stron)
  • +
  • 1
  • 2
  • Nie możesz rozpocząć nowego tematu
  • Nie możesz odpowiadać w tym temacie

Monitory IPS a odbiór kolorów - na przykładzie AOC

#21 Użytkownik jest dostępny   krzyyss 

• Uzależniony od forum
  • PipPipPipPipPip
  • Grupa: Forumowicze

Napisany 22 Maj 2020 - 21:52

Zobacz postbigovsky, o 22 Maj 2020 - 21:39, napisał(a):

...Zalety 10bit...

Nie wiem czy to jakaś zaleta, skoro z karty i tak idzie 8 bit. To troche z tej beczki, która (moim zdaniem słusznie) "drażni" jagulara - technikalnia, które (u szaraka) nijak na nic się w praktyce nie przekładają.

#22 Użytkownik jest niedostępny   jagular 

• Złote, a skromne
  • PipPipPipPipPip

Napisany 23 Maj 2020 - 09:25

Jeżeli ma się w miarę nową kartę nVidii, to idzie 10bit. Od około roku nie trzeba mieć Quadro, wystarczy konsumencka karta do gierek. Nie wiem jak z Radeonami, ale z drugiej strony, kogo one....;)
Kwestia wyświetlacza 10bit, nowych sterów i kabla...no i tego, czy widzimy różnicę. Ona wyjdzie w specyficznych sytuacjach i nie będzie 'game changerem'.

#23 Użytkownik jest niedostępny   bigovsky 

• Gaduła
  • PipPipPip

Napisany 23 Maj 2020 - 11:36

Zobacz postkrzyyss, o 22 Maj 2020 - 21:52, napisał(a):

Nie wiem czy to jakaś zaleta, skoro z karty i tak idzie 8 bit. To troche z tej beczki, która (moim zdaniem słusznie) "drażni" jagulara - technikalnia, które (u szaraka) nijak na nic się w praktyce nie przekładają.

Dodaj obrazek

Zobacz postjagular, o 23 Maj 2020 - 09:25, napisał(a):

Jeżeli ma się w miarę nową kartę nVidii, to idzie 10bit. Od około roku nie trzeba mieć Quadro, wystarczy konsumencka karta do gierek. Nie wiem jak z Radeonami, ale z drugiej strony, kogo one....;)
Kwestia wyświetlacza 10bit, nowych sterów i kabla...no i tego, czy widzimy różnicę. Ona wyjdzie w specyficznych sytuacjach i nie będzie 'game changerem'.

10 Bit po DP bez problemu uruchomiłem na Radeonie r9 280, z... nie wiem którego roku. Lepiej mieć dodatkową funkcjonalność, niż nie mieć, bo jakaś firma sztucznie ją ogranicza. Tak było z Adaptive Sync / Freesync i ludźmi twierdzącymi, że po co im to w monitorze skoro nigdy nie kupią Radeona... :D

Game changerem w pracy biurowej jest WQHD. Poza tym wystarczą w miarę poprawne barwy ( do amatorskiej grafiki czyli bez szaleństw), sterowanie DC ( brak migotania ), 300CD jasności ( widoczność w oświetleniu dziennym) i przyjemny w odbiorze obraz ( ładna biel, brak ziarnistości), by nie odstręczał w czasie pracy.

Ten post był edytowany przez bigovsky dnia: 23 Maj 2020 - 12:06

#24 Użytkownik jest niedostępny   jagular 

• Złote, a skromne
  • PipPipPipPipPip

Napisany 23 Maj 2020 - 12:59

To już kwestia tego, czy "zwykłe" Radeony obsługują 10bit/kanał w aplikacjach OpenGL i to jest tutaj kluczem do obsługi w sofcie typu Photoshop*.
Aplikacje DirectX (czyt. gry) mają obsługę 10bit/kanał od chyba dosyć dawna i można to uruchomić na każdej w miarę współczesnej karcie.

*co ciekawe, jest możliwe przełączenie Photoshopa na 30bit kolor nawet na integrze laptopa, oczywiście nic to nie daje

300cd/m2? OMFG. Osobiście w dzień nie przekraczam 80, góra 100cd/m2. Ilość monitorów będących w stanie udźwignąć długotrwałe, pełnoekranowe 300cd/m2 nie jest chyba duża.

#25 Użytkownik jest dostępny   Deniryer 

• Gaduła
  • PipPipPip

Napisany 23 Maj 2020 - 13:21

wszystkie z HDR400 :P
Inną kwestią jest to, czy wysiedisz przed takim monitorem dłużej niż 1H, a sam test trwa chyba 30 min. Musiałbym ściągnąć pełne kryteria lub sam test z githuba żeby to sprawdzić.

https://displayhdr.o...riteria-cts1-1/

https://displayhdr.o...mance-criteria/

#26 Użytkownik jest niedostępny   jagular 

• Złote, a skromne
  • PipPipPipPipPip

Napisany 23 Maj 2020 - 13:50

Tylko ile tak dokładnie trwa Full-screen Long-duration Test :E
Dla ciekawostki: taka wartość luminacji zaora zawodowe monitory graficzne. Są jednak specjalne modele potrafiące udźwignąć więcej - przykładem są monitory medyczne, do oceny zdjęć rtg chyba.

