Skocz do zawartości
DzikSpodLasu

Budżetowy zestaw na AM4

Rekomendowane odpowiedzi

Siemka :D

Chciałbym złożyć zestaw pod rozbudowę na platformie AM4, posiadam zasilacz Fortron 400W, GeForce 9600GT, obudowę i jakiś dysk HDD 160GB Sata na przeczekanie :P

przedstawię co chcę kupić, w cenę wliczam też przesyłkę

 

Płyta główna: Asus A320M-C (189zł + 16zł wysyłka =205zł)

Pamięć RAM: GoodRam DDR4 IRDM 1x8GB 2400Mhz (143zł)

Procesor: AMD A8 9600 (139zł) vs A12 9800E (160zł) podobno ten drugi ma 8 wątków, ale internet twierdzi różnie / według YouTuba iGPU w A8/A12 > GeForce 9600GT

 

na CPU + MOBO + RAM mam około 500zł

 

w późniejszym czasie chciałbym rozbudować to w takiej kolejności:

 

za około dwa tygodnie

1. Dysk SSD M2 128GB na system

2. 1-2x dysk 1TB na gry

 

Lipiec/sierpień

3. DDR4 1x8GB 2400Mhz GoodRam IRDM

4. Jakieś GPU coś w okolicach 300-500zł RX470/RX570

 

wrzesień+ najprawdopodobniej jak wyjdą nowe Ryzeny 4000 to obecne potanieją :D

5. Ryzen 5/7 6 lub 8 rdzeni CPU

 

z ważniejszych pytań, jak nie podkręcam procesora, nie zależy mi na nowszych procesorach z serii Ryzen 4000, to czy płyta z A320 mi wystarczy? z tego co wyczytałem różnica między A320 a B350 to możliwość podkręcania procesora, ilość złącz na płycie i różnica w ilości slotów na RAM

 

Nie mam póki co dużych wymagań jak odpale na nim cs:go w 1920x1080 na low w ponad 60fps to mi wystarczy :P no może jeszcze Wiedzmin 1 i 2 :D

Dzięki serdeczne za pomoc! :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A320M-C z białym socketem które widzisz na allegro to wersja obsługująca tylko APU bristol ridge. Pod rozbudowę szukaj innej płyty.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Raczej zbieraj kasę, bo to i tak pójdzie do wymiany... Musiał byś kupić płytę minimum b450 + ram 3000MHz. Jak chcesz coś na poczekanie to bym popatrzył za poleasingową skrzynką z i5-3470 do tych 300zł.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie sprawdziłem model tego Asusa A320M-C i na stronie producenta niby odpala bez problemu Ryzeny, ale na stronie jest wersja z czarnym socketem.

Okej nie będę w takim razie tego brał, szkoda że sprzedawca oszukuje w swoim opisie. Powiedz mi jeszcze jak z tymi procesorami A8 9600 i A12 9800E warto dołożyć te 20zł? i czy ten A12 jest faktycznie 8 wątkowy? Co do płyty, postaram się dołożyć znalazłem coś takiego Gigabyte GA-AB350M-DS3H V2 za 259zł

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Dołóż kilka zł do takiej z mojego podpisu, OC zrobisz i B450 ma obsługiwać ryzeny 3gen. Szukał bym najtańszego ryzena 1200 jak już, ew. APU ale już na zenie oparte. Ram odrazu bierz 3000MHz bo potem będziesz musiał zmieniać i tak. No chyba że kupisz najtańsze ddr4 na allegro jakie są na poczekanie.

Edytowane przez sprzetowiec90

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

wrzesień+ najprawdopodobniej jak wyjdą nowe Ryzeny 4000 to obecne potanieją :D

5. Ryzen 5/7 6 lub 8 rdzeni CPU

 

Powodzenia, premiera nie wcześniej niż w październiku... Jak chcesz w tym roku zmieniać to lepiej zrobić to raz a porządnie bo tak jak podałeś to marnowanie kasy. Premiera B550 tuż tuż, ceny B450 siłą rzeczy spadną do permiery 4xxx. A320 i 3xxx - zapomnij :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poniżej b450 + 1200 AF wg mnie nie warto. Tym bardziej jeśli masz 9600 GT.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie nie zrozumieliśmy się :D

 

Procesor jaki to będę chciał wsadzić pod koniec roku to będzie najprawdopodobniej Ryzen 5 1600 może Ryzen 5 2600 także pytanie czy ten Gigabyte B350 + Ryzen 5 1600 będzie dobrym połączeniem?

