Skocz do zawartości
Kadrath

Switch 10GbE - 8 portów - Sieć domowa

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Poszukuję 8 portowego switcha 10GbE. Jestem zielony w temacie i do tej pory zorientowałem się, że popularne 1 gigabitowe switche równają się około 120 Mb a mój internet to 300 Mb. Nie chciałbym ograniczać prędkości switchem stąd pomysł zakupu 10GbE switcha.

 

Wydaje mi się, że to najlepsze rozwiązanie, ale jeśli macie lepszy pomysł to chętnie wysłucham. Mimo wszystko szkoda wydać 2,5 tys.

 

A problem wygląda tak: modem ze światłowodem leży na strychu, ze strychu do domu mam doprowadzony kabel internetowy. Kabel internetowy w domu znajduje się w skrzynce gdzie dochodzi reszta kabli internetowych (w sumie sześć) co daje razem 7 kabli. Chciałem to wszystko podpiąć do switcha, tak aby wszystkie gniazda internetowe były aktywne. Na razie kabel od modemu ze strychu jest podłączony do routera. Do routera podłączone są jeszcze 3 kable, co powoduje, że połowa gniazd w domu jest nieaktywna i za każdym razem muszę coś odłączać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mylisz bity z bajtami.

Do tego neta wystarczy gigabit ethernet.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie mylisz przypadkiem jednostek?

Switch 1 Gbps w teorii jest w stanie obsłużyć ok 120 MB/s. Internet 300 Mbps to 37,5 MB/s

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to teraz czuję się jak małpa, której ktoś pokazał jak używać patyka. Ale szympans musi dopytać: prędkości przedstawiane przez dostawców internetowych są podawane w Megabitach nie Megabajtach czyli na internet 300 Mbps wystarczy switch 1 Gbit?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niesamowicie mi pomogliście. Dzięki wielkie. To może doradzicie jaki switch kupić - taki dla laika. Na razie znalazłem takie: TP-Link 8p TL-SG108E, Netgear 8p GS108GE.

Przy czym jedno gniazdo byłoby wykorzystane na kabel prowadzący od modemu a reszta do kontaktów w domu a później do routerów, komputerów, telewizorów itp.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

internet 300 Mbps wystarczy switch 1 Gbit?

1 Gbps = 1000 Mbps > 300 Mbps

Możesz jeszcze zwiększać predkość z 300 do 1000

 

To może doradzicie jaki switch kupić - taki dla laika. Na razie znalazłem takie: TP-Link 8p TL-SG108E, Netgear 8p GS108GE.

Mogą być :)

Przy czym jedno gniazdo byłoby wykorzystane na kabel prowadzący od modemu a reszta do kontaktów w domu a później do routerów, komputerów, telewizorów itp.

Pamiętaj, zawsze jest następująca kolejność: łącze internetowe > modem > router > switch i Access point > pozostałe urządzenia w domu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

sprawa jeszcze jest do rozwiazania, co rozdaje Ci adresy w sieci czy dostawca ze swojego urzadzenia czy masz router u siebie, sprawdz to jesli mozesz bo moze Twoj router miec problem ale z Twpjego opisu wynika ze masz albo bezposrednie podlaczenie do urzadzenia providera albo odpowiedni router

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pamiętaj, zawsze jest następująca kolejność: łącze internetowe > modem > router > switch i Access point > pozostałe urządzenia w domu.

 

Hmmm. Planowałem taką kolejność: łącze internetowe - modem - switch - komputer/ telewizor/ router. Czy taka opcja nie będzie działać?

 

sprawa jeszcze jest do rozwiazania, co rozdaje Ci adresy w sieci czy dostawca ze swojego urzadzenia czy masz router u siebie, sprawdz to jesli mozesz bo moze Twoj router miec problem ale z Twpjego opisu wynika ze masz albo bezposrednie podlaczenie do urzadzenia providera albo odpowiedni router

 

Jak już wspominałem, jestem raczej zielony w temacie. Wiem tyle: internet światłowodowy jest podłączony na strychu do modemu Znid-gpon-2426A-EU. Później kabel internetowy podłączony do modemu idzie do domu (nazwijmy go Kabel Strych). W miejscu gdzie mam Kabel Strych wychodzi jeszcze 6 kabli z gniazd domowych - w tym miejscu chciałem podłączyć wszystkie 7 kabli do switcha, co sądziłem aktywuje wszystkie gniazda w domu. A później już z gniazd domowych do komputera/telewizora i ewentualnie routera TP Link Archer C6 AC 1200 gdybym chciał mieć wifi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pamiętaj, zawsze jest następująca kolejność: łącze internetowe > modem > router > switch i Access point > pozostałe urządzenia w domu.

Hmmm. Planowałem taką kolejność: łącze internetowe - modem - switch - komputer/ telewizor/ router. Czy taka opcja nie będzie działać?

To źle myślałeś. Zawsze router jest za modemem. Router to urządzenie brzegowe, które rutuje pakiety pomiędzy siecią WAN (czyli sieć operatora) a siecią LAN (czyli domową).

 

Z drugiej strony wygląda na to że Znid-gpon-2426A-EU to po prostu modem z routerem. Zapytaj operatora czy to urządzenie działa jako router czy jest w trybie bridge (tryb mostu). Jeśli działa jako normalny router to kolejnego już nie potrzebujesz tylko same switche, ewentualnie jakiś Access point (lub ruter w tym trybie punktu dostępowego WiFi).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...