Skocz do zawartości
AdrianOC

Monitor 1440p min. 60Hz - RX5700XT (mozliwy RTX)

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano (edytowane)

Witam!

 

Aktualnie posiadam monitor BenQ Zowie XL2411P (1920x1080) którego kupiłem do laptopa żeby grać w 144Hz w CS:GO :)

 

Teraz złożyłem komputer na RX5700XT no i powiem szczerze, że 1080p i 24" to porażka np. w takim Red Dead Redemption 2...

Dlatego chciałbym zmienić na 1440p i najlepiej 27" co ponoć jest optymalnym wyborem do gier.. 24" tez wchodzi w grę ale jednak te 3" więcej w stosunku do mojego XL2411p byłoby bardzo miłe :)

 

Jest podobny temat niżej ale kolega chce monitor 4K pod tą grafikę...

Wierzę że 1440p wystarczy mi do obecnej i następnej grafiki - więc zakup na ok. 3-4 lata minimum.

 

Nie wiem czy wybrać monitor z G-SYNC czy może z FreeSync???

Oczywiście max za 2 lata będę wymieniał grafikę na wyższą półkę i niekoniecznie będzie to grafika od AMD bo mogę zdecydować się na Nvidie.. Więc jeśli chodzi o te technologie Sync, to wolałbym żeby monitor był trochę bardziej "uniwersalny" niż przystosowany pod konkretne karty graficzne - ale jeśli to niemożliwe, to niech to będzie monitor pod obecnego Radeona.

 

Niekoniecznie musi być to 144Hz bo rozgrywka w 60Hz jest dla mnie jak najbardziej zadowalająca..

 

Najczęściej gram w gry typu RDR, GTA, Wiedźmin, itp. ale czas reakcji dobrze żeby był w miarę OK do gier FPS typu Counter Strike.

 

Budżet to około 1500zł (mogę dopłacić do 2000-2200zł max jeśli naprawdę warto)

i ze względu na budżet chciałbym, aby monitor mógł służyć nie tylko do gier ale również uniwersalne zastosowania typu oglądanie filmów, przeglądanie internetu, raz na jakiś czas amatorski montaż video. Ogólnie lubię bardziej nasycone, lekko podbite kolory np. w stylu AMOLED w smartfonie. Mogą być neutralne ale napewno nie blade.

 

Kąty widzenia nie są dla mnie bardzo istotne bo 90% czasu spędzam sam przy komputerze ale fajnie jakby się dało np. w 3 osoby coś pooglądać.

 

 

https://www.x-kom.pl/p/502255-monitor-led-27-lg-27gl850-b-nanoips-hdr10.html

 

Bardzo poważnie zastanawiam się nad tym monitorem ale czy jest wart każdej złotówki? Bo jeśli mam już wydawać te max. 2200 na monitor to chciałbym, żeby naprawdę był to porządny sprzęt.

Jeśli znajdzie się coś niewiele gorszego do 1500zł to proszę o propozycję.

 

W laptopie Dell G5 5590 mam matrycę IPS i te kolory mi w sumie pasują, jak i ogólnie jakość obrazu więc myślę że powinienem szukać czegoś na IPS właśnie. Zdaję sobie sprawę że wydając na monitor ~2k ten obraz i tak będzie przynajmniej klasę wyżej :)

 

Z góry dziękuję, pozdrawiam!

Edytowane przez AdrianOC

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To może S3220DGF

Matryca VA, 1440p, 165hz, HDR,czas reakcji 4ms, FreeSync 2 (w sam raz pod RX5700XT, zakrzywiony (dzięki temu nie przytłacza na biurku bo to 32") ja go mam i wymiata szczególnie w FPSach, full regulacja podstawy (wysokość, obrót, pochylenie).

Szukając okazji można wyrwać za ~1700.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z LG będziesz zadowolony, ale niestety ma on wadę w postaci słabego kontrastu. Jednak jeśli twój obecny ma go na podobnym poziomie to nie ma o czym mówić

 

Warto sprawdzić te modele

https://www.x-kom.pl/p/553918-monitor-led-27-acer-predator-xb273ugsbmiiprzx-czarny-hdr.html

 

https://www.x-kom.pl/p/520772-monitor-led-27-gigabyte-aorus-fi27q-czarny.html

 

Głównie dla lepszego kontrastu - Aorus

Acera nie widziałem recenzji jednak możliwe że też - inna matryca

 

Ja mam HP x27i który ma wysoki kontrast, bardzo fajne kolory - można ustawić na jaskrawe ale też na bardziej naturalne.

