Skocz do zawartości
Smutny83

10400 vs 3600

Rekomendowane odpowiedzi

No cóż, Intel znowu się nie popisał. Jedyne opłacalne procesory od nich to 10700k i 10900k i to tylko dla graczy. Teoretycznie możnaby powiedzieć, że są wydajnościowo i cenowo na tyle zbliżone, że nie ma różnicy który weźmiemy, ale... Ale AM4 oferuje większe możliwości rozbudowy + koszt platformy jest tańszy niż LGA1200, więc wybór powinien być jasny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

No cóż, Intel znowu się nie popisał. Jedyne opłacalne procesory od nich to 10700k i 10900k i to tylko dla graczy. Teoretycznie możnaby powiedzieć, że są wydajnościowo i cenowo na tyle zbliżone, że nie ma różnicy który weźmiemy, ale... Ale AM4 oferuje większe możliwości rozbudowy + koszt platformy jest tańszy niż LGA1200, więc wybór powinien być jasny.

Jest jeszcze 10600K, który pewnie w okolicach lipca będzie kosztował ~1200 zł :) - obecnie te ceny są mocno zawyżone, widać to bo Proline kombinuje coś z cenami: 10700K 1950 zł na Proline, a 10700KF na XKOMie też 1950 zł, co by dawało że 10700KF na Proline będzie kosztował 1800 zł. Imo nie ma co składać preorderów, bo kupisz ten procesor z 1st'Handu taniej niż byś zamówił teraz. 10600KF jak będzie w okolicach 1100 zł i jakaś sensowna Z'ka jak stanieje, powiedzmy za 600 zł to będzie wydajnościowa bestia. Ale na razie możemy sobie gdybać, przez cV moja szklana kula jest czarna jak "ostry cień mgły" rodem z Talmudu :)

 

EDIT: A co do popisania, to oczywiście prawie w ogóle się nie popisał, za to dał dużą nadzieję że temperatury Aldera mogą pozwolić na OC do 5.0, to samo z Rocketem. Jeśli procesor zalicza spadek 17 stopni C po dodaniu 2 rdzeni to imo super

Edytowane przez Namae Wa Yuri

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Za nim 10400 będzie można kupić normalnie w sklepie a nie jak do tej pory w preorderach AMD wypuści R3650 i zabawa zacznie się od początku :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No cóż, Intel znowu się nie popisał. Jedyne opłacalne procesory od nich to 10700k i 10900k i to tylko dla graczy.

Opłacalność nowych inteli kończy się na 10700(F) ;)

 

"K" to teraz bardziej lokata kapitału na rzecz późniejszej odsprzedaży, a nie - jak było wcześniej - klucz do znacznie większej wydajności.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ten pozerpro to jakiś amd fanatic :)

Możliwe, na wątku o 10Gen nie widziałem go ani razu. Imo całkiem niezłe procesory, obniżyli temperatury, tylko te ceny przez cV :/ słaba dostępność to pozwolili to sobie odbić na Fanclubie OC

 

Opłacalność nowych inteli kończy się na 10700(F) ;)

 

"K" to teraz bardziej lokata kapitału na rzecz późniejszej odsprzedaży, a nie - jak było wcześniej - klucz do znacznie większej wydajności.

Nie, akurat 10700K uważam że super. Niższe temperatury od 9900K, a cena pewnie by była niższa gdyby nie cV - zawsze jest Fanclub OC który po prostu kupi nowy Gen Intela do OC, można to łatwo zobaczyć na przykładzie 10900K za granicą gdzie już są problemy z dostępnością (nie takie jak u nas ale jak na ich skalę ;) )

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Poczekalbym na jakies konkretniejsze testy. Tech Yes City jest fajny i spoko sie go slucha ale te jego testy to czesto dosyc odbiegaja od tych z powazniejszych portali.

Edytowane przez Michaelred

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Opłacalność nowych inteli kończy się na 10700(F) ;)

 

"K" to teraz bardziej lokata kapitału na rzecz późniejszej odsprzedaży, a nie - jak było wcześniej - klucz do znacznie większej wydajności.