 

Co do grafiki i APU, według YouTuba A8 9600 w 1920x1080 bardzo dobrze sobie radzi w cs:go, procesor wybrałem taki gdyż cena jest niska, pozwoli mi pograć w csa, a później i tak zostanie zastąpiony, athlon jest o około 100zł droższy

 

Tak jak wspomniałem w pierwszym poście NIE BĘDĘ PODKRĘCAŁ PROCESORA :)

 

Czemu 3000Mhz Ram? rozumiem, że do APU to lepsze wyjście, ale do standardowej grafiki chyba w cs:go różnicy mi nie zrobi?

 

Pioy mógłbyś uzasadnić czemu?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bo APU z bulldozerem to chłam, a co do płyt dopiero b450 daje Ci realną możliwość myśleć o ryzenach 4000. Różnica między b450 w wersji budżetowej, a a320 jest bardzo mała. Masz tego 9600 GT, nie musisz mieć CPU z integrą.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli jeśli rozmyślać o APU to minimum Athlon 200GE? Słuchaj powiedzmy że byłbym w stanie dorzucić do 600zł potrzebuje CPU/Mobo/RAM, posiadam Obudowę, Dysk HDD, GeForca 9600GT, Zasilacz Fortron 400W, pod koniec roku chce wpakować tu Ryzena 5 1600/2600, jak byś złożył taki zestaw?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jedno co musisz sprawdzić sam, to czy jakaś gra w którą chcesz grać nie wymaga dx11 (Twoja 9600 jest dx10). Jeśli pod tym względem jest ok to ja bym kupił CPU, nie APU, czyli układ bez zintegrowanego GPU. Przemęczysz się z 9600, a ryzen 1200 w cenie Athlona da radę dużo bardziej jeśli chodzi o samą wydajność procesora.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

jeszcze możesz sobie prawić coś takiego https://www.sferis.pl/procesor-amd-ryzen-3-3200g-yd3200c5fhbox-p637295

 

jak nie masz zamiaru kupować jakiejś drogiej grafik, to nawet nie będziesz musiał go wymieniać, a to apu jest dośc dobre, tylko prawdopodobnie trzeba będzie zrobić upgrade biosu.

Edytowane przez mor

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jeszcze możesz sobie prawić coś takiego https://www.sferis.pl/procesor-amd-ryzen-3-3200g-yd3200c5fhbox-p637295

 

jak nie masz zamiaru kupować jakiejś drogiej grafik, to nawet nie będziesz musiał go wymieniać, a to apu jest dośc dobre, tylko prawdopodobnie trzeba będzie zrobić upgrade biosu.

Ten procesor kosztuje 359zł, więc zostanie mu 241zł na płytę i RAM przy budżecie 600zł...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z pustego i Salomon nie naleje

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziwie się, że nikt nie potrafi nic zaproponować, odnoszę też wrażenie, że nikt nie czytał nawet mojego pierwszego postu, po tych wszystkich wypowiedziach.

 

Zamówię więc to co uważam za słuszne, dziękuje mimo wszystko za chęci i poświęcony czas, pozdrawiam!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziwie się, że nikt nie potrafi nic zaproponować, odnoszę też wrażenie, że nikt nie czytał nawet mojego pierwszego postu, po tych wszystkich wypowiedziach.

 

Zamówię więc to co uważam za słuszne, dziękuje mimo wszystko za chęci i poświęcony czas, pozdrawiam!

 

Nie doczytalem sie ile masz pieniedzy ale jak chesz wkładac grafike pokroju rx 570 to masz to ja bym jednak brał używkę jakaś i5 3 generacji albo cos takiego

 

https://pl.aliexpress.com/item/4000916623528.html?spm=a2g0o.cart.0.0.6f753c00yer7T2&mp=1 zbierasz pare złotych i dokładasz do tego rx 570 4gb za jakies 450 zł nitro i patrzac na to jakie masz ywmagnia grasz przez kolejne 5 lat na FHD.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Masz geforce 9600 GT zawsze to karta graficzna. Zrób tak, zakup AMD Ryzen 1200 AF, płyte jak pisałeś wczesniej coś na B350. Skoro chcesz kiedyś wsadzić Ryzen 1600 AF.

