Skocz do zawartości
1derboy

Zestaw do gier za około 12k-15k

Rekomendowane odpowiedzi

Postanowiłem zrobić małą zmianę.

 

Obecnie posiadam taki oto zestaw:

 

1 Plextor M6S 256 GB 2.5" SATA III ( transfer do 520MB/s ) (PX-256M6S) (Dyski SSD)

2 Seagate 1TB, SATAIII, 7200RPM, 64MB cache (ST1000DM003) (Dyski twarde 3,5'')

3 Gigabyte GeForce GTX 980 4GB GDDR5 (256 Bit) 2xDVI, HDMI, 3xDP (GV-N980G1 GAMING-4GD) (Karty graficzne)

4 Samsung DVD -/+ R/RW 24x SH-224DB BLACK - SATA BULK - BEZ SOFTu BA SH-224DB/BEBE (Napędy optyczne)

5 SilentiumPC Aquarius X90 Pure Black (SPC098) (Obudowy)

6 G.Skill RipjawsX DDR3 2x4GB 2133MHz CL9 (F3-17000CL9D-8GBXM) (Pamięci - PC) x 2

7 Asus MAXIMUS VII RANGER, Z97, QuadlDDR3-1600, SATA3, RAID, HDMI, DVI, D-Sub, ATX (MAXIMUS VII RANGER) (Płyty główne)

8 Intel Core i7-4790K, socket LGA1150, 64bit, do 4.4 GHz, 88W, cache 8MB, BOX (BX80646I74790K) - Devil's Canyon (Procesory)

9 Be Quiet! Pure Power BQT L8-CM-630W, 80 plus BRONZE, activePFC, 4xPCI-E (BN182) (Zasilacze)

10 Raijintek EreBoss (0P105250) (Chłodzenie CPU)

11 Asus PG278Q (90LM00U0-B01370) (Monitory LED / LCD)

 

Monitor (PG 278Q) chcę na razie zostawić - chyba, że również należy wymienić to się nad tym jeszcze zastanowię.

 

Rozumiem, że po 5 latach raczej nic z tego nie zostanie do nowego zestawu. To co bym chciał złożyć to coś pod RTX 2080 Ti (a może bardziej opłaca się 2080 RTX Super? RTX 2080 Super x2?).

Jaki procesor? Którego Intela brać?

Ile pamięci i jakie?

Jeśli nowy monitor - to jaki?

 

Najchętniej przez najbliższe 5 lat nie chciałbym się zastanawiać nad wymianami, upgradeami i dokładaniem czegokolwiek. Jeśli zestaw będzie miał wolne miejsce np. na dołożenie pamięci w przyszłości (czemu nie od razu?) to ok - ale bardziej mnie interesuje gotowa platforma, której nie trzeba będzie się wstydzić przez rok, dwa, a za pięć lat w najnowszych produkcjach też w Full HD da sobie radę.

 

Poprzednio razem z monitorem było prawie 10k. To teraz mogę wydać trochę więcej z monitorem lub bez. Niech górną granicą będzie 15k z monitorem, ale jak coś spełniającego te wymagania będzie tańsze - to lepiej. Wiadomo. Jak się w tej kwocie z monitorem nie da zmieścić - to wtedy taki zestaw, który wykorzysta obecnie posiadany monitor (i czy będzie to miało sens?).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

1. Tego plextora ssd 256 gb zostaw bedzie na system

2. Jako drugi zamiast hdd toshiby kup sobie 1tb ssd

3. Zmien platforme czyli plyte ramy i procek

4. Lepiej jest kupic 2080 super bo Ti kosztuje 2x tyle oferujac nienzacznie lepsza wydajnosc. Ti jest totalnie nieoplacalna a na wartosci straci mocno po premierze Ampere

5.Masz fajny drogi monitor. Nie trzeba zmieniac

 

Masz kase a wiec mozesz wybrac intela z plyta jakas fajna Z490 i i7 10700K, ramy jakies 3600 mhz 16gb.

 

Wiec platforma + karta + 1tb ssd na gry wyjdzie cos kolo 7 tys zl lub...

 

Plyta B450 z ryzenm 3700X to cos kolo 6 tys

Edytowane przez Eltik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja tu widzę ekonomiczne rozwiązanie, kup 2080 super, dorzuć ramu i tyle. 4790k to dalej wydajny procesor, szczególnie po OC, a w 1440p i tak pierwsze skrzypce gra karta graficzna Oczywiście zmieniając platforme, zyskasz kolejne 10% fps.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W 1440p i7 4790K będzie miał mimo wszystko ciężko z udźwignięciem RTX 2080 Super.

