Skocz do zawartości
Damda

Przegrzewanie? się pc.

Rekomendowane odpowiedzi

Hej.

Od jakiegoś czasu kiedy próbuje w cokolwiek grać mój procesor zaczyna wariować, skaczę do 100% i się obniża.

Niezależnie, czy ustawiam limit na 60 fpsow, czy 200, wygląda to mniej więcej tak, jakby co chwile się przegrzewał i wracał do normy, ciężko mi to wytłumaczyć z perspektywy laika. Sciagnalem kilka programow anty-malware, antywirusow itp. ale zaden niczego nie wykrywa.

Wydaje mi sie, ze ten PC powinien uciagnac Life is Strange, czy Lola...

Czasem po wlaczeniu dziala normalnie, a potem znowu zaczyna swirowac i tak w kolko. Jutro zamierzam go rozkrecic i przeczyscic, aczkolwiek watpie, zeby to bylo przyczyna problemu. Niestety, 100 kb to za mało, aby wrzucić zdjęcia z problemem. :?

jeżeli temat jest zły, przepraszam i proszę o przeniesienie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hm, w zasadzie to dopiero dzisiaj podłożyłem pod niego zeszyt, dotychczas leżał na biurku, warto zainwestować w jakąś podkładkę? Jeśli tak, polecisz coś?

To może być problem główny, czy jeden z wielu?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Hm, w zasadzie to dopiero dzisiaj podłożyłem pod niego zeszyt, dotychczas leżał na biurku, warto zainwestować w jakąś podkładkę? Jeśli tak, polecisz coś?

To może być problem główny, czy jeden z wielu?

Hmm, zależy od funduszy w okolicach 100 zł możesz KeepCoola kupić, a tak to jest też Omega OMNCP6F Coolwave

Spróbuj też przeczyścić chłodzenie z kurzu ;)

Edytowane przez Namae Wa Yuri

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Dzieki, tak wlasnie zrobie, mam nadzieje, ze to jest problemem.

Myślisz, że warto wydać te stóweczkę? czy lepiej coś w ten deseń:

https://allegro.pl/oferta/podstawka-chlodzaca-laptop-chlodzenie-nc82-8878783474

 

W sensie, czy o wiele więcej da mi ta droższa podkładka względem takiej, bo to, że pomoże to jest pewne, ale jak bardzo?

Edytowane przez Damda

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzieki, tak wlasnie zrobie, mam nadzieje, ze to jest problemem.

Myślisz, że warto wydać te stóweczkę? czy lepiej coś w ten deseń:

https://allegro.pl/oferta/podstawka-chlodzaca-laptop-chlodzenie-nc82-8878783474

 

W sensie, czy o wiele więcej da mi ta droższa podkładka względem takiej, bo to, że pomoże to jest pewne, ale jak bardzo?

Nie, taka nie ma sensu, poszukaj takiej ~50-60 zł jak już żeby te 1400 RPM miało i lepsze wentylki, ale imo KeepCool będzie najlepszym rozwiązaniem, trzyma procesor HQ w granicach 65 stopni po 5 godzinnym graniu więc imo git

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie, taka nie ma sensu, poszukaj takiej ~50-60 zł jak już żeby te 1400 RPM miało i lepsze wentylki, ale imo KeepCool będzie najlepszym rozwiązaniem, trzyma procesor HQ w granicach 65 stopni po 5 godzinnym graniu więc imo git

 

 

Okej, tak właśnie zrobię, dziękie wielkie za pomoc.

Swoją drogą, zanim założe kolejny temat, albo żeby tego nie robić. Mam wrażenie, że dalej mogę wycisnąć z tego lapka więcej, a to nie był główny problem (tylko jeden z wielu), chociaż dopiero jutro po wyczyszczeniu go będę wiedział. Jakiś tydzień po formacie śmiga baaardzo dobrze (na przestrzeni 2 miesięcy zrobiłem ich parenascie), a potem jakby zwalnia. Wydaje mi się, że to nie jest tylko sprawa z wiatrakiem. Zazwyczaj dzieje się to, jak ściągam pliki niewiadomego, czy też wysokiego ryzyka pochodzenia. (niby najprosciej powiedziec zeby nie sciagac, ale obecnie nie moge sobie pozwolic na wydatki ktore niosa sie za wszystkim co chcialbym zeby znajdowalo sie na moim dysku ze tak powiem)

Da się jakoś sprawdzić samodzielnie (mam na mysli to, ze potrafie zrobic to jedynie darmowym antywirusem czy CCcleanerem, a to raczej jest bardzo latwo obejsc), czy nie mam jakiegoś badziewiu na pc, albo czy jest jakiś inny sposób/droga, żeby przywrócić go do świetności? Jakieś podstawowe rzeczy, jak o niego zadbać, czego nii robić, etc, coś pokroju kompendium wiedzy?