 

Nawet jak będzię Ryzen 4xxx to tak pewnie nie kupisz go, bo raczej będzie drogo. Możesz ewentualnie poczekac do połowy czerwca gdy wyjdą płyty główne z B550. Pewnie b450 i starsze potanieją, moja płyta główna Gigabyte B450 AORUS ELITE teraz kosztuje ok. 80 zł wiecej niż zapłaciłem 7 miesiecy temu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszyscy Ci proponują, 1200 AF się cały czas przewija. Jeśli nie potrafisz skorzystać z tej propozycji to faktycznie, kupuj co uważasz za słuszne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Płyta - Płyta główna Gigabyte GA-AB350M-DS3H V2 - 259 ziko z morelowego sklepu i koniecznie aktualizacja biosu za 24 ziko ( 4 banki na ram, po zakupie proca i aktualce biosu odpalisz tu bez szaleństw Ryzena 5 3600 )

 

Proc - Athlon 200ge - używka 160 ziko masz tu integre, co odciąży zasilacz, który pewnie królem wydajności delikatnie mówiąc nie jest https://allegrolokalnie.pl/oferta/amd-athlon-200ge-ih5

 

RAM - 4GB DDR4 2400MHz - używka 60 ziko https://allegrolokalnie.pl/oferta/pamiec-crucial-ram-4gb-ddr4-cl17-udimm

 

Wychodzi +/- 500-550 ziko

 

Gdybyś dołożył chociaż 100-150 możnaby myśleć o jakimś ludzkim 2x4GB DDR4 np te i próbować je kręcić do 3000mhz CL16/17

https://allegro.pl/oferta/goodram-play-ddr4-8gb-2x4gb-2400mhz-cl15-9304572373

Edytowane przez mario_990

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skoro chcesz narazie kompa na przetrwanie a potem dokupić resztę i grasz w to co napisałeś to kup teraz tego a10 tańszego, płytę ab350m DS3H v2 (260zl) i ram może byc ten co pisałeś, ale lepiej jakiś 2666MHz jak znajdzies (na morele jest za 150zl). Nie mam pojęcia po co Ci potem tak dobry sprzęt jak piszesz ale okej, płyta pociągnie r5 1600 i nawet pare lepszych modeli (sprawdź sb specyfikacje na stronie gigabyte, tam masz opisane dokładnie)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czy płyty b350 wymagają aktualizacji biosu do procesorów 1200af i 1600af?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Siemka :D

Chciałbym złożyć zestaw pod rozbudowę na platformie AM4, posiadam zasilacz Fortron 400W, GeForce 9600GT, obudowę i jakiś dysk HDD 160GB Sata na przeczekanie :P

przedstawię co chcę kupić, w cenę wliczam też przesyłkę

 

Płyta główna: Asus A320M-C (189zł + 16zł wysyłka =205zł)

Pamięć RAM: GoodRam DDR4 IRDM 1x8GB 2400Mhz (143zł)

Procesor: AMD A8 9600 (139zł) vs A12 9800E (160zł) podobno ten drugi ma 8 wątków, ale internet twierdzi różnie / według YouTuba iGPU w A8/A12 > GeForce 9600GT

 

na CPU + MOBO + RAM mam około 500zł

 

 

płytę koniecznie tą, nic tańszego absolutnie nie wchodzi w grę:

https://www.zadowolenie.pl/podzespoly-komputerowe/plyty-glowne/gigabyte-plyta-glowna-ga-ab350m-ds3s-am4-b350-4ddr4-4usb3-hdmi-dvi-m-2-micro-atx?utm

 

jak zapiszesz się na nweslatter będzie zniżka do 229 + wysyłka free. płyta jest w wersji V2 więc od razu obsługuje zen+

 

ram 3200MHz 8gb za 159 w proline:

https://proline.pl/pamiec-g-skill-aegis-ddr4-8gb-3000mhz-cl16-xmp2-f4-3000c16s-8gisb-p5486363

 

zostaje 200pln na cpu, ryzen 1200 AF za 229pln będzie idealny w tym budżecie:

 

https://proline.pl/procesor-amd-ryzen-3-1200-af-12nm-am4-p5485792

 

też w proline więc jedna wysyłka z ramem. nic absolutnie lepszego nie da się złożyć za 500pln. kolejny krok rozbudowy to druga kość ram, potem gpu, na sam koniec cpu

 

od biedy można dać używanego athlona 200ge za 150 ziko:

https://allegrolokalnie.pl/oferta/amd-athlon-200ge-ih5

zintegrowana grafika w tym athlonie jest mocniejsza od 9600GT :)

 

czy płyty b350 wymagają aktualizacji biosu do procesorów 1200af i 1600af?

 

tak z jednym mały wyjątkiem który podałem wyżej

Edytowane przez ghs

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...