 

Przy tak szybko rosnącej liczbie rdzeni, taktowanie pojedynczego staje się coraz mniej istotne. Myślę, że w ogóle to "K" w obecnym kształcie nie przetrwa, tylko albo będą musieli jakoś mocniej przyblokować niższe modele (szczególnie te wysokie, i7 czy i9), albo nie wiem co zrobią.

 

Jak tylko którykolwiek producent wymyśli jak obejść blokadę podkręcania ramu na B albo na H, z Z pożegnam się bez żalu. Chyba w ogóle tymczasowo się z Intelem rozstanę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy tak szybko rosnącej liczbie rdzeni, taktowanie pojedynczego staje się coraz mniej istotne. Myślę, że w ogóle to "K" w obecnym kształcie nie przetrwa, tylko albo będą musieli jakoś mocniej przyblokować niższe modele (szczególnie te wysokie, i7 czy i9), albo nie wiem co zrobią.

 

Jak tylko którykolwiek producent wymyśli jak obejść blokadę podkręcania ramu na B albo na H, z Z pożegnam się bez żalu. Chyba w ogóle tymczasowo się z Intelem rozstanę.

Nikt nic nie wymyśli, bo by dostał taką karę finansową że by się ob**ał.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pewnie nie jest to takie super trudne, pamietam Asrock na poczatku Skylake wymyslil wlasnie OC pamieci na tanich plytach H110. DDR4 non Z OC to sie chyba nazywalo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pewnie nie jest to takie super trudne, pamietam Asrock na poczatku Skylake wymyslil wlasnie OC pamieci na tanich plytach H110. DDR4 non Z OC to sie chyba nazywalo.

Wystarczy zdjąć PowerLimity oraz ulepszyć sekcję zasilania. Nic więcej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nic podobnego, nie wystarczy zdjąć power limitów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wystarczy zdjąć PowerLimity oraz ulepszyć sekcję zasilania. Nic więcej.

Teraz Asrock ma też coś takiego. BaseClock Boost. niech da nawet te 200-300Mhz na 10400F i to już będzie coś. Najgorsze, że z tymi pamięciami pożydzili i jest tylko DDR4 2666 na płytach gorszych od Z490. Jak widać na PurePC Ramy dają dużo w nowych Intelach.

Temperratury też na plus. 77 stopni na stockowym coolerze Intela to jest już coś :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pewnie nie jest to takie super trudne, pamietam Asrock na poczatku Skylake wymyslil wlasnie OC pamieci na tanich plytach H110. DDR4 non Z OC to sie chyba nazywalo.

Marketingowa ściema z wyższym zegarem. Nie znalazłem złamanego submita który by potwierdzał wyższy zegar RAM.

Jedyne info do jakiego doszedłem to to, że ten "ficzer" tylko tweakuje opóźnienia - bo wtedy fakt, lekko transfery poprawisz.

 

 

Zdjęcie power limitu da stałe 4.6GHz allcore na 10700(F).

Gdyby blokadę maksymalnego zegara ram dawało się łatwo obejść, to już by ktoś zrobił. A tak od 10+ lat jest to temat nietknięty.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Opłacalność nowych inteli kończy się na 10700(F) ;)

 

"K" to teraz bardziej lokata kapitału na rzecz późniejszej odsprzedaży, a nie - jak było wcześniej - klucz do znacznie większej wydajności.

 

Masz racje. I to działa. Jak ktoś kupił 8700K za 1500zł dziś po 3 generacjach AMD sprzeda go za tyle samo. ktoś kto kupił 1700x, sprzedał go za 500zł żeby kupić 2700x, później sprzedał go za 600zł żeby kupić 3700X już nie będzie tak głośno krzyczał o przyszłościowości AMD. Sam kupiłem przedwczoraj 3700X za 1000zł xD

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Nie wypowiadałem się w wątku o 10 gen, tak samo jak się nie wypowiadałem w żadnym wątku o ryzenie, bo

Po 1. Wszystko o tych procesorach było wiadomo przed premierą

Po 2. To i tak nie jest moja docelowa platforma

 

 

