Skocz do zawartości
Smutny83

10400 vs 3600

Rekomendowane odpowiedzi

Jakie bzdury tu padają :D. Tacy "eksperci" nie powinni się wypowiadać, chyba że uważają że każdy ma kartę pokroju 2080ti(na których wykonywane są test w redakcjach...). Pomijam też, że wiele osób inwestuje obecnie w monitory 1440p i 4K.

Jeżeli ktoś chce uniwersalny procesor to bierze 3700x. Jeżeli ktoś liczy każdą klatkę to mógł kupić i7 8700/8700K na premierę. Ta sama architektura w 2020 roku sprzedawana jest w podobnej cenie i przy płytach, które kosztują krocie(z370 można było kupić za 400zł...), co sprawia że jest to zupełnie nieopłacalne. W segmencie do 1400zł rządzą czerwoni. Natomiast powyżej to już i7 i i9.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z370 też nie były aż tak tanie, żeby można było to kupić za 400. Raczej chyba nie istniała taka paść, która byłaby cenie 400 jako nowa. Za 500 może i dało się coś znaleźć, płyta z mojej sygnaturki kosztowała w okolicy premiery około 600, a to wybitnie co najwyżej średni segment.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja kupiłem :D. Z370 Pro4 na krótko po premierze. Dokładnie 404zł. Siedzi na niej teraz i9 :)(chociaż nie polecam, bo ogarnięcie tego procesora na tej płycie to kilka godzin straconych...).

 

A co do testów, to ostatnio chyba hardware unboxed zrobili przekrojowy, gdzie zestawili Ryzeny vs Coffee w różnych konfiguracjach kart graficznych. Wyszło na to, że Ryzeny(3600 i 3700X) wyciągają maksimum z karty pokroju RTX 2070 Super. Przy wyższych rozdzielczościach to w ogóle nie ma o czym mówić. Kupujcie 10600k, akurat w sam raz do waszych 2080ti :D(ciekawe jaki to procent w danych na steam).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Wu70

Jak ktoś kupuje procesor bo chce maksymalnej wydajności i za rok wymienia bo go pieczą 4 litery bo nowy procesor mu daje 2fps więcej no to nie jest ekonomiczne. Ale nikt tak nie każe robić. Powtórzę. Ktoś kupił sobie i7 7600k w 2017 roku. Zaoszczędził kasę. Dzisiaj aby komfortowo pograć musiał wymienić procesor. Z kolei osoba która kupiła i7 7700k po dziś dzień gra na ultra komfortowo w każdą grę, pod warunkiem, że ma odpowiednią kartę. Wydał troszkę kasy więcej na początku, ale potem nie musiał wydawać pieniędzy na nową platformę. Czyli koniec końców finansowo lepiej na tym wyszedł.

 

Podajesz przykłady które akurat ci pasują, brzmi jak manipulacja, tj. 7600k akurat na koniec "ery" klepania 4rdzeni intela gdzie już oczywiste było, że 4 wątki to za mało.

Równie dobrze możesz podać zakup 2500k zamiast 2600k i co? i5 dawał radę długie lata i bzdurą było dopłacanie do i7. Tak samo bzdurą było dopłacanie do ryzenów 1700 czy 2700.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ryzen 3600 plus dobre B450 (B450Pro4, Gaming Plus) kosztuje tyle samo co 9600KF plus Z390 (np Asus Prime Z390-P), wydajność taka sama, cena taka sama. jedno i drugie nadaje się max do RTX 2070/RX 5700Xt. Wszystko o poadbnej wydajności kosztuje tyle samo. Firma nie ma znaczenia. Najwięcej hałasu robią użytkownicy 1600Af swoimi marzeniami o Ryzenie 3900X w swoich B450 za 3 lata xD, sami się podkręcają i później płącą 600zł za Tomahawka, 530zł za 1600AF i 440zł za RAM Cruciala 3000. :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

@Wu70

Ale przykład 2500k i 2600k podałem też, tylko wcześniej. Użytkownicy 2500k owszem, mieli przez bardzo długi czas komfort, ale nie było absolutnie bzdurą kupowanie i7, bo i5 od 2017 roku stał się już za słaby, a 2600k dziś, czyli 3 lata później po solidnym OC nadal daje radę. Ba, po premierze pierwszych ryzenów 2500k czy nawet 3570k zaczęły dostawać lanie od i7 860.

