Skocz do zawartości
Gość

Kabel cat7A uziemienie

Rekomendowane odpowiedzi

Gość

Witam. Omyłkowo/zprzez niedoczytanie kupiłem szpulę (25m) kabla cat7A ekranowanego. Chcialem połączyć router z kompem po drugiej stronie mieszkania.

Kabel działa, wyciągam 120 z 240 Mb... Jak rozumiem problemem jest ekranowanie (metalowy oplot) które trzeba uziemić.

Czy jest jakiś łatwy sposób żeby to zrobić? Szkoda mi wyrzucać kabel (i tak wiem że ekranowane kable w domu nie są potrzebne i że powinienem był kupić cat6).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

możesz napisać jakiego sprzętu używasz router, pc, laptop

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Router VirginMedia, pecet z płytą MSI z97 gaming3. Domowy standard bez uziemienia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jeżeli masz dobrze zaciśnięte RJ i link na 1gb, wszystko powinno działać jak trzeba. Ten oplot w tym momencie nie ma żadnego znaczenia. Równie dobrze pprzy tej prędkości mogłeś użyć kat 5e. Kat 6A/7 jest dopiero istotna przy połączeniach 10Gbe+

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Sterownik w pececie pokazuje 1Gb połączenie. Wtyczki zarabiałem po trzy razy z każdej strony (wtyczki ekranowane). Niektórzy sprzedawcy na Amazonie pisali że do tych kabli potrzebny jest sprzęt z uziemieniem bo bez tego zrobi się efekt anteny i wydajność spadnie. U mnie jest to dokładnie połowa. Jeśli podepnę kompa innym kablem wszystko działa ok.

Jak pisałem Wiem że nie ma sensu takiego kabla instalować ale stało się...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli komp ci pokazuje, że połączenie jest 1Gbit to mniejsza prędkość jest spowodowana samym internetem a nie kablem według mnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spróbuj użyć zwykłych RJ kat6, bez uziemienia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
Napisano (edytowane)

Jak pisałem podłączałem inne kable i było ok.

Podłączałem (wtyczkę) z uziemieniem i bez. Bez uziemienia prędkość spadała do 80...

Nie mam już pomysłów - chyba kupię zwykły cat6. Ktoś chce kupić 20m kabla? :)

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skoro w systemie widać połączenie 1Gbit to wszystko jest prawidłowo, przecież na tej płycie masz sieciówkę gigabitową.

Tylko pytanie co masz na myśli pisząc że wyciągasz 120 z 240 Mb(megabity)? Nie mylisz przypadkiem jednostek ? i nie piszesz przypadkiem o MB(megabajty). 1MB to 8 Mb więc 120MB * 8 = 960Mb czyli prawidłowa prędkość dla połączenia 1Gbit czyli 1000Mbit. Nie wiem skąd wziąłeś te 240.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

przesylanie 120 MBajtow na sekundke = link na kompie 1Gbps

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Ok, panowie. Nie testuje połączenia w lanie, bo nie bardzo mam/wiem jak. Po instalacji kabla prędkość w normalnym internetowym speed test (serwer w Dublinie) spada mi do 120 Mb (takie raczej niestabilne 100-120) z mojego pakietu 240 (virgin media). Gdy przenoszę kompa i podpinam pod stary kabel jest 240 Mega bity na sekundę.

Przetestowałem to tyle razy że wiem że to wina kabla - wycinałem że szpuli odcinek ok 6m więc nie za długi.

Sorry za moje kiepskie wytłumaczenie, jakoś mnie tematy sieciowe nie interesowały. Chcialem jakiś future-proof kabel rzucić (przez stryszek) żeby w przyszłości dupy sobie nie zawracać ale to jest jakiś serwerowy kabel :/

 

Kabel (moja szpula 25m była):

https://www.amazon.co.uk/dp/B07GWW1JPD/ref=cm_sw_r_other_apa_i_OOpZEbJTHSEZ6

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No dobra, a w jakim standardem zarobiłeś wtyczki do kabla?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
Napisano (edytowane)

W jedynym słusznym 568B :)

Czy ktoś instalował taki kabel?

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Możesz zdradzić jaki masz router (tam gdzie chcesz podłączyć kabel) i jaki masz ten komputer po drugiej stronie mieszkania (stacjonarny/laptop)?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Router VirginMedia, pecet z płytą MSI z97 gaming3. Domowy standard bez uziemienia.

 

 

Możesz zdradzić jaki masz router (tam gdzie chcesz podłączyć kabel) i jaki masz ten komputer po drugiej stronie mieszkania (stacjonarny/laptop)?

 

Sure! Jak wyżej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Udostępnij sobie na jednym kompie folder wrzuć jakiś duży plik, np. obraz ISO który możesz pobrać z netu, i sprawdź z jaką prędkością idzie po LANie.