Czesto tnie mi sie tez twitch.tv.

Ponadto probowalem przez hdmi podpiac go do tv 32 cale, tez jakby wtedy o wiele slabiej dzialal, idzie jakos to zoptymalizoawc, zeby na takim ekranie dzialal plynnie, czy to juz za duzy wymóg?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Okej, tak właśnie zrobię, dziękie wielkie za pomoc.

Swoją drogą, zanim założe kolejny temat, albo żeby tego nie robić. Mam wrażenie, że dalej mogę wycisnąć z tego lapka więcej, a to nie był główny problem (tylko jeden z wielu), chociaż dopiero jutro po wyczyszczeniu go będę wiedział. Jakiś tydzień po formacie śmiga baaardzo dobrze (na przestrzeni 2 miesięcy zrobiłem ich parenascie), a potem jakby zwalnia. Wydaje mi się, że to nie jest tylko sprawa z wiatrakiem. Zazwyczaj dzieje się to, jak ściągam pliki niewiadomego, czy też wysokiego ryzyka pochodzenia. (niby najprosciej powiedziec zeby nie sciagac, ale obecnie nie moge sobie pozwolic na wydatki ktore niosa sie za wszystkim co chcialbym zeby znajdowalo sie na moim dysku ze tak powiem)

Da się jakoś sprawdzić samodzielnie (mam na mysli to, ze potrafie zrobic to jedynie darmowym antywirusem czy CCcleanerem, a to raczej jest bardzo latwo obejsc), czy nie mam jakiegoś badziewiu na pc, albo czy jest jakiś inny sposób/droga, żeby przywrócić go do świetności? Jakieś podstawowe rzeczy, jak o niego zadbać, czego nii robić, etc, coś pokroju kompendium wiedzy?

Czesto tnie mi sie tez twitch.tv.

Ponadto probowalem przez hdmi podpiac go do tv 32 cale, tez jakby wtedy o wiele slabiej dzialal, idzie jakos to zoptymalizoawc, zeby na takim ekranie dzialal plynnie, czy to juz za duzy wymóg?

A masz SSD czy HDD?

Ja np. też miałem lagi na twitchu, bo używałem HDD, nie chciało mi się nigdy montować tego SSD i cóż w końcu lapkowi siadła matryca i to tyle.

SSD i takie ~8GB RAMu było by ok.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

A masz SSD czy HDD?

Ja np. też miałem lagi na twitchu, bo używałem HDD, nie chciało mi się nigdy montować tego SSD i cóż w końcu lapkowi siadła matryca i to tyle.

SSD i takie ~8GB RAMu było by ok.

Hm, gdzie to sprawdzić? Dysk półprzewodnikowy? To o to chodzi?

Bo fakt faktem, wygląda jakby nie był to problem grafika jest dobra i w ogóle, ale właśnie ma takie jakby lagi, czy w ogóle totalny brak "płynności" Kiedy gram FPSY spadają z 60-50 co jakis czas na sekunde, dwie i wraca to do "normy", tak caly czas kiedy tylko zbierze się wiecej postaci w Lolu.

"KINGSTON RBUSNS8154P3256GJ1" to chyba ten?

https://iv.pl/image/GtKVS8T

cos takiego udalo mi sie znalezc

Edytowane przez Damda

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hm, gdzie to sprawdzić? Dysk półprzewodnikowy? To o to chodzi?

Bo fakt faktem, wygląda jakby nie był to problem grafika jest dobra i w ogóle, ale właśnie ma takie jakby lagi, czy w ogóle totalny brak "płynności" Kiedy gram FPSY spadają z 60-50 co jakis czas na sekunde, dwie i wraca to do "normy", tak caly czas kiedy tylko zbierze się wiecej postaci w Lolu.

"KINGSTON RBUSNS8154P3256GJ1" to chyba ten?

Nie no to masz SSD to dziwne, w takim razie mało RAMu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Nie no to masz SSD to dziwne, w takim razie mało RAMu

Hm, z tego co się orientuje, RAMu dołożyć nie jestem w stanie. Może jakieś procesy mi siadły na tych RAM'ach? Mogę coś z nimi zrobić, żeby to przyspieszyc/naprawic? 10 lat temu na 8letnim pccie mi wszystko plynniej chodzilo niz teraz, c'mon. :/

Jest to trochę komiczne, ze pomimo ~150fpsow gra potrafi chodzic tak mozolnie, wydaje mi sie, ze nie jest to problem optymalizacji, ani laptopa, tylko ja jako uzytkownik walnalem jakies badziewie, ktorego nie jestem w stanie skorygowac.