Edytowane przez prozeropro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ryzen 3600 plus dobre B450 (B450Pro4, Gaming Plus) kosztuje tyle samo co 9600KF plus Z390 (np Asus Prime Z390-P), wydajność taka sama, cena taka sama. jedno i drugie nadaje się max do RTX 2070/RX 5700Xt. Wszystko o poadbnej wydajności kosztuje tyle samo. Firma nie ma znaczenia. Najwięcej hałasu robią użytkownicy 1600Af swoimi marzeniami o Ryzenie 3900X w swoich B450 za 3 lata xD, sami się podkręcają i później płącą 600zł za Tomahawka, 530zł za 1600AF i 440zł za RAM Cruciala 3000. :)

 

 

Odpowiednia rozdzielczość i nawet RTX 2080Ti będzie niewystarczający dla Ryzena 3600.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Wu70

Jak ktoś kupuje procesor bo chce maksymalnej wydajności i za rok wymienia bo go pieczą 4 litery bo nowy procesor mu daje 2fps więcej no to nie jest ekonomiczne. Ale nikt tak nie każe robić. Powtórzę. Ktoś kupił sobie i7 7600k w 2017 roku. Zaoszczędził kasę. Dzisiaj aby komfortowo pograć musiał wymienić procesor. Z kolei osoba która kupiła i7 7700k po dziś dzień gra na ultra komfortowo w każdą grę, pod warunkiem, że ma odpowiednią kartę. Wydał troszkę kasy więcej na początku, ale potem nie musiał wydawać pieniędzy na nową platformę. Czyli koniec końców finansowo lepiej na tym wyszedł.

 

@Namae Wa Yuri

Nie, to nie jest absolutnie większe IPC ani taktowanie. Gdyby Intel miał większe IPC to w programach AMD też by dostawało po dupie, a tymczasem tak nie jest. Intel ma przewagę w grach, bo mają monolityczne rdzenie i architekturę dzięki której komunikacja między poszczególnymi rdzeniami jest szybsza niż u amd, a do tego opóźnienia dostępu do pamięci są mniejsze. I dlatego, i tylko dlatego Intel jest lepszy w grach.

Nie mówię o tym że co generacje wzrasta IPC, bo to po prostu nie możliwe, mając tą samą arch. Mówię jedynie, że IPC stoi na wysokim poziomie, bo arch która powstała w 2015 roku nadal wygrywa w grach, a w programach dorównuje arch z 2019 roku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Namae Wa Yuri

No i teraz to się mogę zgodzić. To, że wygrywa to fakt. Ale jak mówiłem, to wygrywanie to bierze się po prostu ze specyficznego zbioru cech tej architektury dzięki którym programistom latwiej osiągnąć lepszy efekt, a nie stricte wydajności ogólnej. Takie małe sprostowanie :).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale na proste pytanie które CPU lepsze dalej nikt nie odpowiedział, to może ja odpowiem. 10400 jest lepszy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że od roku nic się nie zmieniło, po prostu doszła jedna opcja.

 

Budżetowo - Ryzen 3600.

 

Wysoka wydajność na lata : 8700k delid (jeśli ktoś się załapał, bo używki są w chorych cenach). 10600k to jest 8700k w cenie 8700k sprzed 3 lat :lol2: tylko to użycie energii masakryczne, delida nie zrobisz, a płyty drogie. Więc nie wiem, czy go doliczyć do tej opcji.