Miałem PC na Ryzenie 5 3600 ale sprzedałem i siedzę sobie teraz na i7 860, gdyż on mi w pełni wystarcza, a kasę uznałem, że mogę wydać w inny sposób. To już samo to powinno mnie wykluczyć z tego smutnego amd fanatic. Ja po prostu jestem zawsze osobą która patrzy na opłacalność pod względem finansowym, nie będę dopłacał nigdy do czegoś co mi nie przynosi żadnych korzyści (stąd chociażby downgrade u mnie z R5 3600 do i7 860). A nie oszukujmy się, dopłata z R3 3100 do i3 10100 czy z R5 3600 do i5 10400 korzyści żadnych nie przyniesie. I5 10600k to z kolei chwilówka jak 7600k czy 8 i 9 gen, na tą chwilę świetne procesory, najbardziej opłacalne pod względem perf/cena jeśli chodzi o gry, ale za rok góra 2 lata wyjdzie, że jednak nie, że lepiej było wziąć coś co ma więcej rdzeni bo i5 już nie wyrabia. I to już będzie 3 raz z rzędu taka sytuacja.

 

 

Na rynku premiera 10 gen nic nie zmieniła, ciut większą wydajność w tej samej cenie + trochę lepsze temperatury, ale za to gorsza energożerność. Jak do tej pory był schemat, że do gier i7/i9 a do pozostałych zastosowań, albo jak kogoś nie stać na te intele to ryzeny, i tak cały czas będzie. Jak wyjdą nowe płyty na chipsetach B/H to wtedy może się coś zmieni.

Edytowane przez prozeropro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Marketingowa ściema z wyższym zegarem. Nie znalazłem złamanego submita który by potwierdzał wyższy zegar RAM.

Jedyne info do jakiego doszedłem to to, że ten "ficzer" tylko tweakuje opóźnienia - bo wtedy fakt, lekko transfery poprawisz.

 

 

Zdjęcie power limitu da stałe 4.6GHz allcore na 10700(F).

Gdyby blokadę maksymalnego zegara ram dawało się łatwo obejść, to już by ktoś zrobił. A tak od 10+ lat jest to temat nietknięty.

Chodziło o podkręcanie K na H/B :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Nie wypowiadałem się w wątku o 10 gen, tak samo jak się nie wypowiadałem w żadnym wątku o ryzenie, bo

Po 1. Wszystko o tych procesorach było wiadomo przed premierą

Po 2. To i tak nie jest moja docelowa platforma

 

 

Miałem PC na Ryzenie 5 3600 ale sprzedałem i siedzę sobie teraz na i7 860, gdyż on mi w pełni wystarcza, a kasę uznałem, że mogę wydać w inny sposób. To już samo to powinno mnie wykluczyć z tego smutnego amd fanatic. Ja po prostu jestem zawsze osobą która patrzy na opłacalność pod względem finansowym, nie będę dopłacał nigdy do czegoś co mi nie przynosi żadnych korzyści (stąd chociażby downgrade u mnie z R5 3600 do i7 860). A nie oszukujmy się, dopłata z R3 3100 do i3 10100 czy z R5 3600 do i5 10400 korzyści żadnych nie przyniesie. I5 10600k to z kolei chwilówka jak 7600k czy 8 i 9 gen, na tą chwilę świetne procesory, najbardziej opłacalne pod względem perf/cena jeśli chodzi o gry, ale za rok góra 2 lata wyjdzie, że jednak nie, że lepiej było wziąć coś co ma więcej rdzeni bo i5 już nie wyrabia. I to już będzie 3 raz z rzędu taka sytuacja.

 

 

Na rynku premiera 10 gen nic nie zmieniła, ciut większą wydajność w tej samej cenie + trochę lepsze temperatury, ale za to gorsza energożerność. Jak do tej pory był schemat, że do gier i7/i9 a do pozostałych zastosowań, albo jak kogoś nie stać na te intele to ryzeny, i tak cały czas będzie. Jak wyjdą nowe płyty na chipsetach B/H to wtedy może się coś zmieni.