 

Istnieje opcja, ze cos gdzies zle kliknalem? Mam niedopasowane jakies ustawienia do preferencji pc, czy cos w ten desen? Staram sie szukac gdzie moge, chociaz moja wiedza jest na niskim poziomie, takze nawet nie wiem w ktora strone celowac, czy jak zadawac pytania zeby szukac odpowiedzi.. 8GB RAM to chyba też z kolei nie tak mało?

Edytowane przez Damda

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hm, z tego co się orientuje, RAMu dołożyć nie jestem w stanie. Może jakieś procesy mi siadły na tych RAM'ach? Mogę coś z nimi zrobić, żeby to przyspieszyc/naprawic? 10 lat temu na 8letnim pccie mi wszystko plynniej chodzilo niz teraz, c'mon. :/

Hmm, a zobacz ile masz tego RAMu zainstalowanego. Można wtedy wyjąć tą kość i kupić o większej pojemności

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Hmm, a zobacz ile masz tego RAMu zainstalowanego. Można wtedy wyjąć tą kość i kupić o większej pojemności

8 GB, wydaje mi się, że na ligę legend na 60 fps, czy ogladanie twitcha w 720, czy 1080 jest conajmniej wystarczajaco.

 

Idę spać, bardzo dziękuje za całą Twoją pomoc! Dobrej nocy! :) Take some of my energy good man!

Edytowane przez Damda

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

8 GB, wydaje mi się, że na ligę legend na 60 fps, czy ogladanie twitcha w 720, czy 1080 jest conajmniej wystarczajaco.

 

Idę spać, bardzo dziękuje za całą Twoją pomoc! Dobrej nocy! :) Take some of my energy good man!

No 8GB wystarczy, dziwna sprawa, pewnie procesor throttluje

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No 8GB wystarczy, dziwna sprawa, pewnie procesor throttluje

Hm, póki co jest lepiej, chociaz chyba de facto nic nie zrobilem, poczytam jutro o tym throttlingu, przeczyszcze tego lapka i kupie coolera.

Jak to nie pomoze wybiore sie do jakiegos specjalisy.

Jeszcze raz dziekuje Namae! : ***

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hm, póki co jest lepiej, chociaz chyba de facto nic nie zrobilem, poczytam jutro o tym throttlingu, przeczyszcze tego lapka i kupie coolera.

Jak to nie pomoze wybiore sie do jakiegos specjalisy.

Jeszcze raz dziekuje Namae! : ***

np

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Zazwyczaj dzieje się to, jak ściągam pliki niewiadomego, czy też wysokiego ryzyka pochodzenia. (niby najprosciej powiedziec zeby nie sciagac, ale obecnie nie moge sobie pozwolic na wydatki ktore niosa sie za wszystkim

Z wiadomego z wiadomego, Czyli ... "kupiłem sobie laptopa, na podkładkę chłodząca też coś znajdę, ale na gry i oprogramowanie mi już szkoda" :kwasny:

 

71 stopni pod obciążeniem to wcale nie jest jakaś masakryczna temperatura to laptop tam z wentylacją słabo.

 

Jak długo masz tego laptopa? Wydaje mi się że nie jakoś specjalnie długo, więc czyścić nie ma co, ale możesz spróbować zrobić undervolting. Podkładki moim zdaniem nie warto kupować może coś tam schodzi, ale nie jest to warte nawet stówy, możesz go co najwyżej oprzeć na jakiś ołówkach czy czymś takim.

 

Pisałeś coś że nie widzi ci karty, moze instalując pierdylion razy Windowsa pominąłeś sterowniki Warto to sprawdzić i zainstalować najnowsze do twojej dedykowanej karty graficznej (mx150). i na cholerę ci 15 antywirusów i innego syfu, jak masz w Windowsie 10 całkiem sprawny Windows Defender?

 

PS Według specyfikacji w tym laptopie są dwa sloty na pamięć RAM. Pytanie teraz czy masz dwie kości razy 4GB, czy jedną razy 8. Jeśli jedną, to dołożenie drugiej przyniesie dość znaczny wzrost wydajności.

Edytowane przez Sary

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z wiadomego z wiadomego, Czyli ... "kupiłem sobie laptopa, na podkładkę chłodząca też coś znajdę, ale na gry i oprogramowanie mi już szkoda" :kwasny:

 

71 stopni pod obciążeniem to wcale nie jest jakaś masakryczna temperatura to laptop tam z wentylacją słabo.