Czas reakcji dla mnie na dobrym poziomie, ale na pewno większy niż w LG.

W sumie otrzymujesz bardzo dobry 1440p 144hz freesync +gsync compatible (mi z rtx działa poprawnie), jednak swoją cenę wziął rezygnując z dodatkowych portów, usb huba, kabla displayport w zestawie (ale ma wejście więc można dokupić) oraz posiada 8 bitową matrycę w odróżnieniu do LG, Acera które mają 10 bit

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

To może S3220DGF

Matryca VA, 1440p, 165hz, HDR,czas reakcji 4ms, FreeSync 2 (w sam raz pod RX5700XT, zakrzywiony (dzięki temu nie przytłacza na biurku bo to 32") ja go mam i wymiata szczególnie w FPSach, full regulacja podstawy (wysokość, obrót, pochylenie).

Szukając okazji można wyrwać za ~1700.

 

Dziękuję za propozycję ale czy 32" i 1440p to nie zbyt mała różnica zagęszczenia pikseli w stosunku do 24" i 1080p?

Tak jak mówię - najczęściej gram w gry typu RDR2 i w aktualnym monitorze denerwują mnie np. włosy czy trawa, które wyglądają jak jakieś sitko.. Zero szczegółów, detali, itp. i szczerze mówiąc trochę się zawiodłem, pakując ok. 2tys za GPU i widząc takie "szczegóły" w grze.

 

Aczkolwiek na filmikach z gry np. na Youtube na tym samym monitorze wygląda to trochę lepiej, możliwe że to jakaś wada karty graficznej?

W niektórych momentach ta pikseloza aż razi po oczach, no ale nie ukrywam - wzrok mam bardzo dobry.. Chociaż np. na forum czy gdzie indziej oprócz gier tych pikseli nie dostrzegam...

 

No ale zakładam że to najprawdopodobniej wina monitora i chyba dlatego na forum pisali, ze RX5700XT i 1080p nie ma większego sensu.

 

Z LG będziesz zadowolony, ale niestety ma on wadę w postaci słabego kontrastu. Jednak jeśli twój obecny ma go na podobnym poziomie to nie ma o czym mówić

 

Warto sprawdzić te modele

https://www.x-kom.pl/p/553918-monitor-led-27-acer-predator-xb273ugsbmiiprzx-czarny-hdr.html

 

https://www.x-kom.pl/p/520772-monitor-led-27-gigabyte-aorus-fi27q-czarny.html

 

Głównie dla lepszego kontrastu - Aorus

Acera nie widziałem recenzji jednak możliwe że też - inna matryca

 

Ja mam HP x27i który ma wysoki kontrast, bardzo fajne kolory - można ustawić na jaskrawe ale też na bardziej naturalne.

Czas reakcji dla mnie na dobrym poziomie, ale na pewno większy niż w LG.

W sumie otrzymujesz bardzo dobry 1440p 144hz freesync +gsync compatible (mi z rtx działa poprawnie), jednak swoją cenę wziął rezygnując z dodatkowych portów, usb huba, kabla displayport w zestawie (ale ma wejście więc można dokupić) oraz posiada 8 bitową matrycę w odróżnieniu do LG, Acera które mają 10 bit

 

Dzięki za odpowiedź! Niestety nie orientuję się w temacie na tyle, żeby dostrzegać różnice między 8 a 10 bit.. :( Dlatego szukam właśnie konkretnej propozycji - uniwersalny model monitora, głównie do gier. W BenQ XL2411P mam szary zamiast czarnego - i tego chciałbym uniknąć w następnym modelu :D

 

Chciałbym żeby gry prezentowały się jak najbliżej temu, co przedstawiają reklamy :)))

Wiadomo że nie ma ideałów ale chciałbym, żeby wszystkie atrbuty były jak najbardziej wyrównane; "uniwersalne" i przede wszystkim - do gier. Myślę że w tej cenie można kupić naprawdę monitor "doskonały" okiem amatora.

 

 

Pozdrawiam!

Edytowane przez AdrianOC

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Jak chcesz czarny kolor to są dwie opcje, szukać czegoś na VA - gorsze kolory niż na IPS, gorszy czas reakcji, ale czerń znacznie lepsza. Większość modeli jest zakrzywiona, gorsze kąty widzenia niż na IPS.

Jeśli IPS to taki z kontrastem powyżej 1000:1

 

W LG rtings zmierzyło kontrast 735:1

Tu lepiej wypada Fi27q z kontrastem 1159:1.