Monitora raczej nie ma co zmieniać.

 

Z tematu obok https://proline.pl/koszyk/24f64a08

Taniej zejście na SSD 1TB + (Twoje dyski) oraz na 16 GB DDR4

Jakiś 1000 zł w kieszeni.

 

Nie wiem czy miałbym parcie na RTX 2080 Ti. Karta bardzo nieopłacalna.

Jak OC CPU wchodzi w grę, to zmiana i7 na odblokowany mnożnik, lepsza płyta i jakieś AiO 360 mm.

Moim zdaniem mimo wszystko gra nie warta świeczki. i7 10700 stock daje radę i to porządnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. Tego plextora ssd 256 gb zostaw bedzie na system

2. Jako drugi zamiast hdd toshiby kup sobie 1tb ssd

3. Zmien platforme czyli plyte ramy i procek

4. Lepiej jest kupic 2080 super bo Ti kosztuje 2x tyle oferujac nienzacznie lepsza wydajnosc. Ti jest totalnie nieoplacalna a na wartosci straci mocno po premierze Ampere

5.Masz fajny drogi monitor. Nie trzeba zmieniac

 

Masz kase a wiec mozesz wybrac intela z plyta jakas fajna Z490 i i7 10700K, ramy jakies 3600 mhz 16gb.

 

Wiec platforma + karta + 1tb ssd na gry wyjdzie cos kolo 7 tys zl lub...

 

Plyta B450 z ryzenm 3700X to cos kolo 6 tys

 

Dzięki.

 

Czyli monitor zostaje. Do wymiany płyta,procek i RAM. Karta 2080 RTX SUPER w takim razie. Plextor zostaje zgodnie z sugestią na system.

 

32 GB RAMu? Więcej chyba nie ma sensu? 16 mam teraz i czasami mam wrażenie, że jest za mało...

 

Procek 10700k rozumiem, że najlepszy stosunek ceny do wydajności i tych wyżej do gier się nie opyla? Czipset z490 i dowolny producent? Czy jest jakiś lider?

 

Ja tu widzę ekonomiczne rozwiązanie, kup 2080 super, dorzuć ramu i tyle. 4790k to dalej wydajny procesor, szczególnie po OC, a w 1440p i tak pierwsze skrzypce gra karta graficzna Oczywiście zmieniając platforme, zyskasz kolejne 10% fps.

 

Ale to jest procek co ma 5 lat na karku. Za pięć lat to będzie prehistoria. Kupienie samej karty to nie jest według mnie dobre rozwiązanie.

 

W 1440p i7 4790K będzie miał mimo wszystko ciężko z udźwignięciem RTX 2080 Super.

Monitora raczej nie ma co zmieniać.

 

Z tematu obok https://proline.pl/koszyk/24f64a08

Taniej zejście na SSD 1TB + (Twoje dyski) oraz na 16 GB DDR4

 

Moim zdaniem mimo wszystko gra nie warta świeczki. i7 10700 stock daje radę i to porządnie.

 

Dzięki. 10700 rozumiem jest polecane więc na tym sie skończy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

16 GB ram wystarczy spokojnie...32 na dzis nie wykorzystasz a jak kiedys brakniue tych 16 to sobie wtedy dokupisz drugi komplet 16 gb

 

Chipset Z490 no jakies MSI np Gaming Edge, Gaming X od Gigabyte, Asrock Extreme 4 cos bym szukal kolo 1000 zl z fajnym odpowiednim do potrzeb wyposarzeniem zlacz itp

 

Jesli wybierzesz i7 10700 bez K to wtedy juz plyta az tak duzego znaczenia nie bedzie miala. Mozesz wtedy tansza brac

 

i7 10700K jest kapke lepszy od i9 9900K

Edytowane przez Eltik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

16 GB ram wystarczy spokojnie...32 na dzis nie wykorzystasz a jak kiedys brakniue tych 16 to sobie wtedy dokupisz drugi komplet 16 gb

 

Chipset Z490 no jakies MSI np Gaming Edge, Gaming X od Gigabyte, Asrock Extreme 4 cos bym szukal kolo 1000 zl z fajnym odpowiednim do potrzeb wyposarzeniem zlacz itp

 

Jesli wybierzesz i7 10700 bez K to wtedy juz plyta az tak duzego znaczenia nie bedzie miala. Mozesz wtedy tansza brac