 

A mi się wydaje, że właśnie czas się zatrzyma teraz i procesory 6/12 starczą na bardzo długo. i5 7600K to tylko przecenione (600zł) 4 rdzenie i dlatego już zdycha (9100f idzie kupić za250zł). ogólnie panuje Hype i nagonka na wymianę sprzętu co rok przez nowe heneracje ryżego. Teraz to się uspokoi właśnie. 10600K to lepsza wydajność niż Ryzen 3700X (czyli przeżyje lekko całe PS5) a Ryzen serii 4000 będzie drożysz coś pod cenę Intela teraz. Ryzen 3700X zatrzyma się na cenie 999zł kiedyś (nie spadnie do 500zł jak Ryzen 1700/2700 bo ma dobre IPC) i tak stanie już wszystko wydaje mi się.

Edytowane przez Smutny83

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

A mi się wydaje, że właśnie czas się zatrzyma teraz i procesory 6/12 starczą na bardzo długo. i5 7600K to tylko przecenione (600zł) 4 rdzenie i dlatego już zdycha (9100f idzie kupić za250zł). ogólnie panuje Hype i nagonka na wymianę sprzętu co rok przez nowe heneracje ryżego. Teraz to się uspokoi właśnie. 10600K to lepsza wydajność niż Ryzen 3700X (czyli przeżyje lekko całe PS5) a Ryzen serii 4000 będzie drożysz coś pod cenę Intela teraz. Ryzen 3700X zatrzyma się na cenie 999zł kiedyś (nie spadnie do 500zł jak Ryzen 1700/2700 bo ma dobre IPC) i tak stanie już wszystko wydaje mi się.

Wszystko stanie w miejscu jak AMD będzie chciało zejść do 3nm/5nm bo Intel zostanie na 10nm++++++ i zgniecie go taktowaniem jak nutka Dancin' gniecie inne nuty :)

EDIT: Przepraszam, może to będzie 7nm++++

Edytowane przez Namae Wa Yuri

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sam miałem przez długie lata intela, ale jak czytam takie głupoty, że ktoś twierdzi, że sprzeda i7 8700k za 1500zl to po prostu mnie śmiech ogarnia. Ryzen 3600 na spokojnie z tym prockiem konkuruje, a wielu sytuacjach nawet jest wydajniejszy. Jakim trzeba być frajerem aby stare CPU kupić za prawie dwa razy większe pieniądze i nie zyskać nic. Już nie wspominam, że w tej cenie będzie 3700X. Przejrzyjcie na oczy bo procesory intela owszem nie są złe, ale ceny mają z kosmosu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

I5 10600k nie jest szybszy od 3700x. Ma po prostu łatwiejszą do ogarnięcia przez developerów gier architekturę i przez to w grach sobie radzi lepiej. Który procesor będzie najbardziej długożytny tego nie wiadomo, pamiętam, jak ludzie kiedyś gadali, że 2500k będzie procesorem wiecznym i w sumie długo był, ale przyszedł 2017 rok i się okazało, że 2500k to sobie można co najwyzej tylek podetrzeć, a 2600k po solidnym OC daje rade nawet w 2020. Dlatego ja raczej bym unikał zabawy we wróżbitę Macieja i wróżenie który profesor wytrzyma najdłużej. Dla mnie najbardziej opłacalny gdybym miał brać kompa tylko do gier byłby i7 10700k, bo jest to procesor który radzi sobie świetnie teraz i w najbliższych latach też będzie i tym bym się właśnie sugerował. A nie wróżeniem, czy za 5 lat dalej będzie sobie radził, a może nie będzie.

Edytowane przez prozeropro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja po prostu jestem zawsze osobą która patrzy na opłacalność pod względem finansowym

 

Myślę, że to doskonałe podsumowanie twojego finansowego podejścia: ( :E :E :E )

 

Masz racje. I to działa. Jak ktoś kupił 8700K za 1500zł dziś po 3 generacjach AMD sprzeda go za tyle samo. ktoś kto kupił 1700x, sprzedał go za 500zł żeby kupić 2700x, później sprzedał go za 600zł żeby kupić 3700X już nie będzie tak głośno krzyczał o przyszłościowości AMD. Sam kupiłem przedwczoraj 3700X za 1000zł xD

 

 

 

I5 10600k to z kolei chwilówka jak 7600k czy 8 i 9 gen, na tą chwilę świetne procesory, najbardziej opłacalne pod względem perf/cena jeśli chodzi o gry, ale za rok góra 2 lata wyjdzie, że jednak nie, że lepiej było wziąć coś co ma więcej rdzeni bo i5 już nie wyrabia. I to już będzie 3 raz z rzędu taka sytuacja.