Acer który podawałem nie był jeszcze dokładnie testowany, przynajmniej nie widziałem ani jednego testu.

Hp x27i ma kontrast 1255:1 na fabrycznych ustawieniach.

 

Podsumowując:

LG - topowy czas reakcji na IPS, kontrast 735:1, 10 bit, HDR

Aorus - gorszy czas reakcji, kontrast 1159:1, 10 bit, HDR

HP - czas reakcji lepszy niż w Aorus ale gorszy niż w LG, kontrast 1255:1, 8 bit, brak HDR

Edytowane przez BRB Nexus

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Jak chcesz czarny kolor to są dwie opcje, szukać czegoś na VA - gorsze kolory niż na IPS, gorszy czas reakcji, ale czerń znacznie lepsza. Większość modeli jest zakrzywiona, gorsze kąty widzenia niż na IPS.

Nowe IPSy oferują już bardzo przyzwoity poziom czerni, to nie to srebrzenie i fiolet które były irytujące jeszcze 10 lat temu.

VA z kolei nie mają z automatu gorszych kolorów niż IPS, w kategorii niedrogich monitorów nawet często łatwiej Ci znaleźć monitor VA z pokryciem jakiejś palety niż IPS.

 

VA mają niestety ciągle wadę smużenia nawet modele teoretycznie szybko odświeżane 100+ Hz, jeśli głównym przeznaczeniem mają być gry to zdecydowanie odradzam.

Z tańszych HP x27i jest bardzo fajny, nawet miesiąc temu jak brat szukał monitora to mu poleciłem i jest mega zadowolony.

Jak kasa jest to i Acer i Aorus trochę lepsze no i mają więcej bajerów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Nowe IPSy oferują już bardzo przyzwoity poziom czerni, to nie to srebrzenie i fiolet które były irytujące jeszcze 10 lat temu.

VA z kolei nie mają z automatu gorszych kolorów niż IPS, w kategorii niedrogich monitorów nawet często łatwiej Ci znaleźć monitor VA z pokryciem jakiejś palety niż IPS.

No tak napisałem, że LG z tym kontrastem to nie wybił się, ale już Aorus czy Hp pod tym względem wypadają o wiele lepiej, ja np przez chwilę miałem Aoc c24g1 na VA, teraz mam Ips Hp x27i, czerń nadal bardzo dobra i nie uważam że czerń to problem nowych IPS, ale znajdą się modele które mają z tym problem, dlatego warto szukać takiego z kontrastem powyżej 1000:1

Edytowane przez BRB Nexus

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Dziękuję za propozycję ale czy 32" i 1440p to nie zbyt mała różnica zagęszczenia pikseli w stosunku do 24" i 1080p?

Tak jak mówię - najczęściej gram w gry typu RDR2 i w aktualnym monitorze denerwują mnie np. włosy czy trawa, które wyglądają jak jakieś sitko.. Zero szczegółów, detali, itp. i szczerze mówiąc trochę się zawiodłem, pakując ok. 2tys za GPU i widząc takie "szczegóły" w grze.

 

Aczkolwiek na filmikach z gry np. na Youtube na tym samym monitorze wygląda to trochę lepiej, możliwe że to jakaś wada karty graficznej?

W niektórych momentach ta pikseloza aż razi po oczach, no ale nie ukrywam - wzrok mam bardzo dobry.. Chociaż np. na forum czy gdzie indziej oprócz gier tych pikseli nie dostrzegam...

 

No ale zakładam że to najprawdopodobniej wina monitora i chyba dlatego na forum pisali, ze RX5700XT i 1080p nie ma większego sensu.

 

Ja się przesiadłem z 27" 1440p 60hz na 32" 1440p 165hz bo chciałem większą płynność ale też chciałem większy obraz, wiadomo utrata ostrości jest ale nie tak duża żebym wrócił do 27" bo dla mnie duża płynność na dużym ekranie daje super wrażenia - dodatkowo mając mocną kartę można się bawić lepszymi metodami wygładzania krawędzi albo DSR.

 

Tu zdjęcie jak gram w BF4 pixelozy nie uświadczysz.

24f91ab354f63938.jpg

 

Siedzieć od takiego ekranu też trzeba odpowiednio, dla mnie 65-75cm jest w sam raz obraz ładnie wypełnia pole widzenia.

Edytowane przez bbandi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Witam

 

Ostatecznie wybór padł na

 

Gigabyte AORUS FI27Q-P 

 

Najkorzystniejsza jak dla mnie oferta ze wszystkich modeli... Mam nadzieję że dopłata ok. 1000zl w stosunku do tego LG NANOIPS miała sens :) ponoć to klasa premium i chyba najlepszy możliwy wybór w tym segmencie, czy to prawda?