 

Platforma bardziej do pracy, gry dodatek: Ryzen 3700x lub 3900x

 

240fps low do zawodowego FPS - 10700/10900k.

 

Myślę, że dopiero Ryzen 4000 oraz Willow Cove namieszają.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że od roku nic się nie zmieniło, po prostu doszła jedna opcja.

 

Budżetowo - Ryzen 3600.

 

Wysoka wydajność na lata : 8700k delid (jeśli ktoś się załapał, bo używki są w chorych cenach). 10600k to jest 8700k w cenie 8700k sprzed 3 lat :lol2: tylko to użycie energii masakryczne, delida nie zrobisz, a płyty drogie. Więc nie wiem, czy go doliczyć do tej opcji.

 

Platforma bardziej do pracy, gry dodatek: Ryzen 3700x lub 3900x

 

240fps low do zawodowego FPS - 10700/10900k.

 

Myślę, że dopiero Ryzen 4000 oraz Willow Cove namieszają.

Mi się wydaje, że w najlepszym wypadku Ryzen 4000 zrówna się z obecnym Intelem, mam na myśli 6/12 vs 5/12 i 8/16 vs 8/16 zaeóno wydajnością jak i ceną, i wszystko będzie drogie i nikt z ceny nie zejdzie :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie mówię o tym że co generacje wzrasta IPC, bo to po prostu nie możliwe, mając tą samą arch. Mówię jedynie, że IPC stoi na wysokim poziomie, bo arch która powstała w 2015 roku nadal wygrywa w grach, a w programach dorównuje arch z 2019 roku.

 

5 lat temu przyznałbym ci racje, ale po 5 latach stagnacji Intela i serwowanie cięgle tego samego schabowego na nowym talerzu w wyższej cenie jest niesmaczne.

 

gry.png

zaawansowane.png

 

 

AMD 5 lat temu nie istniało, lecz to jaką drogę pokonali, w tak krótkim czasie, to czapki z głów, nie zapowiada się, żeby chcieli się zatrzymać.

Intel obecnie jeszcze istnieje w strefie gier, lecz kwestią czasu jest, kiedy i tu polegnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że od roku nic się nie zmieniło, po prostu doszła jedna opcja.

 

Budżetowo - Ryzen 3600.

 

Wysoka wydajność na lata : 8700k delid (jeśli ktoś się załapał, bo używki są w chorych cenach). 10600k to jest 8700k w cenie 8700k sprzed 3 lat :lol2: tylko to użycie energii masakryczne, delida nie zrobisz, a płyty drogie. Więc nie wiem, czy go doliczyć do tej opcji.

 

Platforma bardziej do pracy, gry dodatek: Ryzen 3700x lub 3900x

 

240fps low do zawodowego FPS - 10700/10900k.

 

Myślę, że dopiero Ryzen 4000 oraz Willow Cove namieszają.

Przecież ta i5 jest chłodna wtf :hmm:

Większość kręci 5,2GHz, wszystkie kręcą 5,1GHz, a niektóre GSy będą kręcić 5,3-5,4 - ograniczeniem jest jedynie woltaż, bo jedna wbija 5,2 na 1,41 a druga na 1,38.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Smutny83

Na pewno nie na tą chwilę. Jest droższy o 150zl (ceny sprawdzane w xkomie), w grach wydajniejszy średnio o 5%, w programach wolniejszy o 15%. Gdy wyjdą normalne płyty na chipsetach B i H, a ceny się trochę unormalizują, to wtedy będzie można zacząć dyskusję który faktycznie jest lepszy. Ale do tego czasu Ryzen jest lepszy. Jak będzie potem - tego nie wie nikt. Ja osobiście mam tylko nadzieję, że będzie jak najlepiej dla konsumenta :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Smutny83