 

Kolejna bzdura ;) I ty coś mówisz o finansowym podejściu sugerując przepłacanie bo "starczy na dłużej"? Średnia półka zawsze jest najbardziej opłacalna i nic tego nie zmieni.

Tacy jak ty przepłacali za ryzeny 1700/2700 "bo 8/16 starczą na dłużej" a później je oddają za połowę ceny ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sam miałem przez długie lata intela, ale jak czytam takie głupoty, że ktoś twierdzi, że sprzeda i7 8700k za 1500zl to po prostu mnie śmiech ogarnia. Ryzen 3600 na spokojnie z tym prockiem konkuruje, a wielu sytuacjach nawet jest wydajniejszy. Jakim trzeba być frajerem aby stare CPU kupić za prawie dwa razy większe pieniądze i nie zyskać nic. Już nie wspominam, że w tej cenie będzie 3700X. Przejrzyjcie na oczy bo procesory intela owszem nie są złe, ale ceny mają z kosmosu

Bo sprzeda. 8700K jest wydajniejszy ~10% w porywach do nawet 20% (rodzynki) od 3600. Nikogo nie obchodzi 8 rdzeni 3700X kiedy w tej półce cenowej stoi 10600K który wygrywa w każdej grze z tym procesorem

 

I5 10600k nie jest szybszy od 3700x. Ma po prostu łatwiejszą do ogarnięcia przez developerów gier architekturę i przez to w grach sobie radzi lepiej. Który procesor będzie najbardziej długożytny tego nie wiadomo, pamiętam, jak ludzie kiedyś gadali, że 2500k będzie procesorem wiecznym i w sumie długo był, ale przyszedł 2017 rok i się okazało, że 2500k to sobie można co najwyzej tylek podetrzeć, a 2600k po solidnym OC daje rade nawet w 2020. Dlatego ja raczej bym unikał zabawy we wróżbitę Macieja i wróżenie który profesor wytrzyma najdłużej. Dla mnie najbardziej opłacalny gdybym miał brać kompa tylko do gier byłby i7 10700k, bo jest to procesor który radzi sobie świetnie teraz i w najbliższych latach też będzie i tym bym się właśnie sugerował. A nie wróżeniem, czy za 5 lat dalej będzie sobie radził, a może nie będzie.

Jest szybszy, a dokładniej wydajniejszy. To nie architektura rdzenia tylko taktowanie+IPC które Intel dopracowywał przez lata pozwala mu osiągać to co osiąga, a nie pisanie gier "pod procesor" bo to jest po prostu mit.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

@Wu70

Jak ktoś kupuje procesor bo chce maksymalnej wydajności i za rok wymienia bo go pieczą 4 litery bo nowy procesor mu daje 2fps więcej no to nie jest ekonomiczne. Ale nikt tak nie każe robić. Powtórzę. Ktoś kupił sobie i7 7600k w 2017 roku. Zaoszczędził kasę. Dzisiaj aby komfortowo pograć musiał wymienić procesor. Z kolei osoba która kupiła i7 7700k po dziś dzień gra na ultra komfortowo w każdą grę, pod warunkiem, że ma odpowiednią kartę. Wydał troszkę kasy więcej na początku, ale potem nie musiał wydawać pieniędzy na nową platformę. Czyli koniec końców finansowo lepiej na tym wyszedł.

 

@Namae Wa Yuri

Nie, to nie jest absolutnie większe IPC ani taktowanie. Gdyby Intel miał większe IPC to w programach AMD też by dostawało po dupie, a tymczasem tak nie jest. Intel ma przewagę w grach, bo mają monolityczne rdzenie i architekturę dzięki której komunikacja między poszczególnymi rdzeniami jest szybsza niż u amd, a do tego opóźnienia dostępu do pamięci są mniejsze. I dlatego, i tylko dlatego Intel jest lepszy w grach.

Edytowane przez prozeropro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...