Skocz do zawartości
bartleby

Instalacja Windowsa na komputerze UEFI - Czy Microsoft już sam robi robotę?

Rekomendowane odpowiedzi

Będę instalował Win10 na czystym komputerze z UEFI. Przygotowałem sobie botujący pendrive narzędziem z https://www.microsoft.com/pl-pl/software-download/windows10. Potem dowiedziałem się, że do instalacji na lapku z UEFI muszę przygotować ten pendrive w konkretny sposób. Na pendrive przygotowanym narzędziem z linku widzę folder EFI, więc może już nie muszę kombinować z tym pendrivem?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Włóż go w port, uruchom kompa i sprawdź, jaki będzie efekt. Ja nic nie kombinowałem i zadziałało od strzała.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powinno działać normalnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

do uefi nie trzeba przygotowywać pena, jedynym warunkiem jest że pen musi być sformatowany w fat32, bo uefi startuje normalnie z partycji fat32; stary bios nie widział nic na dysku, był w stanie załadować tylko 1 sektor dysku\pena, dlatego na tym sektorze musiał być kod bootujący; uefi widzi już normalnie dysk\pena i foldery na nim, potrafi wejść do folderu, itd, dlatego wystarczy, że na penie jest folder efi z bootloaderem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

do uefi nie trzeba przygotowywać pena, jedynym warunkiem jest że pen musi być sformatowany w fat32, bo uefi startuje normalnie z partycji fat32; stary bios nie widział nic na dysku, był w stanie załadować tylko 1 sektor dysku\pena, dlatego na tym sektorze musiał być kod bootujący; uefi widzi już normalnie dysk\pena i foldery na nim, potrafi wejść do folderu, itd, dlatego wystarczy, że na penie jest folder efi z bootloaderem

Super, dzięki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Będę instalował Win10 na czystym komputerze z UEFI. Przygotowałem sobie botujący pendrive narzędziem z https://www.microsoft.com/pl-pl/software-download/windows10. Potem dowiedziałem się, że do instalacji na lapku z UEFI muszę przygotować ten pendrive w konkretny sposób. Na pendrive przygotowanym narzędziem z linku widzę folder EFI, więc może już nie muszę kombinować z tym pendrivem?

MediaCreationTool powinien automatycznie przygotować pena pod instalację w trybie UEFI, choć należy mieć na uwadze aby na liście bootowania w biosie wybrać urządzenie tak aby przed nazwą był dopisek EFI/UEFI, chyba że masz wyłączony CSM, to wtedy bez znaczenia, bo tylko da się jako EFI wgrać.

 

W przypadku Rufusa, bądź innego narzędzie trzeba będzie ręcznie wybrać tryb EFI - fat32 obowiązkowo jak wyżej napisano.

Edytowane przez DisconnecT

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...