 

i7 10700K jest kapke lepszy od i9 9900K

 

Ok. A opłaca się brać i9 10900K? Różnica w cenie praktycznie żadna. Bo potem zaczyna się jakiś ostry odjazd z ceną w górę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Jesli 600 zl to dla ciebie zadna roznica ...to ok ale 10700K do grania jest git. Tj 8 rdzeni 16 watkow czyli to co maja zaoferowac nowe konsole. Aktualnie procki 6/12 sa i jeszcze beda dlugo wystarczajace do gamingu

 

Kolejna sprawa to chyba pod koniec roku ma byc 11 generacja intela rocket lake na ten sam chipset LGA 1200

 

Masz kilka opcji

1. Kupic plyte B450 za jakies 500 zl do tego za 800 zl R5 3600 6/12 i 16 GB RAM 3000/3200 mhz + 1tb ssd + 2080 super (mowa o rozdzialce 1440p)

2. Mozna tez pojsc w coffe lake i np Z390 Gaming X za 600 zl + np zablokowane i9 9900 + 1tb ssd + 2080 super

3. Lub nowe Z490 za 1000 zl + i5 10600k/i7 10700k/i9 10900k + 1tb ssd + 2080 super

 

Tutaj mowisz ze przez 5 lat nie chcesz nic zmieniac ale zastanow sie czy naprawde jest sens dokaldac teraz do wypasionej platformy skoro duzo taniej mozesz miec wcale nie gorsza platforme na ryzenie i B450

 

Patrzac na oplacalnosc opcja 1 jest bezsprzecznie najlepsza. Zgadza sie ze na intelu bedzie lepsza wydajnosc ale przy twoim monitorze 1440p procek ma juz mniejsze znaczenie niz w 1080p

Zawsze topowy sprzet najszybciej i najwiecej traci na wartosci

 

Tak tylko dla porownania dodam ze w Attyce w miejscu mocno procesorowym w grze AC Odyssey i9 10900K kosztujacy 2700 zl ma 12 fps przewagi na ryzenem 5 3600 kosztujacym 750 zl. Pytanie czy za te 12 fps warto doplacac do samego procka 2000 zl + kilkaset zl do plyty glownej? W watch dogs 2 jest to 20 fps przewagi nowej i9. Warto? Moim zdaniem nie bardzo dlatego mocno sie zastanow nad wszytskim zanim kupisz bo szkoda topic kasy w cos co dzis nie da ci roznicy adekwatnej do poniesionych kosztow

Edytowane przez Eltik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jesli 600 zl to dla ciebie zadna roznica ...to ok ale 10700K do grania jest git. Tj 8 rdzeni 16 watkow czyli to co maja zaoferowac nowe konsole. Aktualnie procki 6/12 sa i jeszcze beda dlugo wystarczajace do gamingu

 

Kolejna sprawa to chyba pod koniec roku ma byc 11 generacja intela rocket lake na ten sam chipset LGA 1200

 

Masz kilka opcji

1. Kupic plyte B450 za jakies 500 zl do tego za 800 zl R5 3600 6/12 i 16 GB RAM 3000/3200 mhz + 1tb ssd + 2080 super (mowa o rozdzialce 1440p)

2. Mozna tez pojsc w coffe lake i np Z390 Gaming X za 600 zl + np zablokowane i9 9900 + 1tb ssd + 2080 super

3. Lub nowe Z490 za 1000 zl + i5 10600k/i7 10700k/i9 10900k + 1tb ssd + 2080 super

 

Tutaj mowisz ze przez 5 lat nie chcesz nic zmieniac ale zastanow sie czy naprawde jest sens dokaldac teraz do wypasionej platformy skoro duzo taniej mozesz miec wcale nie gorsza platforme na ryzenie i B450

 

Patrzac na oplacalnosc opcja 1 jest bezsprzecznie najlepsza. Zgadza sie ze na intelu bedzie lepsza wydajnosc ale przy twoim monitorze 1440p procek ma juz mniejsze znaczenie niz w 1080p

Zawsze topowy sprzet najszybciej i najwiecej traci na wartosci

 

Tak tylko dla porownania dodam ze w Attyce w miejscu mocno procesorowym w grze AC Odyssey i9 10900K kosztujacy 2700 zl ma 12 fps przewagi na ryzenem 5 3600 kosztujacym 750 zl. Pytanie czy za te 12 fps warto doplacac do samego procka 2000 zl + kilkaset zl do plyty glownej? W watch dogs 2 jest to 20 fps przewagi nowej i9. Warto? Moim zdaniem nie bardzo dlatego mocno sie zastanow nad wszytskim zanim kupisz bo szkoda topic kasy w cos co dzis nie da ci roznicy adekwatnej do poniesionych kosztow

 

 

Dziękuję bardzo za pomoc. Szkoda, że na forum nie ma lajczkuf jak na fejsie czy innym forum - miałbyś tego całą tonę :-)

 

Co do wyborów - ostatni raz kupowałem kompa 5 lat temu. Może to nie było jakieś super high-end bo dało się wywalić więcej kasy, za to nadal daje radę.