Na pewno nie na tą chwilę. Jest droższy o 150zl (ceny sprawdzane w xkomie), w grach wydajniejszy średnio o 5%, w programach wolniejszy o 15%. Gdy wyjdą normalne płyty na chipsetach B i H, a ceny się trochę unormalizują, to wtedy będzie można zacząć dyskusję który faktycznie jest lepszy. Ale do tego czasu Ryzen jest lepszy. Jak będzie potem - tego nie wie nikt. Ja osobiście mam tylko nadzieję, że będzie jak najlepiej dla konsumenta :D

Nie, nie, będzie lepszy kiedy te płyty stanieją bo już nie będzie problemu z dostępnością i wtedy Z490M Gigabyte będzie kosztował ~400 zł a nie 650

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie, nie, będzie lepszy kiedy te płyty stanieją bo już nie będzie problemu z dostępnością i wtedy Z490M Gigabyte będzie kosztował ~400 zł a nie 650

No ale do Ryzena 3600 wystarczy plyta za niecale 200zl... watpie, ze tu Intel zrobi taki uklon w strone konsumentow. Raczej sie nie zanosi, ze nawet najbiedniejsze plyty na nowa podstawke beda tanie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

No ale do Ryzena 3600 wystarczy plyta za niecale 200zl... watpie, ze tu Intel zrobi taki uklon w strone konsumentow. Raczej sie nie zanosi, ze nawet najbiedniejsze plyty na nowa podstawke beda tanie.

Akurat imo to wynika z dostępności. Patrzę po sklepach i niektóre modele są tańsze od ich kolegów wyżej w hierarchii więc no ;)

 

Zresztą ta płyta to 4+2 więc co tu dużo mówić

Edytowane przez Namae Wa Yuri

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No ale do Ryzena 3600 wystarczy plyta za niecale 200zl... watpie, ze tu Intel zrobi taki uklon w strone konsumentow. Raczej sie nie zanosi, ze nawet najbiedniejsze plyty na nowa podstawke beda tanie.

 

Według Intela, klienta trzeba doić, Intelowi nawet przez myśl nie przeszło, żeby iść na rękę klientowi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Według Intela, klienta trzeba doić, Intelowi nawet przez myśl nie przeszło, żeby iść na rękę klientowi.

 

A najdziwniejsze jest to, że dają się doić

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przecież ta i5 jest chłodna wtf :hmm:

 

Bierze +50% wiecej prundu od kawy 8700k, a na kawę już ludzie narzekali, że ciepła i wenty wyją (po to był delid m.in.). :Up_to_s:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A najdziwniejsze jest to, że dają się doić

Taaak, chętnie się doimy, żeby sobie w CSGO 20 FPSików dobić żeby było stałe 500 :lol2:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pierwsze testy 10400 vs 3600. CO sądzicie?

 

Czekam aż w końcu pojawią się testy $ = $, czyli R5 3600 na B450 (CPU 4.3GHz + RAM min. 3600MHz) vs 10400F na B460 (CPU 4.0GHz + RAM 2666MHz z przykręconymi timingami).

Stock vs stock i RAM 3200MHZ vs 3200MHz to w przypadku tego porównania ukłon w stronę Intela.

 

Teraz Asrock ma też coś takiego. BaseClock Boost. niech da nawet te 200-300Mhz na 10400F i to już będzie coś.

To jest podbicie wyłącznie Base Clocka- nie podbije turbo boosta.

Czyli na i5-10400F nadal będzie all-core 4.0GHz.

 

Pewnie nie jest to takie super trudne, pamietam Asrock na poczatku Skylake wymyslil wlasnie OC pamieci na tanich plytach H110. DDR4 non Z OC to sie chyba nazywalo.

Ten ficzer niestety nigdy nie wszedł do użytku.

Wiem, bo swego czasu rozważałem i7-7700 + H110 zamiast ES'a + Z170 i szukałem w sieci jakichkolwiek dowodów że na H110 jest możliwe ustawienie RAM powyżej 2400MHz.

Nie znalazłem niczego.

