Skocz do zawartości
Smutny83

RAM Patriot Steel 3200Mhz AsRock B450M Pro4-F

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano (edytowane)

Siema. Mam RAM Patriot Viper Steel 3200Mhz CL16 2x8GB w płycie AsRock B450M Pro4-F (najnowszy BIOS) z Ryzenem 2600 w jednym kompie od wczoraj.

Komputer wstaje na XMP bez żadnego problemu, ale kilka razy podczas nawet przeglądania netu, czy przy OCCT wyskoczyły błędy i komputer się zrestartował.

 

To samo przy memtest z Ryzen DRAM Calculator. Zauważyłem też, że płyta na XMP luzuje trochę timingi , ale dwa tylko: tRC daje na 75 zamiast 64, drugiego nie pamiętam.

Ale reszta głównych bez zmian (16-18-18-36.1T)

 

Więc zostawiłęm w BIOSIE wszystko deafultowo na XMP i zmieniłem tylko napięcie na 1.4V i póki co wszystko działa idealnie.

 

Mam pytanie czy takie napięcie na stałe będzie ok? Tzn bardziej czy ramy nie są jakieś wadliwe skoro na standardowe XMP potrzebują 1.4V?

Edytowane przez Smutny83

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Starsze Ryzeny mają przeciętny kontroler pamięci i nie ma gwarancji że 3200 MHz będzie działać bez problemu. Nawet w specyfikacji płyty jest o 2933 MHz dla Zen+. Pamięci najlepiej mieć z listy QVL jeśli chodzi o wyższe zegary. 1,4 V jest ok.

4xPR_2933-2133.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

UP. xD dzięki za wytłumaczenie oczywistego.. Miałem na myśli bardziej czy z modułami jest wszystko ok skoro potrzebują do standardowej pracy 1.4V zamiast 1.35V i płyta sama delikatnie luzuje średnie timingi. Bo mam też zwykłe te czerwone Vipery 4 też DDR4 3200CL16, też Hynixy i one już działają normalnie na 1.35V. Mam też Cruciale działające na tej płycie na 3466/CL16/18/16/35 na napięciu 1.35V.

 

Apropo, poniżej filmik z testu Patriot Viper 3200/CL16 vs Crucial Ballistix @3600 na Ryzen 2700, mam podobnie. +1fps na korzyść pamięci 3200, Ryzen 2600.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...