 

Życie niestety nie daje mi zbyt dużo czasu wolnego i tak jak kiedyś siedziałem tutaj (jako lurker) i byłem na bieżąco tak teraz nie wiem nic :-) Więc dzięki za wszystkie dodatkowe rady i informacje.

 

Ja patrzę na to tak - że teraz dołożę trochę i może nie będzie to ekonomiczne, ale dłużej podziała bez ingerencji.

 

No i potencjalnie jak np. wymienię monitor na 4k to nie będę miał rozterek, że przy okazji trzeba kartę czy procek wymienić.

 

Pieniądze oczywiście lepiej wydać mniej bo po co na siłę wydawać więcej? Dlatego pytałem o różnicę bo te 600 PLN to jest jakieś 6%-8% całości kosztu - to może warto dołożyć. Bo być może obecnie jeszcze nie trzeba, ale starczy na dłużej. Rozumiem, że i7 10700k to taki złoty standard obecnie. Ale ogólnie nie jest to dla mnie ograniczenie. Sam widzę po wynikach testów, że 2080 RTX Ti ma super przyrost ceny, a wydajności niewiele więcej. Tak samo pewnie te procki i9-7960X. To prawie 8k PLN, a opłacalność dla takich zastosowań jak ja potrzebuję - zerowe.

 

Stąd opcja 3 z i9 10900K wygrywa. Jeszcze raz dziękuję za pomoc :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

10900k nie jest dobrym pomysłem do gier. To stary mocno prądożerny i gorący procesor. To jest dalej skylake który wyszedł w 2015 roku tylko z większą ilością rdzeni.

Jak będzie potrzebne 10/20 do gier to pojedynczy rdzeń w tym procesorze będzie słaby a sam procesor będzie pobierał dużo enerii i wydzielał bardzo dużo ciepła.

Do schłodzenia tego procesora pod dużym obciążeniem zaleca się bardzo dobre AiO lub chłodzenie wodne.

Musisz też kupić bardzo dobrą płytę do niego.

Lepiej zostań na 10700k i dobrej płycie do tego. A najlepiej jakbyś jakiegoś selekta znalazł ale to nie możliwe. Mała dostępność.

Bardzo kiepski moment na kupno komputera do gier na lata. Jeszce w tym roku mają wyjść nowe procesory intela i nowe ryzeny a na koniec roku konsole które według specyfikacji maja być na prawdę potężnymi maszynami.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jezu... ile to trwało. Ostatecznie zmontowałem takie coś.

 

 

Procesor Intel Core i7-10700K, 3.8GHz, 16MB, BOX (BX8070110700K)

Karta graficzna Gigabyte GeForce RTX 2080 SUPER Gaming OC 8GB GDDR6 (GV-N208SGAMING OC-8GC)

Płyta główna MSI MPG Z490 GAMING EDGE WIFI

Zasilacz be quiet! Dark Power Pro P11 850W (BN253)

Pamięć G.Skill DDR4 32GB (4x8GB) 4000MHz CL18 czarny (F4-4000C18Q-32GVK)

System operacyjny Microsoft Windows 10 Professional PL 64 bit OEM (FQC-08918)

Obudowa be quiet! Silent Base 600 (BG006)

Thermal Grizzly Pasta termoprzewodząca Kryonaut 1g (TG-K-001-RS)

Chłodzenie CPU be quiet! Dark Rock 4 Pro (BK022)

Dysk SSD ADATA XPG SX8200 PRO 1 TB M.2 2280 PCI-E x4 Gen3 NVMe (ASX8200PNP-1TT-C)

Dysk Seagate Barracuda 4 TB 2.5" SATA III (ST4000LM024)

 

Idea by system i najważniejsze rzeczy siedziały na tym ADATA. Magazyn na pierdoły na tej Baracudzie i na WD My Cloud, który jest używany jako backup.