 

Jak długo masz tego laptopa? Wydaje mi się że nie jakoś specjalnie długo, więc czyścić nie ma co, ale możesz spróbować zrobić undervolting. Podkładki moim zdaniem nie warto kupować może coś tam schodzi, ale nie jest to warte nawet stówy, możesz go co najwyżej oprzeć na jakiś ołówkach czy czymś takim.

 

Pisałeś coś że nie widzi ci karty, moze instalując pierdylion razy Windowsa pominąłeś sterowniki Warto to sprawdzić i zainstalować najnowsze do twojej dedykowanej karty graficznej (mx150). i na cholerę ci 15 antywirusów i innego syfu, jak masz w Windowsie 10 całkiem sprawny Windows Defender?

 

PS Według specyfikacji w tym laptopie są dwa sloty na pamięć RAM. Pytanie teraz czy masz dwie kości razy 4GB, czy jedną razy 8. Jeśli jedną, to dołożenie drugiej przyniesie dość znaczny wzrost wydajności.

Akurat te procki serii U z tego co widziałem nie miały temp. w okolicach 70 stopni a raczej coś koło 50-60

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Z wiadomego z wiadomego, Czyli ... "kupiłem sobie laptopa, na podkładkę chłodząca też coś znajdę, ale na gry i oprogramowanie mi już szkoda" :kwasny:

 

71 stopni pod obciążeniem to wcale nie jest jakaś masakryczna temperatura to laptop tam z wentylacją słabo.

 

Jak długo masz tego laptopa? Wydaje mi się że nie jakoś specjalnie długo, więc czyścić nie ma co, ale możesz spróbować zrobić undervolting. Podkładki moim zdaniem nie warto kupować może coś tam schodzi, ale nie jest to warte nawet stówy, możesz go co najwyżej oprzeć na jakiś ołówkach czy czymś takim.

 

Pisałeś coś że nie widzi ci karty, moze instalując pierdylion razy Windowsa pominąłeś sterowniki Warto to sprawdzić i zainstalować najnowsze do twojej dedykowanej karty graficznej (mx150). i na cholerę ci 15 antywirusów i innego syfu, jak masz w Windowsie 10 całkiem sprawny Windows Defender?

 

PS Według specyfikacji w tym laptopie są dwa sloty na pamięć RAM. Pytanie teraz czy masz dwie kości razy 4GB, czy jedną razy 8. Jeśli jedną, to dołożenie drugiej przyniesie dość znaczny wzrost wydajności.

 

To nie chodzi o to, że mi szkoda, po prostu na razie nie mam, z reguły staram się wspierać twórców w ten czy inny sposób. Nie lubie płacić za kota w worku, czy coś, czego nie jestem pewny, a nie każdy wypuszcza triale czy demo wersje, co nie zmienia faktu, że nie jest to zawsze do końca okej, wiem. (Chociaż może i trochę mieć to znaczenie, dlatego to ująłem).

 

Nie, niedługo, w okolicach roku, prawdopodobnie nawet krócej.

 

Tak, to było problematyczne, ponieważ wiele programów jak slimdrivers czy tegopodobne nie wyszukiwały mi najlepszych wersji więc wszystkie zaaktualizowałem manualnie, przynajmniej graficzne,

jest coś czego mogłem nie zaaktualizować, bądź błędnie a skutkuje takim właśnie problemem?.

 

Nie mam 15, po prostu podejmowałem próby innymi, zakładając, że mogą czegoś nie wykryć, nie zauważyć, po czym usuwałem (trial wersje często są dość ubogie jeżeli chodzi o ochrone czy wykrywanie, dlatego próbowałem kilkoma).

 

O, to akurat ciekawe, nie wiedziałem, wydaje mi się, że mam jedną, bo jest po prostu napisane 8, a nie 2x4, dzisiaj to sprawdzę i pewnie pokuszę się w przyszłości dalszej lub bliższej o poprawienie pamięci jeśli będzie to możliwe. :)

Edytowane przez Damda

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Akurat te procki serii U z tego co widziałem nie miały temp. w okolicach 70 stopni a raczej coś koło 50-60

Ty to ostatnio chciałeś robić pastę termo przewodzącą z kremu i opiłków z ołówka. Max safe temp. - 100° Te laptopy są cienkie, wiec może być ciepło, często pod obciążeniem u ludzi chodzą na 80-95°

 

aa07c3188da0.jpg

 

This suggests there’s enough headroom for improved performance on the retail versions with a higher thermal threshold that would allow the CPU to get closer to 90+ degrees Celsius before dropping to lower frequencies.