A końcówek do kabla jakich użyłeś? Kat 5e czy 6( takie z wkładką), ekranowane , nie ekranowane ? Ja u siebie mam kat.7 S/FTP i wszystko śmiga na gigabicie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spojrzałem tylko na pierwszy wpis. OK.

Dalej nie wiem jaki to router, bo to jakby powiedzieć że to samochód marki Audi czy Renault. Dalej nie wiadomo jaki model. Ale zakładam, że jest zasilany wtyczkowym zasilaczem impulsowym, więc nie ma żadnego zerowania.

Natomiast spróbuj ekran wtyczki RJ45 przy kompie zmostkować kawałkiem drutu z obudową komputera, np ze śrubą śledzia. Jesteś w UK, więc zakładam, że komputer jest podłączony do gniazdka z przewodem ochronnym. Takie "uziemienie" z jednej strony przewodu przynosi czasem poprawę.

 

W jedynym słusznym 568B :)

A testowałeś poprawność połączenia? Robiłeś to pierwszy raz czy zrobiłeś już takich kabli setkę?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

To był mój pierwszy raz. Testowałem testerem kabla. Ogólnie wielkiej filozofii w tym nie ma tzn. Ja po wielokrotnych próbach nie wiem co mógłbym robić nie tak...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Próbowałeś z ekranem tak jak napisałem?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Jeszcze nie. Mało czasu mam na eksperymenty - żona, małe dziecko wiesz jak jest. Ale jak znajdę kawałek kabelka to zrobię uziemienie : wtyczka->obudowa. Dzięki za pomoc ! Dam znać w następny weekend (mój weekend) czy pomogło.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jeśli ten kabel jest faktycznie dobrze zarobiony, to powinno wszystko zasuwać - dopiero co zarabiałem cat6a SFTP i testowałem go, to wyciągał max na gigabicie vs ciut poniżej na cat5a po tej samej trasie(bez uziemienia). Teraz jest uziemiony i na 10GBe.

 

23AWG to grubsze żyły niż zwykłe cat5e - jakich użyłeś wtyczek RJ? zarobienie kabla o grubych żyłach, jeszcze FTP, na zwykłej RJ-tce to nie lada wyczyn. Ale jak negocjuje gigabit, to powinno działać.

Taki kabel jest też często niesamowicie sztywny - może to port na płycie nie wyrabia utrzymać taki ciężki sztywny kabel?

 

Czy przy testach speedtest wybierałeś ręcznie serwer docelowy, który obsługuje prędkości powyżej 100mbps, czy pozwalałeś mu wybrać losowy?

 

Jeśli problemem jest faktycznie uziemienie, to lampki na switchu/ruterze czy co tam masz i komputerze na sieciówce powinny wariować, nawet jak nic nie wysyłasz - co może się zdarzyć jeśli żyły jakimś cudem są zwarte z ekranem albo któreś urządzenie śmieci, ale takie akcje widziałem bardzo rzadko i praktycznie wyłącznie za UPSami o wyjściu z przebiegiem schodkowym, a i tak nie wpływało to na szybkość transmisji w zauważalny sposób. I znowu, raczej nie negocjowałoby wtedy gigabitu, albo zrywało połączenie. Czy wtyczki są dociśnięte do portów prawidłowo?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Dzięki wszystkim za rady! Kabel działa.Router Super Hub V3 (virgin media), Wtyczki specjalne do grubych kabli- kolorowe mają dwa rzędy zamiast jednego, metalowe.Co zrobiłem- kupiłem switch Netgear GS108 pro-safe plus, założyłem rdzenie ferrytowe TDK 50Ohm 100-500Mhz na obu stronach kabla (jeszcze testuję). Wyprowadziłem tez kabelek uziemiający od metalowej wtyczki to obudowy Switcha.

Switch to super sprawa - zrobię VLan dla smart home i do TV - streamuje czasem filmy z PC na nim.Ogólnie myślę ze duże problemy robił BADZIEWNY router - wymienię za jakiś czas ale pewnie na wifi 6 (https://www.amazon.co.uk/NETGEAR-Nighthawk-4-Stream-Router-Medium/dp/B01IX2AO48/ref=sr_1_3?dchild=1&keywords=netgear+ax&qid=1591198108&s=computers&sr=1-3).Edit: Wbudowany test kabla w switchu - pokazuje - OK.

 

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ten switch ma metalowe porty ze stykami bo bokach - właśnie po to, żeby uziemić ekran kabla (zakładam, że masz metalowe rj-tki). W przeciwnym razie bardzo dobrze zrobiłeś i cieszę się, że działa, i że wróciłeś o tym napisać - na pewno pomoże komuś kto użyje szukajki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ten switch ma metalowe porty ze stykami bo bokach - właśnie po to, żeby uziemić ekran kabla (zakładam, że masz metalowe rj-tki).

Ale ten switch nie ma uziemienia, zasilany jest tylko zwykłym impulsowym zasilaczem wtyczkowym... Jest metalowy, jak jest spięty ekranowanym kablem z innym urządzeniem to tylko wtedy jest uziemiony...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...