 

Pozdrawiam

Edytowane przez AdrianOC

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Dziękuję za propozycję ale czy 32" i 1440p to nie zbyt mała różnica zagęszczenia pikseli w stosunku do 24" i 1080p?

To praktycznie to samo kiepskie zagęszczenie. Choć oczywiście więcej widać na 32" w 2560x1440, niż na 24" 1920x1080 jeśli chodzi o detale/dostrzegalność przeciwników. Edytowane przez Kyle_PL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Ostatecznie wybór padł na

 

Gigabyte AORUS FI27Q-P 

 

Najkorzystniejsza jak dla mnie oferta ze wszystkich modeli... Mam nadzieję że dopłata ok. 1000zl w stosunku do tego LG NANOIPS miała sens :) ponoć to klasa premium i chyba najlepszy możliwy wybór w tym segmencie, czy to prawda?

 

Pozdrawiam

 

Moim zdaniem przepłaciłeś jakieś 1000zł, nie wiem co on ma premium ale na pewno nie HDR, 1ms osiągalna na stroboskopie także też słabo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gigabyte AORUS FI27Q (bez P) tez sporo tańsza, a praktycznie ten sam monitor.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Zdaje się że jeszcze 8bit vs 10bit matryca w aorusach?

Edytowane przez 75marcin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Tematy

  • Odpowiedzi

    • Ależ to piękne co się dzieje. Droga do delegalizacji pis otwarta jak nigdy
    • Jak obudowa ci się tak podoba to bierz bo to ostatnie sztuki i zaraz będzie niedostępna. Zasilacze Gigabyte w zdecydowanej większości nie są udane, stąd ich niskie ceny. XPG Core Reactor II 850W za 490zł: https://lp.morele.net/gaming-promocja/?kategoria=Zasilacze+komputerowe Dysk albo odpowiednik Lexara tyle że od polskiej firmy: https://www.ceneo.pl/160503416 Albo ADATA z DRAMem za 1300zł: https://www.ceneo.pl/150752709 Chłodzenie - Navis F360 jest wydajniejszy i potencjalnie mniej awaryjny niż MSI: https://www.ceneo.pl/148968467 Ale to i tak głównie dla wyglądu, dla 7800X3D wystarczy chłodzenie powietrzne za 220zł. PS. 8 rdzeni to nie za mało do stawiania maszyn wirtualnych? W cenie zwykłej 4080 możesz mieć cichą 4080 Super: https://www.ceneo.pl/163671313 Wiem że różnica jest praktycznie żadna, ale nowszy model to nowszy model. MSI B650 Gaming Plus to solidna płyta z dobra sekcją zasilania i niezłym wyposażeniem jeśli chodzi o złącza, ale - ma tylko podstawowy chip audio oraz wspiera wyłącznie PCI-E 4 zarówno dla karty graficznej (4090 dalej korzysta z PCI-E 4), jak i dla dysku.
    • Tak sobie podsumowuje jakie co ma wady. Poprawcie mnie jeśli coś źle zrobiłem. Mamy QD-OLEDy: ASUS - firmware, brzydka nóżka, problemy z HDR? MSI - brak aktualizacji, cable management też kuleje, nóżka jako taka, dioda DELL - zakrzywiony ( dla mnie wada ) Gigabyte - nie wiem, dostępność   WOLED  LG - Dual Mode tylko mnie interesował, bo i tak matowy ( - ) i jak już mat to z Dual Mode dla którego miałbym zastosowanie, Plus pivot by mi się przydał ale to bardziej miły dodatek. No i wizualnie mi pasuje najbardziej. Tylko ten mat, chyba wszystko inne bym przebolał ale z tego co ten Display Guy na swoim kanale głosi to mam ogromne wątpliwości. Rozumiem że to bardziej gamingowy monitor i odblask by się nie sprawdził ale też super profesjonalny to on nie jest, tu raczej najnowszy Zowie 540Hz były lepszy.
    • 5min temu byl maly update. https://steamdb.info/app/2420110/patchnotes/ Ale nie podali nic poki co.
    • W DE może i zarabiają więcej ale przynajmniej mają OLEDy taniej Nawet 83" C3 2458eur ~10585zł  https://www.mydealz.de/deals/83-lg-4k-oled-evo-tv-c3-120-hz-cb-2338840
  • Aktywni użytkownicy

×
×
  • Dodaj nową pozycję...