 

To nie chodzi o to, że mi szkoda, po prostu na razie nie mam, z reguły staram się wspierać twórców w ten czy inny sposób. Nie lubie płacić za kota w worku, czy coś, czego nie jestem pewny, a nie każdy wypuszcza triale czy demo wersje, co nie zmienia faktu, że nie jest to zawsze do końca okej, wiem. (Chociaż może i trochę mieć to znaczenie, dlatego to ująłem).

 

Srali lali zwykle wymówki i to dość częste, Na YT możesz oglądać do woli filmiki gameplaye a część gier można zwracać. To wystarczająco by nie kupować "kota w worku" i sprawdzić coś przed zakupem.

 

Nie, niedługo, w okolicach roku, prawdopodobnie nawet krócej.

 

Po roku czasu pasta może nie wyschnie, ale układ chłodzenia może zarosnąć kurzem jak najbardziej. -Rozebrać wyczyścić wszystko.

 

Tak, to było problematyczne, ponieważ wiele programów jak slimdrivers czy tegopodobne nie wyszukiwały mi najlepszych wersji więc wszystkie zaaktualizowałem manualnie, przynajmniej graficzne,

jest coś czego mogłem nie zaaktualizować, bądź błędnie a skutkuje takim właśnie problemem?.

 

Takich programów jak slimdrivers czy innych driverboosterow się nie używa, już same one mogą sprawiać więcej problemów niż korzyści, Win 10 zazwyczaj całkiem dobrze radzi sobie ze sterownikami, po postawieniu systemu wyłączasz automatyczną aktualizacje sterowników w Windowsie po czym sprawdzasz w menadżerze urządzeń z jakimi ewentualnie jest problem i ściągasz najnowsze ze strony producenta (do grafiki zawsze) GeForce mx150 Drivers win10/64

 

O, to akurat ciekawe, nie wiedziałem, wydaje mi się, że mam jedną, bo jest po prostu napisane 8, a nie 2x4, dzisiaj to sprawdzę i pewnie pokuszę się w przyszłości dalszej lub bliższej o poprawienie pamięci jeśli będzie to możliwe. :)

Możesz to szybko sprawdzić np programem cpu-z. i tak, prawdopodobnie masz 1x8

 

Programem Intel XTU możesz tez zrobić undervolting który obniży temperatury.

Edytowane przez Sary

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ty to ostatnio chciałeś robić pastę termo przewodzącą z kremu i opiłków z ołówka. Max safe temp. - 100° często pod obciążeniem u ludzi chodzą na 80-95°

 

[im g]https://naforum.zapodaj.net/thumbs/aa07c3188da0.jpg[/img]

 

 

 

 

 

Srali lali zwykle wymówki i to dość częste, Na YT możesz oglądać do woli filmiki gameplaye aczęść gier można zwracać.

 

 

 

Po roku czasu pasta może nie wyschnie, ale układ chłodzenia może zarosnąć kurzem jak najbardziej. -Rozebrać wyczyścić wszystko.

 

 

 

Takich programów jak slimdrivers czy innych driverboosterow się nie używa, już same one mogą sprawiać więcej problemów niż korzyści, Win 10 zazwyczaj całkiem dobrze radzi sobie ze sterownikami, po postawieniu systemu wyłączasz automatyczną aktualizacje sterowników w Windowsie po czym sprawdzasz w menadżerze urządzeń z jakimi ewentualnie jest problem i ściągasz najnowsze ze strony producenta (do grafiki zawsze) GeForce mx150 Drivers win10 64b

 

 

Możesz to szybko sprawdzić np programem cpu-z. i tak prawdopodobnie masz 1x8

Nie no, jak to jest możliwe że mój laptop osiągał ~70 stopni na 4/8 i 2,9 GHz a to osiąga na taktowaniu poniżej 2GHz prawie 90? coś jest nie tak.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Nie no, jak to jest możliwe że mój laptop osiągał ~70 stopni na 4/8 i 2,9 GHz a to osiąga na taktowaniu poniżej 2GHz prawie 90? coś jest nie tak.

Ja tam widzę 3,4ghz Poza tym wszystko zależy wielu czynników, od budowy/modelu laptopa, chłodzenia zastosowanego w nim, warunków podczas testów, samych testów etc.

Edytowane przez Sary

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja tam widzę 3,4ghz Poza tym wszystko zależy wielu czynników, od budowy/modelu laptopa, chłodzenia zastosowanego w nim, warunków podczas testów, samych testów etc.

On boostuje do takich zegarów ;) - średnio to się utrzymuje na poziomie 1.8-2.3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...