 

Coś poprawić?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Płyta. Trzeba poczytać jak sekcja zasilania na niej wygląda ale podejrzewam, że nie odbiega od reszty najtańszych* płyt atx pod te procesory. Powinna wystarczyć. Ale lepiej poczytać.

Zasilacz nie ma wszystkich odpinanych kabli. Ja bym wziął Seasonic Focus GX 650W 80 Plus Gold lub 750. Połowę tańszy, wszystkie odpinane kable, 10 lat gwarancji. Mój link

Pamięci do mainstreamu bierze się w dwóch kościach. Najlepiej 2x16GB jak Ci tyle potrzebne.

Musisz poszukać które są bdie lub edie. W xkom nie wiem. W zadowolenie.pl są nowe wersje edie za lub w proline starsze edie. Mój link One mają dobre oc. Z moich informacji wynika, że najlepiej szukać tylko kości bdie a taniej edie.

Windows prof nie jest do niczego potrzebny w normalnym zastosowaniu. Lepiej home i ważne żeby był w wersji box. Jak chcesz prof to także w wersji box.

Obodowa kwestia gustu.

Chłodzenia gigabyte na karty graficzne uznawane są za głośne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W 9 generacji do OC i7 9700K byla polecana plytka za niecale 600 zl pod postacia Gaming X od Gigabyte i ogolnie Z390 byly dobre pod tym wzgledem

 

Tutaj do 10700K MSI Edge wystarczy to jest plyta za tysiaka gdzie w tej ceneie jest duzo modeli Z490. Nie sa to tez jakies gorace procki wiec...spokojnie ta plyta moze byc. Niektorzy nawet polecaja tansze tez. 32 GB ram to przesada do grania. Nic to nie da a pochalnia kase. System proponuje wlasnie wersje home bo pro to chwyt marketingowy i do nieczego nie ejst to potrzebne

 

Giagbyte Gaming OC to jedno z lepszych chlodzen

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ten Slinet Base tak trochę tutaj kuje w oczy. Obudowa bez piwnicy na zasilacz, to dość kiepski wybór w dzisiejszych czasach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Tematy

  • Odpowiedzi

    • FuryGPU - pojedynczy użytkownik opracował od podstaw własną kartę graficzną. Zaskakująco dobrze radzi sobie z grą Quake Ja mam wielki szacunek dla takich napaleńców, co ja umiem sam zrobić, ratuję stare komputery/laptopy/tablety/smartfony ze śmietnika i przywracam je do życia. Te które się nadają oczywiście  
    • Obie konstrukcje mają swoje zady i walety. Najlepiej przeanalizuj jakie masz potrzeby, popatrz testy i wybierz konstrukcje Ci odpowiadającą. Tutaj istotny jest indywidualizm. Podpowiem, że karta zielonych będzie lepsza do tytułów z RT.
    • Akurat panowie gram głównie na słuchawkach albo na głośnych głośnikach więc i tak nie słyszę chłodzenia więc raczej i tak jesli chodzi o chłodzenia to zostanę przy czymś za 200-300 zł max
    • U nas było powszechne oburzenie kiedy notorycznego oszusta z OLX skazano na 20 lat więzienia... takie kary powinny być za oszustwa/przestępstwa finansowe(w zależności od skali od kilku lat do nawet do dożywocia, jak w USA w przypadku piramid finansowych). Można się tylko domyślać ile tragedii życiowych spowodował taki bandzior(w białych rękawiczkach). Taki Marcin P. i jego małżonka nigdy nie powinni opuścić zakładu karnego.
    • No i to jest smutne, bo rozłożenie na lata pozwala myśleć, że pewnie pojawi się jakaś technologia, tanie magazyny ttd, Bo przy obecnych ja tego "net zero" nie bardzo widzę. Te jebnie, a jedyna dobra rzecz w tym, że pewnie nie dożyję najgorszego. Np. peerelowskie budownictwo (choć to z lat 90 nie lepsze). Wiadomo, można dokładać styropianu na ściany i lepsze okna, ale z wentylacją grawitacyjną czy układem pewnych rzeczy nie przeskoczysz bez wyburzenia i zbudowania na nowo. A tak mieszkają miliony ludzi. I nawet jak im pomontujesz pompy ciepła i sieć elektryczna tu uciągnie, to one będą ciągnąć gigawaty i z czegoś trzeba te gigawaty wygenerować, najwięcej w chłodnie i długie zimowe noce.
  • Aktywni użytkownicy

×
×
  • Dodaj nową pozycję...