#27 Użytkownik jest niedostępny   bigovsky 

• Gaduła
  • PipPipPip

Napisany 23 Maj 2020 - 15:33

Przy 250 cd wystarczy pojedynczy promień słońca by przestać cokolwiek widzieć i nie pomaga nawet gruba warstwa antyrefleksyjna. Testowałem philipsa o takiej luminacji i poszedł na zwrot, bo w biurze nie zawsze dopasujesz sobie oświetlenie ( co innego w domu )

Przy okazji, masz smartfona ? ;) Tam wartości 300 cd to jest naprawdę minimum do sensowego działania w świetle dziennym. W nowszych AMOLED nikogo już nie dziwi 500, 600 cd i jakoś nie wypala to ludziom oczu :D

Ten post był edytowany przez bigovsky dnia: 23 Maj 2020 - 19:19

#28 Użytkownik jest niedostępny   jagular 

• Złote, a skromne
  • PipPipPipPipPip

Napisany 23 Maj 2020 - 16:50

Hmm, nie mam ekranu wystawionego bezpośrednio na słońce. Z tego co piszesz, wynika że masz stanowisko niespełniające normy. Nie sądzę, żeby się dało w pełni zlikwidować refleksy światła mocą podświetlenia, rozwiązaniem brutalnie prostym i skutecznym byłoby chyba użycie kaptura takiego, jakie są dołączane do lepszych monitorów graficznych.

Przy okazji, tu chodzi o parametry określone w cd/m2, a nie jakieś CD.
Smartfon z AMOLED to ekran o powierzchni powiedzmy ~90cm2. Nie masz zazwyczaj za dużo powierzchniowo i zbyt długo na nim bieli. AMOLED nie osiąga wysokich jasności na pełnym ekranie. Smartfony nie uruchamiają pełnej mocy podświetlenia diod na długo.
I chcesz to porównać do np. 27" monitora, który ładuje 300cd/m2 godzinami i ma powierzchnię emisji ponad 2000cm2? Nie ma to sensu.

Ten post był edytowany przez jagular dnia: 23 Maj 2020 - 16:51

#29 Użytkownik jest niedostępny   ja__ 

• Uzależniony od forum
  • PipPipPipPipPip

Napisany 23 Maj 2020 - 17:33

Zobacz postbigovsky, o 23 Maj 2020 - 16:33, napisał(a):

Przy 250 CD wystarczy pojedynczy promień słońca by przestać cokolwiek widzieć i nie pomaga nawet gruba warstwa antyrefleksyjna. Testowałem philipsa o takiej luminacji i poszedł na zwrot, bo w biurze nie zawsze dopasujesz sobie oświetlenie ( co innego w domu )

Przy okazji, masz smartfona ? ;) Tam wartości 300CD to jest naprawdę minimum do sensowego działania w świetle dziennym. W nowszych AMOLED nikogo już nie dziwi 500, 600 CD i jakoś nie wypala to ludziom  oczu  :D

w moim jak odpalam na max to ~350cd/m2 nie jest wcale  przyjemne

Ten post był edytowany przez ja__ dnia: 23 Maj 2020 - 17:35

#30 Użytkownik jest niedostępny   bigovsky 

• Gaduła
  • PipPipPip

Napisany 23 Maj 2020 - 19:21

Zobacz postja__, o 23 Maj 2020 - 17:33, napisał(a):

W domu nie przekraczam 30%, ale w pracy nie schodzę poniżej 60% + chwilowo dochodzi do 100% ( ten sam model ). Kwestia oświetlenia. W nocy ten monitor przy 0% mógłby być mniej jasny. Choć inni producenci skrajnie niskie wartości luminacji i tak osiągają dodatkowym sterowaniem PWM ( ból głowy zamiast bólu oczu)

Ten post był edytowany przez bigovsky dnia: 23 Maj 2020 - 19:33

#31 Użytkownik jest niedostępny   krokus_pokus 

• Dyskutant
  • PipPip

Napisany 24 Maj 2020 - 16:28

Zobacz postbigovsky, o 22 Maj 2020 - 21:39, napisał(a):

Sprawdź Iiyama XUB2792QSU. 10bit, 70Hz, 99-100% sRGB, wysoki kontrast ( 1200-1300 w zależności od testu ). Jego zaletą jest cienka powłoka antyrefleksyjna - często pomijany aspekt, dzięki któremu obraz jest czysty i klarowny, bez ziarnistości

Zamawia się minimum dwie sztuki tego samego modelu.

Zastanawiałam się nad tym monitorem.
Chciałam zamówić https://www.x-kom.pl...c-q2790pqu.html, ale nie ma w tych pieniądzach nigdzie teraz :kwasny:
Czytałam recenzje/testy i wydaję się też być dobrym sprzętem "zaraz z pudełka", a do tego równie podświetlonym. Parametry okej, wygląda fajnie. No ale... nie ma go :E

Ostatecznie czekam na BenQ PD2500Q, AOC Q2577PWQ (z ciekawości ekranu) i Philips 272B7QPJEB/00.
Philips jest faworytem. Jak 27" okaże się za duże, mam nadzieję, że BenQ da radę zadowolić.

Zobacz postja__, o 23 Maj 2020 - 17:33, napisał(a):

Ja myślę, że bym nie dała rady przy takiej żarówie siedzieć.
W większości monitorów 50-60% max.
Na lapku więcej i tylko jak mi słońce świeci w ekran (nie zawsze da radę uciec :P)

Ten post był edytowany przez krokus_pokus dnia: 24 Maj 2020 - 16:28

• (2 Stron)
  • +
  • 1
  • 2