 

Opłacalność nowych inteli kończy się na 10700(F) ;)

 

"K" to teraz bardziej lokata kapitału na rzecz późniejszej odsprzedaży, a nie - jak było wcześniej - klucz do znacznie większej wydajności.

:thumbup:

Od 4.6GHz do 5.0GHz dużo wydajności nie przybędzie, natomiast mocno wzrastają wymagania co do chłodzenia procesora, sekcji płyty i wentylacji obudowy.

5.2GHz na dobrych sztukach pewnie będzie możliwe, ale tutaj pobór mocy wzrasta już lawinowo i bez wody oraz naprawdę przyzwoitej płyty nie ma co podchodzić.

Rozwiązanie tylko dla osób z min. RTX2080S/2080Ti które chcą wycisnąć ostatniego fps'a.

 

W

bez grzebania pobierał w LinX 0.9.1 165W.

Więc myślę że po UV możnaby go położyć nawet na najtańszym paździeżu Gigabyte Z490M i skutecznie schłodzić Fortisem lub Macho.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

A zapowiedziano już premierę i dostępność tanich płyty pod nowe procesory intela?

Z ryzenem 3600 jest trochę dziwnie bo nawet tu na forum nowe sztuki robią 4,5-4,6 GHz na napięciu do 1.3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lipton już się jara 10400f pisząc na yt, że zagrozi 3600ce. Ciekawe. Ciekawe, czy na bieda płycie z bieda ramem też.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Popularne aktualnie

  • Tematy

  • Odpowiedzi

    • Cześć,  Składałem wczoraj znajomemu komputer. Z ważniejszych części: Mobo msi pro z790-p wifi Cpu i5 12600kf Gpu Gigabyte GeForce RTX 4060 Eagle OC 8GB GDDR6 Zasilacz Gigabyte P750GM Reszta chyba mało istotna. Po złożeniu wszystko śmigało. Windows się zainstalował, sterowniki do płyty głównej też. Niestety w trakcie instalacji sterowników do karty graficznej komputer się resetuje i już nie chce się włączyć. Wyskakuje naprawa systemu, która nic nie daje, ewentualnie można przywrócić system, to się włącza. I tak w kółko. Zrobiłem update biosu płyty głównej, bez zmian. Sprawdzałem CPU i ram jakimiś programami do sprawdzania, temperatury są super, nie wywala żadnych błędów. Ale gdy tylko instaluję sterowniki do GPU, następuje śmierć  Mam już zero pomysłów o co może chodzić. Spotkał się ktoś kiedyś z takim problemem?   
    • Ostatni duży patch był jeszcze w styczniu, od tamtego czasu cisza, a jak pojawił się jakiś patch z pierdołami. Ta gra jest martwa.
    • Już jak tak się bawimy to skoro jesteś tylko pilotem, to Twoim zadaniem jest wyłącznie latanie, sprawy techniczne, rejestracja lotu itd. realizuje ktoś inny. Natomiast operator drona to osoba, która odpowiada również za całą techniczno-organizacyjną otoczkę lotu dronem   Dlatego napisałem, żebyś przeczytał ze zrozumieniem, bo wszystkie przywołane przepisy i to co wielokrotnie pisałem o tym właśnie mówią, że latać możesz, ale równie dobrze może się to wiązać z konsekwencjami od osób, których prywatność możesz naruszyć wykonywaniem swoich czynności... A czy kręcąc z chodnika kamerą mieliby podgląd na to jak wyglądają działania na całej posesji?
    • Kiedyś jak zacząłem chodzić na siłownię w wieku 17 lat to jak widziałem typów co mieli po 30 lat to od razu myślałem, Jezu co za stary dziad, że to się jeszcze rusza.
    • Ale kim przeprowadzą tę ofensywe? Nie spotkałem się z opiniami analityków żeby mieli jakieś wolne niezagospodarowane wojska w tym momencie. 
  • Aktywni użytkownicy

×
×
  • Dodaj nową pozycję...